Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Του Αγίου Πατρικίου, της αποκλεισμένης Εθνικής Οδού το ανάγνωσμα- 17.03 (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ)


Recommended Posts

Αυτή την ημέρα όλοι μας γιορτάζουμε τον πολιούχο Άγιο της Ιρλανδίας, τον Άγιο Πατρίκιο, που ήταν χριστιανός ιεραπόστολος και επίσκοπος. Θεωρείται ο προστάτης Άγιος και φωτιστής της Ιρλανδίας, μαζί με την Αγία Μπρίγκιντ του Κίλνταρε και τον Άγιο Κολούμπα, επονομαζόμενο και "Σούκατ"

Αυτό όμως που πολλοί από εμάς βιώσαμε στο πετσί μας (ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑ) και οφείλουμε να ενθυμούμαστε είναι ότι στις 17 Μαρτίου του 1988, οι φίλαθλοι της Λάρισας κλείνουν την εθνική οδό Αθηνών - Θεσσαλονίκης και αποκλείουν την πόλη για 36 ώρες. Διαμαρτύρονται για την αφαίρεση τεσσάρων βαθμών από την ομάδα τους, λόγω της υπόθεσης ντόπινγκ του ποδοσφαιριστή Τσίνγκοφ. Τελικά, η θεσσαλική ομάδα θα πάρει πίσω τους βαθμούς και θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας.

Ημέρα μνήμης με συμβολική αξία, θα την εορτάσουμε και θρησκευτικά, και ουισκικά και ποδοσφαιρικά και θα αποδείξουμε ότι ακόμα και αν κλείσουν οι δρόμοι, εμείς πάντα θα βρίσκουμε μία ευκαιρία να βρισκόμαστε και να απολαμβάνουμε το αγαπημένο μας whisky.

Αυτή την φορά, θα επικεντρωθούμε σε χώρες εκτός Σκωτίας με προτίμηση στην Ιρλανδία και θα προσπαθήσουμε να είμαστε και ευρηματικοί στον χώρο συγκέντρωσης - ( @sir mihas να βρεθούμε σε κάνα γήπεδο 5x5 ?? )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, θα μου το πληρώσετε αυτό.....Κάμνετε συγκέντρωση του Αγ. Πατρικίου φέτος που δεν μπορώ να δώσω το παρών.....Καλαααααααααααα 

:ireful2:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Celtic said:

Ντάξει, θα μου το πληρώσετε αυτό.....Κάμνετε συγκέντρωση του Αγ. Πατρικίου φέτος που δεν μπορώ να δώσω το παρών.....Καλαααααααααααα 

:ireful2:

Loch Dhu σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και εγώ θα απέχω από την St. Patrick's day (στα καθ'ημάς εορτάζουμε τον άγιο Αλέξιο τον άνθρωπο του Θεού) εφόσον πρόκειται για καθημερινή εντός της Σαρακοστής. Τα ξαναλέμε από κοντά μετά το Πάσχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Wisdom said:

Προφανώς και εγώ θα απέχω από την St. Patrick's day (στα καθ'ημάς εορτάζουμε τον άγιο Αλέξιο τον άνθρωπο του Θεού) εφόσον πρόκειται για καθημερινή εντός της Σαρακοστής. Τα ξαναλέμε από κοντά μετά το Πάσχα.

Στη Θεσσαλονίκη γι'αυτό το μεθόδευσα για την Κυριακή..αν σε βγάλει ο δρόμος..:wink1:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ioannis said:

Στη Θεσσαλονίκη γι'αυτό το μεθόδευσα για την Κυριακή..αν σε βγάλει ο δρόμος..:wink1:

Άστο! Αυτός είναι σκληροπυρηνικός. Εσφιγμενίτης και βάλε...:p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και ναι λοιπον ως γνησιος darth που ειμαι σας λεω οτι ειναι η μερα της ονομαστικης μου εορτης αρα η σκοτεινη πλευρα με τραβαει προς τα εκει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τον @thanasist δε βλέπω να έχει δηλώσει ακόμη συμμετοχή και μου προκαλεί εντύπωση...έλα μη φοβάσαι θα έχουμε και bourbon ... :p

(I.M. updated with Thanasist)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την ιδια μέρα διοργανώνουν και οι Tasters ενα whisky dinner και επειδή μου έχουν ήδη αναθέσει την διακόσμηση στο μεγάλο event που θα γινει στο Costa Navarino είναι αδύνατον να μην παω και σε αυτό οπότε θα αποσύρω την συμμετοχη μου...😢

Αν για οποιοδήποτε λόγο αλλάξει η ημερομηνια του δικου μας gathering εννοειται πως ειμαι παλι μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

θα ήθελα να επισημάνω ότι του Αγίου Πατρικίου ανήμερα τα ελληνικά μπαρ το γιορτάζουν περισσότερο από τα ιρλανδεζικα.  Δηλαδή γίνεται χαμος παντού με σπόνσορες Guinness Jameson tullamore dew etc. Οποτε καλό θα ήταν  να κλείσουμε έγκαιρα χώρο ή να βρούμε εναλλακτική ημερομηνία !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Boyzzz αν μιλάμε για Μαντζάρου, να ενημερώσω άμεσα. Αν θέλει κάποιος να προτείνει κάποιο μπαρ, ας αναλάβει και την επικοινωνία και το κλείσιμο. Απλά, επειδή από Παρασκευή είμαι εξωτερικό, καλό είναι να ξέρω αύριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, mallios said:

Boyzzz αν μιλάμε για Μαντζάρου, να ενημερώσω άμεσα. Αν θέλει κάποιος να προτείνει κάποιο μπαρ, ας αναλάβει και την επικοινωνία και το κλείσιμο. Απλά, επειδή από Παρασκευή είμαι εξωτερικό, καλό είναι να ξέρω αύριο.

Εσυ δεν είπες άλλο από Μάντζαρου ;;;

για Δευτέρα 16/3 μπορώ να ρωτήσω για local pub or lazy bulldog.

Για 17/3 δεν έχω ιδέα 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ενα μικρό update, παίρνω εγώ τη θέση του @Tassos Roubeidis, όχι θα σας άφηνα ΣεντΠατρικσιάτικα να τα πιείτε χωρίς εμένα......

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dino Eco said:

Καλημέρα

θα ήθελα να επισημάνω ότι του Αγίου Πατρικίου ανήμερα τα ελληνικά μπαρ το γιορτάζουν περισσότερο από τα ιρλανδεζικα.  Δηλαδή γίνεται χαμος παντού με σπόνσορες Guinness Jameson tullamore dew etc. Οποτε καλό θα ήταν  να κλείσουμε έγκαιρα χώρο ή να βρούμε εναλλακτική ημερομηνία !!!

 

2 hours ago, Dino Eco said:

Εσυ δεν είπες άλλο από Μάντζαρου ;;;

για Δευτέρα 16/3 μπορώ να ρωτήσω για local pub or lazy bulldog.

Για 17/3 δεν έχω ιδέα 

Συμφωνώ απόλυτα. Ανήμερα 17 Μαρτίου θα γίνεται της μουρλής, ταιριάζει απόλυτα φυσικά να γίνει συνάντηση, αλλά πρέπει να βεβαιωθούμε οτι το μέρος (Μαντζάρου? ΤΙΚΙ?) δεν θα έχει κανονίσει κάποια άλλη σχετική εκδήλωση ή brand event, και γενικώς οτι μπορεί να μας φιλοξενήσει, αλλιώς να δούμε για τις 16 στο Lazy Bulldog.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, thanasist said:

Γιατί σε στεναχωρεί;

Γιατί θα είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο, θέλω να είμαι πιο άνετα, εκτός κι αν κάτσουμε έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Του Αγίου Πατρικίου, της αποκλεισμένης Εθνικής Οδού το ανάγνωσμα- 17.03 (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...