Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

Dear Guest,

On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

forum1.jpg

Slainte!

BoncoCafe - Τα λέμε χαλα-beer-ά 11.06.2020

Recommended Posts

46 minutes ago, gtril said:

Ρε Κατσε καλα με τα μπεκροζούμια απο την Ιρλανδία!!

Ντάξει, αυτοί οι νέοι έχουν αποθρασυνθεί τελείως....:crazy_pilot:

2 hours ago, gtril said:

Ρε Κατσε καλα με τα μπεκροζούμια απο την Ιρλανδία!!😂😂 Οσο για το κρασί Εμφιαλωμενο βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ και απο το σπίτι σου απο e-shop.Αυτο που φέρνω εγω ειναι απο σαντορινιο παραγωγό με σαντορινια σταφύλια οχι με μιξ εισαγώμενα οπως κανουν οι περισσότεροι.Δεν κανει μαζική παραγωγή ο συγκεκριμένος.Οσο για του Σιγάλα το οινοποιοίο το γνωρίζω πολυ καλα περσυ ειχαμε παει να συντηρήσουμε το σύστημα ψύξης των δεξαμενών του και εχω δοκιμάσει αρκετά δικά του.Εχει σχετικα μικρή παραγωγή αλλα ποιοτική για πολλούς.Οποτε κρατα το αυτο για ενθύμιο και δοκιμασε απο το δικο μου γιατι ειμαι σίγουρος οτι εχουν χορτάσει τα μάτια σου αλλα οχι το στομάχι σου απο vinsanto.😉

και μην εισαι παρτάκιας Ασε να δοκιμάσουν και οι άλλοι !!!χαχαχαχαχαχ!!!😂😂

Φιλια τα λεμε απο κοντά αυριο.

Σορρυ λάθος του Γαβαλα εχω δοκιμάσει του Σιγάλα οχι.Δεν το ξερω.Μπερδεψα τα οινοποιία τοσα που ειναι εδω...🙄😛😊

26 minutes ago, gtril said:

Σορρυ λάθος του Γαβαλα εχω δοκιμάσει του Σιγάλα οχι

του Λάκη; :p

• Haha 1
41 minutes ago, James said:

James+Jenny +bottle αν βρω κάτι non scotch

Larios!!! (Μπορεί να είναι gin αλλά είναι non-scotch).😂

Πρώτη φορά σε μαγαζί μετά την καραντίνα και το Bonco Cafe που επιλέξαμε, μας φιλοξένησε υποδειγματικά. Ο χώρος όμορφος και τα όλα παιδιά πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά, σίγουρα η επίσκεψη θα επαναληφθεί. Κατά τα λοιπά, ήσυχη βραδιά με non scotch αποστάγματα για όλα τα γούστα, από Ιρλανδία, Καναδά, Ιαπωνία, Δανία και Η.Π.Α. Τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς, ο @dimitris73 τον οποίο χάρηκα που γνώρισα και μακάρι να γνωρίσουμε από κοντά όλη την βόρεια ομάδα.

Δοκιμάσαμε:

1.-Bushmills blackbush, old bottle, 40% (by @DUCATI13 , αν βρεις ποιάς δεκαετίας είναι, το συμπληρώνουμε)

2.-Kaiyo Whisky, mizunara oak, 43% (by @sir mihas + @Ρένα)

3.-Stauning Kaos, Danish whisky, dis.2014/2016-bot.08/2019, 47,1% (by @mallios)

4.-Lot 40 Rye Canadian Whisky, 43% (by @Celtic)

5.-Woodford Reserve Kentucky Straight Rye Whiskey, label batch 0024, bottle no 2438, 45,2% (by @DMTK)

6.-Vinsanto χειροποίητο (by @gtril)

Ξεχώρισα τα Kaiyo, Woodford Rye και Lot 40, αν και δε ψηφίσαμε για το καλύτερο. Τι περιμένεις; Όταν λείπει ο ειδικός σε αυτά τα θέματα πειθαρχίας @Wisdom, τα πάντα καταρρέουν...:biggrin1:

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά, για την παρέα και τα κεράσματα!

• Like 7

Το τιμώμενο πρόσωπο @dimitris73 από την Βόρειο Ελλάδα ακολούθησε μετά σε μία μικρή μεζεδοκατάσταση σε γειτονικό μαγαζί και τσιμπήσαμε ελαφρά. Νεώτερα μόλις χωνέψω. 😂

Να ευχαριστήσω και από εδώ τον Σπύρο και το Bonco Cafe για την υπέροχη φιλοξενία και να ανανεώσουμε το ραντεβού μας για μία επόμενη μάζωξη εκεί. Νικητής της βραδιάς (για εμένα) το Woodford Reserve Rye το οποίο επιβεβαίωσε και την εξαιρετική εντύπωση που μου είχε κάνει στο Whisky Festival Nicosia πέρσι.  Περίμενα με μεγάλη προσμονή το Lot40 (thanks @Celtic ) αλλά τελικά ήταν ενδιαφέρον αλλά και αρκετά γλυκό για τα γούστα μου. 

Το Stauning.... Οκ... δοκιμάσαμε και Δανέζικο whisky, φτάνουν τα πειράματα. Σα να χώνεις τη μύτη σου σε στάβλο. όπως λέει το αποστακτήριο περιλαμβάνει τα πιο κάτω:

• Stauning No-Smoke Single Malt 2014
  • Stauning Heather Single Malt  2014
  • Stauning Peat Single Malt 2014
  • Stauning Malted Rye 2016

Προσωπικά μάλλον κοπριά και στάχυα περιλαμβάνει... Λίγο αχλαδοτρεχαγύρευε στο τέλος και .... οκ... μακρύα.

Χάρηκα πάρα πολύ που σας είδα και φυσικά, ανανεώνουμε το ραντεβού μας για Σαντορίνη όταν το πάρει απόφαση ο Μαργαρίτης 😂 και το πάρει το κορίτσι!

• Like 5

Παιδιά χάρηκα πολύ που σας γνώρισα. Ευχαριστώ πολύ όλους για το καλωσόρισμα και για την περιποίηση! Μακάρι να τα ξαναπούμε σύντομα όλοι μαζί!

• Like 4

Όλα ήταν πολύ ωραία επιτέλους ξανά βρεθήκαμε όλοι μαζί .

Το bonco πολύ ωραίο μαγαζί η εξυπηρέτηση τέλεια .

Ευχαριστουμε τον Σπύρο και όλο το προσωπικό και σίγουρα θα τα ξαναπούμε .

Απο όλα τα παραπάνω που  ήπιαμε αυτό που ξεχώρισα ήταν το Woodford rye του @DMTK.

Αντε να τα ξαναπούμε σύντομα και ευχαριστω όλους εσάς για το κέρασμα .

Υγ.1 Χάρηκα που γνώρισα το Δημήτρη από κοντά και ελπίζω να τον ξανά δούμε .

• Like 2

Τα είπαμε και τα ήπιαμε μπυροχαλαρά. Υπήρχε άφθονο κέφι και διάθεση από όλους, (α ναι σόρυ, με εξαίρεση τον @thanasist...που δεν του αρέσει τίποτα Non-Scotch....:p)

Xαρήκαμε για τη γνωριμία @dimitris73, μου φαίνεται θα τα ξαναπούμε Αθήνα πας κι έρχεσαι αφού....

Thanks στο Bonco και τον Σπύρο για τη φιλοξενία, ιδανικός ο πάγκος έξω για καλοκαίρι.

Στα ουίσκυ τώρα,

.....ένα Δανέζικο Stauning Kaos λέει.....ναι ΟΚ Χάος ήταν.....ούτε για αντισηπτικό με προσθήκη εξτρα οινοπνεύματος δεν κάνει με τη βρώμα που αναδύει....thanks @mallios 

.....ένα Ιρλανδέζικο classic και μάλιστα εμφιάλωση 15ετίας πίσω, thanks @DUCATI13, αλλά φίλε μάλλον θα το κατάλαβες κι εσύ, το συγκεκριμένο Bushmills Black Bush ήταν χαλασμένο δυστυχώς......

....ένα μυστήριο με πατρίδα τον ωκεανό, και καταγωγή από Ιαπωνία, Kayio το όνομα του και Mizunara παρακαλώ το ξύλο που βρεχόταν από τα πέρα-δώθε στις φουρτούνες. Συμπαθητικό, ευχάριστο, φρέσκο, κάπως μονοδιάστατο αλλά με πολύ καλή αίσθηση-υφή. Thanks @sir mihas & @Ρένα

Και φτάνουμε αισίως στα 2 rye,

....το Καναδέζικο LOT40, το οποίο για κάποιον άγνωστο λόγο ήταν απωθημένο του @mallios, έλαμψε η φαλάκρα του μόλις το εμφάνισα και δίπλα μου η Ρένα κοιτούσε με απορία και με ρώταγε "τί παίζει με τον Μάλλιο και το LOT40 ???"...."Ιδέα δεν έχω" της είπα κι εγω απορημένος....:). Η αλήθεια είναι οτι αποτελούσε σίγουρα δικό μου απωθημένο, με έτρωγε η περιέργεια χρόνια τώρα να το δοκιμάσω, διαβάζοντας καλά σχόλια εδώ και κει. Το περίμενα κάπως καλύτερο, πιο έντονο, πιο spicy, πιο "oomph" ρε παιδάκι μου....Ντάξει καλό είναι, αλλά ήπιο, γλυκούλι, χωρίς ζωηράδα, χαλαρό για καλοκαιράκι ή/και για κάποια καλό δροσιστικό κοκτέιλ με βαση το rye whiskey (Ωπ! Τι έγινε? Εγώ το είπα αυτό???? Χμμμμμμ....)

....και το εξαιρετικό Αμερικάνικο Woodford Reserve Rye. Μου άρεσαν όλα σε αυτό το WHISKEY, το μπουκάλι του, η πράσινη λιτή ετικέτα του, το χρώμα, το άρωμα, η γεύση. Πολύ ευχάριστη έκπληξη (?). Είναι κάτι το ξεχωριστό και το δείχνει με έμφαση. Thanks @DMTK 

Slainte σε όλους.

• Like 6
1 hour ago, Celtic said:

η πράσινη λιτή ετικέτα του....

Ντάξει η αλήθεια είναι ότι θα του πήγαινε περισσότερο αν ήταν κόκκινη :p

14 hours ago, Celtic said:

Τα είπαμε και τα ήπιαμε μπυροχαλαρά. Υπήρχε άφθονο κέφι και διάθεση από όλους, (α ναι σόρυ, με εξαίρεση τον @thanasist...που δεν του αρέσει τίποτα Non-Scotch....:p)

Xαρήκαμε για τη γνωριμία @dimitris73, μου φαίνεται θα τα ξαναπούμε Αθήνα πας κι έρχεσαι αφού....

Thanks στο Bonco και τον Σπύρο για τη φιλοξενία, ιδανικός ο πάγκος έξω για καλοκαίρι.

Στα ουίσκυ τώρα,

.....ένα Δανέζικο Stauning Kaos λέει.....ναι ΟΚ Χάος ήταν.....ούτε για αντισηπτικό με προσθήκη εξτρα οινοπνεύματος δεν κάνει με τη βρώμα που αναδύει....thanks @mallios 

.....ένα Ιρλανδέζικο classic και μάλιστα εμφιάλωση 15ετίας πίσω, thanks @DUCATI13, αλλά φίλε μάλλον θα το κατάλαβες κι εσύ, το συγκεκριμένο Bushmills Black Bush ήταν χαλασμένο δυστυχώς......

....ένα μυστήριο με πατρίδα τον ωκεανό, και καταγωγή από Ιαπωνία, Kayio το όνομα του και Mizunara παρακαλώ το ξύλο που βρεχόταν από τα πέρα-δώθε στις φουρτούνες. Συμπαθητικό, ευχάριστο, φρέσκο, κάπως μονοδιάστατο αλλά με πολύ καλή αίσθηση-υφή. Thanks @sir mihas & @Ρένα

Και φτάνουμε αισίως στα 2 rye,

....το Καναδέζικο LOT40, το οποίο για κάποιον άγνωστο λόγο ήταν απωθημένο του @mallios, έλαμψε η φαλάκρα του μόλις το εμφάνισα και δίπλα μου η Ρένα κοιτούσε με απορία και με ρώταγε "τί παίζει με τον Μάλλιο και το LOT40 ???"...."Ιδέα δεν έχω" της είπα κι εγω απορημένος....:). Η αλήθεια είναι οτι αποτελούσε σίγουρα δικό μου απωθημένο, με έτρωγε η περιέργεια χρόνια τώρα να το δοκιμάσω, διαβάζοντας καλά σχόλια εδώ και κει. Το περίμενα κάπως καλύτερο, πιο έντονο, πιο spicy, πιο "oomph" ρε παιδάκι μου....Ντάξει καλό είναι, αλλά ήπιο, γλυκούλι, χωρίς ζωηράδα, χαλαρό για καλοκαιράκι ή/και για κάποια καλό δροσιστικό κοκτέιλ με βαση το rye whiskey (Ωπ! Τι έγινε? Εγώ το είπα αυτό???? Χμμμμμμ....)

....και το εξαιρετικό Αμερικάνικο Woodford Reserve Rye. Μου άρεσαν όλα σε αυτό το WHISKEY, το μπουκάλι του, η πράσινη λιτή ετικέτα του, το χρώμα, το άρωμα, η γεύση. Πολύ ευχάριστη έκπληξη (?). Είναι κάτι το ξεχωριστό και το δείχνει με έμφαση. Thanks @DMTK 

Slainte σε όλους.

Τελικώς... 

Και με βάση και την περιγραφή σου... 

Άδικο είχα? :unknw:

5 hours ago, thanasist said:

Τελικώς... 

Αν δε δοκιμάσεις, με ποιο κριτήριο θα κρίνεις; ή όλα τα σκωτσέζικα είναι τέλεια; Εξάλλου όλοι είπαμε ότι τα rye και το ιαπωνικό, μια χαρά ήταν (...αλλά θες μια γερή πλάκα εσύ, να βάλεις μυαλό).

• Haha 2
2 hours ago, DMTK said:

Αν δε δοκιμάσεις, με ποιο κριτήριο θα κρίνεις; ή όλα τα σκωτσέζικα είναι τέλεια; Εξάλλου όλοι είπαμε ότι τα rye και το ιαπωνικό, μια χαρά ήταν (...αλλά θες μια γερή πλάκα εσύ, να βάλεις μυαλό).

Προς αποκατάσταση της αλήθειας... 

Δοκίμασα και το δανέζικο και το γιαπωνέζικο το οποίο βρήκα ενδιαφέρον και το Woodford rye μετά από πιέσεις και το οποίο έδωσα έπειτα για δοκιμή και στο πλακόστρωτο που μου ζήτησε να δοκιμάσει. 

Το bushmiles το έχω δοκιμάσει παλαιότερα, αρκεί μια φορά :)

Παρακαλώ λοιπόν να ανασκευασεις μην έχουμε δικαστικά δράματα... 

• Haha 2
27 minutes ago, thanasist said:

Παρακαλώ λοιπόν να ανασκευασεις μην έχουμε δικαστικά δράματα...

Καλά του λες!!! Και εγώ με 50 eur μάρτυρας! 😂 

• Haha 2
39 minutes ago, thanasist said:

το Woodford rye μετά από πιέσεις και το οποίο έδωσα έπειτα για δοκιμή και στο πλακόστρωτο που μου ζήτησε να δοκιμάσει. 

κέρασες το πλακόστρωτο, πότισες το φυτό της γλάστρας, τα ήπιες μαζί με το τασάκι.... κατά τ' άλλα, όλα τα δοκίμασε! 

• Haha 2
12 hours ago, thanasist said:

Τελικώς... 

Ναι

Ωραίο βράδυ, ωραίο μέρος (ομολογώ δεν το γνώριζα αλλα τωρα που το εμαθα και με την κάβα που διαθέτει θα το ξανα επισκεφτώ σιγουρα) Καλη παρεα καλωσήρθες @dimitris73.Ειχα καιρο να σας δω και δεν προλαβα να μιλησω και να σας ευχαριστηθώ οσο θα ηθελα ολους.Οσον αφορα τα ουίσκι που δοκίμασαμε ξεχώρισα το woodford του DMTK και το LOT 40 του Chris με το Καναδέζικο να μου αρεσει λιγο παραπάνω για την γλυκητητα που έβγαλε.

Στεναχωρηθηκα που δεν δοκίμασα το κεμπάπ...πρεπει να ηταν πολυ ωραιο γιατι οταν περασα απο το μαγαζί κανεις απο τους προ-λαλησαντες δεν έβγαζε κιχ ηταν ολοι μπουκωμένοι!!!😁

Ευχομαι να τα καταφέρω και να τα ξαναπιούμε συντομα ειτε αθηνα ειτε στο νησι Για όποιον τον βγαλει ο δρόμος του.Καλο καλοκαίρι σε ολους!!  

• Like 5
  • Celtic changed the title to 11.06.2020 @BoncoCafe - Τα λέμε χαλα-beer-ά
  • 3 months later...

@mallios, @apo21 , @dimitris73 και όσοι ακόμη ποτίσατε τα παρτέρια .Ετοιμαστείτε να ποτίσετε κι ότι φυτό γλίτωσε εκείνο το ιστορικό βράδυ....

Stauning presents Rye, Smoke and Kaos in a new design

csm_Stauning_Core_Range_5f01dad799.jpg

https://www.whisky.com/information/news/newsdetail/stauning-presents-rye-smoke-and-kaos-in-a-new-design.html

• Haha 4
  • mallios changed the title to BoncoCafe - Τα λέμε χαλα-beer-ά 11.06.2020