Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

SMWS 123.22 Sweet enticements - citric zing


mallios

Recommended Posts

image.png

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/108192/glengoyne-2008-smws-12322

AGE 9 Years / DATE DISTILLED 29th August 2008 / CASK TYPE First Fill Ex-Bourbon Barrel / OUTTURN 1 of 234 bottles / ABV 61.7 %

======================

Notes by @tomy 

=====================

Χρωμα: φωτεινο χρυσο

Μυτη: φυλλοχωμα,πιπερι,δημητριακα,ξινα,σταφιδες,βουτυρο,βυσσινο αγουρο στο δεντρο,ροδι φρεσκοανοιγμενο,ελαφρως απο ξυλο καμενο

Στομα: εντονα ελαιωδες,μπισκοτο βανιλια,γλυκο και ελαφρα ξινο ταυτοχρονα, σταφιδα, καρυδι, βυσσινο γλυκο, βουτυρακι ,ξηραινει καθως αποτραβιεται αφηνοντας νοτες βανιλιας,μελιου και κανελας

Σωμα: δεμενο ως  glengoyne,με εναλαγες του αλκοολ

Επιγευση: πολυ καλη ,μεγαλη διαρκεια με ελαιωδη αισθηση με νερο χανει τα αρωματα του αρκετα και αραιωνει το σωμα του.

Βαθμολογια΄: 90/100

Link to comment
Share on other sites

  • mallios changed the title to SMWS 123.22 Sweet enticements - citric zing

Αντιγράφω από αυτά που είχα γράψει στο νήμα της εκδήλωσης:

123.22 Glengoyne 11yo 61,7%.

Ξέρω ότι θα ξεσηκώσω τα πλήθη, αλλά οφείλω να είμαι ειλικρινής. Ξεκινάω με το disclaimer ότι η μύτη δεν ήταν δυσάρεστη. Δεν ήταν και τρομερή, αλλά πάντως όχι δυσάρεστη. Έχοντας λοιπόν πει αυτό, λέω ότι το πρώτο πράγμα που μύρισα ήταν ... πρωινή ανάσα ηλικιωμένου! Και μάλιστα με νότες ... σκόρδου! Επαναλαμβάνω, ότι θύμιζε αυτά τα αρώματα, χωρίς όμως να προκαλεί καμία δυσφορία ή απέχθεια. Το σώμα του ήταν υπερβολικά ελαιώδες. Τόσο πολύ που σκέφτεσαι να το προσθέσεις στη χωριάτικη. Καλύτερο πάντως από τη μύτη του. Η επίγευση ομαλή. Overall δεν ενθουσιάζει ασφαλώς, πάντως καλύτερη προσπάθεια από το 12.27.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ φρέσκο στη μύτη, βρεγμένο χώμα, τίποτα το συναρπαστικό.

Στη γέυση ξινό, μεταλλικό, επιθετικό, άγουρο, σκληρό.......

Γνώμη μου, παράδειγμα προς αποφυγήν για εμφιάλωση single cask...ειλικρινά απορώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ με το ότι η μύτη παρουσιάζει ενδιαφέρον, χωρίς πολλές εναλλαγές.. με νεράκι ανοίγει πολυ η citrus πλευρά...Στο στόμα όμως παίζει φουλ επίθεση..τόσο που σε αποπροσανατολίζει, δεν κατάλαβα τίποτα..Λατρεμένη όμως ελαιώδης υφή στη γλώσσα...που εμένα δεν μου φάνηκε και τόσο πολύ σε σχέση με άλλα...Ευχαριστώ πολύ @mallios!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...