Jump to content
Sign in to follow this  
Celtic

Τα αγαπημένα whisky του φόρουμ - WHISKYFORUM BEST OF

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει μια δουλίτσα στο φόρουμ που ήθελα να την κάνω εδώ και καιρό.

Στην ενότητα 'WHISKIES - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ', όλες οι φωτογραφίες μπουκαλιών που είχα βάλει εγώ ο ίδιος άν δεν είχε βάλει το μέλος που ξεκίνησε το θέμα, φαίνονται θολές λόγω της πηγής (photobucket), που πλέον ζητάει συνδρομή και δεν έχω σκοπό να κάνω. Έτσι σιγά-σιγά τις αντικαθιστώ όλες με φρέσκιες, ώστε να υπάρχει εκτός του κειμένου και κάποια καθαρή φωτογραφία της εμφιάλωσης.

Κατα τη διάρκεια αυτής της εργασίας, ξαναδιαβάζω πολλές φορές τα μηνύματα και ανακαλύπτω ξανά κάποιες εμφιαλώσεις-διαμαντάκια που πολλοί από μας αγαπήσαμε. 

Αποφάσισα να μην αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη και να ανοίξω αυτό το νέο θέμα, ξεχωρίζοντας από το σωρό, κάποια ουίσκυ που μας άρεσαν πάρα πολύ, και δικαίως, με βάση τα σχόλια, αποτελούν την αφρόκρεμα από όσα έχουμε δοκιμάσει, τα BEST WHISKIES OF WHISKYFORUM !

Θα ξεκινήσω με ένα Balvenie, προσφορά του @tomy, που έκανε τρομερή αίσθηση σε όσους το δοκίμασαν, καμμια δεκαετία πίσω..

• Thanks 2

Φίλε @Celtic μέσα σ'ένα χρόνο έχω μελετήσει αρκετές παρουσιάσεις ακόμα και για whisky που ξέρω ότι είναι σχεδόν απίθανο να δοκιμάσω, όμως η ανάγνωση είναι απολαυστική! εμένα αυτό μου έχει μείνει...και δεν είναι λίγες οι φορές που το έχω δει και σε άλλα μηνύματα να αποθεώνεται...

• Like 2

Τι να λέμε τώρα; Bunnahabhain Moine Oloroso by @Celtic !!!

Ντάξει, ένα που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό. Αλλά είναι τόσα που έχουμε δοκιμάσει ή που έχουμε απλά φανταστεί (όπως λέει ο @McRookie) και πόσα ακόμη που θα δοκιμάσουμε....

• Like 1

11 minutes ago, DMTK said:

Τι να λέμε τώρα; Bunnahabhain 'Moine Oloroso', 60.1% by @Celtic !!!

Ντάξει, ένα που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό. Αλλά είναι τόσα που έχουμε δοκιμάσει ή που έχουμε απλά φανταστεί (όπως λέει ο @McRookie) και πόσα ακόμη που θα δοκιμάσουμε....

Για να το λες θα το λέω.. 

15 hours ago, McRookie said:

Για να το λες θα το λέω.. 

σχώρα με, εμπερδεύθη :biggrin1:

Μα νομίζω τα περισσότερα από αυτά τα έχουμε έτοιμα με κόκκινα bold fonts στις ενότητες "Τι έχουμε δοκιμάσει μέχρι τώρα".

10 hours ago, Wisdom said:

Μα νομίζω τα περισσότερα από αυτά τα έχουμε έτοιμα με κόκκινα bold fonts στις ενότητες "Τι έχουμε δοκιμάσει μέχρι τώρα".

Ναι, ΟΚ, έτσι είναι, όμως είναι και αρκετά που εμπίπτουν στην αυτή κατηγορία και δεν έχουν "κοκκινιστεί". Επίσης, αξίζει να είναι συγκεντρωμένα κάπου στο φόρουμ, να έχουν το δικό τους αποκλειστικό topic. Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη....:)

Ω ρε Κέλτη!!

@Celtic μας έβαλες τώρα σε απίστευτο τριπάκι! Άντε τώρα αν ξεχωρίσω ποιο ή ποια είναι τα αγαπημένα μου. Θα επανέλθω εντός των ημερών κάνοντας μία υπέρβαση και αφήνοντας εκτός λίστας τα αγαπημένα μου από εκείνο το αποστακτήριο με την τυρκουάζ πόρτα (είμαστε οκ @DMTK -  τυρκουάζ) αφού δεν μπορώ να τα βάλω σε λίστα κατάταξης. Επίσης θα αφαιρέσω και τα δύο μπουκαλάκια που άνοιξα για τα δύο μπομπιράκια μου (τότε) αντράκια τώρα.

@sir mihas παρακαλώ να οριοθετήσεις ιστορικά, αισθηματικά, σεξολογικά και σε όποια άλλη διάσταση θέλεις αυτή μου την υπέρβαση. 

2 hours ago, mallios said:

Ω ρε Κέλτη!!

@Celtic μας έβαλες τώρα σε απίστευτο τριπάκι! Άντε τώρα αν ξεχωρίσω ποιο ή ποια είναι τα αγαπημένα μου. Θα επανέλθω εντός των ημερών κάνοντας μία υπέρβαση και αφήνοντας εκτός λίστας τα αγαπημένα μου από εκείνο το αποστακτήριο με την τυρκουάζ πόρτα (είμαστε οκ @DMTK -  τυρκουάζ) αφού δεν μπορώ να τα βάλω σε λίστα κατάταξης. Επίσης θα αφαιρέσω και τα δύο μπουκαλάκια που άνοιξα για τα δύο μπομπιράκια μου (τότε) αντράκια τώρα.

@sir mihas παρακαλώ να οριοθετήσεις ιστορικά, αισθηματικά, σεξολογικά και σε όποια άλλη διάσταση θέλεις αυτή μου την υπέρβαση. 

Νομίζω ανάφερεται στα αγαπημένα κατα γενική ομολογία..

• Like 1

18 minutes ago, ioannis said:

Νομίζω ανάφερεται στα αγαπημένα κατα γενική ομολογία..

OK.... my bad! (γερνάω). 

Να ανεβάσω τότε αυτό το topic αφού έκανα και edit το photobucket και έβαλα κανονική Photo.

• Like 2

Είναι λίγες οι φορές που δεν έχει αρέσει κάποιο Caol Ila στην πλειοψηφία των μελών. Πόσο μάλλον όταν αυτό είναι μια εξαιρετική C/S ανεξάρτητη εμφιάλωση.

• Like 1

Yamazaki 18y.o., προσφορά του @Wisdom κάποτε .....από τα Ιαπωνικά που λατρέψαμε.

A casa d' Irene - 23.12.2018, σε μια μαγική βραδιά με οικοδέσποινα την @Ρένα, ξεχώρισε το Springbank 9yo, society bottling, fresh sauternes hogsheads, 1128 bottles, 57,1% ...

20181223_223130.jpg

• Like 2

Ωραία λοιπόν, αφού επιμένετε, να βάλω κι εγώ.

Μακράν τις πιο έντονες αναμνήσεις τις έχω από το Talisker 30yo C/S που είχαμε πιει πρώτη φορά στην ταράτσα του @ALEKOS το 2010.

Άλλα whiskies που έχω δοκιμάσει σε παλαιότερες μαζώξεις μας και έχω καταγράψει στα notes μου ως 'διαμάντια' ή αλλιώς 'ουίσκαρους' είναι τα:

Port Ellen 27yo

Lagavulin 21yo C/S

Inchgower 34yo C/S

Millburn 35yo C/S (το ανέφερε παραπάνω και ο @mallios)

Mortlach 32yo (το ανέφερε παραπάνω και ο @ioannis)

Yoichi 19yo C/S

• Like 2

2010 και ο @tzanis κέρασε μια καταπληκτική ανεξάρτητη εμφιάλωση του Dalmore που ενθουσίασε όλους μας.

• Like 1

Glenfarclas 30yo, late 00s, ένα malt ορόσημο, που κάποιους εδώ μέσα τους σημάδεψε ανεξίτηλα.....