Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

06 October 2019 - HMWS welcomes SMWS


Recommended Posts

1 hour ago, sir mihas said:

Ημουν ο μονος (πονος) που δοκιμαζα μονο τη συνοδεια χωρις τα whiskies. Ας οψονται οι καταχρησεις και οι απερισκεψιες...:rolleyes: 

Σωστά. Εσένα σε ξέχασα, είχαμε ποικιλία πάντως... τρείς αρκέστηκαν μόνο στο μεζέ, δυο πιτσιρίκια κι ο sir, τρείς πιτσιρικάδες με λίγα λόγια :lol:

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DMTK said:

έχεις δίκιο και δεν είχε καμία απολύτως σχέση με αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο

κ. Φωτιάδη, το ορθόν. Μπέρδεψες επώνυμο με τόπο καταγωγής :biggrin1:

και έλεγα να κοιτάξω την κάρτα, αλλά ήμουν σίγουρος....

τεσπα περάσαμε υπέροχα, τιμήσαμε και το πωλητήριο της έκθεσης-οινοποιείου  φεύγοντας, όποτε μια χαρά! 

για μένα δεν υπήρχε θέμα σύγκρισης και δεν δοκίμασα και όλα τα whisky, να ειναι καλά τα μπουκαλάκια για το δείγμα.

Η μελισούλα βρήκε το methexis cigar που την κέρασε ο κ Φωτιάδης πολύ ωραίο πάντως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα event έφθασε στο τέλος του .

Προσωπικα να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν για να γίνει αυτή η συγκέντρωση .

Προσωπικα πέρασα παρά πολύ ωραία σε έναν παρά πολύ ωραίο χώρο μαζί με φίλους .

Ο Κ.Φωτιαδης για άλλη μια φορά ήταν καταπληκτικός οικοδεσπότης .Δεν μας έλειψε τίποτα πιστεύω είχαμε ότι χρειαζόμασταν .Ε μάλλον μάλλον μερικές μπριζόλες ακόμα για να φάει ο @thanasist 😂

Η απουσία του φίλου @Celtic έγινε αισθητή αλλά είναι στείλει αντιπροσωπεία για να κάλυψη το κενό του (σου έχω 2 δειγματακια για να ξέρεις).

Απο αυτά που ήπιαμε ξεχώρισα το Glenrothes και το bunnahabhain ναι @DMTK μην το πάρεις και επάνω σου 😛.

Ευχομαι του χρόνου να είμαστε ακόμη περισσότεροι με  περισσότερα μπουκάλια και να ευχαριστήσω προσωπικά τον @mallios - @DMTK - @thanasist - @o_koulos Για τα μπουκάλια που πρόσφεραν και για το τρέξιμο που φάγανε για όλα αυτό .

Viva Los globos 

slainte 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, DUCATI13 said:

Προσωπικα να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν για να γίνει αυτή η συγκέντρωση .

Άσε τις ευχαριστίες γιατί λουφάρουν! @tomy και @Wisdom κράταγαν σημειώσεις (τουλάχιστον αυτοί) και δεν θα ξεφύγουν έτσι εύκολα. Αναμένουμε tasting notes.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, o_koulos said:

Η μελισούλα βρήκε το methexis cigar που την κέρασε ο κ Φωτιάδης πολύ ωραίο πάντως.

όντως πολύ τίμιο απόσταγμα, το είχαμε δοκιμάσει κατά την προηγούμενη επίσκεψή μας

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2019 at 8:25 PM, sir mihas said:

Ημουν ο μονος (πονος) που δοκιμαζα μονο τη συνοδεια χωρις τα whiskies. Ας οψονται οι καταχρησεις και οι απερισκεψιες...:rolleyes: 

Και εγώ και εγώ κύριε δεν έπινα...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mitsubae said:

Και εγώ και εγώ κύριε δεν έπινα...

Εσύ ήσουν μέσα στο άγχος και τον πανικό για να προλάβεις να πας στη βάπτιση...:p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mitsubae said:

Και εγώ και εγώ κύριε δεν έπινα...

Ναι.. αλλά ακόμα να μας πεις αν έφαγες γλυκάκι στην βάπτιση! 😂 ούτε και εντυπώσεις από το event.... εεεεε... την βάφτιση θέλω να πω! 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

@Wisdom και @tomy ακόμα περιμένουμε tasting notes!! (malts ο ένας, μπριζόλες ο άλλος).

....και γενικά δε βλέπω σχόλια-παρατηρήσεις-επισημάνσεις, ρε παιδιά, οχι τίποτα άλλο, να ξέρουμε, να το επιχειρήσουμε ξανά ή όχι; :biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

Είπα να αρχίσω να δοκιμάζω τι ζουμιά ήπιατε χωρίς την παρουσία μου.....

Πιάνω στην τύχη ένα δείγμα..γραφει 68.20 - Ginger beer bla bla flute...

Χρώμα λευκού κρασιού STOP Άρωμα φρέσκο, έντονο, νεανικό, με άνθη, λεμόνι, γρασίδι και θειάφι STOP Γεύση, ώπα το θέλει το νεράκι του, μου θύμισε πολύ το Ruadh Maor το δικό μας STOP Kαθάριο, φίνο, τσίπουρο με τζίντζερ, καραμέλες μέντας, θειάφι ξανά, φρέσκο ξύλο STOP Επίγευση μικρή με μια ξινοπικράδα STOP Γενική εντύπωση , δεν είναι το στυλ μου, δείχνει νεαρό αλλά είναι φινιρισμένο, χωρίς "γωνίες", κάπως μονοδιάστατο με clean μέτριο σώμα, ανοιξιάτικο ως απεριτίφ.

Πάω να ανοίξω κι άλλο.....:)

Link to comment
Share on other sites

2ο δείγμα στην τύχη...γράφει 105.21 - Sweet sunny...summer...bla bla

Άρωμα, ωωω ..., καμμία σχέση με το προηγούμενο, πιο "βαθύ", παλιό ξύλο, ξηροί καρποί, βοτάνια, λίγο θειάφι κι εδώ STOP Μέσα σε 1-2 λεπτά έχει ανοίξει κι άλλο το άρωμα και βγάζει μεγάλη πολυπλοκότητα, κόκκινα φρούτα, τσάι, καμμένη ζάχαρη.....ωωωω....είναι απόλαυση...STOP Γεύση nutty, σοκολάτα γάλακτος, παστίλιες Fisherman's Friend STOP Το περίμενα κάπως καλύτερο με βάση το άρωμα STOP Επίγευση μικρή και ξινόπικρη επίσης STOP Γενική εντύπωση Άριστα 10 στο άρωμα 7.5 στη γεύση. Καλό.

Από αύριο η συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Celtic said:

Πιάνω στην τύχη ένα δείγμα..γραφει 68.20 - Ginger beer bla bla flute.

Blair Athol

30 minutes ago, Celtic said:

2ο δείγμα στην τύχη...γράφει 105.21 - Sweet sunny...summer...bla bla

η έκπληξή μου, δεν το έχουμε ξαναδοκιμάσει το αποστακτήριο. Tormore! ....άκυρο, έχουμε δοκιμάσει ένα από @sir mihas 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2019 at 9:50 PM, mallios said:

present3.jpg

βλέπωντας αυτή τη φώτο, με το λυγερόκορμο αγόρι που ποζάρει με πλάτη για τις ανάγκες του φακού, διαπιστώνω οτι το πρώτο gathering της SMWS, έχει θέμα whisky & food pairing...πόσο μπροστά είμαι ρε γατάκια...:lol:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δειγματογευσιγνωσίας συνέχεια, αφού πρώτα πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όσους μερίμνησαν για το όμορφο δωράκι των γενεθλίων μου

IMG_20191012_204111.jpg

 

Πάμε λοιπόν, πιάνω στην τύχη το...12.27 Seductive sweetnes...

Άρωμα φρέσκο με νεράτζια και γκρέιπφρουτ, και μια ανάμνηση κολώνιας Μυρτώ από άλλες εποχές...STOP Τίποτα το ιδιαίτερο, το σαγηνευτικό, απλό αρωματάκι, ΟΚ STOP Γεύση...ωχ αμάν...πικάντικο του κερατά!!!!, ρίχνω αμέσως στάλες νερό..STOP ΟΚ κάλμαρε κάπως, αλλά και πάλι πολύ πιπέρι, καυτερό, και γευστικά κάτι σε βοτανικό στυλ, που δεν μπορώ να προσδιορίσω, αλλά εντελώς αλλού από τα προσωπικά μου γούστα, εντελώς off note για μένα, δεν θέλω να πιω άλλη γουλιά...STOP Γενική εντύπωση, για μένα δεν θα έπρεπε να εμφιαλωθεί αυτό το βαρέλι ως single cask.

Και το επόμενο στην τύχη...13.67....bla bla cocktail...

Άρωμα ευωδιαστό, με λεμόνι κι άλλα εσπεριδοειδή σε γλυκιά μορφή, άνθη, και μέλι STOP Μου θυμίζει κάπως το Glenmorangie Original style STOP Γεύση....ΜΜΜμμμμμμ....γεμάτο σώμα, παχύ, καλό σημάδι αυτό STOP Δεν ζητάει καθόλου νερό STOP Μελένια γλύκα με ελαφριά όμορφα spices και λίγο τζίντζερ STOP Ωραίο τελείωμα, πολύ καλό γενικά STOP Μέχρι στιγμής το καλύτερο που δοκίμασα !!!

To be continued..Slainte!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και αναμένοντας τις υπόλοιπες αξιολογήσεις των εμφιαλώσεων, να ευχαριστήσουμε τον καταπληκτικό μας φωτογράφο @Dundonian (να του ζητήσω συγγνώμη που ο Los Globos μου γυάλιζε και έκαψε τις πιο πολλές φωτό!  😂  ) και φυσικά να ευχαριστήσω και τους αφανείς ήρωες του pre-event photo shooting @James και Κωνσταντίνα. Νομίζω ότι περάσαμε καλά (ίσως και να φαίνεται από τις φωτό) και τους περιμένουμε στο επόμενο The Gathering Athens!

LAT-3.jpg LAT-5.jpg

LAT-7.jpg LAT-8.jpg

LAT-9.jpg LAT-10.jpg

LAT-16.jpg LAT-17.jpg

LAT-18.jpg  LAT-19.jpg

LAT-20.jpg LAT-22.jpg

LAT-23.jpg LAT-25.jpg

LAT-26.jpg  LAT-27.jpg

LAT-28.jpg LAT-29.jpg

LAT-30.jpg LAT-31.jpg

LAT-33.jpg LAT-35.jpg

LAT-36.jpg  LAT-38.jpg  LAT-40.jpg    LAT-41.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mallios said:

Και αναμένοντας τις υπόλοιπες αξιολογήσεις των εμφιαλώσεων, να ευχαριστήσουμε τον καταπληκτικό μας φωτογράφο @Dundonian (να του ζητήσω συγγνώμη που ο Los Globos μου γυάλιζε και έκαψε τις πιο πολλές φωτό!  😂  ) και φυσικά να ευχαριστήσω και τους αφανείς ήρωες του pre-event photo shooting @James 

δε τα λες σωστά, ευχαριστούμε το φωτογράφο μας @Dundonian και το μοντέλο μας @James είναι το σωστό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες από τις φωτογραφίες είναι καταπληκτικές! Κάτι μου λέει ότι η SMWS θα τις χρησιμοποιήσει στο website της ή/και στο περιοδικό της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Wisdom said:

Κάποιες από τις φωτογραφίες είναι καταπληκτικές! Κάτι μου λέει ότι η SMWS θα τις χρησιμοποιήσει στο website της ή/και στο περιοδικό της.

όταν έχεις σκηνοθέτη @mallios υπάρχει περίπτωση να μη γίνει τέτοια δουλειά; ;)

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Wisdom said:

Κάποιες από τις φωτογραφίες είναι καταπληκτικές! Κάτι μου λέει ότι η SMWS θα τις χρησιμοποιήσει στο website της ή/και στο περιοδικό της.

Inside information??!! 😊

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DMTK said:

όταν έχεις σκηνοθέτη @mallios υπάρχει περίπτωση να μη γίνει τέτοια δουλειά; ;)

Μην τα ξαναλέμε!! Amazing @Dundonian , το απαραίτητο και υπεραναγακαίο woman's touch από Jenny /  Konstantina και όπου δεν είχε καλό φωτισμό.... Los Globos.

Μην ξεχνάμε ότι πολλές φωτό(όχι οι τελευταίες) είναι και του @James

Στα hint...ήδη με ρώτησαν από Ελλάδα για το ποιον είχαμε φωτογράφο ! ☺

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...