Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2020)


Recommended Posts

7 minutes ago, Mpanis said:

Και αυτό είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν χαλάρωσα απολαμβάνοντας ένα dram από το καλύτερο whisky που έχω βάλει στο στόμα μου έως σήμερα...😉 

Δε θα το παίξω ειδικός εξάλλου φαντάζομαι το έχετε δοκιμάσει αν όχι καταναλώσει σε μεγάλες ποσότητες όλοι...

Αυτό που θέλω να πω είναι μόνο ότι προσωπικά θα μπορούσα να το βάλω σε μπουκαλάκι σπρέι και να το φοράω και σαν άρωμα..... lagavulin16  2σε1 λοιπόν !!! 🤪

Ο Κέλτης έπεσε μικρός σε ένα βαρέλι Laga 16....

Ο mitsubas το δοκίμασε κάπου στο μακρινό 2004 στην Ελάτη (Αρκούδα Bar) και κόλλησε....

κλπ κλπ κλπ 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mitsubae said:

Ο mitsubas το δοκίμασε κάπου στο μακρινό 2004 στην Ελάτη (Αρκούδα Bar) και κόλλησε....

Αρκούδα Bar!!!! Τι είπες ρε φίλε!!!! 🤣 Λίγο πριν το 2004 βέβαια... αλλά... Απίθανες στιγμές!!!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Αν σας αρέσει το κάνουμε και ξεχωριστό τόπικ, να περάσουμε πιο συμμετοχικά αυτή την περίοδο αφού δεν μπορούμε να βγούμε και να τα πιούμε παρέα.

Δώσε πόνο....:D

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 8:21 PM, Celtic said:

Σκοτώνω κατι δειγματάκια που έχουν ξεμείνει....

1. ????? ναι, δεν ξέρω τι είναι, ερωτηματικά είχε βάλει ο @McRookie στο μπουκαλάκι.....Ωραίο ήταν...yummie....

2. Caol Ila 11yo, vintage 2007, 57.4% (James Eadie), thanks @Eilean a' Cheo....υπέροχο, γλυκοκαπνιστό με λιπαρή υφή

Παίζει να στο έχω στείλει πριν κάνα δυο χρόνια ρε μάστορα και δεν θυμάμαι κι εγώ τι ήταν. Έχεις κρατήσει σημειώσεις να βοηθήσω; Έχω κάποια στο μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, McRookie said:

Παίζει να στο έχω στείλει πριν κάνα δυο χρόνια ρε μάστορα και δεν θυμάμαι κι εγώ τι ήταν. Έχεις κρατήσει σημειώσεις να βοηθήσω; Έχω κάποια στο μυαλό μου...

Μπα...δεν κρατάω σημειώσεις

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Celtic said:

Μπα...δεν κρατάω σημειώσεις

 

Κοιτώντας λίγο τη συνομιλία μας τότε έχω την εντύπωση πως είναι είτε chita single grain ή hudson Manhattan rye. Ότι και να ήταν αφού σου άρεσε αυτό μετράει ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους στο forum,

εύχομαι,αυτούς τους δύσκολους καιρούς, να είστε όλοι καλά στην υγεία σας.

Άνοιξα την Πέμπτη CLYNELISH 14 (πολύ καλό και τίμιο για την τιμή του).

Σήμερα άνοιξα και CAOL ILA 2004  G&M CC 46%.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το παρακάτω διαμαντάκι όπου το πέτυχα σε μειωμένη τιμή Black Friday στις 4 το πρωί....

tobermory 20 darkness. 60% vol.. θα ανέβαζα φωτό αλλά είναι μεγαλύτερη απ τα 0,85 mb...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
2 minutes ago, giorgos said:

Πολεμοφόδια 

 

FD9B7F5C-FF42-4763-AA68-7A227F50F38C.jpeg

Το μπουκαλάκι που δεν έχει όνομα αλλά φατσούλα... είναι του βλαμμένου του admin. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/1/2020 at 10:55 AM, Celtic said:

@giorgos το ποτήρι-μπάλα χριστουγεννιάτικου δέντρου, ήταν δώρο με κάποιο τηλεσκόπιο ??? :biggrin1:

Δυστυχώς δεν ηταν δώρο

 Πολύ δυνατό στην εμφάνιση αλλά κ κατάλληλο γευστική δοκιμή

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos said:

 Πολύ δυνατό στην εμφάνιση αλλά κ κατάλληλο γευστική δοκιμή

Μας μπέρδεψες..  🤔   το δεύτερο της πρότασης τι ακριβώς λέει?

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2020 at 7:26 AM, mallios said:

Μας μπέρδεψες..  🤔   το δεύτερο της πρότασης τι ακριβώς λέει?

Ξεχασα ενα <<για>>

καταλληλο για γευστικη δοκιμη

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

185305-big.jpg

GlenAllachie Spirit of Speyside Whisky Festival 2018

ώριμα κόκκινα μήλα, καραμέλα βουτύρου, λεμονόφυλλα, αμύγδαλα, κανέλα, τζίντζερ, λευκό πιπέρι....

τελικά γίνεται δουλίτσα εκεί, γενικότερα ο χαρακτήρας του αποστακτηρίου βγάζει μια γλυκύτητα, αλλά όχι νερόβραστη γλυκύτητα, έχει ένα βάθος

το μόνο που με προβληματίζει, είναι ότι οι γευστικές σημειώσεις που δίνει το αποστακτήριο είτε στα μπουκάλια είτε στο site, είναι πανομοιότυπες, αλλά δε βαριέσαι..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Bruichladdich Batch 9 TBWC

Bruichladdich 14yo, 50.5%, TBWC batch9

Απίστευτη μύτη με δημητριακά, φρούτα, βανίλια, βοτάνια και μαλλί της γριάς. Γεύση επίσης πλούσια, μελένια με ελαφριά καπνίλα και καυτερό πιπεράκι. Yummie! 

Μικρή επίγευση όμως, κρίμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφού παιδιαρισουμε με κανένα old fashioned k κανένα mint julep με 1776...σοβαρευομαστε με Laphroig quarter cask..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...