Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

27/06/2020 @BarLab SKG - Καρντάσια σε Campbeltown Night


Recommended Posts

8 minutes ago, ioannis said:

Να διορθώσω λοιπόν...με τον ίδιο ζήλο και το ίδιο πάθος όπως παλιά. Ναι μιλούσε για το whisky.

Τρόμος!! Θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας, μα τον Τουτάτη!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος για τη θάλασσα κ έγραφα βιαστικά ( σαν τη Χαλκιδική δεν έχει). Αφού μιλήσαμε με τον Νίκο για το kavalan και τη Taiwan μας εβγαλε στο τέλος ένα kavalan distillers reserve και ένα dalmore απο αυτή τη σειρά https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fassets.catawiki.nl%2Fassets%2F2019%2F7%2F9%2F5%2F5%2Fb%2F55bfee79-eccf-43c1-87a4-4be70d560f1e.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.catawiki.it%2Fl%2F36598213-dalmore-2009-five-elements-series-gold-taiwan-exclusive-one-of-299-bottles-700ml&tbnid=8ua34xRSBMhUnM&vet=1&docid=5A0Qtd2tRHxsaM&w=375&h=700&itg=1&q=dalmore series taiwan&source=sh%2Fx%2Fim

δε θυμάμαι ποιό.

Ήμουν στο όριο κ ίσα που μύρισα κ γεύτικα. Το kavalan νομίζω είναι το ίδιο με τη μινιατούρα kavalan peaty oak και όντως έμοιαζε πολύ. Καλό. Το dalmore είναι το χειρότερο malt που έχω πιεί. Δεν ξέρω αν έφταιγαν οι συνθήκες, αλλά δεν πινοταν. Κρασιλα και κατι σάπιο, να είχε χαλάσει;

και πάλι όμως ευχαριστώ πολύ τον Νίκο γιατί κι αυτά είναι σημαντικές εμπειρίες.

Στα καλύτερα που έρχονται!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ioannis said:

Όταν λέμε ότι η βραδιά τα είχε όλα...τα είχε όλα... Φταίνε τα μαγικά Springbank ε, @McRookie???

Διακρίνω άξια λαρυγγια και ρουθούνια στον όμορφο βορρά!

Η σειρά 12y CS είναι αναμφίβολα από τα καλύτερα value for money, δεν απογοητεύει ποτέ! Τα heavily peated του Kilkerran δεν τα χω δοκιμάσει ακόμα αλλά σίγουρα θα το βάλω προτεραιότητα μετά από την περιγραφή. Προτείνω πάντως αφού σας άρεσαν να δοκιμάσεις και Kilkerran 8y CS

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, McRookie said:

Προτείνω πάντως αφού σας άρεσαν να δοκιμάσεις και Kilkerran 8y CS

Αν και το 12αρι μου είχε αρέσει πιο πολύ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φανταστική βραδιά, με φανταστική παρέα @valasios (γενεθλιάζων - εορτάζων) και πάλι χρόνια σου πολλά και καλά φίλε!!!, με υιό του @valasios, @Makis, @V_Sirma και φυσικά με τον έχων το γενικό πρόσταγμα @ioannis.

Και φυσικά με πολύ ωραία (πλην ενός) ουίσκυ. Συμφωνώ σε όλα με τις σύντομες περιγραφές του @ioannis γι' αυτά που ήπιαμε, απλά να συμπληρώσω κάτι για το Kilkerran heavily peated. Κάποια στιγμή, αφού ήταν ήδη στο ποτήρι κανα 20λεπτο, μυρίζοντάς το νόμισα ότι βρίσκομαι σε φούρνο που μόλις έχουν φέρει τις λαμαρίνες με τα φρεσκοξεφουρνισμένα, λαχταριστά καρβελάκια...!!! σκέτη μαγεία!!!:tongue:

Ευχαριστούμε πολύ τον @valasios για τα κερασμένα Longrow 18 και για το μπουκάλι Kilkerran heavily peated, καθώς και τον @ioannis για το Springbank 12 c.s.

Κι επίσης για μια ακόμη φορά ευχαριστούμε το Νίκο για τη φιλοξενία.

Και εις τα επόμενα με υγεία!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, valasios said:

Στο τέλος, έμαθα ότι σου άρεσε περισσότερο (αν και δεν το ανέφερες καθόλου) ένα Dalmore σε κρασοβάρελο...............

Χλωμό να ήταν σε κρασοβάρελο φίλε @valasios... Μάλλον σε βαρέλι με χαλασμένα αυγά και σάπια κουνουπίδια ήταν...:dash2:

Πάντως οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι ο Νίκος μας προϊδέασε...

Έχω να σας εξομολογηθώ ένα όνειρο (εφιαλτάρα...) που είδα το ίδιο βράδυ στον ύπνο μου...

Ήτανε λέει κάποιος που έκανε blending προσθέτοντας από αυτό το dalmore σε όλα τα βαρέλια, όλων των αποστακτηρίων της Σκωτίας!!! Μάλιστα είχε τη γνωστή έκφραση του Δρακουμέλ ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του...:spiteful: Είδα και τον @ioannis έξω από το Caol Ila καθισμένο, να κλαίει απεγνωσμένα για το κακό που μας βρήκε...:fie:

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Πάτε και πίνετε Dalmore Taiwan exclusive και μετά θα φταίω εγώ να επαναφέρω την ποινή των 5 drams Loch Dhu συνεχόμενα χωρίς κανένα διάλειμμα.

Αυτός ο @ioannis μισές δουλειές κάνει. Ένα πράγμα η μάζωξη και ένα άλλο η προστασία των μελών του forum! Όσοι δοκιμάσατε, θα πείτε 5 πατερημά, θα αναφωνήσετε απεταξάμην τους ολορώσους που πάνε Taiwan (για αρχή) και 2 λεπτά γαργάρες με απαλό και δροσιστικό, καλοκαιρινό, αέρινο Octomore! 

Κάτι θα σκεφτούμε για την συνέχεια και τα οριστικά μέτρα θα ληφθούν στο ανοδο-καθοδο event στον Βόλο το Σεπτέμβριο. 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@mallios  

θα αναφωνήσετε απεταξάμην τους ολορώσους που πάνε Taiwan

Όχι όλα. Έχει και Macallan Aera που είναι φανταστικό.

  • Like 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, valasios said:

@mallios  


θα αναφωνήσετε απεταξάμην τους ολορώσους που πάνε Taiwan

Όχι όλα. Έχει και Macallan Aera που είναι φανταστικό.

C1gyTMAj5zzHqez2oH8hn63gvWAQQdWLjqD5f6bC

εκτός από φανταστικό είναι και ιστορικό :biggrin1:

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, valasios said:

@mallios  


θα αναφωνήσετε απεταξάμην τους ολορώσους που πάνε Taiwan

Όχι όλα. Έχει και Macallan Aera που είναι φανταστικό.

Τότε τέκνον μου, να το πιούμε στο ανοδο-κάθοδο event! Να αναφέρω επίσης ότι και αυτό το ολορώσικο μπεκρόζουμο που ήταν για Taiwan είναι καταπληκτικό!

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/106080/glenlivet-13-year-old 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, mallios said:

Τότε τέκνον μου, να το πιούμε στο ανοδο-κάθοδο event! Να αναφέρω επίσης ότι και αυτό το ολορώσικο μπεκρόζουμο που ήταν για Taiwan είναι καταπληκτικό!

Αμήν και πότε.. άντε φίλε @mallios... να το βάλουμε μπροστά επιτέλους... στη βράση κολλάει το σίδερο...!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to 27/06/2020 @BarLab SKG - Καρντάσια σε Campbeltown Night

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...