Jump to content
mallios

"Ο Σαρτρ αρνείται και ο Τρικούπης επτωχεύει"! Φέρτε το δικηγόρο event!

Recommended Posts

Πολύ ωραία η βραδιά με εξαιρετικά αποστάγματα.

1. Hatozaki Japanese Blended 40% - Από εμένα, έχει όχι
2. Four Roses Single Barrel 100 Proof 50% - Για μπέρμπον που δεν είμαι φαν, μου άρεσε.
3. SMWS G15.6 - Loch Lomond Single Grain 8yo 58.6% - Εμπειρία που δεν ήθελα να χάσω, όχι όμως κι η καλύτερη
4. Highland Park 8yo 'The Macphail's Collection' by G&M 40% - Το είχαμε ξαναδοκιμάσει πριν μια δεκαετία από AAW
5. Glenglassaugh 'Torfa' OB NAS 50% - Αγαπώ Glenglassaugh ό,τι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα
6. Orkney Distillery #2 13yo (7/2004-2/2018) 58.1% Sherry Butt with PX Finish by Svenska Eldvatten - Πολύ καλό, ναι, ναι, ναι (αν και δεν το ψήφισα, κανένα δεν ψήφισα κι ο @Wisdom πήρε την πρωτοβουλία)
7. Springbank 10yo 100 Proof 57% OB - Αγαπημένο, έχω ένα σπίτι και παρολίγο να έφερνα το ίδιο με @James

Σας ευχαριστώ πολύ κι εις το επανιδείν!

• Like 2

11 hours ago, Tassos Roubeidis said:

Χρήστο μου συμπαθα με αν εθιξα κάτι ή κάποιον ή τέλος πάντων αν η διατύπωση μου είναι λάθος αλλά η ανάρτηση έγινε σε στιγμές χαλάρωσης και ευδιαθεσιας....Η καθημερινότητα μου είναι ήδη αρκετά φορτωμένη και ζόρικη οπότε δεν επιτρέπω στον εαυτό μου όταν διασκεδάζω να κολλάω στις λεπτομέρειες....

Εννοείται φυσικά ότι αν ενόχλησε το σχόλιο  της ανάρτησης να το σβήσω.

Δεν έθιξε κάποιον ρε Τάσο, ούτε υπάρχει θέμα σβησίματος. Μια παρατήρηση σχετικά με την διατύπωση έκανα, "με τους whiskyforum.gr" εκτός του οτι είναι αδόκιμο και δεν στέκει γραμματικά, το whiskyforum, όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές, είναι το σύνολο μας, είμαι κι εγώ, είσαι κι εσύ και όλα τα μέλη, τουλάχιστον τα ενεργά. Αυτό πρέπει να καταλάβεις και είναι κάτι που το έχουμε ξανασυζητήσει και σχετικά πρόσφατα στο θέμα ποιός κάνει πρόταση για εκδήλωση. Κατα τ'άλλα και μένα η καθημερινότητα είναι φορτωμένη και ζόρικη, όπως και των περισσοτέρων, δεν αποτελείς εξαίρεση. Φιλικά μιλάμε, μην υπάρχει παρεξήγηση.

2 minutes ago, Celtic said:

Δεν έθιξε κάποιον ρε Τάσο, ούτε υπάρχει θέμα σβησίματος. Μια παρατήρηση σχετικά με την διατύπωση έκανα, "με τους whiskyforum.gr" εκτός του οτι είναι αδόκιμο και δεν στέκει γραμματικά, το whiskyforum, όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές, είναι το σύνολο μας, είμαι κι εγώ, είσαι κι εσύ και όλα τα μέλη, τουλάχιστον τα ενεργά. Αυτό πρέπει να καταλάβεις και είναι κάτι που το έχουμε ξανασυζητήσει και σχετικά πρόσφατα στο θέμα ποιός κάνει πρόταση για εκδήλωση. Κατα τ'άλλα και μένα η καθημερινότητα είναι φορτωμένη και ζόρικη, όπως και των περισσοτέρων, δεν αποτελείς εξαίρεση. Φιλικά μιλάμε, μην υπάρχει παρεξήγηση.

Φίλε μου δεν παρεξηγηθηκα καθόλου αλλά παρόλο που θεωρώ ότι το μυαλό μου ακόμα στροφάρει καλά κάποιες φορές κολλάει και μαλλον μια ειναι και αυτή γιατι συνεχίζω να μην καταλαβαίνω...

On 12/11/2019 at 8:50 PM, Wisdom said:

Ήταν από τις ελάχιστες φορές που έφτασα σε μάζωξη με πολύ αρνητική ψυχολογία. Λόγω της καταρρακτώδους βροχής η μετάβασή μου ήταν μια περιπέτεια μέσα από μποτιλιαρίσματα, πλημμυρισμένους δρόμους, συν το ότι έγινα ο ίδιος μούσκεμα από εκεί που πάρκαρα μέχρι το μαγαζί. Ευτυχώς πολύ σύντομα η καλή παρέα (κυρίως) αλλά και το ουίσκυ με έκαναν να το ξεχάσω.

Δεδομένων των κακών καιρικών συνθηκών, η προσέλευση ήταν εντυπωσιακή. Από τους παραπάνω 20 δηλωθέντες έλειπαν μόνο 3-4, ενώ ήρθε εκτάκτως και η γνωστή μας πλέον Δέσποινα. Στα ευχάριστα η επανάκαμψη του παλιόφιλου @Foveras αλλά και το ότι ο @thanasist έμεινε μαζί μας μέχρι πολύ αργά. Στα πηγαδάκια κυριάρχησαν οι γλαφυρές διηγήσεις των @mallios, @DUCATI13, @Tassos Roubeidis και @Dino Eco σχετικά με το πρόσφατο ταξίδι τους στην γη της ουισκοεπαγγελίας. Γελάσαμε πολύ με τον δίδυμο αδερφό του @tomy που ανακάλυψε στην Κύπρο ο @mallios, o @James με πέθανε στα γέλια με μία ατάκα του, ενώ στο τέλος, και παρά τη χαλαρή μας διάθεση, συζητήσαμε αρκετά πιο σοβαρά θέματα που άπτονται του ενδιαφέροντος του WhiskyForum και της HMWS. Να ευχαριστήσω τον @mallios για το μπλουζάκι, καθώς και για την τζούρα από το new spirit απόσταγμα, προϊόν του ξενυχτιού και του κόπου του από το Laddie.

Το μαγαζί όπως πάντα φιλόξενο και ανεκτικό στις ιδιοτροπίες μας αλλά και στη διάθεσή μας να μείνουμε εκεί μέχρι τα ξημερώματα. Τη μοναδική παρατήρηση που θα έκανα είναι η απουσία νηστίσιμων πιάτων από το μενού. Ήταν από τις ελάχιστες φορές που δεν έφαγα απολύτως τίποτα σε μάζωξη, αν και αυτό είχε ασφαλώς θετικό αντίκτυπο στο tasting, καθώς ήταν πάλι από τις ελάχιστες φορές που κατάφερα να κρατήσω σχετικά αναλυτικές σημειώσεις για όλες τις εμφιαλώσεις που δοκίμασα.

Πάμε τώρα απευθείας σε αυτές. Υπόψιν, υπήρχαν και 2 μπουκαλάκια που δεν δοκίμασα, ένα ιαπωνικό blended (sorry, δεν θυμάμαι ποιος το έφερε, ίσως ο συνήθης ύποπτος @sir mihas?) γιατί με αποθάρρυναν όσοι το δοκίμασαν και ένα Four Roses από @Dino Eco λόγω της γνωστής ασυμβατότητας του στομαχιού μου με τα bourbon.

SMWS G15.6 - Loch Lomond Single Grain 8yo 58.6% by @mallios

Η μύτη πολύ ενδιαφέρουσα και προκλητική, με γλυκές νότες σιροπιού ή κομπόστας. Αν έπρεπε να μαντέψω σε blind tasting θα έλεγα ότι επρόκειτο για ένα Jack Daniels ή κάποιο bourbon. Πολύ ευχάριστη έκπληξη η μύτη, αλλά δυστυχώς μέχρι εκεί. Στο στόμα απογοητεύει από την πρώτη στιγμή. Πολύ σπιρτόζικο, σε δυσκολεύει να διακρίνεις οποιοδήποτε άρωμα. Λέω να του δώσω μια ευκαιρία λόγω των υψηλών αλκοολικών βαθμών και προσθέτω νεράκι. Σίγουρα το χρειαζόταν, αλλά παρόλα αυτά η απογοήτευση παραμένει. Το νερό πράγματι αναδεικνύει κάποια αρώματα, αλλά αυτά δεν είναι άλλα από τα κλασικά αρώματα ενός καλούτσικου blended whisky, όπως π.χ. οι ξηρές νότες αλεσμένων δημητριακών. Αν σε κάποιο whisky θα δοκίμαζα ποτέ να το έπινα με πάγο, αυτό θα ήταν από τα πρώτα υποψήφια. Η επίγευσή του ευτυχώς έχει διάρκεια, αλλά δυστυχώς επίσης χωρίς να αφήνει ευχάριστες γεύσεις στον λαιμό. Μέτριο ουίσκυ, παρόλα αυτά ο @DUCATI13 το ψήφισε ως το καλύτερο της βραδιάς.

Highland Park 8yo 'The Macphail's Collection' by G&M 40% by @SimoG

Οικεία και ευχάριστη μύτη με έντονη κάπνα και τυρίλα (μετσοβόνε? καμαμπέρ?). Στο στόμα συνεχίζει σε παρόμοιο μοτίβο, με ευχάριστα αρώματα και κλασικές νότες HP αλλά δυστυχώς είναι πιο νερουλό από ό,τι θα το ήθελα. Δύο τινά μπορούν να συμβαίνουν: Είτε το αδικούν οι χαμηλοί αλκοολικοί του βαθμοί, είτε επηρεάστηκε η δύναμή του από το πρόβλημα που είχε ο φελλός (ήταν ξερός και έσπασε στο άνοιγμα) σε συνδυασμό με τα πολλά χρόνια που αναπαυόταν στην κάβα του @SimoG. Αυτή η έλλειψη ζωντάνιας επηρεάζει και την επίγευσή του, που είναι αρκετά σύντομη. Παρά τα προβληματάκια του αυτά ψηφίστηκε από @Tassos Roubeidis και τον φίλο του @SimoG Αλέξανδρο ως το καλύτερο της βραδιάς.

Glenglassaugh 'Torfa' OB NAS 50% by @Tassos Roubeidis

Μια εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη από ένα λιγότερο γνωστό αποστακτήριο που πριν λίγα χρόνια ξανάρχισε τη λειτουργία του και που μέχρι τώρα βλέπαμε λίγες και συνήθως ακριβές εμφιαλώσεις του, κυρίως από ανεξάρτητους εμφιαλωτές. Γνωρίζοντας ότι το αποστακτήριο επαναλειτουργεί για περίπου 10 χρόνια, σε συνδυασμό με την απουσία age statement πρέπει να ομολογήσω ότι με έκαναν επιφυλακτικό. Ακριβώς όμως όπως συνέβη παλιότερα και με το Kilchoman, έτσι και εδώ η έκπληξη ήταν πολύ ευχάριστη. Στη μύτη και ο πιο απαίδευτος με το whisky, ακόμα και με συνάχι, δεν θα δυσκολευτεί να αναγνωρίσει το έντονο κίτρο, κυρίως λεμόνι και μοσχολέμονο (lime). Πραγματικά δεν θυμάμαι ποτέ άλλο whisky που να βγάζει τόσο έντονα λεμόνια και lime. Κάπου ενδιάμεσα βγάζει και λίγα νωπά και υγρά γρασίδια, απαλές νότες τύρφης και μετά ξανά λεμόνια και lime για να μην ξεχνιόμαστε. Στο στόμα είναι ακόμα καλύτερο. Πολύ μεστό σώμα, πραγματικά πλημμυρίζει το στόμα και τις γεύσεις. Η παρουσία λίγης τύρφης γίνεται ακόμα πιο αισθητή, κατεβάζοντας την όξινη γεύση του λεμονιού (που ακόμα υπάρχει πάντως) όπως περίπου λίγο αλεύρι ή λάδι δένουν αρμονικά άλλα συστατικά φτιάχνοντας νόστιμα φαγητά. Η επίγευση μακριά και φροντίζει να καλύψει όλες τις γευστικές απολήξεις, δημιουργώντας σου την ανάγκη να συνεχίσεις να το πίνεις. Overall ένα whisky που σε κερδίζει, σίγουρα από τα καλύτερα της βραδιάς και κατά τη γνώμη μου το αδικεί κατάφωρα που κανείς μας δεν το ψήφισε ως το καλύτερο της βραδιάς.

'Orkney Distillery' #2 13yo (7/2004-2/2018) 58.1% Sherry Butt with PX Finish by Svenska Eldvatten by @thanasist

Ένα όνομα ανεξάρτητης εμφιάλωσης single malt που σε αφήνει να αναρωτιέσαι αν είναι από το Highland Park ή από το Scapa, αν και ο @thanasist μας διαβεβαίωσε ότι πρόκειται για το HP. Στη μύτη βγάζει μια απαλή 'σερίλα' σε συνδυασμό με έντονη σοκολάτα. Όμως εμένα η μύτη με άφησε παγερά αδιάφορο και εντελώς ανικανοποίητο. Κάπου εκεί όμως τελειώνουν τα αρνητικά. Με την πρώτη γουλιά αναφωνείς "ώπα? τι έχουμε εδώ? πού ήσουν εσύ και σε έψαχνα?". Ένας πραγματικός βομβαρδισμός από πολύ ευχάριστες γεύσεις και αρώματα. Αλάτι, κακάο, καραμέλα, μπαχαρικά. Πολύ γεμάτο σώμα, απολαυστικότατο και πολύ ποιοτικό. Παρόμοια είναι και η επίγευση, μακριά, απολαυστική με αρκετό πιπέρι στο τελείωμα. Είναι ασφαλώς μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια και πραγματικά αν αυτό το whisky είχε καλύτερη μύτη θα ήταν ένα αστέρι. Ψηφίστηκε μακράν του δεύτερου με 9 ή 10 ψήφους ως το καλύτερο της βραδιάς από @Ρένα, @sir mihas, @DMTK, @Foveras, @James, Jenny, @mallios, @tomy, @SimoG και ίσως από @Don Corleone.

Springbank 10yo 100 Proof 57% OB by @James

Τώρα τι να πούμε για μια από τις κλασικότερες ποιοτικές εμφιαλώσεις, την επιτομή του καμαριού του Campbeltown. Πρέπει να ήταν γύρω στο 2005-2006 όταν μετά από κάποια whisko-εκδήλωση με πήγε ο @Celtic σε ένα μπαράκι που ήξερε ότι είχε αρκετές ετικέτες με malt whiskies (Χρήστο θυμάσαι ποιο ήταν?). Όταν λοιπόν κοιτάζαμε τι να πάρουμε του έκανε μεγάλη εντύπωση που δεν το είχα δοκιμάσει ("καλά ρε μιλάς σοβαρά; δεν έχεις πιει το Springbank 100 proof;") και χωρίς πολλά πολλά με ανάγκασε να το παραγγείλω. Από τότε κάθε φορά που τυχαίνει να το πίνω ανακαλώ τα ίδια συναισθήματα. Έτσι και χθες, αν και 13-14 χρόνια μετά, επανεπιβεβαίωσα πως μια δωρική ποιότητα χωρίς φανφάρες μπορεί να προκαλεί απόλαυση. Είναι όπως ένας τακτικός ποδοσφαιρόφιλος μπορεί να καμαρώνει όχι μόνο τους Κρόιφ και Μέσι, αλλά να απολαμβάνει το λιτό και απέριττο μεγαλείο των Μπεκενμπάουερ και Μπουσκέτς. Κλείνω τη ρομαντική παρένθεση και προχωρώ στα tasting notes. Στη μύτη νότες από νεράντζι και χώμα βρεγμένο από φθινοπωρινή ψιχάλα. Η μύτη είναι καλή αλλά όχι και το πιο δυνατό του σημείο. Αντίθετα στο στόμα τα σπάει όλα! Εδώ έρχεται το δωρικό μεγαλείο που προσπάθησα να περιγράψω προηγουμένως. Καμία πολυπλοκότητα, ελάχιστα αρώματα με αρκετή αλμύρα, απαλές νότες καπνού, κάτι δίνει μια γλυκιά γεύση, ίσως ανανάς ή καρύδα, τέλος πάντων, το βασικό στοιχείο του είναι μια παλιακή αίσθηση μονοδιάστατης ποιότητας. Η επίγευση έχει αρκετή διάρκεια και διατηρεί παρόμοιο μοτίβο. Προφανώς δεν πρόκειται για ένα διαμάντι, αλλά είναι το άτιμο πολύ πολύ ελκυστικό. Πρέπει να ομολογήσω ότι στις βαθμολογίες που έβαζα βγήκε ισόβαθμο με το Glenglassaugh και ίσως λίγο πάνω από το Orkney, αλλά ακριβώς επειδή ήταν πολύ πιο κοντά στις γευστικές μου αναμνήσεις από τα παλιά, ψήφισα αυτό τελικά. Πήρε συνολικά 5 ψήφους, αφού εκτός από εμένα το ψήφισαν οι @mitsubae, @Dino Eco, @thanasist και η Δέσποινα και κατετάγη δεύτερο.

Εκ των υστέρων ανακαλύπτω ότι δεν έχω κρατήσει στις σημειώσεις μου την ψήφο του @Don Corleone αν και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ψήφισε πριν φύγει. Πιθανότατα να ψήφισε και αυτός το Orkney γιατί έχει μια ορφανή ψήφο, αλλά ας μας το επιβεβαιώσει για την ιστορία.

Ψήφισα αυτό του Θανάση! Το Ιαπωνικό ήταν δικό μου... Έπρεπε να το δοκιμάσεις έστω για τη κριτική σου...