Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλή μου αρχή...😉

Δημήτρης από Θεσσαλονίκη, νέος στον υπέροχο κόσμο του malt... έως τώρα το αγαπημένο μου ποτό ήταν το τσίπουρο!!!

Ένα μικρό ιστορικό μου πρώτα, ελπίζω να μην κουράσω πολύ.

Μετά από 2 επισκέψεις στο εκπληκτικό Εδιμβούργο, δυστυχώς όχι σε κάποιο αποστακτήριο, δοκίμασα τα Balvenie double wood, Dalwhinnie 15y, Balvenie 14y caribbean cask, Glenkinchie 12, Lagavulin 16y, Aberfeldy 12y, Auchentoshan three wood, Bunnahabhain 12y. Φαντάζομαι ότι όλα αυτά ανήκουν στην κατηγορία "entry level" που λέμε κι εμείς οι βλάχοι...?

Όντας εντελώς αρχάριος, όπως προείπα, παίρνω το θάρρος να σας πω τη ταπεινότατη γνώμη μου για τα παραπάνω, από αυτό το ένα ποτηράκι που δοκίμασα από το καθένα... παρακαλώ πολύ για την επιείκιά σας☺️

Μου άρεσαν τα Balvenie, Glenkinchie, μου φάνηκαν λίγο πιο "αδιάφορα" (σχετικά με τα προηγούμενα) τα Aberfeldy, Auchentoshan, το Bunnahabhain μου άρεσε αρκετά, πιο "ιδιαίτερο", το Lagavulin θυμάμαι ότι μου φάνηκε πολύ ιδιαίτερο και κάπως "ξένο" για εμένα, ελπίζω μην κάνω "εχθρούς" μετά από αυτό...😁 Εκείνο που μου άρεσε πολύ ήταν το Dalwhinnie.

Η πρώτη μου αγορά ήταν ένα Glenmorangie 10y, το οποίο το ήπια ευχάριστα. Έτσι αποφάσισα στη δεύτερη αγορά να αποκτήσω ένα Balvenie 12y triple cask, μην με ρωτάτε γιατί, δεν ξέρω...οποίο μου αρέσει αρκετά μπορώ να πω, αν και από ότι έχω διαβάσει τριγύρω ίσως να μην είναι και το καλύτερο balvenie, αυτού του οικονομικού εύρους?

Είναι σοβαρή η κατάστασή μου???😅

Εκλιπαρώ για τις γνώμες σας για τα παραπάνω και επίσης τις προτάσεις σας για τις επόμενες δοκιμές και την επόμενη αγορά μου.

Ευχαριστώ πολύ για το βήμα.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@DMTK ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!!!

Καμία βιασύνη και κανένα άγχος φίλε μου, δεν ταιριάζει άλλωστε με τον κόσμο του malt... έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimitris73 said:

@DMTK ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!!!

Καμία βιασύνη και κανένα άγχος φίλε μου, δεν ταιριάζει άλλωστε με τον κόσμο του malt... έτσι δεν είναι?

Απολύτως σωστά!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimitris73 said:

@ioannis γεια χαρά, Πυλαία φίλε, εσύ?

Κέντρο...δικό σου το νήμα όποτε ας το ξεχειλωσουμε λίγο. Αν θες πληροφορίες για κάβες π.μ.

*Καλύτερο-χειρότερο δεν έχει..εσένα τι σ'αρέσει...εντάξει υπάρχουν και κατι "βουλγαρικοι εμμετοί  βγαλμενοι απο τα απύθμενα βάθη της κολάσεως"...τι γέλιο έχω κάνει μ'αυτό...

Οπότε χαλαρά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dimitris73 said:

Είναι σοβαρή η κατάστασή μου???

Για να είσαι εδώ η κατάστασή σου είναι 100% σοβαρή. Για να έχεις φτάσει στο αγαπημένο Edi 2 φορές και να μην έχεις ξεκλέψει μια-δυο ωρίτσες να πας σε αποστακτήριο, η κατάστασή σου χρήζει ιατρικής γνωμάτευσης και βοηθείας.

ΑΛΛΑ να μου λες ότι δεν σου αρέσουν τα Peated σημαίνει και απαιτεί δραστικά μέτρα και ban για κανα τρίμηνο! (σε σώζει το Dalwhinnie που για πολλά χρόνια ήταν και παραμένει από τα αγαπημένα μου). 😂

Καλωσήρθες και πάλι και σιγά σιγά! Ήρθες σε έναν υπέροχο κόσμο που όπως γράφεις θέλει τον χρόνο του. Θα έλεγα - σαν γενική πρόταση - να ακολουθήσεις τον απλό κανόνα:

  • πόσα λεφτά μου περισσεύουν (σημαντικό! πρώτα όλα τα άλλα αναγκαία - μετά το malt)
  • πόσα γευστικά προφίλ υπάρχουν
  • πόσα regions
  • κάνουμε ένα Matching και καταλήγουμε στο τι θέλουμε
  • αγοράζουμε υπεύθυνα και τηρούμε τον βασικό κανόνα! whisky tastes better when shared!
  • Καλή παρέα, φίλοι και περνάμε όμορφα ή όμορφες στιγμές που θέλουμε ένα καλό malt για να τις απολαύσουμε.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@dimitris73 καλως ήρθες κι από μένα. Τα Dalwhinnie, Glenmorangie & Balvenie είναι πολύ καλές επιλογές. Mε βάση αυτά, σου προτείνω ακολούθως να δοκιμάσεις κάποια από τα Crown Royal (Καναδέζικο), Hibiki (ιαπωνικό) και Tyrconell, Jameson, Glendalough, Tullamore Dew, Green Spot, Teeling (Ιρλανδικά). Μπορείς να κοιτάξεις και τα Wild Turkey, Buffalo Trace, Rebel Yell για γνωριμία με τα Bourbon.

Tώρα, άν θες οπωσδήποτε Scotch, σου προτείνω Cragganmore, Glenfiddich, Τobermory, Bruichladdich, Glengoyne, σε βασικές - nonpeated εκδόσεις, κι απο blended Dewar's 12, JW Gold.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Celtic σ'ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τις προτάσεις. Νομίζω πως για την ώρα θα προσπαθήσω να εξερευνήσω, όσο μπορώ, τον κόσμο του σκωτσέζικου single malt. Να είσαι καλά φίλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mallios said:

Για να είσαι εδώ η κατάστασή σου είναι 100% σοβαρή. Για να έχεις φτάσει στο αγαπημένο Edi 2 φορές και να μην έχεις ξεκλέψει μια-δυο ωρίτσες να πας σε αποστακτήριο, η κατάστασή σου χρήζει ιατρικής γνωμάτευσης και βοηθείας.

ΑΛΛΑ να μου λες ότι δεν σου αρέσουν τα Peated σημαίνει και απαιτεί δραστικά μέτρα και ban για κανα τρίμηνο! (σε σώζει το Dalwhinnie που για πολλά χρόνια ήταν και παραμένει από τα αγαπημένα μου). 😂

Καλωσήρθες και πάλι και σιγά σιγά! Ήρθες σε έναν υπέροχο κόσμο που όπως γράφεις θέλει τον χρόνο του. Θα έλεγα - σαν γενική πρόταση - να ακολουθήσεις τον απλό κανόνα:

  • πόσα λεφτά μου περισσεύουν (σημαντικό! πρώτα όλα τα άλλα αναγκαία - μετά το malt)
  • πόσα γευστικά προφίλ υπάρχουν
  • πόσα regions
  • κάνουμε ένα Matching και καταλήγουμε στο τι θέλουμε
  • αγοράζουμε υπεύθυνα και τηρούμε τον βασικό κανόνα! whisky tastes better when shared!
  • Καλή παρέα, φίλοι και περνάμε όμορφα ή όμορφες στιγμές που θέλουμε ένα καλό malt για να τις απολαύσουμε.

@mallios σ' ευχαριστώ πολύ για τα "κακά"... σου λόγια... :jump:Είμαι διαθέσιμος για φροντιστήριο και για βασική εκπαίδευση, γι' αυτό αν παίζουν τίποτα "μαζώξεις", παρακαλώ μοιραστείτε... Απόλυτα σύμφωνος με όσα λες, ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dimitris73 said:

@mallios σ' ευχαριστώ πολύ για τα "κακά"... σου λόγια... :jump:Είμαι διαθέσιμος για φροντιστήριο και για βασική εκπαίδευση, γι' αυτό αν παίζουν τίποτα "μαζώξεις", παρακαλώ μοιραστείτε... Απόλυτα σύμφωνος με όσα λες, ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Είπαμε... εσάς εκεί πάνω σας έχει αναλάβει ο @ioannis και ο @giorgos και με το καλό (όλο κάτι συμβαίνει τελευταία στιγμή) να σας δω από κοντά μόλις ανέβω στους συγγενείς μου.

Μέχρι τότε, επόμενη εκδήλωση είναι τον Φεβρουάριο η πίτα μας (θα υπάρξει ανακοίνωση όταν κλείσει ημερομηνία). Μπορείς να παρακολουθείς το topic εδώ

https://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/2641-πρόταση-για-νέα-εκδήλωση-2020/page/2/&tab=comments#comment-65813

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dimitris73 Καλώς μας ήρθες δυναμικά και καλή περιήγηση στο φόρουμ σου εύχομαι. θα ξεκινούσα κι εγώ με τις προτάσεις που σου έδωσαν τα παιδιά και πολύ σωστά για αρχή θα άφηνα εκτός τα bourbon αλλά τα Ιρλανδικά μην τα υποτιμήσεις καθόλου. Υπάρχουν διαμάντια εκεί έξω. 

Αφού ξεμπλέξεις με το πόπολο

στο επόμενο βήμα θα χαρώ να σου γνωρίσω τον μαγικό κόσμο του springbank με τα αδερφάκια του hazelburn και longrow κα ιμε τον πρώτο ξάδερφο kilkerran. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

 

1 hour ago, dimitris73 said:

γι' αυτό αν παίζουν τίποτα "μαζώξεις", παρακαλώ μοιραστείτε

 όπως είπε κι ο mallios συναντήσεις παίζουν πολλές κι η επόμενη κανονίζεται σύντομα. βέβαια είναι οι μισοί κάτι μπαρμπάδια βαψομαλλιάδες κι οι άλλοι μισοί κάτι καραφλά τζόβενα οπότε αν πας, πας με δικιά σου ευθύνη! Εγώ να φανταστείς αναγκάστηκα να μετακομίσω Γερμανία να  έχω δικαιολογία να μην πάω. :crazy:

Ευτυχώς βέβαια να μην ξεχάσω πως έχουμε και τις κυρίες της παρέας που κρατάνε το επίπεδο με νύχια και με δόντια. 

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

βέβαια είναι οι μισοί κάτι μπαρμπάδια βαψομαλλιάδες κι οι άλλοι μισοί κάτι καραφλά τζόβενα οπότε αν πας, πας με δικιά σου ευθύνη!

Ναι τέτοια να λες, να ψάχνει ο άνθρωπος το πλησιέστερο παράρτημα ΚΑΠΗ ! :laugh2:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McRookie said:

dimitris73 Καλώς μας ήρθες δυναμικά και καλή περιήγηση στο φόρουμ σου εύχομαι. θα ξεκινούσα κι εγώ με τις προτάσεις που σου έδωσαν τα παιδιά και πολύ σωστά για αρχή θα άφηνα εκτός τα bourbon αλλά τα Ιρλανδικά μην τα υποτιμήσεις καθόλου. Υπάρχουν διαμάντια εκεί έξω. 

Αφού ξεμπλέξεις με το πόπολο

στο επόμενο βήμα θα χαρώ να σου γνωρίσω τον μαγικό κόσμο του springbank με τα αδερφάκια του hazelburn και longrow κα ιμε τον πρώτο ξάδερφο kilkerran. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

 

 όπως είπε κι ο mallios συναντήσεις παίζουν πολλές κι η επόμενη κανονίζεται σύντομα. βέβαια είναι οι μισοί κάτι μπαρμπάδια βαψομαλλιάδες κι οι άλλοι μισοί κάτι καραφλά τζόβενα οπότε αν πας, πας με δικιά σου ευθύνη! Εγώ να φανταστείς αναγκάστηκα να μετακομίσω Γερμανία να  έχω δικαιολογία να μην πάω. :crazy:

Ευτυχώς βέβαια να μην ξεχάσω πως έχουμε και τις κυρίες της παρέας που κρατάνε το επίπεδο με νύχια και με δόντια. 

@McRookie γεια και χαρά κι από εμένα κι ευχαριστώ πολύ. Ανυπομονώ για τον κόσμο του springbank που προσφέρεσαι να μου γνωρίσεις, μακάρι να βολέψει και σύντομα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DMTK said:

Ναι τέτοια να λες, να ψάχνει ο άνθρωπος το πλησιέστερο παράρτημα ΚΑΠΗ ! :laugh2:

καλά, μην νομίζετε ότι είμαι κι εγώ κανένας νεανίας... το "73" δίπλα στο όνομά μου κάνει μπαμ φαντάζομαι...:i-m_so_happy:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, dimitris73 said:

by the way... τι είναι "πόπολο" ρε παιδιά?🤔

https://www.slang.gr/lemma/23549-popolo

εδώ χρησιμοποιήθηκε μεταφορικά για να εκφράσει την πλέμπα των malts που δεν παράγονται στα ιερά χώματα του campbeltown

 

3 minutes ago, dimitris73 said:

καλά, μην νομίζετε ότι είμαι κι εγώ κανένας νεανίας... το "73" δίπλα στο όνομά μου κάνει μπαμ φαντάζομαι...:i-m_so_happy:

για συνταξιούχος 73 ετών καλά το χειρίζεσαι το πληκτρολόγιο:jump:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McRookie said:

https://www.slang.gr/lemma/23549-popolo

εδώ χρησιμοποιήθηκε μεταφορικά για να εκφράσει την πλέμπα των malts που δεν παράγονται στα ιερά χώματα του campbeltown

 

για συνταξιούχος 73 ετών καλά το χειρίζεσαι το πληκτρολόγιο:jump:

 ρε συ @McRookie είπαμε, αλλά όχι κι έτσι...:D μάλλον με πικάρεις όμως... το 73 είναι έτος γεννήσεως φυσικά!!! Πάντως έχω αρχίσει κι εγώ και βάφω τα μαλλιά μου γκρι σιγά σιγά...:biggrin1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris73 μιας που γνωριστήκαμε...βάλε κανένα avatar γιατί με τα D και τα C παραγινε το θέμα...Επειδή σε κόβω για τακτικό.

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2020 at 10:38 AM, McRookie said:

βέβαια είναι οι μισοί κάτι μπαρμπάδια βαψομαλλιάδες κι οι άλλοι μισοί κάτι καραφλά τζόβενα οπότε αν πας, πας με δικιά σου ευθύνη! Εγώ να φανταστείς αναγκάστηκα να μετακομίσω Γερμανία να  έχω δικαιολογία να μην πάω. :crazy:

Αποτέλεσμα εικόνας για laughing spitting drink gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...