Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέες Premium-Limited Edition κυκλοφορίες 2020-2021


DMTK

Recommended Posts

11 minutes ago, Alkisd8 said:

Λες να χρειαστεί να πουλήσουμε κάνα συκώτι για αυτό το μπουκάλι?:):):) 

Εξαρτάται. Πόσα συκώτια έχεις?! 😂 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2021 at 12:34 AM, apo21 said:

Εντωμεταξύ στο WB το βραβευμενο προηγούμενο batch το δίνουν 140€

ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ...............

εικόνα_Viber_2021-06-16_13-18-15.jpg

  • Confused 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, valasios said:

ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ...............

εικόνα_Viber_2021-06-16_13-18-15.jpg

δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το 5 είναι πολύ ωραίο ζουμί (υπάρχει ακόμη διαθέσιμο ελλάδα σε σχετικά νορμάλ τιμές)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tolisrocks said:

δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το 5 είναι πολύ ωραίο ζουμί (υπάρχει ακόμη διαθέσιμο ελλάδα σε σχετικά νορμάλ τιμές)

Το 4 είναι λίγο καλύτερο. Με το που βραβεύθηκε από 50 ευρώ η φιάλη έφυγε στα 150-200 και εάν την βεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι (προς Θεού, χωρίς καμία προσωπική χροιά, απλά ενημερωτικά).

Βλέπω όλο και πιο πολύ στο Internet (facebook κλπ) και το διαβάζω και εδώ την λέξη "ζουμί" που αναφέρεται στο whisky (slang). Προσωπικά με ξενίζει, δεν μου φαίνεται όμορφη. Ξέρει κάποιος πως ξεκίνησε όλο αυτό και γιατί την χρησιμοποιούμε αντί για το απλό whisky ή το πιο όμορφο - για εμένα - απόσταγμα?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι (προς Θεού, χωρίς καμία προσωπική χροιά, απλά ενημερωτικά).

Βλέπω όλο και πιο πολύ στο Internet (facebook κλπ) και το διαβάζω και εδώ την λέξη "ζουμί" που αναφέρεται στο whisky (slang). Προσωπικά με ξενίζει, δεν μου φαίνεται όμορφη. Ξέρει κάποιος πως ξεκίνησε όλο αυτό και γιατί την χρησιμοποιούμε αντί για το απλό whisky ή το πιο όμορφο - για εμένα - απόσταγμα?

ο όρος juice χρησιμοποιείται αρκετά στο εξωτερικό. Νομίζω αν και δε είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιούν την λέξη για να αποφευγουν την λέξη whisky, τωρά ακριβώ γιατι δε ξέρω (ίσως να πηγάζει απο την ποτοαπαγόρευση?).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tolisrocks said:

ο όρος juice χρησιμοποιείται αρκετά στο εξωτερικό. Νομίζω αν και δε είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιούν την λέξη για να αποφευγουν την λέξη whisky, τωρά ακριβώ γιατι δε ξέρω (ίσως να πηγάζει απο την ποτοαπαγόρευση?).

Δεν το έχω ακούσει. Το βρήκα όμως για το bourbon.

 

Screenshot_20210617-181624_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2021 at 4:47 PM, tolisrocks said:

ο όρος juice χρησιμοποιείται αρκετά στο εξωτερικό. Νομίζω αν και δε είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιούν την λέξη για να αποφευγουν την λέξη whisky, τωρά ακριβώ γιατι δε ξέρω (ίσως να πηγάζει απο την ποτοαπαγόρευση?).

 

On 6/17/2021 at 6:19 PM, mallios said:

Δεν το έχω ακούσει. Το βρήκα όμως για το bourbon.

 

Εγω το έχω βρει μόνο στη γριά τη κότα...:p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2021 at 8:54 PM, Vaggelis82 said:

Ρε φίλε προσπάθησα να το πάρω από το ballot και δεν στέλνουν Ελλάδα !!

Ξενερα μεγάλη 

Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2021 at 9:52 PM, DUCATI13 said:

Ρε φίλε προσπάθησα να το πάρω από το ballot και δεν στέλνουν Ελλάδα !!

 

Κούλη θέλατε, λουστείτε τα τώρα ! :biggrin1: (με ΠΑΣΟΚ όσοι ήταν από Ελλάδα θα μπορούσαν να πάρουν όποιο Macallan ήθελαν χωρίς να μπουν σε κανένα ballot, με έκπτωση 30% και δωρεάν μεταφορικά)

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Celtic said:

Κούλη θέλατε, λουστείτε τα τώρα ! :biggrin1: (με ΠΑΣΟΚ όσοι ήταν από Ελλάδα θα μπορούσαν να πάρουν όποιο Macallan ήθελαν χωρίς να μπουν σε κανένα ballot, με έκπτωση 30% και δωρεάν μεταφορικά)

Επί ΠΑΣΟΚ όταν έκλεινες τραπέζι στα μπουζούκια, Macallan είχανε. 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Vaggelis82 said:

Επί ΠΑΣΟΚ όταν έκλεινες τραπέζι στα μπουζούκια, Macallan είχανε. 

ΠΑΣΟΚ, ουίσκι και του Καρρά οι δίσκοι ! 

  • Haha 2
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

Scallywag provides the ‘ultimate’ chocolate companion

To celebrate World Chocolate Day Douglas Laing has unveiled the Scallywag Chocolate Limited Edition #4

img_6368.jpg

https://whiskymag.com/story/scallywag-provides-the-ultimate-chocolate-companion

Νομίζω το κυκλοφόρησαν μαζί με ένα Tawny Porto Finish και ενα Ruby Porto Finish. Τα ανεβασε χθες το LMDW στα 70 περιπου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...