Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τί πίνετε αυτή την εποχή; (2008 - 2009)


Recommended Posts

  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γειά χαρά παιδιά,καλό υπόλοιπο καλοκαιριού κ καλό φθινόπωρο.Σας έχω το εξής μαθηματικό πρόβλημα:Μία πίτα καλαμάκι+ένα bushmills21=2ευρω,δυο πίτες+δυο blue label=5ευρω,μια πιτα+δυο lagavulin12=4ευρω.Αν η μια πίτα κάνει 1.5 ευρω,τότε πόσο κάνει το ένα bushmills21,το ενα blue label και το ένα lagavulin12;;; Το στορυ έχει ως εξής:

.Αρχές αυγούστου πήγα στο χωριό (πεθεράς)όπου στο καφενείο του χωριού είδα σφραγισμένα τα εξής:JW GOLD LABEL18,JW BLUE LABEL,LAGAVULIN12,BUSHMILLS21,HENNESSY VSOP,GOLBERT XO NAPOLEON BRANDY.

-Ρε φίλε τι περίεργα φρούτα είναι τούτα,είπα στον καφετζή(ταβερνιάρη,ψήστη κλπ).

-Αστο,φίλε,μην το ψάχνεις...εισαγόμενοι διαόλοι ειναι αυτά εδώ!απαντά ο καφετζής.

-Δηλαδή,τι εννοείς,του λέω.

-Εισαγόμενοι διαόλοι,μου ξαναλέει,δεν κυκλοφορούν ελλάδα!

-Και εσύ τότε πως τα βρήκες αυτά τα φρούτα;

-Μου τα φέρνει το αδερφακι μου που είναι τελωνειακός στο αεροδρόμιο αθηνών.

-Α καλά,λέω,βάλε ένα να δοκιμάσω,γιατί από τζώνυ εγώ ξέρω για απλό το κόκκινο και για σπέσιαλ το μαύρο!

-Τι κόκκινο κ μαύρο,ρε φίλε,εδώ μιλάμε για εισαγόμενους διαόλους...Να βάλω απτο χρυσό ή απτο μπλε;

-Βάλε το μπλε,του λέω και το σερβίρει σε ψηλό ποτήρι σχεδόν γεμάτο...

-Και τότε με γουρλωμένα μάτια λέει:Ρε φίλε που πήγε η βαλβίδα;;;Τι φελλός είναι αυτός εδώ;;;

-E αφού τόπες και μόνος σου...εισαγόμενοι διαβόλοι!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Πολύ καλό... Δεν σου'κατσε και άσχημα ένα νεροπότηρο Blue JW... :lol::lol::lol: Όπως έγραψα παλαιότερα υπέροχο πλην υπερεκτιμημένο (στην τιμή) whisky.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

αρχισαν οι δροσιές το βραδάκι, αφηνώ τα jullep λοιπόν και το ξαναρίχνω στα καθαρά

χθές στο ποτήρι μου ενα ταπεινό glenfarclas 12yo για να μην ξεχνάμε τα βασικά ..... και τα καλύτερα έρχονται!!!

Link to comment
Share on other sites

χθες μας εκανε παρεα ενα whyte & mackay 18yo , και μπορω να πω οτι ηταν ευχαριστη η παρεα του

οσο για τα καλύτερα ερχονται ;)

Pick up date 21 Aug 2009

Destination TRIPOLIS

Delivery Date

Signatory

Date Time Location Status

21 Aug 2009 22:52:33 Northampton Hub Shipment In Transit.

21 Aug 2009 21:00:00 London Heathrow Depot Shipment In Transit.

21 Aug 2009 17:46:54 London Heathrow Depot Shipment In Transit.

21 Aug 2009 17:25:44 London Heathrow Depot Shipment Received At Origin Depot.

Link to comment
Share on other sites

To χωριό με τους εισαγόμενους διάολους κατα που πέφτει φίλε Νίκο?

Να πάμε όλο το φόρουμ εκδρομή κανα Σάββατο πρωί για καφέ................ :D

Και μετά τους "καφέδες"...........destination Tripolis , ε Koulos? :lol:

Γαμώ τα Σ-Κ σου λέω.............

Link to comment
Share on other sites

τωρα με τον νέο δρόμο, το destination tripolis den είναι και τόσο παράλογο.

αν δεν σας κάτσει η φάση με το malt weekend στην ολλανδία, να κανονίσουμε ενα για εδώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Nεράκι,ναι, δροσερό νεράκι :o

με αχλαδάκι και σταφυλάκι :D

με τον Mac το φιλαράκι :cool:

συντροφιά στο μπαλκονάκι! :lol:

Τα πιο ευχάριστα πράγματα γίνονται στη στιγμή και τυχαία! :yahoo:

Φιλαράκι thanks για τη φιλοξενία! :good:

Link to comment
Share on other sites

Πέντε μέρες στο δεύτερο πόδι την έβγαλα με Glendronach Revival, δέκα μέρες στο πρώτο πόδι τελείωσα το Marie Cuvee d'Ecosse, στην Θεσσαλονίκη κυρίως Clynelish SigV 33yo και στην Αμερική υπέροχα καλιφορνέζικα κρασιά (Napa Valley rules). Καλά τα πήγαμε δεν λέω... Άντε να πιάσουν τα κρύα να πιούμε και κανένα ποτηράκι... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Με σαγιονάρα στο μπαλκόνι πάγωσαν τα πόδια μου σήμερα.

Τι να βάλω......... τι να βάλω......... :unsure: ........ε, όχι πάλι Ιρλανδέζικο....χμμμμμ.....Cairdeas έχει μείνει λίγο, ας μην το τελειώσω ακόμα.......Αrran 100proof? μπα, δεν κολλάει τώρα.......το νεοανοιγμένο Ardmore?...... όχι όχι, έχει πολύ αλάτι.......κάτι πιο γλυκό θέλω.....αλλά και δυνατό συνάμα.....με έντονο χαρακτήρα.......χα! να η ευκαιρία να ανοίξω να δοκιμάσω το Springbank 1997 batch#2........αλλά ώπα! τι βλέπω εδώ? το είχα ξεχάσει.....έχω ανοικτό ένα Lagavulin 1991 distillers edition......ντάξει, εδώ είμαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ μετά από κάμποσο καιρό από καλαμπάκα!!!αυτό το καιρό διατηρούσα "δεσμό" με ένα Dalmore 12 Year Old New Release!όταν ξεκλεβα λίγο χρόνο το ριχνα στην μπύρα(βαρελίσια)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΒΕNROMACH 1968-2005, 41,8%

Το κορυφαίο μπουκάλι όχι μόνο της BENROMACH συλλογής μου αλλά και, ολόκληρης!!

Είμαι χαρούμενος όχι μόνο γιατί ήπια-απόλαυσα, απόψε τα 3/4 της φιάλης αλλά και γιατί εξεπλήρωσε τον σκοπό πού είχα θέσει για να την ανοίξω!

Κέρδισα μία χρόνια και άδικη δικαστική διαμάχη που μου ροκάνισε τα όνειρα και τώρα πού δικαιώθηκα, ήταν ότι καλύτερο για να το γιορτάσω!!

Γευσιγνωστικά σχόλια............μιά άλλη φορά!!!

Sorry δεν είμαι σε ανάλογη θέση!!

Link to comment
Share on other sites

ΒΕNROMACH 1968-2005, 41,8%

Το κορυφαίο μπουκάλι όχι μόνο της BENROMACH συλλογής μου αλλά και, ολόκληρης!!

Είμαι χαρούμενος όχι μόνο γιατί ήπια-απόλαυσα, απόψε τα 3/4 της φιάλης αλλά και γιατί εξεπλήρωσε τον σκοπό πού είχα θέσει για να την ανοίξω!

Κέρδισα μία χρόνια και άδικη δικαστική διαμάχη που μου ροκάνισε τα όνειρα και τώρα πού δικαιώθηκα, ήταν ότι καλύτερο για να το γιορτάσω!!

Γευσιγνωστικά σχόλια............μιά άλλη φορά!!!

Sorry δεν είμαι σε ανάλογη θέση!!

1. Συγχαρητήρια για την νίκη

2. Μη μου λες τέτοια. Το'χω έτοιμο το μπουκάλι... και με τρώει να το ανοίξω

3. Διάβασα πολύ καλά λόγια για το νέο δεκαράκι Benromach που ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει. Old school whisky και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τη νίκη. Πότε θα βρεθούμε να το γιορτάσουμε; :tongue:

Ζήλεψα με το Benromach ρε φίλε, μη με βάζεις σε πειρασμό για έξοδα πάλι!

Anyway, μια και είχα μια συγκέντρωσούλα σπίτι μου και πήρα βαρελάκι, αυτές τις μέρες πίνω μόνο La Trappe Quadrupel, μπας και προλάβω να αδειάσω και τα 30 λίτρα πριν χαλάσουν...

Link to comment
Share on other sites

hello

εγώ επηρεασμένος απο το 30HP ξεσκαρτάρω οτι hp έχω σε φιάλες δεξία και αριστερά, μια χαρά, να που βρήκα και εγώ ενα νησιωτικό .....λολ

[@Alekos μπράβο το αγόρι μου, άντε επόμενος στοχος να βρεις το οικοπεδάκι στα highlands που λέγαμε]

Link to comment
Share on other sites

Alekos, συγχαρητήρια, αποδεικνύεται οτι πολλές φορές ο Θεός "αγαπάει τον κλέφτη, αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη".

Εγώ αδειάζω σιγά σιγά όσα μπουκάλια είναι στα τελευταία τους, άδειασα ένα Jameson, ένα Laphroaig Cairdeas, ένα Green Spot, μισό Glen Elgin (το άλλο μισό ήταν Tomy's), και συνεχίζω...έχω ακόμα Lagavulin DE, Arran 100 proof, Bunnahabhain SigV C/S.

Οπότε και θα έχω τη χαρά να ανοίξω 3-4 κλειστά (σίγουρα ένα Ben Nevis και δεν έχω αποφασίσει τι άλλο, θα με βοηθήσει κανείς? :D )

Link to comment
Share on other sites

Οπότε και θα έχω τη χαρά να ανοίξω 3-4 κλειστά (σίγουρα ένα Ben Nevis και δεν έχω αποφασίσει τι άλλο, θα με βοηθήσει κανείς? :D )

παντα προθυμος για τον φιλο.................

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...