Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τα αγαπημένα whisky του φόρουμ - WHISKYFORUM BEST OF


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει μια δουλίτσα στο φόρουμ που ήθελα να την κάνω εδώ και καιρό.

Στην ενότητα 'WHISKIES - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ', όλες οι φωτογραφίες μπουκαλιών που είχα βάλει εγώ ο ίδιος άν δεν είχε βάλει το μέλος που ξεκίνησε το θέμα, φαίνονται θολές λόγω της πηγής (photobucket), που πλέον ζητάει συνδρομή και δεν έχω σκοπό να κάνω. Έτσι σιγά-σιγά τις αντικαθιστώ όλες με φρέσκιες, ώστε να υπάρχει εκτός του κειμένου και κάποια καθαρή φωτογραφία της εμφιάλωσης.

Κατα τη διάρκεια αυτής της εργασίας, ξαναδιαβάζω πολλές φορές τα μηνύματα και ανακαλύπτω ξανά κάποιες εμφιαλώσεις-διαμαντάκια που πολλοί από μας αγαπήσαμε. 

Αποφάσισα να μην αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη και να ανοίξω αυτό το νέο θέμα, ξεχωρίζοντας από το σωρό, κάποια ουίσκυ που μας άρεσαν πάρα πολύ, και δικαίως, με βάση τα σχόλια, αποτελούν την αφρόκρεμα από όσα έχουμε δοκιμάσει, τα BEST WHISKIES OF WHISKYFORUM !

Θα ξεκινήσω με ένα Balvenie, προσφορά του @tomy, που έκανε τρομερή αίσθηση σε όσους το δοκίμασαν, καμμια δεκαετία πίσω..

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @Celtic μέσα σ'ένα χρόνο έχω μελετήσει αρκετές παρουσιάσεις ακόμα και για whisky που ξέρω ότι είναι σχεδόν απίθανο να δοκιμάσω, όμως η ανάγνωση είναι απολαυστική! εμένα αυτό μου έχει μείνει...και δεν είναι λίγες οι φορές που το έχω δει και σε άλλα μηνύματα να αποθεώνεται...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα; Bunnahabhain Moine Oloroso by @Celtic !!!

Ντάξει, ένα που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό. Αλλά είναι τόσα που έχουμε δοκιμάσει ή που έχουμε απλά φανταστεί (όπως λέει ο @McRookie) και πόσα ακόμη που θα δοκιμάσουμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DMTK said:

Τι να λέμε τώρα; Bunnahabhain 'Moine Oloroso', 60.1% by @Celtic !!!

Ντάξει, ένα που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό. Αλλά είναι τόσα που έχουμε δοκιμάσει ή που έχουμε απλά φανταστεί (όπως λέει ο @McRookie) και πόσα ακόμη που θα δοκιμάσουμε....

Για να το λες θα το λέω.. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Wisdom said:

Μα νομίζω τα περισσότερα από αυτά τα έχουμε έτοιμα με κόκκινα bold fonts στις ενότητες "Τι έχουμε δοκιμάσει μέχρι τώρα".

Ναι, ΟΚ, έτσι είναι, όμως είναι και αρκετά που εμπίπτουν στην αυτή κατηγορία και δεν έχουν "κοκκινιστεί". Επίσης, αξίζει να είναι συγκεντρωμένα κάπου στο φόρουμ, να έχουν το δικό τους αποκλειστικό topic. Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη....:)

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε Κέλτη!!

@Celtic μας έβαλες τώρα σε απίστευτο τριπάκι! Άντε τώρα αν ξεχωρίσω ποιο ή ποια είναι τα αγαπημένα μου. Θα επανέλθω εντός των ημερών κάνοντας μία υπέρβαση και αφήνοντας εκτός λίστας τα αγαπημένα μου από εκείνο το αποστακτήριο με την τυρκουάζ πόρτα (είμαστε οκ @DMTK -  τυρκουάζ) αφού δεν μπορώ να τα βάλω σε λίστα κατάταξης. Επίσης θα αφαιρέσω και τα δύο μπουκαλάκια που άνοιξα για τα δύο μπομπιράκια μου (τότε) αντράκια τώρα.

   @sir mihas παρακαλώ να οριοθετήσεις ιστορικά, αισθηματικά, σεξολογικά και σε όποια άλλη διάσταση θέλεις αυτή μου την υπέρβαση. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Ω ρε Κέλτη!!

@Celtic μας έβαλες τώρα σε απίστευτο τριπάκι! Άντε τώρα αν ξεχωρίσω ποιο ή ποια είναι τα αγαπημένα μου. Θα επανέλθω εντός των ημερών κάνοντας μία υπέρβαση και αφήνοντας εκτός λίστας τα αγαπημένα μου από εκείνο το αποστακτήριο με την τυρκουάζ πόρτα (είμαστε οκ @DMTK -  τυρκουάζ) αφού δεν μπορώ να τα βάλω σε λίστα κατάταξης. Επίσης θα αφαιρέσω και τα δύο μπουκαλάκια που άνοιξα για τα δύο μπομπιράκια μου (τότε) αντράκια τώρα.

   @sir mihas παρακαλώ να οριοθετήσεις ιστορικά, αισθηματικά, σεξολογικά και σε όποια άλλη διάσταση θέλεις αυτή μου την υπέρβαση. 

Νομίζω ανάφερεται στα αγαπημένα κατα γενική ομολογία..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ioannis said:

Νομίζω ανάφερεται στα αγαπημένα κατα γενική ομολογία..

OK.... my bad! (γερνάω). 

Να ανεβάσω τότε αυτό το topic αφού έκανα και edit το photobucket και έβαλα κανονική Photo.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγες οι φορές που δεν έχει αρέσει κάποιο Caol Ila στην πλειοψηφία των μελών. Πόσο μάλλον όταν αυτό είναι μια εξαιρετική C/S ανεξάρτητη εμφιάλωση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, αφού επιμένετε, να βάλω κι εγώ.

Μακράν τις πιο έντονες αναμνήσεις τις έχω από το Talisker 30yo C/S που είχαμε πιει πρώτη φορά στην ταράτσα του @ALEKOS το 2010.

Άλλα whiskies που έχω δοκιμάσει σε παλαιότερες μαζώξεις μας και έχω καταγράψει στα notes μου ως 'διαμάντια' ή αλλιώς 'ουίσκαρους' είναι τα:

Port Ellen 27yo

Lagavulin 21yo C/S

Inchgower 34yo C/S

Millburn 35yo C/S (το ανέφερε παραπάνω και ο @mallios)

Mortlach 32yo (το ανέφερε παραπάνω και ο @ioannis)

Yoichi 19yo C/S

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic pinned this topic
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 12/22/2019 at 2:55 PM, Celtic said:

Ένα Highland Park, μόλις 10 ετών, ανεξάρτητη C/S εμφιάλωση από Gordon&McPhail, μας έκανε στο παρελθόν να χοροπηδήσουμε....

 

Μιας κ Μιλησες για χοροπηδημα αλλα και για HP

ΥΓ: δυστυχως δεν γραψαμε ομως σχολια. Πολλα τα δακρυα ομως. 

D723906B-7449-482A-AFE6-C6EE3F7FBFF1.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 12/30/2019 at 9:10 AM, giorgos said:

Μιας κ Μιλησες για χοροπηδημα αλλα και για HP

ΥΓ: δυστυχως δεν γραψαμε ομως σχολια. Πολλα τα δακρυα ομως. 

....για το ίδιο μιλάμε, είχα βάλει λάθος φωτογραφία αρχικά........τελικά είχαμε γράψει σχόλια...:pardon:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...