Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Connemara 'Distiller's Edition', NAS, 43%


Recommended Posts

connemara-distillers-edition-with-2-glasses-whiskey.jpg

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/106662/connemara-distillers-edition

O κατεξοχήν εκπρόσωπος των Irish peated malts, σε μια έκδοση σχετικά νεαρής ηλικίας, αφού δεν αναφέρεται καν, με ωρίμανση σε ex-bourbon casks και τελείωμα σε oloroso sherry casks, από το αποστακτήριο Cooley.

Κρατώ στα χέρια μου και δοκιμάζω την προηγούμενη έκδοση, αυτή της φωτογραφίας, με τα 2 υπέροχα ποτηράκια δώρο.

Στην ετικέτα γράφει "The whiskey for this small batch bottling of Connemara Peated Single Malt has been hand selected by our Master Distiller exclusively for French Connoisseurs".....Εγώ πάντως το βρήκα σε κάβα στην Ελλάδα πριν κανα 2 χρόνια, και υποθέτω το ίδιο κι ο @SimoG που είχε φέρει ένα μπουκάλι σε μια συγκέντρωση .....

Αρκετά με τις λεπτομέρειες, πάμε στην ουσία

Άρωμα - απαλό, πολύ απαλό, ζεστό, με μια πολύ πολύ ευγενική τύρφη, ραφιναρισμένη, γλυκιά και ήπια. Τύρφη καθαρής - γήινης - βοτανικής μορφής, μακριά από καπνό, καμμένα λάστιχα και θερμουί, ντηζελοκινητήρες, αντισηπτικά, φορμόλες, ιώδιο, φύκια, ψαρίλα, καπνιστά σκουμπριά και όλα αυτά που βρίσκουμε λίγο-πολύ στα πιο γνωστά Scotch peated malts.  Μονοδιάστατο κάπως, αλλά υπέροχο άρωμα, που δεν σε "κουράζει", δεν σου προκαλεί ερωτηματικά, γενικά δεν σε παιδεύει, σου προσφέρει απλά ένα χαλαρωτικό μασάζ στα ρουθούνια.

Γεύση - Το ίδιο κι εδώ. Γλυκιά τύρφη, απαλή, σαν χάδι, σαν Προδέρμ σε πωπουδάκο μωρού, σαν άγγιγμα χεριού νεαρής κυρίας της υψηλής κοινωνίας που παίζει πιάνο και δεν έχει πλύνει ούτε μια φορά πιάτα στη ζωή της....Ελαφριά spices και αμυδρές νότες σέρυ από το finishing κάνουν την εμφάνιση τους και προσδίδουν λίγο παραπάνω ενδιαφέρον στη γευστική εμπειρία.

Επίγευση - Μικρή σχετικά, πράγμα αναμενόμενο άλλωστε

Συμπερασματικά, ένα ουίσκυ που εμένα μου άρεσε πολύ, που είναι γλυκό, που έχει και το κατιτίς του σε ελαφριά μπαχαρικά και φρούτα, με έμφαση σε μύτη και στόμα στην τύρφη, και για την ακρίβεια σε μια μορφή της τύρφης που δεν συναντούμε εύκολα και συχνά, καθόλου ζόρικη αλλά ήρεμη, χαλαρή, smooth, σαν μια καλοκαιρινή βόλτα σε μια ειδυλλιακή ακτή την ώρα του ηλιοβασιλέματος. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν το είχα δοκιμάσει μαζί με την υπόλοιπη παρέα στις 8/4/2019 καθότι δεν είχα συμμετάσχει.

Ήπια λοιπόν πρόσφατα 3 drams, ευγενική χορηγία του @SimoG .

Το event δεν προσφερόταν καθόλου για τη διενέργεια σωστής γευστικής δοκιμής, με σημειώσεις κλπ, καθότι επρόκειτο για ... μεσημεριανό παιδικό πάρτυ :p

Κατόπιν όμως της ρητής παρότρυνσης του @Celtic αισθάνομαι την υποχρέωση να αναφέρω ότι στη μύτη μου έβγαλε έντονο αχλάδι και λίγο φρεσκοκομμένο πράσινο μήλο.

Overall εντύπωση: Παρότι είχα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με τους μόλις 43% αλκοολικούς βαθμούς, καθώς παλιότερα, όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα, είχα αγαπήσει το Connemara Cask Strength, τελικά πρόκειται για ένα πολύ ποιοτικό peated irish whiskey. Εξάλλου το μαρτυράει και το ότι επέμεινα και ήπια 3 drams από το ίδιο, και ενώ όπως φαντάζεστε είχα την ευχέρεια να δοκιμάσω διάφορα άλλα από την κάβα του φίλου μας, ο οποίος επανειλημμένα προσφέρθηκε να μου βάλει κάτι άλλο.

Μην του γυρίσετε την πλάτη αν το πετύχετε πουθενά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...