Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2020)


Recommended Posts

9 hours ago, McRookie said:

Εντυπώσεις @DMTK;

Μου άρεσε αρκετά. Έχω την εντύπωση ότι είναι πιο ήπια καπνιστό απο τα συνήθη Laga και η κάπνα μετριάζεται από γλυκά αρώματα βανίλιας, καραμέλας και μελιού. 

Link to comment
Share on other sites

AEAB8B52-D9BF-42F7-B123-541CA6516048.jpeg 2B61E143-C410-43FB-ACE5-70D99709A4C9.jpeg  B4331910-04AB-47FE-8739-96820E14E3BB.jpeg  AD933194-15C9-4ED2-9016-71F41F73DE6E.jpeg

 

Απο το πρόσφατο ταξίδι στη Βυρηττό... έχω και άλλες φωτό. Θα τις ανεβάσω σιγά σιγά και κάποιος mod να τις φτιαξει αν μπορεί..

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

D9A7189D-33F1-40CF-AE00-CBFDDD07C34C.jpeg   23E1B980-A5C1-441D-A455-EB8B3C02FA55.jpeg

 

@DMTK μετά το σοκ των πρώτων 15 λεπτών και της μισής ώρας μέχρι να αποφασίσω τι θα πιω έπεσα με τα μούτρα... κάτι διαφορετικό που δοκίμασα και μου άρεσε ήταν το παρακάτω.

858CEBE6-3DC7-4A36-984E-73C8A34FEA82.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ioannis said:

Lagavulin 8 y.o. ..Αν δεν πάω για ύπνο θα πατωσει το καημένο μέρα που'ναι.

δώστου να καταλάβει, μέρα που' ναι...😀

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gordon & McPhail Ardmore 1987, bottled την χρονιά που γεννήθηκε ο απόγονος Celt junior, το 2003.....Το φύλαγα καιρό για την περίσταση, χθες έκλεισε τα 17.

Κλασσικά μου έσπασε ο φελλός όταν το άνοιξα....no problem γιατι στη γεύση είναι ένα malt απίστευτη ολντσκουλιά....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Celtic said:

Gordon & McPhail Ardmore 1987, bottled την χρονιά που γεννήθηκε ο απόγονος Celt junior, το 2003.....Το φύλαγα καιρό για την περίσταση, χθες έκλεισε τα 17.

Κλασσικά μου έσπασε ο φελλός όταν το άνοιξα....no problem γιατι στη γεύση είναι ένα malt απίστευτη ολντσκουλιά....

Να σας ζήσει και φυσικά του χρόνου μέλος στο forum!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού το ανοίξαμε, συνεχίζουμε. Lochindaal, Friends of Bruichladdich, cask no4330, καθαρόαιμη μπερμπονιά με 50ppm τα οποία φαίνονται αρκετά. Πρώτη φορά που δοκιμάζω αυτή την σειρά (Lochindaal) του αγαπημένου μου Laddie και νομίζω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Νεαρό, (8 ετών) ατίθασο και άγριο, θέλει οπωσδήποτε (για εμένα) νεράκι αφού οι 61,7% τσιμπάνε πολύ

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/139294/bruichladdich-lochindaal

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 4 μερες πινουμε κ σνιφαρουμε συνεχεια κ συνεχως

 Depon , physiomer κτλ κτλ μαλλον την γλιτωσα κ δεν θα πεσω στα βαρια 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκοτώνω κατι δειγματάκια που έχουν ξεμείνει....

1. ????? ναι, δεν ξέρω τι είναι, ερωτηματικά είχε βάλει ο @McRookie στο μπουκαλάκι.....Ωραίο ήταν...yummie....

2. Caol Ila 11yo, vintage 2007, 57.4% (James Eadie), thanks @Eilean a' Cheo....υπέροχο, γλυκοκαπνιστό με λιπαρή υφή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DMTK said:

αυτό με τα ερωτηματικά, σίγουρα δεν είναι του @thanasist:p

Nαι ρε, σίγουρα, είπαμε είναι του McLarssa...

Και συνεχίζω απτόητος τη σφαγή δειγμάτων με SMWS #44.94, Craigellachie 11yo refill ex-bourbon, πικάντικο, φρέσκο και κάπως "ξύλινο", δείχνει ελαφρώς νεαρότερο σε ηλικία. Thanks @ioannis

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού κόντεψε να τελειώσει το Highland park 12 σε 2-3 μέρες μετά από τον ενθουσιασμό των πρώτων dram που έπινα σκέτα..(χωρίς νερό ή πάγο) και την απόλαυση των γεύσεων και αρωμάτων που με ταξίδεψαν... αποφάσισα να κρατήσω 1/3 από το μπουκάλι και να ξανά επισκεφθώ την κάβα...!!!

Αφού είχα διαβάσει αρκετά threads και αρκετές κριτικές από εδω και αφού μου άρεσε αρκετά αυτός ο καπνός έστω και διακριτικός που μου άφηνε στο τέλος το HP ,αποφασησα να αγοράσω το lagavulin 16 yo...

Και κάπου εδώ τελείωσα....

PSX_20200309_164630.thumb.jpg.e22d61a6130252f7cee36932bb0996fe.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Μπα, δεν τελείωσες...μόλις άρχισες :D

Και αυτό είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν χαλάρωσα απολαμβάνοντας ένα dram από το καλύτερο whisky που έχω βάλει στο στόμα μου έως σήμερα...😉 

Δε θα το παίξω ειδικός εξάλλου φαντάζομαι το έχετε δοκιμάσει αν όχι καταναλώσει σε μεγάλες ποσότητες όλοι...

Αυτό που θέλω να πω είναι μόνο ότι προσωπικά θα μπορούσα να το βάλω σε μπουκαλάκι σπρέι και να το φοράω και σαν άρωμα..... lagavulin16  2σε1 λοιπόν !!! 🤪

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...