Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Islay road trip 2019 - Corry Vreckan


Recommended Posts

Εμάς το δικό μας ταξίδι στο Islay ξεκιναει την Πεμπτη απο το Εδιμβουργο στη Λοχ Λομοντ και κει την επομενη ημερα στο Κενακρειγκ, οπου θα θα παρουμε το magic Ferry που θα μας μεταφερει στο Νησι της καρδιας μας.Το Βασιλειο του Μπαρουτοκαπνισμενου!Το συκωτι μας θα περασει δυσκολη εβδομαδα απ οτι φαινεται και στο Ardbeg φαγαμε ηττα.Τιγκα το tasting at two.Οχι τιποτα αλλο αλλα τωρα θα πρεπει να υποστουμε κατι tastings σε κατι Laphroaig και κατι Bunna(πλακα κανω μην λιθοβολειτε)Λενε τα premium tastings τους; γιατι τα κλεισαμε.Βασικα μου αλλαζει τα πλανα λιγο αυτη η αλλαγη αλλα δεν θα γκρινιαξω.Θα προσπαθησω να στειλω κανα ρηπορτ εαν τα καταφερω και δεν ειμαι λιωμιδι.Γιατι μαλτ,μαλτ αλλα αν αρχιζουμε απο το πρωι μεχρι το βραδυ θα ψαχνομαστε στα σοκακια του Πορτ Ελεν.Ανυπομονω λοιπον.Δεν ηξερα σε ποιο θρεντ θα κολλαγε και το γραψα εδω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Corry Vreckan said:

Δεν ηξερα σε ποιο θρεντ θα κολλαγε

Μας κόλλησες... στον τοίχο!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

άνοιξα αυτό το νήμα για να γράψεις ελεύθερα τις εντυπώσεις σου από το ταξίδι.

Σε ευχαριστώ!!!!Θα προσπαθήσω την Παρασκευή με την πρώτη Laphroaigικη ανταποκριση απο το premium tasting.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι στη Σκωτία Ημέρα Πρωτη

Το ξυπνητήρι βαράει στις 06.30 και κουτουλωντας καταφέρνω να φτάσω στη μηχανή του καφέ και αφού πιω τα δυο πρώτα εσπρεσακια και ανοίγει το μάτι αρχίζω να πακεταρω τα όσα πράγματα μπορώ σε μια μικροσκοπική βαλιτσουλα γιατί η easyJet δεν αστειευται.Θελει συγκεκριμενες διαστασεις και το εννοει.Αφου λοιπον βαλω τα απαραιτητα και μαζι με αυτα το δευτερο τευχος απο το Whiskybotschafter ενα καινουργιο γερμανικο περιοδικο για το νεκταρ μας(στο οποιο, οποια κωλοφαρδια.Εχει αφιερωμα στο Islay), παιρνουμε μαζι με την συντροφο μου το τρενο για το αεροδρομιο της Βιεννης οπου στις 11 ειναι προγραμματισμενη η πτηση για Εδιμβουργο.Αφου λοιπον κανω μια ασκηση στην εγκρατεια για να μην πλακωσω στο ξυλο εναν πιτσιρικα ελεγκτη που μου λεει που πας ωρε Γιουτσο με ελληνικη ταυτοτητα, επιτελους μπαινουμε τελευταιοι και καταιδρωμενοι στο αεροπλανο το οποιο φυσικα λογω κινησης αερος η λογω low budget αεροπορικης καθυστερει να φυγει και φευγουμε 11.40.Στις 13 η ωρα προσγειωνομαστε και παμε να παρουμε το αμαξι που εχουμε νοικιασει στην Europecar, ενα Opel corsa το οποιο με την δυναμη της πειθους ενος υπαλληλου και την αναλογη πληρωμη προς τα πανω γινεται μια αυτοματη μερσεντα που νομιζεις οτι μπαινεις σε διαστημοπλοιο.Μετα απο κανα δυο γυρους απο το τετραγωνο ωστε να εκπαιδευτουμε στην αναποδη οδηγηση μπαινουμε στην αρενα και ξεκιναει το ταξιδι μας για τη Λοχ Λομοντ.Ο καιρος ασυνηθιστα καλος για Σκωτια αλλα μολις φτανουμε κοντα στον προορισμο μας αρχιζει και μας δειχνει το πραγματικο προσωπο της Χωρας.Αρχιζει και ριχνει παπαδες, να φαν κι οι κοτες.Βρισκουμε σχετικα ευκολα το cottage που εχουμε κλεισει,αρχιζει και βραδιαζει σιγα σιγα και η λιμνη παιρνει τα νυχτερινα της χρωματα, οποτε τι καλυτερο απο το να ψαξουμε μια ωραια παμπ στο χωριο για να φαμε και να πιουμε και κανα ντραμακι ρε αδερφε.

Η παμπ λέγεται Slanj και μετα απο ενα γευστικοτατο ρολο κοτοπουλακι και μια pale ale μπυρα πλησιαζουμε προς το μπαρ για να ανιχνευσουμε τα ουισκια του.Εκτος απο τα κλασσικα δεκαρια Ardbeg,Laphroaig και τα αλλα παιδια ο μπαρανθρωπας προτεινει Inchmoan 12 ετων τοπικο προιον Λοχ Λομοντ, ψιλοπιτιντ και ειναι ενα ουισκι που δεν εχω δοκιμασει.Οφειλω να πω οτι μου αρεσε αρκετα.Πιπερατο,σοκολατενιο με μια ευγενεια στην τυρφη,θα το χτυπησω καποια στιγμη το μπουκαλακι.Αφου λοιπον πινω και το ντραμ της συντροφου που μου λεει θα οδηγησω οποτε συγκρατησου, δοκιμαζω και το μαλτ του μηνα που ειναι ενα Auchentosan γαλουχημενο σε American oak,το οποιο κατι απο Arran κατι απο Dalwhinnie μου θυμιζει,ομορφο ειναι αλλα εμενα το προσωπικο μου γουστο θελει δυνατες συγκινησεις.Εκει στην μπαρα ενας μεθυσμενος Πολωνος μας πιανει την κουβεντα και θυμαται οτι καποτε ειχε τραγουδησει το "μιλησε μου,μιλησε μου" και οτι ειναι φανατικος οπαδος των Rotting Christ.H νυχτα στο Tarbet της Loch Lomond εχει αρχισει να καιγεται...........

 

Από την Χώρα των Σκωταδιστων για το HMWS

Corry Vreckan 

 

Μην xάσετε το αυριανό επεισόδιο από το Islay.Laphroaig σου ρχομαι!!!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε @Corry Vreckan! Συνέχισε να μας σπας κι εσύ τα νεύρα...:p

είχαμε τον τεντυ μπόυ τον @McRookie, τώρα έχουμε εσένα, τον άλλο μήνα θα 'χουμε τα παλιόπαιδα τους @mallios και @DUCATI13...Μπράβο ρε παλικάρια, φροντίζετε για την υγεία μας, να μας στείλετε μια ώρα αρχύτερα 8P

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, DMTK said:

Μπράβο ρε @Corry Vreckan! Συνέχισε να μας σπας κι εσύ τα νεύρα...:p

είχαμε τον τεντυ μπόυ τον @McRookie, τώρα έχουμε εσένα, τον άλλο μήνα θα 'χουμε τα παλιόπαιδα τους @mallios και @DUCATI13...Μπράβο ρε παλικάρια, φροντίζετε για την υγεία μας, να μας στείλετε μια ώρα νωρίτερα 8P

Μπορώ να κάνω ένα throwback του ταξιδιού μου το 14 και το 17 και να το κάνω ακόμα χειρότερο!! πριν τον άλλο μήνα!

Δώσε πόνο @Corry Vreckan !!!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mallios said:

Μπορώ να κάνω ένα throwback του ταξιδιού μου το 14 και το 17 και να το κάνω ακόμα χειρότερο!! πριν τον άλλο μήνα!

Δώσε πόνο @Corry Vreckan !!!

Με πείσατε. Πάω να πάρω μια εξάδα αναλγητικά, προβλέπεται μεγάλος πόνος...:doctor:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@Corry Vreckan αυτό που εσύ και ο @McRookie, (που πήγε επίσης πρόσφατα στη Σκωτία και μας μεταφέρει κομμάτι-κομμάτι τις εντυπώσεις του), κλείνετε ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο γ-δ κατηγορίας αλλά τελικά καταλήγετε να οδηγείτε κουρσάρες, πρέπει να μας το εξηγήσετε..... :to_become_senile:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Celtic said:

@Corry Vreckan αυτό που εσύ και ο @McRookie, (που πήγε επίσης πρόσφατα στη Σκωτία και μας μεταφέρει κομμάτι-κομμάτι τις εντυπώσεις του), κλείνετε ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο γ-δ κατηγορίας αλλά τελικά καταλήγετε να οδηγείτε κουρσάρες, πρέπει να μας το εξηγήσετε..... :to_become_senile:

Εγώ συνήθως δείχνω λίγο ελαφρώς αξύριστο μπούτι. Συνήθως πιάνει τις πρώτες 10 μέρες μετά την αποτρίχωση

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Celtic said:

κλείνετε ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο γ-δ κατηγορίας αλλά τελικά καταλήγετε να οδηγείτε κουρσάρες, πρέπει να μας το εξηγήσετε

Είναι standard πολιτική όλων των εταιρειών ενοικιάσεων γιατί το κόστος τους για τα αυτοκίνητα που δεν νοικιάζονται είναι μεγαλύτερο όσο ακριβότερο είναι ένα αμάξι. Κλείνεις συνήθως online ένα μικρό και φθηνό αυτοκίνητο μόνος πίσω από τον υπολογιστή σου βάσει τιμής και κριτικών του παρόχου και όταν φτάσεις στο counter μαζί με τη γυναίκα (σημαντικό αυτό) σου λένε "είσαστε πολύ τυχερός, έχουμε διαθέσιμο και ένα 'τάδε' αυτοκίνητο με μόλις 29 ευρώ παραπάνω την ημέρα". Με τη γυναίκα δίπλα να ακούει πέφτουν αμέσως οι άμυνες και τα αυστηρά budget, αναλαμβάνει ο χουβαρντάς εαυτός σου που θέλει να οδηγεί άνετα και να πάει βόλτα το κορίτσι με κουρσάρα και το κλείνεις. Δεν το παίζω έξυπνος, κάθε φορά έτσι την πατάω κι εγώ.

Πάντως μερικές φορές είναι win-win situation, γιατί το ίδιο αυτοκίνητο αν το έκλεινες από πριν online μπορεί και να το έβρισκες ακριβότερο από ό,τι στο counter. Είναι σαν την τιμή 'πόρτας' σε ένα ξενοδοχείο. Μπορεί να τη βρεις ακριβότερη από online, αλλά λόγω last-minute μπορεί και να τη βρεις σε ευκαιρία για να μην τους μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο Πολωνός άκουγε μίλησε μου,μίλησε μου και Rotting Christ δεν έκανε εντύπωση σε κανενα;Είναι σαν να λέω ακούω Άντζελα Δημητρίου και Sepultura!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

καμία εντύπωση...

sepultura + μετά (ή κατά τη διάρκεια) ένα καφάσι μπύρες

όλο το johnnie του μαγαζιού + μετά (ή κατά τη διάρκεια) άντζελα

η χρονική ακολουθία τα καθορίζει όλα χεχεχε

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Corry Vreckan αν μείνετε Port Ellen, εκτός από το Islay Hotel κλπ κλπ που έχουν καλή κάβα, τον πιο "κατεστραμμένο" ιδιοκτήτη μπαρ, και γαμώ τους τύπους και τρομερή κάβα θα βρεις στο https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g551853-d6816724-Reviews-The_Ardview_Inn-Port_Ellen_Islay_The_Hebrides_Scotland.html

Το συνιστώ με τα 1000!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mallios said:

@Corry Vreckan αν μείνετε Port Ellen, εκτός από το Islay Hotel κλπ κλπ που έχουν καλή κάβα, τον πιο "κατεστραμμένο" ιδιοκτήτη μπαρ, και γαμώ τους τύπους και τρομερή κάβα θα βρεις στο https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g551853-d6816724-Reviews-The_Ardview_Inn-Port_Ellen_Islay_The_Hebrides_Scotland.html

Το συνιστώ με τα 1000!

Αγαπητέ μου η ιδιοκτήτρια του εν λόγω μπαρ είναι αυτη που μας νοικιάζει το rbnb και είναι ακριβώς από πάνω.Οποτε καταλαβαίνεις πως θα συνεχίσει το αποψινό βράδυ.

Ελπίζω να μην είμαι τόσο κομμάτια γιατί θέλω να γράψω αργότερα ρηπορτ.Υπηρξαν σήμερα εκπλήξεις και δοκιμές first fills που με έστειλαν στο διάστημα.

20191018_191115.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σκωτία ημέρα δευτερη

Islay ημέρα πρώτη

Το ξυπνητήρι βαράει πάλι στις 06.30 και πακεταροντας τα πράγματα μου συνειδητοποιω ότι έχω ξεχάσει το καλώδιο του λάπτοπ στη Βιέννη και ότι το μόνο που μπορώ να κάνω τώρα με το μηχάνημα είναι να το πάω να βοσκησει σε κάνα λιβάδι απ τα πολλά που έχει η Σκωτία.Το να μου χρησιμεύσει όμως σε κάτι άλλο δεν παιζει γιατί μπαταρία γιοκ, καλώδιο Βιέννη Το ρεπορτάζ θα συνεχίσει από το κινητό και θα βγάλω τα μάτια μου αλλά δεν παίζει άλλη λύση.Διαολοστελνω όποιον άνθρωπο,ζώο,πράγμα περνάει στο διάβα μου εκείνη τη στιγμή και μετά από 10 λεπτά η λογική μου εμφανίζεται με την μορφή του Kennacraig και μου λέει "παλικάρι ξεκόλλα πρέπει να φύγετε γιατί θα χάσετε και το φερρυ".Έτσι λοιπόν την κάνουμε άρον άρον και διασχίζοντας περιμετρικά την πανεμορφη Loch Lomond φτάνουμε στο λιμάνι και επιβιβαζομαστε αμέσως στο πλοιαρακι που θα μας πάει στο Islay.Εγω σε όλη την διαδρομή βγάζω φωτογραφία ότι βράχο πέρασαμε και ότι κύμα μας προσπέρασε αλλά το πιο ωραίο ερχεται οταν πλησιαζουμε στο Port Ellen.Τι χρώματα,τι ωραία σπίτια,τι ωραία ατμόσφαιρα ο καιρός μας θέλει και με το που αποβιβαζομαστε συνεχίζουμε με την μια για Lagavulin γιατί στο πρόγραμμα που είχα 12.30 η ώρα είχε υποτίθεται ένα τουρ.Τουρ όμως θα είχε μας εξηγεί η κοπέλα στο visitor center εάν ήταν καλοκαίρι.Τον χειμώνα αυτό το τουρ δεν υπάρχει όποτε πακέτο.Το προγραμματισμένο τουρ στο Laphroaig είναι στις 15.30 όποτε επειδή μια υπέροχη λιακάδα αγκαλιάζει το νησί λεμε:Ρε δεν παίρνουμε το μονοπάτι των τριών αποστακτηριων να κανουμε ένα περίπατο μέχρι το Ardbeg;Στο δρόμο συναντάμε αγελάδες,πρόβατα,προβατα,προβατα ρε πόσα προβατα ήταν αυτά.Ηταν σαν κάποιος να τους είπε.Εχετε ωραία προβατα και γέμισαν το νησί με αρνιά!Μόλις φτάνουμε στο Ardbeg εκεί η σύντροφός έχει την φαεινή ιδέα που έσωσε όλη την παρτίδα να ρωτήσουμε μήπως ακύρωσε κάποιος για το premium tasting στις 2 που μας ειχανε πει ότι είναι overbooked.Και Ναι το θαύμα έγινε!Έχουν ακριβώς 2 θέσεις όποτε στα καπάκια παίρνουμε το Laphroaig μεταθετουμε το τουρ για την Κυριακή και ναμαστε στο πιο μεγάλο τουρ του Ardbeg που κρατάει 2μισι ώρες.Το τουρ ξεκινάει από ένα σταθμευμένο πρώην λεωφορειο;Που το χουν διαμορφώσει ανάλογα για να πηγαίνουν εκεί εμας τους επισκέπτες του συγκεκριμένου τουρ και να τους αρχίζουν με την ιστορία του Ardbeg δίνοντας μας κατι ποταπα ντραμ Ardbeg 23  και 19 ετών αντίστοιχα να βρεχουμε το λαρύγγι μας καθώς ακούμε τις ιστορίες που μας διηγείται.Το πρώτο το 23αρι έχει μια σεριλα ενώ το 19 μου ακούγεται πιο γήινο.Προσωπικα μου άρεσε πιο πολύ το 19αρι αλλά γούστα είναι αυτα.Μολις τελειώνουμε με τα ντραμ και τις ιστορίες πηγαίνουμε στο αποστακτηριο όπου μαθαινουμε όλη την διαδικασία,μπαινουμε στο mash room και μετα στους αμβυκες όπου εκεί απαγορεύονται οι φωτογραφίες.Στη συνέχεια πηγαίνουμε στο warehouse όπου είδα τα περισσότερα βαρέλια που χω δει στη ζωή μου και ξεκινάει η ηδονή.Η τύπισσα μας φέρνει first fill bourbon Cask του 2009 57% alc,oloroso 2005 56,7% alc,manzanilla cask 2003 50,5 alc και τέλος French oak 2005 με 53,5 alc.Μας εξηγεί ότι αυτά αναμειγνύονται με νεότερα ουισκια ώστε να βγει το χαρμάνι του An Oa,Uigedail και Corry Vreckan.Παραλληλα σκανε και κάτι απίστευτα τυριά και μερικά οστρακα(εραστές του food pairing μπορείτε να κλείσετε χωρίς τύψεις το συγκεκριμένο τουρ:)).Εγω εχω υποστεί ένα γευσιγνωστικο σοκ να το πω,εγκεφαλικό να το πω και τολμώ να ρωτήσω την ξεναγό εάν βγαίνουν αυτά εξω για τους κοινούς θνητούς η είναι μόνο για την χαρμάνα.Αυτη λοιπόν μου λέει ότι συνήθως δεν βγαίνουν και αν βγουν θα είναι πολύ ακριβά.Εδω τελειώνει το τουρ ένας υπέροχος ήλιος υπογραμμίζει την παλέτα της Ardbegιανης υπαίθρου και σιγά σιγά παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής στο Port Ellen.Τωρα εάν με ρωτήσετε ποιο ξεχώρισα από όλα αυτά τα φερστ φιλ η απάντηση είναι απλη:Ήταν όλα ένα κι ένα!!!Κρατάω μέσα μου τις σεισμικές δονήσεις που έκανε ο ουρανισκος μου και πρότεινω σε όλους να κανουν αυτο το τουρ εαν βρεθουν στο Islay.

Ακολουθει φαγητο και η ημερα κλεινει στην παμπ της νοικαρισας μας με ενα Kilchoman 2017 fais ile και ενα οκταμωρακι 8.4.

Από το Port Ellen για την HMWS 

Πανος Σομπολος η καλυτερα ο εν μαλτ αδερφός Corry Vreckan

Περισσότερα αύριο από τα βόρεια του νησιού 

Bunna κτλ,κτλ

Καλό ξημέρωμα σε ολους

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Corry Vreckan δεν βλέπω να λες κάτι για Bruichladdich και σε βλέπω για ban! 😂 🤣 😂

Αν όμως πας και από εκείνη την πλευρά του νησιού, λογικά θα σας μαζέψουν στο Laddie Shop πριν το tour (εννοείται και μετά). Θα βρεις μία ξανθιά κυριούλα με ονοματάκι Mary McGregor και θα της δώσεις την αγάπη μου.  Φράση κλειδί, "τον επόμενο μήνα έρχεται μαστίχα από Ελλάδα" :jump:   Βασικά σε πολλούς θα ήθελα να στείλεις χαιρετίσματα, αλλά θα το κάνουμε εμείς. 

Link to comment
Share on other sites

Το Laddie απ ότι ξέρω πρέπει να έχει αύριο στις 13 τουρ.Ελπιζω να ισχύει και να μην φαμε ακυρο σαν το Lagavulin.Παντως είναι πολύ δύσκολο όλα τα αποστακτηρια σε 3 μέρες.Περαν από το συνδυαστικο προβλημα ερχεται το προβλημα της μετακινησης και μετα της κουρασης και του ποσο να πιω ακομη ελεος.Οποτε κάποια θα μετατεθούν για την επόμενη φορά.Το πρώτο υποψήφιο είναι το Bowmore από ότι φαίνεται αλλά τι να κάνουμε.Θελω να ξανάρθω στο νησί,Είναι έρωτας.Εκτος από ότι είναι ουισκομανα είναι και πανέμορφο!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2019 at 1:25 PM, Corry Vreckan said:

Το ότι ο Πολωνός άκουγε μίλησε μου,μίλησε μου και Rotting Christ δεν έκανε εντύπωση σε κανενα;Είναι σαν να λέω ακούω Άντζελα Δημητρίου και Sepultura!

"μιλησε μου....μίλησε μου..." & Rotting Christ, όχι καμμία εντύπωση....Ελληνικά και τα 2....:biggrin1:

Ωραία μας ταξιδεύεις φίλε Corry....ευχαριστούμε!!! 

:punk:

Link to comment
Share on other sites

Islay ημέρα Δεύτερη

Το ξυπνητήρι δεν χτυπάει πια γιατί το μακελεψα οποτε ξυπναμε επιτελους πιο αργα και το ισως ναι,ισως όχι, τελικα γινεται δεν παμε στο Bowmore.Οποτε σηκωνόμαστε με την άνεση μας φτιαχνουμε το πρωινακι μας απο τα πραγματα που ψωνισαμε στο σουπερ-μαρκετ,πινουμε εναν χυμο σκετη αντιβιωση,ενα αγγούρι φτιαγμένο σε πυρηνικό εργαστήριο και κάτι καταπληκτικές Ολλανδικές ντομάτες με φυτοφάρμακα που σκοτώνουν ελέφαντα και μετά ξεκινάμε για το πολυπόθητο tasting στο Bunnahabhain.Πριν φύγουμε όμως για τα βόρεια περνάμε από το Laphroaig δηλωνομαστε για την ξεναγηση της Κυριακης που ειναι 2 ωρες και περιλαμβάνει 3 ντραμ και 250 ml ουισκι από το ντραμ της αρεσκείας σου, για να το πάρεις σπίτι σου να το πιεις με την ησυχία σου και φεύγουμε πατητι για Bunna.Στο δρόμο περνάμε από υπέροχα τοπία και κάπου σε μια μικρή λιμνούλα βλέπω το μεγαλύτερο σμήνος πουλιών που έχω δει στην ζωή μου.Ηταν λες και βγαίνανε από ντοκιμαντέρ του national geographic.Για μια στιγμή μου πέρασε να κατέβω να βγάλω καμία φωτο αλλά μόλις είδα την ώρα ήρθε το δίλημμα ή το ουισκι Η εσείς και συνέχισα τον δρόμο μου για το Bunnahabhain.

Εκει μας περίμενε ο ξεναγός και μας λέει ελάτε.Τον ρωτάμε οι άλλοι που ειναι;Ποιοι άλλοι μας λέει εσείς είστε μόνο!Τι λε ρε παιδί μου λέω και προσωπικό ξεναγό στο Bunnahabhain ποιος στη χάρη μας!Μας δείχνει στα γρήγορα τους αμβυκες και μετά μας δείχνει το δρόμο για το δωμάτιο του tasting.Μπαινουμε μέσα και ειναι όλα στρωμένα και έτοιμα.Πεντε δειγματακια,πεντε ποτηρακια,η ωρα είναι 12 και μας αρχίζει με cask strength.Α πανέμορφα σκέφτομαι,οι ανώνυμοι αλκοολικοί με περιμένουν και το πάρτυ ξεκινάει με Bunna 57,4 αλκοόλ Amontillado finish.Υπεροχο ουισκι πραγματικά,τι να πω,του λείπει η τύρφη αλλά του το συγχωρώ.Συνεχιζουμε με κλασικό 18 και μετά με 25αρι και με ρωτάει ποιο μου άρεσε ποιο πολύ.Αυτη τη φορά μου αρέσει το γηραιοτερο και μου λέει γιατι;Δεν ξέρω στα σκωτσεζικα το γιατι κλανεί το γατί όποτε του λέω γιατι έχει πιο πολύ βότανο,ειναι πιο γήινο μου αφήνει μια επίγευση που διαρκεί και έχει κάτι που ειναι του γούστου μου.Στη συνέχεια μου λέει ότι το 18αρι ειναι πιο πολύπλοκο και ότι το βρίσκει πιο ωραίο.Σκεφτομαι ότι δεν θα τα χαλάσουμε εδώ ας προχωρήσουμε στο επόμενο το οποίο είναι το Caorag 45,8 αλκοόλ τυρφωδες πολύ όμορφο ουισκι,αλλά το τελευταίο που ειναι το Moins French Oak κλέβει για μένα την παράσταση.Ειναι της αρεσκείας μου,έχει μπόλικη τύρφη,ασυνηθιστο για Bunna,έχει γλυκά,έχει πίκρα,τα έχει όλα αυτά που θέλω στην δοσολογία που τα θέλω.Οχι δηλαδή εάν κάποιος μου έκανε δώρο το 25αρι στα γενέθλια μου θα έπλενα τα πόδια μου με αυτο αλλά οπως ειπαμε γουστα ειναι αυτα και το French Oak με επεισε.Σε μια ώρα το tasting τελείωσε και αφού έβγαλα καμία 200αρια φωτογραφίες φύγαμε για Ardnahoe.

Το Ardnahoe το πιο καινούργιο αποστακτηριο του Islay μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.Καινουργιλα,μοντερνιλα και ενα υπέροχο αναλυτικοτατο τουρ μιας ωρας με μια φιλικότατη ξεναγο που μας επετρεψε να βγαλουμε φωτογραφιες ακομα και στο still room και στο τέλος δοκιμάσαμε new spirit και ήπιαμε μια εμφιάλωση της αρεσκείας μας(Εγώ διάλεξα Tobermory) παιρνοντας τα ποτηρακια για το σπιτι και ολα αυτα με 10 λιρες!!!

Φεύγοντας γρήγορα,γρήγορα με προορισμό το Caol Ila βάζοντας το όνομα του στο GPS του κινητου βλέπω το καντράν να αναγράφει "Το Caol Ila είναι κλειστό!Άσε ρε Καραγκιόζη σκέφτομαι που πήρες και ρολακι,όλα τα ξέρεις και συνεχίζουμε το δρόμο μας για εκεί.Αλλα...έχει δίκιο το τρισκαταρατο.Μολις φτάνουμε εκεί βλέπω κάποιους εργάτες που εκτελούν έργα ανακαίνισης.Ενας από κει μου λέει το αποστακτηριο ειναι κλειστο!Τον ρωτάω ποτέ θα ανοίξει και μου λέει τον Ιανουάριο όποτε προσοχή Caol Ila freaks μην πάτε στο Islay πριν τον Γενάρη!Έτσι φάγαμε ενα ακυρακι ακομα και ελπίζω να μην ακολουθήσουν αλλά.

Φαΐ αργότερα στο Port Askaig στο μοναδικό μπιστρό του λιμανιού με καραβίδες,μύδια,σολωμούς κτλ πιάτο με θαλασσινά εν ολίγοις σε αρκετά καλή τιμή,βραδυνή βόλτα στο Bowmore όπου να πω την αλήθεια δεν με εντυπωσίασε,ισως μερα να ναι καλύτερα και στη συνέχεια για το σβήσιμο επιστροφή στο Πορτ Ελεν και τελευταια ντραμ στο μπαρ της ιδιοκτητριας που μενουμε.Εγω πήρα ένα Loch Gorm και ένα Ardbeg Grooves,η σύντροφός μου το αγαπημένο της Bowmore 18αρι.

Το μπαρ ειναι γεμάτο ντόπια νεολαία,μεσήλικες,πιο μεγάλους που έχουν γίνει ντιρλα από κάθε λογής ξύδια και φωνάζουνε,τραγουδάνε,χορευουνε,πειράζουν όποιον μπαίνει μέσα.Εκει που είμαστε έτοιμοι να φύγουμε ένας συμπαθέστατος Illachιωτης που την έχει αράξει στο μπαρ με την γυναίκα έρχεται προς το μέρος μου.Στα χέρια του κρατάει ένα ποτήρι με ουισκι,κερασμενο από μένα μου λέει.Μετα την έκπληξη μου και τις ευχαριστίες τον ρωτάω τι ειναι και μου λέει πιες το και πες μου εσύ τι ειναι.Lagavulin του λέω αναγνωρίζοντας το κάπνισμα του και αποκλείοντας όλα τα άλλα.Ναι αλλά ποιο μου λεει;Δεν το βρήκα γιατι δεν το εχω δοκιμάσει ακομα στην καριέρα μου και ήταν το Distillers edition!Enjoy Islay μου λεει και παει παλι στο μπαρ.Ωραία τυπακια οι ντόπιοι φιλικότατοι και αν πιουν καταργουν ολα τα ανεκδοτα για την τσιγγουνια των Σκωτσεζων.Μας χαμογελούσαν,μας ζήτησαν συγγνώμη που ειναι τόσο ντιρλα και μας ευχοντουσαν να περάσουμε καλά στο νησί τους!

Εκτός από τα μαλτ αυτο που θα μου μείνει σήμερα ειναι η θέα από τα βόρεια προς το Jura και η επίσκεψη στους τάφους των Finlaggan.

Ρε λες να παίζω στον άρχοντα των δαχτυλιδιων;

Από τα Βόρεια του Islay και για την HMWS

 

Κόρη Βρήκαν 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Corry Vreckan said:

Στο δρόμο περνάμε από υπέροχα τοπία και κάπου σε μια μικρή λιμνούλα βλέπω το μεγαλύτερο σμήνος πουλιών που έχω δει στην ζωή μου

Το νησί είναι γνωστό παρατηρητήριο πουλιών και σταθμός αποδημητικών. Είσαι πολύ τυχερός και λόγω περιόδου! Enjoy!

18 hours ago, Corry Vreckan said:

"Το Caol Ila είναι κλειστό!

To λέει και στο site (φτιάχνουν το νέο visitor's center και νομίζω έχει μόνο 1 tour την ημέρα και πάντα με τηλεφωνικό ραντεβού). Τα άλλα tour (tastings μόνο) τα κάνουν στο Laga.

Enjoy και μπορώ να πω ότι τα δύο νέα μέλη έχουν προσθέσει μία υπέροχη περιγραφική νότα στα road trip και άντε να δούμε πως θα ανταπεξέλθουμε και εμείς οι παλαιότεροι. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...