Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

09.02.2020 - Το κοπή τη πίτ(τ)α 2020


Recommended Posts

τα περάσαμε όμορφα, σας πήραμε και 2 δώρα [ τυχερή χρόνια λέμε], πρόλαβα και ελύσα και μια απορία ....

 

τώρα που ξαναμπαίνει κανόνας των 5-6 ανα συγκέντρωση, λεω να κανονίσουμε μια να φέρω τις 5-6 φιάλες που χρωστάω απο γιορτές και άλλα ευχάριστα της ζωής.

 

 

και του χρόνου!!

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ήταν μια υπέροχη βραδιά με εξαιρετική παρέα. Μια παρέα που αναπτύσσεται, βρίσκει νέους φίλους και συνέχεια μεγαλώνει. Μεγάλες ευχαριστίες και τα ξαναλέμε! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε πολύ ωραία προχθές! Ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή στην παρέα σας. Δοκιμάσαμε κάποια πολύ ωραία ουίσκι! Ανυπομονώ για την επόμενη φορά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, tzanis said:

Έλα, έλα γιατί δε μας βλέπω καλά. Μόνο αύρα θα φέρεις; 😂

  🤣  Μόνο αύρα θα φέρω. Τι δηλαδή? Θέλεις και κάνα Tobermory?!

 

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε πολύ ωραία έτσι όπως αρμόζει στην παλαιότερη παρέα HMWS—WHISKYFORUM.GR .

Ευχαριστω όλους για τα κεράσματα τους να είστε καλά και του χρόνου περισσότεροι .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για μένα Celtic, ήταν μία συγκινητική συνάντηση !

Είχα χρόνια να σας δω και δεν σας κρύβω, ότι μου λείπατε !

Η επιμονή και η υπομονή του Mallios ήταν καταλυτική !

Sir, εγώ ήρθα , εσύ περιστοιχισμένος από γυναίκες... 

Σαν αρκουδάκι !  Ή μάλλον σαν αρκούδος ! Που να μιλήσουμε !

Δεν πειράζει !

Θα ξανάρθω ... Πότε  ; 'Οταν  το επιτρέψουν οι συνθήκες.

Να 'στε όλοι καλά, Καλή Χρονιά σε εσάς και στις οικογένειές σας !

Aufwiedersehen !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ALEKOS said:

Sir, εγώ ήρθα , εσύ περιστοιχισμένος από γυναίκες... 

Σαν αρκουδάκι !  Ή μάλλον σαν αρκούδος ! Που να μιλήσουμε !

Μακραν, η καλυτεροτερη στιγμη της βραδιας ηταν η επανεμφανιση του @ALEKOS :wub:  Συγκινηθηκα εντος αλλα κρατηθηκα εκτος για να μην θεωρηθω δαχτυλος της ΛΟΑΤΚΙ κοινοτητας.  Την επομενη φορα, θα σου αφιερωθω ολοψυχα και πυκνοσωματικα. :blush1:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο και καλύτερα! Προσπαθώ να βρω λέξεις για να αποφύγω τα γνωστά επίθετα που χρησιμοποιούμε συνήθως για να χαρακτηρίσουμε τις βραδιές μας, αλλά πραγματικά δεν υπάρχουν. Να πω την αλήθεια, είχα αγχωθεί λίγο, 40+ άτομα σε ένα μικρό σχετικά χώρο...Κι όμως κύλησαν όλα άψογα και οργανωμένα, χωρίς να έχουμε οργανώσει τίποτα πιο πριν. Ως συνήθως δηλαδή, όπως το κάνουμε πάντα, χωρίς άνγχος, δηθενιές, στημένα σκηνικά και τυπικότητες. Αυτοί είμαστε. Υπάρχουμε και μεγαλώνουμε! 

Χαίρομαι που βλέπω το whiskyforum να γίνεται χρόνο με το χρόνο, πιο ενεργό, πιο ζωντανό, πιο διαδραστικό! Χαίρομαι που έρχονται στην παρέα μας συνεχώς νέα πρόσωπα/μέλη όπως οι @apo21, @Gastone, @Nikos Dabarakisαλλά και φίλοι που κάναμε μέσα απ' τις εκδηλώσεις μας, περισσότερο όμως γιατί γουστάρουν αυτό που κάνουμε. Και φυσικά θα χαρώ ακόμη περισσότερο, να τους ξαναδώ! 

Ότι δοκίμασα ήταν εξαιρετικό και ευχαριστώ όλους όσους μοιράστηκαν μαζί μας τα αποκτήματά τους. Ξεχώρισα τα Linkwood 11 y.o. του @thanasist, SMWS 66.141 του @mallios και Glendronach Peated της @Ρένας...

@Celtic πιστεύω να χρησιμοποιήσεις τον HMWS μεγεθυντικό φακό που ζήλεψαν όλοι...:biggrin1:

@tomy και @Wisdom θα σας στείλω σύντομα το logo μας που μου ζητήσατε.

Τέλος, θέλω να να ευχαριστήσω πολύ τους μέντορές μου @mallios και @Celtic για τα όμορφα λόγια και όλα τα μέλη της HMWS, έναν έναν ξεχωριστά, για το υπέροχο δώρο! Είναι πραγματικά τιμή μου, να βρίσκομαι ανάμεσά σας και σας ευχαριστώ για όλα! 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DMTK said:

Τέλος, θέλω να να ευχαριστήσω πολύ τους μέντορές μου @mallios και @Celtic για τα όμορφα λόγια και όλα τα μέλη της HMWS, έναν έναν ξεχωριστά, για το υπέροχο δώρο! Είναι πραγματικά τιμή μου, να βρίσκομαι ανάμεσά σας και σας ευχαριστώ για όλα!

Με συγκίνησες παλιόπαιδο! Πάω να πιω Loch Dhu!  😂  Χαρά μας που αφιερώνεις τόσες ώρα στο forum και δίνει το παρών σε κάθε εκδήλωση.

Προσωπικά δεσμεύομαι να βοηθήσω να σε κάνουμε μοντίφικα!  🤣 ,, εκτός και αν πάμε προς Hong Kong μεριά με τον "αδερφό" σου τον μοντιφούκιο. (πως τα καταφέρνεις να  μπαίνεις από εκεί και να βλέπεις Bunna μόνο, είναι δύσκολο να καταλάβω).

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 5:47 PM, ALEKOS said:

Aufwiedersehen

@ALEKOS παλικάρι μου κι εσύ ξενιτεμένος είσαι και δεν μιλάς; Πες μου σε ποια πόλη βρίσκεσαι να οργανωθούμε. (Έτσι να γίνουμε λίγο off topic γιατί από τη ζήλια μου που δεν μπορώ να έρθω τρώω τα νύχια μου. Πώς με πετσοκοψατε πάλι έτσι ρε σατανάδες;;!!)

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να σας ευχαριστησω για την υπεροχη φιλοξενια, την τελεια οργανωση (αν και απο οτι καταλαβα τα περισσοτερα ηταν αυθορμητα) αλλα κυριως επειδη κανατε εμας τα νεα μελη να νιώσουμε σαν να σας γνωριζουμε απο παλια (αν και με καποιους απο εσας ηπιαμε το πρωτο μας ποτακι παρεα 23 χρονια πριν!)

Εις το επανιδειν!

Μεχρι την επομενη ομορφη εκδηλωση

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 11:36 PM, DMTK said:

πιστεύω να χρησιμοποιήσεις τον HMWS μεγεθυντικό φακό που ζήλεψαν όλοι...:biggrin1:

@DMTK κι εγώ ζήλεψα, μην με ξεχάσεις!

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 11:36 PM, DMTK said:

 Να πω την αλήθεια, είχα αγχωθεί λίγο, 40+ άτομα σε ένα μικρό σχετικά χώρο...

 

On 2/10/2020 at 2:49 PM, DMTK said:

22 μέλη 

37 συμμετέχοντες 

(1 ζευγάρι που ανέβηκε χωρίς να ξέρει, αλλά του άρεσε η παρέα μας και έκατσε μαζί μας και 2 παιδιά του μαγαζιού...:i-m_so_happy:)

Για να σε διευκολύνω επειδή μπερδεύεσαι 😂, την στιγμή της πίτας ήμασταν 39 άτομα και με τον ALEKOS, 40. (στα σίγουρα γιατί μπορεί και να μην μέτρησα κάποιον). Όχι ότι έχει κάποια σημασία. Φέτος είχαμε και πολλές απουσίες από τα μέλη εξωτερικού, αλλά είχαμε και ανταγωνισμό από το εσωτερικό αφού κόψαμε και πίτα στην Θεσσαλονίκη με τον @ioannis και την υπόλοιπη παρέα. 

Δυο πραγματάκια και από εμένα.

  • Αφήνοντας πίσω τα μαθηματικά, θεωρώ ότι ένα από τα πλέον σημαντικά πράγματα, για εμένα, που "βγήκαν" από την πίττα μας, είναι η καθολική αποδοχή του χαρακτήρα του forum και της Society από ανθρώπους που δεν ζουν την καθημερινότητά μας αλλά είναι πλέον φίλοι μας. Είτε πρόκειται για φίλους που δεν είναι καν μέλη στο forum (Οινότρια, ΜΕΤΑΧΑ, Lost Lake) είτε πρόκειται για νέα μέλη που για πρώτη φορά έρχονται σε συγκέντρωσή μας ( @apo21  @Nikos Dabarakis κλπ) προσωπικά νιώθω μεγάλη χαρά που όλοι φεύγουν από τις συγκεντρώσεις έχοντας διαμορφώσει εικόνα και άποψη για το πόσο αγαπάμε αυτό που κάνουμε.
  • Σημαντική για εμένα θεωρώ την επανεμφάνιση του @ALEKOS τον οποίο και προσωπικά βλέπω πάρα πολύ συχνά και τον "κράζω" που δεν μπαίνει στο forum ή δεν έρχεται σε εκδηλώσεις (το ίδιο ισχύει και για τον @nek που καλά θα κάνει να διοργανώσει και το πρώτο whisky & tsipouro & xtapodaki event και να τον επισκεφτούμε! 😂 )
  • Το Ardmore (SMWS), το Cotswolds και το Glenfiddich μου έκαναν εντύπωση, το καθένα για τον δικό του λόγο. 
  • Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα έχει την λειτουργία το Mantzarou3  η συγκεκριμένη ομάδα, αλλά όσο διαρκεί αυτό (και εύχομαι για πολλά ακόμα χρόνια) πρέπει να γίνει μια πιο στενή συνεργασία και σχέση και καλό είναι να δούμε με ποιον τρόπο, αφού οι "παραδοσιακές" λύσεις τύπου 10% έκπτωση, δεν έχουν την εφευρετικότητα και την διαφορετικότητα μας. Σίγουρα μας ενδιαφέρει (ενδεχομένως) μία έκπτωση αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε και πιο ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις. 
  • Στα σοβαρά θέματα του forum τώρα, αν συνεχιστεί αυτό το κακό με τον φωτογράφο να με βγάζει στις φωτό καραφλό, θα έχουμε θέματα στο μέλλον. 

Με το καλό στο επόμενο event μας!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:
  •  
  • Σημαντική για εμένα θεωρώ την επανεμφάνιση του @ALEKOS τον οποίο και προσωπικά βλέπω πάρα πολύ συχνά και τον "κράζω" που δεν μπαίνει στο forum ή δεν έρχεται σε εκδηλώσεις (το ίδιο ισχύει και για τον @nek που καλά θα κάνει να διοργανώσει και το πρώτο whisky & tsipouro & xtapodaki event και να τον επισκεφτούμε! 😂 

 

Δεσμεύομαι στην επόμενη να έρθω όπως και δήποτε. Η αλήθεια είναι πως όσο ήμουν στο νησί ήταν πολύ δύσκολο, τώρα που έπιασα στεριά δεν υπάρχει δικαιολογία. Ούτε η δουλειά ούτε τα 3 παιδιά ούτε τίποτα. Έχω και δύο δουλίτσες Αθήνα ευκαιρία να τις κάνω. Το ξέρετε πως ανυπομονώ να σας ξαναδώ (τους πιο παλιούς που γνωριζόμαστε), αλλά και να γνωριστώ με τα νεότερα μέλη.Με το καλό όποτε κανονίσετε!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι μια κοπή πίτας δεν θα μπορούσε να είναι σωστή εν τη απουσία του @mitsubae. Ρε Μητσάρα, σα να έκλεβα εκκλησία ήταν. Η πίτα ήταν φρεσκότατη και πεντανόστιμη, έφαγα 3 κομμάτια μόνος μου (ξέρεις, από αυτά που περισσεύουν μετά την εύρεση του φλουριού ή μάλλον των φλουριών στη συγκεκριμένη περίπτωση) και πάλι περίσσεψαν! Κρίμα να μην έχω λίγο γάλα να φάω και τα υπόλοιπα! Να ξέρεις φίλε, σε σκεφτόμουν έντονα και ειλικρινά μου έλειπες όταν τα καταβρόχθιζα...

Η απουσία του @mitsubae καλύφθηκε με το παραπάνω με την επανάκαμψη του @ALEKOS μετά από χρόνια. Πρέπει να ομολογήσω ότι θα ήθελα να τον είχα δει περισσότερο, αλλά με τόσο κόσμο ήταν δύσκολο. Συν το ότι ήρθε τελευταίος (ήταν στο γήπεδο κι αυτός, όπως κι εγώ να θαυμάσει τον Αραούχο) και έφυγε πρώτος. Ελπίζω να έρχεται πιο συχνά πλέον.

Να επισημάνω κι εγώ με τη σειρά μου ότι επισήμως καταρρίφθηκε το προηγούμενο ρεκόρ προσέλευσης ενεργών μελών που κρατούσε από την ίδια εκδήλωση πέρσι.

Χάρηκα πολύ που γνώρισα τον ΑΕΚάρα @apo21. Η Original WhiskyForum Club αυξάνεται δόξα τω Θεώ. Προχθές μόνο μέτρησα 5 ( @mallios, @sir mihas, @ALEKOS, @apo21, @Wisdom). Περάσαμε σε αριθμό τους Παναθηναϊκούς που παραδοσιακά ήταν η πλειοψηφία στο Whiskyforum.

Εντάξει, δεν θα γκρινιάξω για την άναρχη σειρά εμφιαλώσεων και διαδικασία tasting, πάντα έτσι γίνεται στις πίτες. Το μόνο μου παράπονο ήταν που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω καθόλου Glenfarclas, Linkwood, Wolfburn και Glenfiddich. Δεν δοκίμασα ούτε το Cragganmore, αλλά αυτό το άφησα συνειδητά.

Πάμε λοιπόν σε γρήγορα tasting notes και εντυπώσεις από αυτά που δοκίμασα και με τη σειρά που τα δοκίμασα:

1. Jameson Caskmates IPA Edition NAS 40% 1lt by @Celtic

Έντονες νότες τζίντζερ και λίγο σέλερυ στη μύτη. Στο στόμα έντονο πιπέρι, το οποίο συνάδει πάλι με το τζίντζερ. Το πιπέρι παραμένει στην επίγευση, η οποία όμως δεν είναι πολύ μακριά σε διάρκεια. Ένα αρκετά καλό ουίσκυ που ευχαρίστως θα ξαναέπινα. Παρατήρησα ότι δεν ήμουν ο μόνος που στην αρχή διάβασα το IPA για IRA και ανησύχησα για την πορεία που έχει πάρει το Irish Whiskey τελευταία...

2. Johnnie Walker Black Label Islay Origin 12yo 42% by @sir mihas

Μεγάλη έκπληξη στη μύτη! Πρώτη φορά ένα JW βγάζει τόσο έντονη τύρφη και κάπνα. Σε κάνει να αναρωτιέσαι αν είναι Lagavulin ή Caol Ila, και αυτό επειδή είναι Diageo, αλλιώς πιο πολύ μάλλον μοιάζει με Ardbeg. Το στοιχείο που λίγο το διαφοροποιεί είναι μια νότα λεμονιού στη μύτη, που κι αυτή όμως δένει ευχάριστα με το υπόλοιπο. Να μην τα πολυλογώ, η μύτη με ενθουσίασε, ήθελα να πανηγυρίσω! Το στόμα είναι εντελώς άλλο φρούτο όμως. Κανέλλα, γαρύφαλλο, γενικώς ξενίζει λίγο. Πού πήγε το Islay ρε παιδιά; Υποθέτω ότι το grain kicks in εδώ και αποκαλύπτεται. Προσοχή: εξακολουθεί να πίνεται πολύ ευχάριστα, απλώς είναι λίγο ... transgender. Εκεί που χάνει πολύ είναι στην επίγευση. Αδιάφορη εντελώς. Πάντως πολύ ευχαρίστως θα το ξαναέπινα, ή ακόμα καλύτερα θα ήθελα να το μυρίζω για ώρες.

3. Loch Lomond Original NAS 40% by @Don Corleone

Στη μύτη διάφορα νωπά γρασίδια. Καλούτσικη. Στο στόμα απογοητεύει. Νερουλό, μονοδιάστατο, αδιάφορο. Στην επίγευση πάλι τίποτα. Ένα πολύ μέτριο whisky δυστυχώς.

4. Arran Barrel Reserve NAS 43% by @apo21

Αν και πρόκειται για ένα νησιωτικό whisky, στην πραγματικότητα έχει έντονο Highlands χαρακτήρα. Για την ακρίβεια έχει πολύ λιγότερη θάλασσα από αρκετά Highlanders, όπως π.χ. Oban και Old Pulteney. Θυμάμαι κάτι πολυυυύ παλιές συζητήσεις για το Arran που αρκετοί το κατηγορούσαμε ως αδιάφορο και άλλοι πάλι να μας απαντούν ότι το υποτιμάμε λόγω του χρώματός του που χωρίς καραμελόχρωμα είναι σαν λευκό κρασάκι. Ε λοιπόν εμένα πάλι αδιάφορο μου φάνηκε. Δεν είναι για πτυελοδοχείο, αλλά ήταν τόσο μονότονα μονοδιάστατο που πέρασε και δεν ακούμπησε.

5. Cotswolds 2015-2019 Odyssey Barley 46% batch 01/2019 by @Gastone and @Nikos Dabarakis

Πρώτη μου δοκιμή αν δεν με απατά η μνήμη μου από αυτό το Αγγλικό αποστακτήριο. Στη μύτη έντονη βανίλια και αλεύρι. Νόμιζα ότι αν σνιφάρω λίγο πιο δυνατά θα μπει σκόνη στα ρουθούνια μου. Στο στόμα τσιμπάει, κάτι που δεν δικαιολογείται από τους 46%. Εκεί λοιπόν προδίδει το πολύ νεαρό της ηλικίας του. Ανώριμο για να πετύχει ποιότητα. Αυτό γίνεται ακόμα πιο σαφές στην πολύ μικρή και αδιάφορη επίγευση. Πρόκειται πάντως για αξιόλογη προσπάθεια και προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ να παρακολουθήσω την εξέλιξή του σε λίγα χρόνια.

6. SMWS 66.141 “Roofing felt on a beach hut” 12 yo (Ardmore) 60.5% C/S 9/3/2006 1/276 by @mallios

Εδώ είμαστε! Στη μύτη μου έβγαλε μια ευχάριστη κρεατίλα, από αυτές που σου ανοίγουν την όρεξη και όχι από αυτές που σε αηδιάζουν. Στο στόμα έντονο αλάτι, γεμάτη γεύση που με έκανε να χαμογελάσω από ευχαρίστηση. Κάπου εκεί ανακαλύπτεις και την ελάχιστη τύρφη (λες αυτό να είναι το ουμάμι μου?). Το αλκοόλ τσιμπάει λίγο παραπάνω, δεν είναι και λίγο βλέπεις. Επίγευση αρκετή και απολαυστική. Έχω μεγάλες προσδοκίες για την αναγκαία προσθήκη νερού που δυστυχώς δεν επιβεβαιώνονται. Το νεράκι απαραίτητο να ρίξει λίγο τους αλκοολικούς βαθμούς, αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται να προσθέτει απολύτως τίποτα σε αρώματα και γεύσεις. Περίεργο αλλά αληθινό. Οι μερακλήδες λοιπόν θα το πιουν ανέρωτο και οι ακόμα πιο μερακλήδες θα βάλουν ελάχιστο νεράκι για να αυξήσουν ακίνδυνα την ποσότητα. Έχω την εντύπωση ότι από όλα τα SMWS που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα αυτό ήταν το πιο ωραίο. Για εμένα ήταν μακράν ο νικητής της βραδιάς (επαναλαμβάνω ότι δεν τα δοκίμασα όλα όμως).

7. Glendronach Peated NAS 46% by @Ρένα

Με προβλημάτισε λίγο η ετικέτα που έγραφε "Matured in bourbon casks followed by a second period of maturation in the finest Oloroso and Pedro Ximenez sherry casks". Η απορία μου έχει να κάνει με τη δεύτερη περίοδο. Η δεύτερη περίοδος άραγε χωρίζεται σε 2 υπο-περιόδους, μία σε Oloroso και μία σε PX casks ή άλλες εμφιαλώσεις είναι σε Oloroso και άλλες σε PX; Αν ίσχυε το πρώτο δεν θα έπρεπε να λέει κάτι όπως triple matured ή double finished; Αν πάλι ίσχυε το δεύτερο, δεν θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα μεταξύ των εμφιαλώσεων; Ερώτημα προς τα λαγωνικά του forum. Πάμε τώρα στην κριτική. Διαφώνησα με αρκετούς συμπαριστάμενους, καθώς εγώ βρήκα λίγες απαλές νότες τύρφης, ενώ άλλοι το βρήκαν εντελώς peated. Δεν ξέρω αν φταίει ότι μου έκαψαν τη μύτη τα πολλά ppm του JW BL Islay Origin ή το στόμα οι πολλοί αλκοολικοί βαθμοί του SMWS 66.141, πάντως πολύ τυρφώδες ή καπνιστό δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση. Μπορεί βέβαια να είχα εγώ δίκιο και απλά να επηρεάστηκαν οι υπόλοιποι από τη λέξη "Peated" στην ετικέτα του. Overall μια καλούτσικη προσπάθεια που όμως δεν με ενθουσίασε.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συμμετέχοντες, μέλη και μη, και ακόμα περισσότερο όσους μας προσέφεραν τα μπουκάλια τους. Συγχαρητήρια στους τυχερούς νικητές και ευχαριστίες στους δωροθέτες αλλά και τους υπεύθυνους του μαγαζιού για τη φιλοξενία. Μπράβο στον @Tassos Roubeidis για την πολύ ωραία χειρονομία να προσφέρει τριαντάφυλλα σε όλες τις κυρίες που ομόρφυναν την εκδήλωσή μας. Τέλος, ευχαριστώ τον @Celtic που έκανε τον κόπο να μου φέρει τα δείγματα από την εκδήλωση της HMWS. Και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Aναφορικά με τα whiskies που δοκιμάσαμε, ήρθε η στιγμή να γράψω κι εγω εντυπώσεις. Όπως κι ο Wisdom, συνειδητά κι εγώ δεν δοκίμασα Cragganmore 12 (γνωστό κι αγαπημένο), καθώς και Jameson IPA (είπα να φέρω μπουκάλι του λίτρου μιας και θα είμασταν πολλοί, αλλά καθώς φάνηκε σνομπαρίστηκε η επιλογή μου αφού επέστρεψα σπίτι με μισή φιάλη γεμάτη....). Επίσης δεν κατάφερα να δοκιμάσω Glenfarclas 2006 (το φύλαγα για το τέλος...μέγα σφάλμα αφού όταν αποφάσισα οτι ήταν η ώρα του, δεν είχε μείνει στάλα...).

Από τα υπόλοιπα ξεχώρισα τα SMWS Ardmore, Maltman Linkwood, Arran Barrel, JW Islay. με το τελευταίο να είναι εκείνο που απόλαυσα περισσότερο.

Glendronach, Cotswolds, Glenfiddich μου άρεσαν όλα, τολμώ να πω οτι το Cotswolds ήταν η ευχάριστη έκπληξη της βραδυάς για μένα. 

Και πάμε στο Wolfburn.....πολύ άγουρο, πολύ σκληρό, πολύ κακό για το τίποτα...ήπια 1-2 γουλιές και το υπόλοιπο το έστειλα...πράγμα που δεν συνηθίζω... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

IMG-313b40bf61c2be5d7b5009059146d602-V.jpg

Ντάξει, τώρα το είδα...:yahoo:

ok.. δεν σου πήρε και πολύ χρόνο! Κάτι η καράφλα, κάτι τα γεράματα, όσο και νάναι... αργούν αυτά τα πράγματα. Το καλό είναι ότι το είδες. 🤣 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...