Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Μπουκάλια ρεφενέ McRookie


Recommended Posts

Η ιδέα απλή. Παρέλαβα πρ΄σοφατα τα υπόλοιπα μπουκάλια κι επειδή αφενός με τρώει το χέρι να τα ανοίξω, αλλά αφετέρου αν τα πιω μόνος μου με βλέπω να κοιμάμαι στο δρόμο η καλύτερη λύση είναι να τα μοιραστώ με όποιους ενδιαφέρονται. Από κάθε μπουκάλι θα κρατήσω 10cl και θα ανοιχτούν μόνο αν μοιραστούν όλα. Το μοίρασμα των φιαλών τρέχει παράλληλα και σε γερμανικο φόρουμ. Σε περίπτωση αμφιβολίας καθοριστική είναι η ώρα που θα γράψετε το όνομά σας στη λίστα. (first come first serve)

Στο διαδικαστικό κομμάτι: η αποστολή θα γίνει από Μόναχο. Στο παρελθόν σε αντίστοιχες περιπτώσεις συνήθως γινόταν ομαδική αποστολή σε ένα άτομο πχ. Αθήνα για να μοιραστείτε το κόστος. Οι τιμές με dhl είναι στον πίνακα στο τέλος.

θα ανοιχτούν τα εξής μπουκάλια:

1. Secret Highland Malt 1983 Sb (πιθανολογείται ότι είναι clynelish) https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/159848/secret-highland-malt-1983-sb (5cl = 24€ / 10cl = 47€)

2. Secret Highland Distillery 1985 TWA (πιθανολογείται ότι είναι glenmorangie) https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/157577/secret-highland-distillery-1985-twa (5cl = 27€ / 10cl = 53€)

3. Secret Speyside Distillery 1993 Ma (πιθανολογείται ότι είναι glenfarclas) https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/159315/secret-speyside-distillery-1993-ma (5cl = 12€ / 10cl = 23€)

 

Για απορίες στείλτε μου παρακαλώ προσωπικό μήνυμα για να κρατήσουμε όσο γίνεται το νήμα καθαρό.

 

image.png.98fc602ff770ba1d1db848d906716c0b.png

Link to comment
Share on other sites

όσοι ενδιαφέρεστε κάντε αντιγραφή τη λίστα σε νέα απάντηση και προσθέστε το όνομά σας

ΛΙΣΤΑ

1. Secret Highland Malt 1983 Sb

10 cl McRookie

rest 60 cl

 

2. Secret Highland Distillery 1985 TWA

10 cl McRookie

rest 60 cl

 

3. Secret Speyside Distillery 1993 Ma

10 cl McRookie

rest 60 cl

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

 

ΛΙΣΤΑ

1. Secret Highland Malt 1983 Sb

10 cl McRookie

5 cl  chris84

rest 55 cl

 

2. Secret Highland Distillery 1985 TWA

10 cl McRookie

5 cl chris84

rest 55 cl

 

3. Secret Speyside Distillery 1993 Ma

10 cl McRookie

5 cl chris84

rest 55 cl

 

 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΛΙΣΤΑ

1. Secret Highland Malt 1983 Sb

10 cl McRookie

5 cl  chris84

5 cl  prowler86

rest 50 cl

 

2. Secret Highland Distillery 1985 TWA

10 cl McRookie

5 cl chris84

5 cl  prowler86

rest 50 cl

 

3. Secret Speyside Distillery 1993 Ma

10 cl McRookie

5 cl chris84

10 cl  prowler86

rest 45 cl

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΛΙΣΤΑ

1. Secret Highland Malt 1983 Sb

10 cl McRookie

5 cl  chris84

5 cl  prowler86

15 cl γερμανικό φόρουμ

rest 35 cl

 

2. Secret Highland Distillery 1985 TWA

10 cl McRookie

5 cl chris84

5 cl  prowler86

10 cl γερμανικό φόρουμ

rest 40 cl

 

3. Secret Speyside Distillery 1993 Ma

10 cl McRookie

5 cl chris84

10 cl  prowler86

35 cl γερμανικό φόρουμ

rest 10 cl

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΣΤΑ

1. Secret Highland Malt 1983 Sb

10 cl McRookie

5 cl  chris84

5 cl  prowler86

15 cl γερμανικό φόρουμ

rest 35 cl

 

2. Secret Highland Distillery 1985 TWA

10 cl McRookie

5 cl chris84

5 cl  prowler86

10 cl γερμανικό φόρουμ

rest 40 cl

 

3. Secret Speyside Distillery 1993 Ma

10 cl McRookie

10 cl chris84

10 cl  prowler86

35 cl γερμανικό φόρουμ

rest 5 cl

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΣΤΑ

1. Secret Highland Malt 1983 Sb

10 cl McRookie

5 cl  chris84

5 cl  prowler86

5cl DMTK

15 cl γερμανικό φόρουμ

rest 30 cl

 

2. Secret Highland Distillery 1985 TWA

10 cl McRookie

5 cl chris84

5 cl  prowler86

10 cl γερμανικό φόρουμ

rest 40 cl

 

3. Secret Speyside Distillery 1993 Ma

10 cl McRookie

10 cl chris84

10 cl  prowler86

5cl DMTK

35 cl γερμανικό φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μείνει:

2cl Secret Highland Malt 1983 Sb (10€)

4cl Secret Highland Distillery 1985 TWA (2cl= 11,5€ / 4cl= 22€ / 5cl = 27€ / 10cl = 53€))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σπαρταριστό πράμα κατεύθασε που πρέπει να μοιραστεί:

Οι όροι απλοί. Θέλω να τα δοκιμάσω αλλά αν τα πιω μόνος μου, μάλλον από Νοέμβριο θα κοιμάμαι στο δρόμο. Θέλετε να τα δοκιμάσετε (ελπίζω), οπότε για να δούμε.

Οι τιμές των δειγμάτων έχουν υπολογιστεί με βάση την τιμή αγοράς+μεταφορικά από Σκωτία με την κατάλληλη μετατροπή από λίρες σε ευρώ, όπως τα κράτησε η πιστωτική μου. Για να περιορίσω τη δουλειά στο ελάχιστο θα τα διαθέσω όλα μόνο ως ΣΕΤ των 5cl ή 10cl.

Η αποστολή γίνεται από Γερμανία και φυσικά ομαδική αποστολή είναι εφικτή όπως την τελευταία φορά. Τα έξοδα αποστολής για Ελλάδα εξαρτώνται από το πόσα άτομα θα συμμετέχουν σε ομαδική αποστολή ή αν θα είναι ατομική αποστολή και για να έχετε μια ιδέα δείτε λίγο το αρχικό μου ποστ στην αρχή του νήματος. Υπολογίζω μες στο Νοέμβριο να τα έχω στείλει για να τα χετε σίγουρα πριν τα Χριστούγεννα.

Κάθε σετ περιέχει ένα δειγματάκι από τα εξής (Kilkerran 14y, virtual open day 2020, 57.8% + Longrow 10y, virtual open day 2020, 53.7% + Hazelburn 18y, virtual open day 2020, 47.4%)

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/166904/kilkerran-14-year-old

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/166903/longrow-10-year-old

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/166697/hazelburn-18-year-old

Τιμή ΣΕΤ: 23€ (το σετ των 3 x 5cl) /  43€ (το σετ των 3 x 10cl)

ΛΙΣΤΑ (παρακαλώ αντιγράψτε μόνο τη λίστα κι από κάτω το όνομά σας κι αν θέλετε 5 ή 10 cl σετ)
McRookie 1 ΣΕΤ 10cl

Rest 60cl

Link to comment
Share on other sites

McRookie 1 ΣΕΤ 10cl

apo21 1 ΣΕΤ 5cl

DMTK 1 ΣΕΤ 5cl

Valasios 1 ΣΕΤ 10cl

Mallios 1 ΣΕΤ 10 cl

Eilean a' Cheo 1 ΣΕΤ 5cl

Rest 25 cl

 

Sorry, άλλαξα και θέλω 10cl.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2020 at 12:11 AM, McRookie said:

Οι όροι απλοί. Θέλω να τα δοκιμάσω αλλά αν τα πιω μόνος μου, μάλλον από Νοέμβριο θα κοιμάμαι στο δρόμο. Θέλετε να τα δοκιμάσετε (ελπίζω), οπότε για να δούμε.

Καλά που είστε πολλοί οι οπαδοί του ΑνοιξηΤράπεζα κλπ και τελειώσανε τα samples (το λατρεύω να σε πειράζω!). Βάλε ρε παιδάκι μου κανα GlanScotia να φύγει αμέσω το μπουκάλι. Ποιος βρε παιδί μου θα αγοράσει ΜακριάΣειρα (Longrow) και ΦουντουκοEγκαυμα (Hazelburn)???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, charkyriak said:

Σε πονάει το campbeltown @mallios ;;;

😜

To αγαπώ! Έχω καλούς φίλους εκεί, θέλω να ξαναπάω και μακάρι να βρει λεφτά το ΑνοιξηΤράπεζα να βάψει κανα τοίχο, να πάρει και κανα καλό κριθαράκι μπας και φτιάξει κανα malt της προκοπής! 😂 (όπως βλέπεις αμέσως παρήγγειλα samples!) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mallios said:

Καλά που είστε πολλοί οι οπαδοί του ΑνοιξηΤράπεζα κλπ και τελειώσανε τα samples (το λατρεύω να σε πειράζω!). Βάλε ρε παιδάκι μου κανα GlanScotia να φύγει αμέσω το μπουκάλι. Ποιος βρε παιδί μου θα αγοράσει ΜακριάΣειρα (Longrow) και ΦουντουκοEγκαυμα (Hazelburn)???

 

5 hours ago, mallios said:

To αγαπώ! Έχω καλούς φίλους εκεί, θέλω να ξαναπάω και μακάρι να βρει λεφτά το ΑνοιξηΤράπεζα να βάψει κανα τοίχο, να πάρει και κανα καλό κριθαράκι μπας και φτιάξει κανα malt της προκοπής! 😂 (όπως βλέπεις αμέσως παρήγγειλα samples!) 

βλέπουμε όλοι με πειστήρια πλέον, πως το πολύ το Octomore εκτός από ρουθούνια και καταπιόλες, κάνει κακό και στην κρίση (όχι αυτή του covid, την άλλη:icecream:)

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια μου Ελύτες πουλιά σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη συμμετοχή, παρά την απεγνωσμένη προσπάθεια σαμποταρίσματος οπαδών αποστακτηρίου τύπου all-day-cafe-bar-bistro-restaurant-club που παράγει λίγο καπνιστό, λίγο όχι καπνιστό, λίγο βενζινοκαπνιστό, λίγο τζιν...κι αν συνεχίσουν έτσι προσεχώς λίγο τσίπουρο, λίγη τσικουδιά, λίγο λιμοντσέλο, λίγο στοματικό διάλυμα, λίγο καθαριστικό για τα τζάμια κλπ...

Ολοκληρωμένη η λίστα μας λοιπόν.

McRookie 1 ΣΕΤ 10cl

apo21 1 ΣΕΤ 5cl

DMTK 1 ΣΕΤ 5cl

Valasios 1 ΣΕΤ 10cl

Mallios 1 ΣΕΤ 10 cl

Eilean a' Cheo 1 ΣΕΤ 5cl

charkyriak 1 ΣΕΤ 5cl

dimitris73 1 ΣΕΤ 10 cl

chris84 1 ΣΕΤ 10 cl

Όπως υποσχέθηκα Νοέμβριο θα πρέπει να φύγουν από τα χέρια μου για να τα έχετε σίγουρα μέχρι τα Χριστούγεννα. Λεπτομέρειες θα ακολουθήσουν σε πμ.

 

...κι ένα τελευταίο teaser: Έρχεται άμεσα ολοκαίνουριο Longrow 25 Cadenheads σε τσουχτερότατη τιμή (590€) με μεγάλη διάθεση να μοιραστεί. θα ενημερώσω αναλόγως σύντομα κι αν όλα πάνε καλά η αποστολή θα γίνει μαζι με τα πραπάνω για να έχουν νόημα τα μεταφορικά. ΕΕΕΕΕΕΛΛΑ παρεεε παρεεε

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/167356/longrow-25-year-old-ca

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...