Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Bunnahabhain 14 y.o., SMWS 10.189, Umami you've been on my mind, 59,3 %


DMTK

Recommended Posts

Bottler: Scotch Malt Whisky Society (SMWS), Bottling serie: Umami you've been on my mind, Country: Scotland, Region: Islay, Distillery: Bunnahabhain, Bottled for Islay Festival 2020, Stated Age: 14 years old, Cask Type: First Fill Bourbon Barrel, Number of bottles: 142, Alcohol: 59,3%. whiskybase link

Bunnahabhain 14-year-old SMWS 10.189

Η σημερινή ημέρα, θέλησα να είναι λίγο διαφορετική απ’ τις υπόλοιπες. Ξύπνησα νωρίς, με μια μεγάλη λαχτάρα, να παρατηρήσω την ανατολή του ηλίου και μόλις άνοιξα τα παραθυρόφυλλα, αντίκρισα έναν υπέροχο ήλιο. Ήταν χρυσαφένιος και συνάμα συγκινημένος που ανέτειλε. Στα μάτια του, αργοκυλούσαν δάκρυα, που αντιστέκονταν δυναμικά στους θεμελιώδεις νόμους της φυσικής, αλλά τελικώς κατευθυνόταν βασανιστικά προς τη βάση του, με παχύρρευστη μορφή…

bubbles-sun-sunset-sunrise.jpg

Κι αφού ήμουν τόσο κοντά στη θάλασσα, δεν έχασα την ευκαιρία. Μια πρωινή βόλτα στην ήσυχη ακρογιαλιά, φάνταζε το ιδανικό ξεκίνημα για την ημέρα εκείνη. Η θερμοκρασία ακόμη ήταν σχετικά χαμηλή και η μεγάλη παραλία άδεια. Το φως του ήλιου που παιχνίδιζε στο νερό, οι ήχοι των κυμάτων πάνω στα βότσαλα της ακροθαλασσιάς και το φίνο, ντελικάτο θαλασσινό αεράκι, έφερναν αβίαστα στο νου, αναμνήσεις έντονες και ευχάριστες, από την παιδική ηλικία.

Κι όσο προχωρούσα, το άρωμα της θάλασσας γινόταν ολοένα και πιο έντονο. Αλμύρα, φυτοπλαγκτόν σε αποσύνθεση, βρεγμένα βότσαλα, θαλασσόξυλα νωτισμένα με την άλμη του νερού της θάλασσας και σκόρπια κελύφη από οστρακοειδή.

Πιο κάτω, ένα ζευγαράκι ηλικιωμένων. Η γυναίκα φορούσε ένα παλιομοδίτικο άρωμα, στο οποίο ξεχώριζαν οι λεμονανθοί, οι φλούδες φρέσκου ακέρωτου λεμονιού και η βανίλια, ενώ ο άνδρας, απολάμβανε ένα ανισούχο απόσταγμα, το οποίο συνόδευε με πράσινες ελιές, γεμισμένες με λευκά αμύγδαλα.

Μετά από ώρα, καθώς η ατμόσφαιρα είχε αρχίσει να ζεσταίνεται επικίνδυνα, βρήκα μια σκιά και θέλησα να ξαποστάσω. Χωρίς να το καταλάβω με πήρε ο ύπνος και δεν θα ξυπνούσα, αν δεν άκουγα τα μεγάφωνα ενός πλανόδιου οπωροπώλη που διαφήμιζε με καμάρι, τα αχλάδια που πουλούσε. Ήταν κιόλας μεσημέρι…

shutterstock_1051858085.jpg

Το διπλανό ταβερνάκι με περίμενε. Μπορεί το στυλ του να ήταν παραδοσιακό, λιτό, με λευκά τραπεζάκια και καρέκλες, αλλά ο μάγειρας ήταν νέος, ορεξάτος, επηρεασμένος από τη σύγχρονη αστική κουζίνα και φημιζόταν για τις ευφάνταστες ιδέες του.

Πρώτο πιάτο, μια λαχταριστή, αρωματική, μεσογειακή μπουγιαμπέσα. Χωρίς πολλά μπαχαρικά, με έμφαση στις πρώτες ύλες. Αν ήμουν σε κάποιο ιαπωνικό εστιατόριο, θα ορκιζόμουν ότι περιείχε σίγουρα διαλυμένη, μια κουταλιά πάστα miso.

Στη συνέχεια, μια μικρή ποικιλία από οστρακοειδή (κυδώνια, γυαλιστερές και χτένια), ωμά, με μοναδική προσθήκη λίγο ξύσμα από ροζ γκρέιπφρουτ και μερικές σταγόνες soy sauce, που τόνιζαν ακόμη περισσότερο το θαλασσινό τους χαρακτήρα. Και μια ζουμερή αχινοσαλάτα, με λίγο αγνό, παρθένο ελαιόλαδο, που τις προσέδιδε μια λιπαρή, πυκνή, βελούδινη υφή.

Για κύριο πιάτο, γούνα παριανή, ένα σκουμπρί που είχε λιαστεί για αρκετές ώρες, κάτω από τον καυτό καλοκαιρινό ήλιο, αφού πρώτα είχε πασπαλιστεί με μπόλικο χονδρό θαλασσινό αλάτι και έπειτα ψημένο στα κάρβουνα, με περίσσεια μαεστρία. Ήταν πασπαλισμένο με ανθό αλατιού και θρούμπι, ενώ συνοδευόταν από αλμυρίκια με φρεσκοστιμένο λεμονάκι.

Για το τελείωμα, ένα σπιτικό παγωμένο λιμοντσέλο…

157685.jpg

Εξαιρετικό γεύμα. Μου άφησε μια ιδιαίτερη και νόστιμη επίγευση στο στόμα, μια αίσθηση umami. Πρόκειται για μια γεύση που δεν μπορεί εύκολα να εντοπιστεί και να περιγραφεί, προσδίδει μια βελούδινη αίσθηση στη γλώσσα, προκαλώντας ευχάριστα τον ουρανίσκο. Είναι μια γεύση με βάθος, πολυπλοκότητα, με βάση την αλμύρα, μια υποψία καπνού και όπως λένε οι σεφ, που αναδεικνύεται ακόμα περισσότερο από τους συνδυασμούς των υλικών και τις αλυσιδωτές διεγέρσεις που προκαλούν στους γευστικούς μας κάλυκες. Έχει συνδεθεί με την ουσία της νοστιμιάς, τη μέγιστη απόλαυση και τη γευστική πληρότητα…

Η σημερινή ημέρα (περιγραφή), θέλησα να είναι λίγο διαφορετική απ’ τις υπόλοιπες. Και πώς να μην είναι, όταν μια μικρή ποσότητα από το αγαπημένο μας απόσταγμα, μπορεί να σε μαγέψει, να σε ταξιδέψει, να γυρίσει πίσω το χρόνο και να ανακαλέσει στη μνήμη σου, εικόνες, αναμνήσεις και εμπειρίες…

Ευχαριστώ τους @thanasist, @mallios και @DUCATI13, που μου έδωσαν την ευκαιρία να μοιραστούμε αυτό το μπουκάλι.

(Φώτο:p2.piqsels.com/preview/647/739/654/bubbles-sun-sunset-sunrise.jpg,img.theculturetrip.com/1024x/smart/wp-content/uploads/2018/08/shutterstock_1051858085.jpg, panelinios.gr/images/photo_big/157685.jpg)

 

 

  • Like 4
  • Wow 4
Link to comment
Share on other sites

η περιγραφή σουπερ, μέχρι να καταλάβω τι και πως νόμιζα ότι το έχεις χάσει, ευτυχώς που το αχλάδι στην παραλία από τον πλανόδιο με έκανε να το δω από την σωστή οπτική!

 

well done

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, o_koulos said:

ευτυχώς που το αχλάδι στην παραλία από τον πλανόδιο

Ναι... ενώ την γούνα την παριανή την βρήκες φυσιολογική! Υπέροχη περιγραφή @DMTK και επιτέλους ένα ακόμα μέλος έρχεται κοντά σε αυτό που λέμε "sensology" στο The Glenlivet. Κάποιες φορές η περιγραφή μίας εικόνας είναι πάρα πολύ καλύτερη από την στυγνή - κλασσική - στυλιζαρισμένη κριτική του "χρώμα, μύτη, στόμα, επίγευση" που τόσο πιασάρικα μας έχουν επιβάλει. 

Κάποια malts ίσως και να βοηθάνε στο να δημιουργήσεις εικόνες, αλλά το κύριο στοιχείο είναι να έχεις την διάθεση και την ηρεμία / χαλαρότητα την στιγμή της γευστική δοκιμής. Το δοκιμάσαμε παράλληλα, αλλά δεν γράψαμε κριτική όπως είπες, το στοιχείο που αποδίδεται τέλεια στην κριτική είναι εκείνη η βελούδινη, (βελουτέ) αίσθηση που δημιουργεί το 10.189.

Φυσικά χωρίς νερό, φυσικά για αρκετή ώρα και πραγματικά ένα εξαιρετικό cask selection από την SMWS. Τυχερός ο @thanasist που το πρόλαβε στο Islay Festival day αλλά και εμείς που το μοιραστήκαμε, κρίμα που λόγω των γνωστών προβλημάτων με τον timer στο site της SMWS δεν ήρθαν και άλλα στην Ελλάδα. Ένα δειγματάκι έχει πάει και στον @dimitris73 και αναμένουμε και την δική του κριτική. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Το δοκιμάσαμε παράλληλα, αλλά δεν γράψαμε κριτική όπως είπες...

και το σεβαστήκατε απόλυτα, αλλά τώρα θέλω τη γνώμη σας...

Επίσης να προσθέσω σε αυτό που λες, ότι κάποια malts ίσως και να βοηθάνε στο να δημιουργήσεις όχι μόνο εικόνες, αλλά και να δημιουργήσεις ιστορίες ή να ανακαλέσεις στη μνήμη σου γεγονότα, μέσω της οσφρητικής μνήμης. Αποτελεί λοιπόν πηγή έμπνευσης και δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός, ότι το συγκεκριμένο ενώ δοκιμάστηκε παράλληλα χωρίς να το γνωρίζουμε κι εγώ, κι εσύ κι ο @DUCATI13 νιώσαμε ταυτόχρονα, μια ανάγκη να εκφραστούμε, να αρχίσουμε να γράφουμε, να εξωτερικεύσουμε τις σκέψεις, τις εντυπώσεις μας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

... ενώ την γούνα την παριανή την βρήκες φυσιολογική...

με το αχλάδι κατάλαβα ότι πρέπει πίσω από την περιγραφή να καταλάβω την γευσιγνωσία.... μέχρι τότε νόμιζα ότι διάβαζα ταξιδιωτικό οδηγό... και πάλι well done , αναμένω περιγραφή για κανα βαρβάτο sherry bomb

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

και το σεβαστήκατε απόλυτα, αλλά τώρα θέλω τη γνώμη σας...

Επίσης να προσθέσω σε αυτό που λες, ότι κάποια malts ίσως και να βοηθάνε στο να δημιουργήσεις όχι μόνο εικόνες, αλλά και να δημιουργήσεις ιστορίες ή να ανακαλέσεις στη μνήμη σου γεγονότα, μέσω της οσφρητικής μνήμης. Αποτελεί λοιπόν πηγή έμπνευσης και δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός, ότι το συγκεκριμένο ενώ δοκιμάστηκε παράλληλα χωρίς να το γνωρίζουμε κι εγώ, κι εσύ κι ο @DUCATI13 νιώσαμε ταυτόχρονα, μια ανάγκη να εκφραστούμε, να αρχίσουμε να γράφουμε, να εξωτερικεύσουμε τις σκέψεις, τις εντυπώσεις μας....

Τι νιωσατε ταυτόχρονα? Και τι θέλετε να εξωτερικευσετε? 

Περίεργα πράγματα έως και ύποπτα 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, thanasist said:

Τι νιωσατε ταυτόχρονα? Και τι θέλετε να εξωτερικευσετε? 

Περίεργα πράγματα έως και ύποπτα 

Αμάν ρε Θανάση, με την κυνικότητά σου, γίνε επιτέλους λίγο ρομαντικός ρε παιδί μου. Είπα, νιώσαμε ότι είναι ένα ποιοτικό malt και θέλαμε να το περιγράψουμε. Τι να νιώθαμε δηλαδή; Που πάει το πονηρό μυαλό σου; :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

Αμάν ρε Θανάση, με την κυνικότητά σου, γίνε επιτέλους λίγο ρομαντικός ρε παιδί μου. Είπα, νιώσαμε ότι είναι ένα ποιοτικό malt και θέλαμε να το περιγράψουμε. Τι να νιώθαμε δηλαδή; Που πάει το πονηρό μυαλό σου; :p

μπερδεύτηκα ίσως με την ταυτοχρονη χρήση των λέξεων  ποιοτικό - ρομαντικό - bunnahabhain

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, thanasist said:

μπερδεύτηκα ίσως με την ταυτοχρονη χρήση των λέξεων  ποιοτικό - ρομαντικό - bunnahabhain

τς τς τς ....μετά τα ιρλανδέζικα, τα ιαπωνικά, τα αμερικάνικα, τα rye, ούτε το bunna σ'αρέσει τώρα; ήμαρτον, σε λίγο θα πίνεις μόνο μπύρα και χυμό μπανάνα :popcorm1:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @Ρένα ! Πολύ ωραία περιγραφή.

Και άντε, βγες μέσα από τον @DMTK ΤΩΡΑ ! :biggrin1:

Μεγαλείο είσαι ρε φίλε όταν γίνεσαι ρομαντικός.......πως μας πετσόκοψες έτσι.......Ουμάμια τά'κανες όλα !!!

Δίνω βαθμό 95 στην περιγραφή και 89 στο ουίσκυ (χωρίς να το έχω δοκιμάσει....εκεί θα κολλήσουμε τώρα?.....:lol:)

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

@DMTK την περιγραφή την έγραψες αφού πρώτα είχες κατεβάσει όλο το μπουκάλι ή μήπως στη δουλειά σας αφήνουν να καπνίζετε από τα κατασχεμένα;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Wisdom said:

@DMTK την περιγραφή την έγραψες αφού πρώτα είχες κατεβάσει όλο το μπουκάλι ή μήπως στη δουλειά σας αφήνουν να καπνίζετε από τα κατασχεμένα;

Με 50ml χθες βράδυ, ονειρεύτηκα (στον ξύπνιο μου) ότι διάβασες παραπάνω...:biggrin1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DMTK said:
  1. χρυσαφένιος και συνάμα συγκινημένος που ανέτειλε
  2. Στα μάτια του, αργοκυλούσαν δάκρυα
  3. Το φως του ήλιου που παιχνίδιζε στο νερό
  4. οι ήχοι των κυμάτων
  5. φυτοπλαγκτόν σε αποσύνθεση
  6. θαλασσόξυλα νωτισμένα
  7. σκόρπια κελύφη από οστρακοειδή
  8. ζευγαράκι ηλικιωμένων
  9. ανισούχο απόσταγμα
  10. μεγάφωνα ενός πλανόδιου οπωροπώλη
  11. ο μάγειρας ήταν νέος
  12. μπουγιαμπέσα
  13. πάστα miso
  14. ροζ γκρέιπφρουτ
  15. soy sauce
  16. ζουμερή αχινοσαλάτα
  17. γούνα παριανή
  18. θρούμπι
  19. αλυσιδωτές διεγέρσεις

Ρε φίλε μας κάνεις περήφανους. Είσαι o υβριδικός συνδυασμός της E.L.James, του Master Chef και του παρακάτω διαχρονικού καλλιτέχνη

 

Και για να γράψω και κάτι σοβαρό τώρα, όλοι καταλαβαίνουμε ότι αυτή την περιγραφή δεν θα την είχες γράψει αν απλά σου άρεσε πολύ ένα whisky που δοκίμασες. Την έγραψες ακριβώς επειδή αυτό που δοκίμασες και σου άρεσε ήταν από το αγαπημένο σου αποστακτήριο. Σε νιώθω πλήρως! (Έχω αναφερθεί πολλές φορές στα συναισθήματά μου όταν δοκίμασα πρώτη φορά Talisker 30yo). Εύγε νέε μου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, mallios said:

Τυχερός ο @thanasist που το πρόλαβε στο Islay Festival day

Μόνο τυχερός;Εκεινη η μέρα δεν ήταν που έγινε σφαγή με τα τις φεστιβαλικές εμφιαλώσεις;Κολλουσανε συστήματά,δεν μπορούσες να μπεις στην σελίδα...

Εγώ ο καημένος ένα Καολ Ιλα πρόλαβα να τσιμπήσω,οχι ότι με χαλάει αλλά δεν είμαι και ο πιο τεράστιος φαν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Corry Vreckan said:

Μόνο τυχερός;Εκεινη η μέρα δεν ήταν που έγινε σφαγή με τα τις φεστιβαλικές εμφιαλώσεις;Κολλουσανε συστήματά,δεν μπορούσες να μπεις στην σελίδα...

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο. Απλά το τρόπο, τον ξέρει μόνο ο @thanasist...:biggrin1:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2020 at 3:38 PM, thanasist said:

μπερδεύτηκα ίσως με την ταυτοχρονη χρήση των λέξεων  ποιοτικό - ρομαντικό - bunnahabhain

Αμαν ρε όλο στο πονηρό είναι  το μυαλό σου !!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...