Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ημερολόγιο Καταστρώματος - Ημέρες καραντίνας (Covid19 special edition)


Recommended Posts

29 minutes ago, ioannis said:

Πλέον τα δράμια έτσι κατεβαίνουν...έστω κ μόνο την Κυριακή...

Καλή δύναμη σε όλους...άλλοι υπομένουν κι άλλοι αναμένουν........

Και όλοι περιμένουν το επόμενο μας event! Όλοι μας καλά και μαζί! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Και όλοι περιμένουν το επόμενο μας event! Όλοι μας καλά και μαζί! 

Για να σχεδιάσω κι ένα κουμπάκι...αμήν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα δωδέκατη

Στα ανοιχτά του Γιβραλτάρ... δύσκολα νέα και βαριά. Σαν ένα μαύρο σύννεφο πάνω από την Ισπανία, ίδιο ίσως και πιο βαρύ από τους γείτονές μας. Σαν το θεριό που ξεπηδά, συνέχεια νέα κεφάλια, δεν είναι αγώνας δύναμης, μήτε ταχύτητας να τρέξεις. Μαραθώνιος μοιάζει, μέρα με την μέρα, μίλι με το μίλι,ελπίζοντας σώος κι αβλαβής να φτάσεις ως το τέρμα. Κι από το τέρμα μιαν αρχή, να κάνεις νέα.. πιο καλός άνθρωπος να βγεις, να σε έχει αλλάξει αυτή η θάλασσα, πιο ώριμο και σοφό.

Από την άλλη πιο απλό να σε κάνει, να βλέπεις τα απλά και όμορφα, τα διπλανά της κάθε μέρας... και εκεί να δίνεις δύναμη, περίσσεια σημασία.

Δεν είναι μέρα για ποτό σήμερα, δεν γράφει η πένα - στέγνωσε και γεύσεις να βρω δεν γίνεται. Αν θέλει άλλος σήμερα, παρέα ας μας κάνει. Θα μείνω με την προσμονή, αύριο να γράψω πάλι... και τις παλιόφατσες σας να τις δω, σύντομα σε μάζωξη, δίχως πολλούς κανόνες. Μονάχα γέλια να'χουμε και όμορφες ιστορίες.

#thisshallpass  #itwillpass  #staysafe

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Δεν είναι μέρα για ποτό σήμερα, δεν γράφει η πένα - στέγνωσε και γεύσεις να βρω δεν γίνεται.

.... γενικό το κακό, Καπετάνιε, αλλά δε τα παρατάμε. Υπομονή, δύναμη και αισιοδοξία!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Aπόψε ψάχνοντας το σεντούκι μου, βρήκα μια μποτίλια μαύρη κι άραχνη, κρυμμένη τόσο καιρό, δεν φαινόταν. Έπνιξα τον πόνο μου για τους νεκρούς από το κορονοθηρίο στην πίκρα του υγρού της, ένα ουίσκυ από τον ντόκο του Oban, το Night's Watch, Bay Reserve, ωδή στους μαυροφορεμένους που μπήκαν καραντίνα επάνω εκεί στα Βόρεια, στο τείχος, να φυλάνε την πατρίδα από τους άγριους και τους άσπρους περπατητές...

Ωραίο λιμάνι το Oban, είχαμε δέσει κάποτες και βγήκα για περίπατο με την κυρά να φάμε φρέσκα fish & chips....Και το οινόπνευμα τούτο καλό είναι, όχι εντελώς του γούστου μου, αλλά δεν το λες κι άσκημο. Γλυκόπικρο, πίνεται σαν νεράκι και φεύγει γρήγορα, σαν μια ανάμνηση από τα παλιά τα χρόνια.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα δέκατη τρίτη

Παρέα καλή, χρόνια και χρόνια ο Κέλτης, σήμερα διάλεξε να πιει κάτι από τον "μικρό κόλπο",  εκεί δίπλα στα σπίτια, σε μια γωνιά στο δρόμο του Γιώργου με το Στάφορντ. Φόρος τιμής στην "Νυχτερινή Βάρδια", μια φάρα δύσκολη που έδωσε όρκο να μείνουν μόνοι τους μέχρι να έρθει το τέλος.

Κάτι πικρό και δύσκολο ζήταγα για συνέχεια .... να κρύβει όλα εκείνα τα πιπέρια που δίνουν άρωμα στη ζωή μας. Πιπέρια μαύρα αλλά και λευκά... έντονα και αρωματικά, ανακατεμένα με αλάτια και την έντονη της θάλασσας αλμύρα. Και καραμέλες γλυκές στο βάθος λίγο να βγαίνουν, σαν να θέλουν να σου πουν πως κρύβει κάτι τούτο το δράμι. Σαν την ομίχλη στο νησί, που είναι το αποστακτήριο, έχει την ίδια σκληράδα αλλά και ομορφιά σαν να κάθεσαι και να σε χτυπά το κύμα.

Και τύρφη καμένη και ξερή, σαν οι φούρνοι να άνοιξαν και να γέμισε ο τόπος όλος, και το κριθάρι ξερό, καπνισμένο και γλυκό, το στόμα μου γεμίζει.

Δεν μαρτυρά το χρώμα του ότι έχει μπει και σε βαρέλι σέρυ, είναι χρυσό αλλά μέχρι εκεί, κάτι βαθύ δεν έχει. Και πάλι κύμα έρχεται, αλάτια αλλά και φρούτα, εκείνα τα αποξηραμένα τα σκληρά που μοιάζουν με βατόμουρα, δεν ξέρω πως τα λένε. Και όλα αυτά σαν να τα έχεις περάσει μέσα από μαύρα και λευκά πιπέρια και αλάτι, χοντρό θαλασσινό.

Η γλώσσα πικρή και έντονα, τα μαύρα τα μπαχάρια, το ξύλο και το αλάτι, περίεργο, στέκονται εδώ για ώρα. Δύσκολο και ατίθασο, σαν την θάλασσα παλεύει, δεν ηρεμεί αυτό το ποτό, δεν έχει ισορροπία.. μα έχει εκείνη την σπιρτάδα και την ατίθαση την συμπεριφορά που σε κάνει και το αγαπάς.

(thanks @Theodore )

 Talisker 2008 HL

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα δέκατη τέταρτη.

Απόφαση για "αγρανάπαυση" σήμερα και το πεδίο ανοικτό για όποιο μέλος θέλει να πάρει την σκυτάλη σε αυτό το νήμα. Έτσι κι αλλιώς μου φαίνεται πως τούτο το ταξίδι έχει μεγάλο δρόμο ακόμα. Σαν κάτι φίλους ναυτικούς που όταν ξεκινάγαμε, μου έλεγαν πως τούτο το "μπαστούνι" δεν μοιάζει νά'χει τέλος.

Για σήμερα, αντί για whisky, ένα δύο βίντεο, που ψάχνοντας (τυχαία δεν το λές) τα βρήκα και μου αρέσουν. Το πρώτο μου θυμίζει τις εκδηλώσεις μας, τις άλλες, που κανονίζει ο @DMTK μόνο που την επόμενη φορά, θα θέλω και φουδ-περινγκ!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα δέκατη πέμπτη.

Απόφαση για "αγρανάπαυση" τέλος και δεν γινόταν αλλιώς αφού σήμερα γιορτάζουμε την International Whisky Day.

Κάτι νεαρό για σήμερα, coastal και πραγματικά βγάζω το καπέλο σε όσους έφτιαξαν ένα τόσο ευκολόπιοτο, δυνατό αλλά και συνάμα γλυκό και απαλό, ένα blended malt 7 y.o. που πραγματικά σε πάει δίπλα σε μια παραλία! Εξαιρετική παρέα μετά το Live tasting Bunnahabhain με τον καλό μας φίλο Derek Scott (να τον ευχαριστήσω και από εδώ για την υπέροχη φιλοξενία που μου επιφύλαξε στο Deanston). 

Πηγαίνοντας πίσω στο μικρό διαμαντάκι που μου κρατάει παρέα, να σας ευχηθώ υγεία, υπομονή και κυρίως επιμονή και πίστη στα μέτρα που εφαρμόζουμε. Καλά ή κακά, μέχρι τώρα τα πάμε καλά και τα πάμε καλά κυρίως σαν λαός που η πειθαρχία δεν είναι και το φόρτε του. Ελπίζω οι κόποι μας να έχουν καλό αποτέλεσμα και για σήμερα, αφήστε την σκέψη σας (όσοι θέλετε) να σας ταξιδέψει σε μια όμορφη παραλία!

 https://www.smws.com/blog/news/a-new-discovery-the-beachcomber/

beachcomber-1.png

(Ps. μάλλον πρόκειται για Glen Scotia & Clynelish)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα δέκατη έκτη

Μια λαμπερή, ηλιόλουστη καλημέρα σε όλους! Η φωτό απλά δεν μπορεί με τίποτα να αποτυπώσει το πόσο καθαρή είναι η ατμόσφαιρα! Στο βάθος, πίσω από Αίγινα, η Πελοπόννησος.

IMG_20200328_103039.jpg 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεπεραστεί ο κίνδυνος για τα καλά, ίσως θα πρέπει να καθιερωθεί ένα παγκόσμιο "πάγωμα" κάθε είδους δραστηριότητας, για να παίρνει η Γη μια ανάσα.....

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνω και εγώ στο καράβι και έχω μαζί μου ένα  βαρέλι από oloroso sherry ήταν 15 χρόνια ξεχασμένο  στα υγρά σκοτεινα κελαρια των highlands.. Λίγο αποκοσμο  σκοτεινό ασυνήθιστο..αλλα και γλυκό σαν τα ξερά σύκα..σαν τις σταφίδες και δαμάσκηνα.. Κολλάει στο στόμα σου για ώρα..τέλεια συντροφιά για το κρύο και υγρό αυτό βράδυ μαζί με ένα κουβανέζικο πούρο.. Slainte 🥃

IMG_20200328_205831.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα δέκατη έβδομη.

Ο καπετάνιος σκέφτηκε κάποια απλά και αποτελεσματικά μέτρα για να πείσουμε τις γυναίκες μέλη μας να γράψουν και αυτές και να ομορφύνουν το κατάστρωμα μας. Κάποια μέτρα και ενέργειες απλές, καθημερινές που βοηθάνε το μυαλό να καθαρίσει!

@zoubov @Ρένα @Χεντυ @James (Κυρά Δημήτραινα εννοώ!)

IMG_20200328_103039.jpg

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Celtic said:

Μόλις ξεπεραστεί ο κίνδυνος για τα καλά, ίσως θα πρέπει να καθιερωθεί ένα παγκόσμιο "πάγωμα" κάθε είδους δραστηριότητας, για να παίρνει η Γη μια ανάσα.....

viber_image2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα σήμερα, τόσο απλά όσο και το χαμόγελο της γιαγιάς που βλέπει τα εγγόνια από το μπαλκόνι. Ποτέ δεν περίμενα ότι μία βόλτα, συνολικά μισή ώρα, και αυτή με προφυλάξεις - μέσα στο αμάξι -  και χωρίς επαφή με κανέναν θα μου φαινόταν σαν κάτι σημαντικό.

Όπως όλοι μας λέμε, ελπίζουμε όλη αυτή προσπάθεια να έχει καρπούς και παράλληλα η προσπάθεια άλλων ανθρώπων να φέρει σύντομα αποτελέσματα και για το φάρμακο και για το εμβόλιο (αν απαιτείται και είναι ασφαλές).

Στα δικά μας τώρα, σήμερα μου κάνει παρέα ένα αποστακτήριο εξαιρετικά τίμιο - απλό όμως και όχι κάτι ιδιαίτερο με βάση τα όσα έχω πιει, αλλά σίγουρα ένα από τα πιο όμορφα (αν όχι το πιο όμορφο) που έχω επισκεφτεί.

Blair Athol, ευχαριστώ @DMTK και τρέχω στο συγκεκριμένο νήμα για να προσθέσω και τις δικές μου σημειώσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Χεντυ said:

Καλημέρα σε όλη την παρέα..

Θα τολμήσω να γράψω πως περνούν οι μέρες του εγκλεισμού ...

Παρέα με BUFFALO TRACE...Εσείς το ζητήσατε..

Χτύπημα κάτω από την μέση! 🤣 Buffalo Trace?! 😁  @Χεντυ αγαπητό μέλος... οκ... και από whisky τι πίνεις?! 😊

Ευχαριστούμε που έγραψες και πάνω από όλα #staysafe #stayhome και ελπίζουμε και από κοντά όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mallios said:

και από κοντά όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες!

Αυτό κι αν είναι κάτω από την μέση!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SimoG said:

Αυτό κι αν είναι κάτω από την μέση!

Γιατί ρε φίλε!!! Σε 3-4-5-6-7-8-9-.... μηνάκια θα είμαστε πάλι ελεύθεροι να κυκλοφορούμε ... με περιορισμούς! 🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SimoG said:

Αυτό κι αν είναι κάτω από την μέση!

 

7 minutes ago, mallios said:

Γιατί ρε φίλε!!! Σε 3-4-5-6-7-8-9-.... μηνάκια θα είμαστε πάλι ελεύθεροι να κυκλοφορούμε ... με περιορισμούς! 🤣

EUTpLTZXQAQkFr1.jpg

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αντίδοτο στην πλήξη για σήμερα, ένα φάρμακο από το Springbank, αυτό που βγαίνει από τους χάλκινους κύκνους όταν το κριθάρι τό'χει καπνίσει με τύρφη ο μπάσταρδος ο Γουίλυ ο μαύρος θερμαστής από το Τσιμπουτί. Του αλλάζουν όνομα και το βαφτίζουν Longrow. Αυτό που πίνω τώρα γεννήθηκε το Νοέμβρη του 2007 και εμπήκε σε κάτι φρέσκα λέει βαρέλια Σατέρν, σατούρν, σατερνέ, σατωρνέ πως διαβολο το λένε το κρασί που φιλοξενουσαν πριν θα σας γελάσω, δεν τό'χω με τα Γαλλικά και το πιάνο. Το βγάλαν από δαύτα ένα μήνα πριν κλείσει τα 10 του χρόνια....

Η μυρωδιά του, σαν απαυτά τα αντισηπτικά που είναι της μόδας τώρα, σε όλα τα σοκάκια στη στεριά, αλλά μαζί με εκχυλίσματα λουλούδων και βοτάνων...Και στη γεύση έπρεπε να του ξυπνήσω το ερπετό, πήγα να το πιω σκέτο χωρίς νερό το άτιμο κι ήταν αψύ και δύσκολο....Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Μαυρογένη και του Μπαρμπαρόσα που έκαμα τέτοιο πράμα...

Έχει ένα δικό του χαρακτήρα, άγριο μα και γλυκό μαζί, πιπέρια στροβιλίζονται στη γλώσσα μου και κάπνα και μπαρούτι, έτσι και σπίρτο ανάψει κάποιος στην ανάσα μου, μπουρλότο θα τον κάψει. Κι άλλα μπαχάρια έχει, μυστήρια, μονο ο DMTKέης, ο μάστορας του καραβιού τα ξέβρει, και φλούδια από ξινόφρουτα και γλύκα σαν το μέλι.....

Στη μνήμη του Μανώλη Γλέζου που εφυγε σήμερα, του ύστατου Παρτιζάνου, του ήρωα που τόλμησε όσο κανένας άλλος, και πήγε και εκατέβασε μαζί με τον Λάκη Σάντα, το λάβαρο του Γερμανού, του αδίστακτου Ναζί, στον ιερό μας βράχο.

IMG_20200330_205503.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στ' αμπάρια βρήκα μια μικρή ποσότητα Mortlach 2002 15y.o. Signatory Vintage Cask #12600 43%

may18-mortlach-2002-15yo.jpg

Εκεί, μαζί τις άλλες, απαραίτητες και αναγκαίες προμήθειες, που έχουμε στο παπόρο, όταν ταξιδεύουμε για μέρες και νύχτες ολάκερες στον ωκεανό. Ανάμεσα στα τσουβάλια με τα δέρματα, τις ντάνες με τα αποξηραμένα φύλλα καπνού, τα υφασμάτινα πουγκιά με την υπερπολύτιμη τρούφα, απο το πιο απομακρυσμένο ελατοδάσος στα ορεινά των Γρεβενών, τα παλιά μπουκάλια με το διάφανο, πρόσφατα αποσταγμένο ρούμι που αγοράσαμε από την Καραιβική και τις οξειδωμένες από την αλμύρα της θάλασσας λαμαρίνες, που προς στιγμήν σου φέρνουν στο μυαλό μια εικόνα αποσύνθεσης και απαισιοδοξίας .... όμως στην πραγματικότητα αυτό είναι πρόσκαιρο, στο βάθος αχνοφαίνεται μια αχτίδα φωτός, μια αισιόδοξη νότα, μια ελπίδα, η οποία και επικρατεί!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα δέκατη όγδοη

Σήμερα την παρέα ξεκίνησαν @Χεντυ @Celtic και @DMTK και επιτέλους μία γυναίκα (μετά τα "μέτρα συμμόρφωσης" στο πειρατικό μας) μας έκανε πιο όμορφο το ημερολόγιο. Το πρόγραμμα βαρύ σήμερα, έπρεπε να τελειώσει η 3η σεζόν του Casa de Papel και ο κανόνας επιβεβαιώθηκε. Είναι δύσκολο ένα serial να μην γίνει μονότονο και προβλέψιμο κάποια στιγμή. Ελπίζουμε η 4η σεζόν να έχει την πρωτοτυπία της 1ης και το ενδιαφέρον της.

Μέχρι τότε, Slainte ρε παλιόφατσες!

Μου έχετε λείψει πολύ!

(PS. Skype call με @DUCATI13 - όμορφη στιγμή!!! - και ελπίζω να το καταφέρουμε με πιο πολλούς συμμετέχοντες σύντομα).  

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mallios said:

Μέχρι τότε, Slainte ρε παλιόφατσες!

Μου έχετε λείψει πολύ!

....και φαντάσου ότι το ίδιο ακριβώς έλεγες πριν ένα χρόνο... μόνο που τότε έμενες σε άλλη χώρα 

Υπομονή κι ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...