Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τί πίνετε αυτή την εποχή; (2008 - 2009)


Recommended Posts

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θεματάκι που θα ανανεώνεται κάθε 2-3 μήνες (εγώ τουλάχιστον δεν ανοίγω καινούργιο μπουκάλι σπίτι πιο συχνά, εκτός εξαιρέσεων). Ας ξεκινήσω λοιπόν.

Έχω γύρω στα 8 ανοιχτά, τα 2 βρίσκονται στην εξοχή από πέρσυ (Glendronach 15y.o.100%sherry & Lagavulin 12y.o.). Kάποια είναι ανοιχτά εδώ και χροοοόνια και δε μου άρεσαν (π.χ. Jura Superstition - θα φέρω να το αφήσω στη γιάφκα για δοκιμή όποιος θέλει). Αυτά που πίνω τον τελευταίο καιρό εκ περιτροπής (και μου αρέσουν πολύ) είναι

α. Old Pulteney 17y.o. O.B. (σχεδόν άδειο)

b. Scapa 1993 Gordon&Macphail (λίγο πάνω από τη μέση)

c. Talisker 18y.o. O.B. (σχεδόν γεμάτο)

d. Springbank 10y.o. O.B. (πολύ κάτω από τη μέση)

Μάλλον είναι καιρός να ανοίξω κι άλλο :D

Ambu & MacChariz εσείς δεν χρειάζεται να γράψετε αφού κάθε μέρα πίνετε και κάτι καινούργιο :diablo:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Celtic πραγματικά ήσουν μέσα στο μυαλό μου(μα τι γίνεται από χτές με αυτό το πράγμα ρε παιδί μου).Μου άρεσε πολύ ένα αντίστοιχο topic στο site του whiskymag και το θεωρώ εξαιρετικό και για εμάς.

Εγώ αυτή την εποχή έχω ανοιχτά και πίνω εκ περιτροπής τα ακόλουθα:

Cragganmore 12

Glemorangie Sherry Wood Finish

Bushmills 10(ένα dram έμεινε)

Glengoyne 10(μια από τα ίδια,άσε που το σιχαίνομαι)

Benriach Curiositas

Bruichladdich 3D Moine Mhor

Aberlour A'bunadh

Laphroaig 15

και

Blanton's single barrel(θα με συμπαθήσει ο koulos)

Link to comment
Share on other sites

Glengoyne 10(μια από τα ίδια,άσε που το σιχαίνομαι)

μα πως γίνεται να το σιχαίνεσαι και να το'χεις σχεδόν αδειάσει?????? Μάλλον θα το'χεις πασάρει σε επισκέπτες........

Link to comment
Share on other sites

μα πως γίνεται να το σιχαίνεσαι και να το'χεις σχεδόν αδειάσει??????

Το ψιλοπίνει η γυναίκα μου,το έχω πασάρει σε αμαθείς,ήταν από τα πρώτα 3 μπουκάλια malt που πήρα και μέχρι να ανακαλύψω που παίζει τι, έπινα κι εγώ(εννοείται πως θεωρώ και το χειρότερο malt πολύ καλύτερο από πάμπολλα blended εκεί έξω).

Link to comment
Share on other sites

Talisker 10yo (είναι πάντοτε ανοιχτό ένα τέτοιο)

Laphroaig 10yo

Balvenie Single Barrel 15yo

Glenfarclas 12yo

Glenfarclas 105

Να πω το κρίμα μου από τα παραπάνω ανοιχτά ουίσκυ πίνω κυρίως Talisker και Glenfarclas 105 λόγω προσωπικού γούστου. Τα άλλα τα πίνουν σιγά σιγά η κοπέλα μου και οι επισκέπτες :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Laphroaig "Quarter-Cask"

Rosebank 1989-2000 (Con. Choice)

Bowmore 15yo "Mariner" (το παλιό μπουκάλι)

Elmer T. Lee Single Barrel Sour Mash (Sam's wine and spirits selection) Μία μερίδα που θα τελειώσω σήμερα

Benriach 15 yo Old Malt Cask 1990-2005 (200 ml) #1791

Longmorn Signatory Vintage 16yo 1989/2006 #18740 bottle 240/264 52,8%

Ardbeg "Airigh Nam Beist" 1990/2006 Vol 46%

Bowmore 10 yo Old Malt Cask 1996-2006 (200 ml) #3078

Yamazaki 18yo (black box) Vol 43%

Springbank 35yo 1971/2007 Sherry Wood 59% (The Whisky Fair Bottling)

Tamdhu 34yo 1969-2004 Btl 114/247 #7316 40.2% Duncan Taylor Rare Auld Scotch Whisky

Με τρώει ν'ανοίξω και το 'Laddie 12yo second edition, αλλά μάλλον θα περιμένω μέχρι να πέσει το σύνολο ανοικτών κάτω από 10 μπουκάλια. Που είναι εκείνες οι παλιές εποχές με τα 18 ανοικτά... Ααααααχ...

Για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση: δεν πολυ-πίνω το quartercask και το rosebank...

Link to comment
Share on other sites

Talisker 10yo (είναι πάντοτε ανοιχτό ένα τέτοιο)

Laphroaig 10yo

Balvenie Single Barrel 15yo

Glenfarclas 12yo

Glenfarclas 105

Να πω το κρίμα μου από τα παραπάνω ανοιχτά ουίσκυ πίνω κυρίως Talisker και Glenfarclas 105 λόγω προσωπικού γούστου. Τα άλλα τα πίνουν σιγά σιγά η κοπέλα μου και οι επισκέπτες :tongue:

Δηλώνω επίσημος επισκέπτης (καλύτερα να μην θέλω να γίνω ..κοπέλα σου :lol: :lol: )

Το Balvenie 15 SB είναι το καλύτερο average non-heavysherried non-heavypeated speyside που'χω πιει (άν δε με απατά η μνήμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Το Balvenie 15 SB είναι το καλύτερο average non-heavysherried non-heavypeated speyside που'χω πιει (άν δε με απατά η μνήμη μου)

δεν σε απατα καθολου η μνημη σου ,φιλε :good:

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω επίσημος επισκέπτης (καλύτερα να μην θέλω να γίνω ..κοπέλα σου :lol: :lol: )

Το Balvenie 15 SB είναι το καλύτερο average non-heavysherried non-heavypeated speyside που'χω πιει (άν δε με απατά η μνήμη μου)

Είναι αλήθεια αυτό που λες, έχει πολύ εκλεπτυσμένα χαρακτηριστικά με πολύ έντονη τη βανίλια και αρκετά βότανα και θα το χαρακτήριζα άνετα ως highlands ουίσκυ μεγαλύτερης ηλικίας. Το ότι έχει αριθμημένες φιάλες ένα ουίσκυ ευρείας παραγωγής που βρίσκεις στα super market το θεωρώ απλά ένα έξυπνο marketing trick. Το κακό είναι ότι για κάποιον περίεργο λόγο όποτε θέλω να πιω κάτι στο σπίτι αποζητώ κάτι με έντονη προσωπικότητα και γι αυτό καταφεύγω είτε στο heavypeated πιπεράτο Talisker είτε στο heavysherried και cask strength Glenfarclas 105. Πάντως θα σε απογοητεύσω, επειδή το Balvenie προέρχεται από δώρο που έφεραν στο γραφείο, η ποσότητα που έχει μείνει βγάζει δεν βγάζει ένα ποτήρι.

Link to comment
Share on other sites

Kάντε και κάνα σχόλιο ρε παιδιά (αυτό μου αρέσει πολύ, το άλλο όχι και τόσο...και τέτοια)

Α, και επίσης λέω να εμπλουτίσουμε το θέμα με την εξής ερώτηση:

Ποιό θα είναι το επόμενο που θα ανοίξετε?????

Εγώ λέω να ανοίξω ένα Ben Nevis 10y.o. O.B. που έχω καιρό και με έχει φάει η περιέργεια. Ή μήπως εκείνο το Bruichladdich 10y.o. O.B. μιας και μυρίζει σιγά-σιγά καλοκαιράκι???ΧΧμμμμμμμ, μάλλον μέσα στο Μάϊο θα τα σφάξω και τα 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα ανοιχτά λοιπόν μεγάλη έκπληξη(θετική) μου έχει κάνει το Curiositas.Είναι μακράν ότι καλύτερο έχω πιεί στα λεφτά του.Από την άλλη,χωρίς να είναι κακό σε καμία περίπτωση,δεν ενθουσιάστηκα τόσο με το A'bunadh συγκριτικά με τα τόσο εγκωμιαστικά σχόλια που ακούγονται(θα ξεσπάσει πόλεμος πάλι),ρε λες τελικά να είμαι μπαρουτοκαπνισμένος;

To επόμενο που πάει καρφί για σφάξιμο είναι το Springbank 1997 batch #1

Link to comment
Share on other sites

Ποιο batch έχεις;

Το δοκίμασες με διάφορους συνδυασμούς νερού;

Το batch 22 και το δοκίμασα με διάφορους συνδυασμούς.Άσε που είναι το πρώτο whisky που το είδα να αντέχει άνετα ακόμα και ολόκληρο καπάκι νερό.

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι ένα ξεχωριστό whisky αλλά μάλλον τελικά δεν είμαι και τόσο φίλος των heavy-sherried.Ή ίσως των νεαρών heavy-sherried,μπορεί να πιω κάτι άλλο και να το θεωρήσω παπά.Έως τώρα το στυλ των sherry που με έχει κερδίσει είναι κάτι κοντά στο Dalmore 15yo.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της σχετικά πρόσφατης γνωριμίας μου με τον McChariz και τη γιάφκα του, με έχει πιάσει ένα καταναλωτικό αμόκ, οπότε έχω πάνω από 15 μπουκάλια ανοικτά αυτή τη στιγμή. Επιοφυλάσσομαι άυριο μεθάυριο που θα βρω λίγο χρόνο να τα καταγράψω μαζί με τις εντυπώσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

μιας και δεν είμαι σπίτι θα ακολουθήσει επεξεργασία αργότερα!

στο αμάξι έχω λίγο glenfarclas 105 απο τα χιόνια ,που πρέπει να τελειώσω οσονούπω, καλοκαίριασε και δεν πίνω malt στο αμάξι καλοκαιριάτικα

στο σπίτι σε παροπλισμό έχω jameson [το απλό και το 12 yo αν θυμάμαι],

johny walker πράσινο, [αξιολογότατο blend]

balantines [για σκότωμα με κολα]

johny κόκκινο [για σκότωμα γενικά]

ΕΠΙΣΗΣ

jack daniels black label [43% παλιά ετικέτα στα τελειώματα]

jack daniels black label [40% στην μέση]

jack daniels maxwell house forum single barrel selection

απο malt

glenfarclas 30 yo [λίγο κάτω απο την μέση]

glenfarclas 15 yo [σχεδόν άδειο δεν βγάζει πάσχα]

Aberlour A''nach [τα ίδια με αποπάνω]

lagavullin 16 yo

tulibardine [δεν θυμάμαι χρονιά αλλά το έχω για το μαγείρεμα πιο πολύ, δεν μου άρεσε]

arran tokaji finish

nikka pure black

στα πλάνα, χμ δεν ξέρω, αλλα εχώ μια δίψα για glengoynne scotish oak ταιρίαζει και με το ψητό αρνί :lol:

Link to comment
Share on other sites

johny walker πράσινο, [αξιολογότατο blend]

Εγώ το είπα ότι θα μπερδευόμαστε με τις ονομασίες. Το JW green label είναι vatted malt και όντως είναι αξιολογότατο και με ευδιάκριτο Talisker μέσα ;)

tulibardine [δεν θυμάμαι χρονιά αλλά το έχω για το μαγείρεμα πιο πολύ, δεν μου άρεσε]

Είσαι άρχοντας! Με τόσο κρασί στην Αρκαδία και χρησιμοποιεί malt whisky στο μαγείρεμα, το πρότυπό μου! :good:

Link to comment
Share on other sites

οκ! Mallios has right now open these bottlings (και γαμώ τα αγγλικά μου!!!!)

Laphroaig 10 y.o.

Talisker 10.y.o. (πάντα υπάρχει ένα ανοικτό. ΠΑΝΤΑ)

Lagavulin 16 y.o.

Glenfarclas 105

Cragganmore 12

Glenlivet 18

και

.

.

Imperial 10 y.o. (McGibbon's Provenance)

Link to comment
Share on other sites

Bλέπω Talisker, Cragganmore, βασικά, και μετά Laphroaig, Glenfarclas παίζουν σε πολλά γήπεδα!!!! Βιάστηκες να μιλήσεις maltakia.

Aφιερωμένο λοιπόν σε όσους τιμούν τη νήσο του Skye

Link to comment
Share on other sites

ε εντάξει, είπαμε κρασί πάντα υπάρχει και για να πιούμε και για να μαγειρέψουμε, απλά όταν απαιτεί η συνταγή λίγη περιπέτεια, ή όταν έχω όρεξη, εχω το εν λόγω whisky

α και σορρυ, δεν ξέρω σε τι κατηγορία ανήκει, αλλά μου αρέσει το πρασινάκι το JW, ειδικά σε μπαρ με περιορισμένη κάβα![αν κ το χτυπανε στην τιμη]

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε,

Glenfarclas 12

Laphroaig 15(τελειώνει)

Yoichi 12 (κανά 2-3 dram ακόμα)

Μacallan c/s 58,6%

και αυτές τις μέρες μου τριγυρνάει a'bunadh και δεν βλέπω να τη γλιτώνει τη σφαγή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...