Jump to content

Recommended Posts

Είμαι κανούριος στο χώρο και έχω βρει ενα μπαράκι με αρκετά καλή ποικιλία, το οποιο τελευταία επισκέπτομαι καθημερινά. Ο ένας μπάρμαν είναι πολύ σημπαθήτικός και κάθε φορά που θα παραγγείλω ένα single malt μου το βάζει σε ποτήρι glencairn και μου βγάζει σοκολάτα και αποξυραμένα φρούτα. Ο άλλος, τις προάλλες το έβαλε σε απλό ποτήρι και όταν τον παρακάλεσα να βάλει glencairn έθιξε θέμα απαιτήσεων.   Έχει δίκαιο; Μηπως με κακόμαθε ο πρώτος Μπαρμαν και έχω πολλές απαιτήσεις; 

Επισής μου είπε ότι φαινεται ότι δεν πίνω ουίσκι πολύ καιρό καθώς οι καλοι και παλιοί ουισκάδες πίνουν μόνο ένα ουίσκι ενώ εγώ κάνω πειραματισμούς. Πραγματικά μου φάνηκε πολύ περίεργο. Ισχύει αυτό; 

Ευχαριστώ

Καλημέρα , κάθε ποτό έχει το ποτήρι του. Το κάνει θέμα στο ποτήρι δύο πράγματα υποδηλώνει. Ή δεν ξέρει τη δουλειά του ή βαριέται τηνα δουλειά του.

Το τι θα πιείς είναι δικό σου θέμα και δεντο αφορά κανένα (εκτός αν οδηγείς). 

Συμβουλή, να μην ασχολείσαι με το τι "ισχύει". Το whisky είναι απόλαυση..στις απολαύσεις κανόνες δεν χωράνε.

• Like 2

3 hours ago, Chris_12 said:

Επισής μου είπε ότι φαινεται ότι δεν πίνω ουίσκι πολύ καιρό καθώς οι καλοι και παλιοί ουισκάδες πίνουν μόνο ένα ουίσκι ενώ εγώ κάνω πειραματισμούς. Πραγματικά μου φάνηκε πολύ περίεργο. Ισχύει αυτό;

ισχύει. δεν εισαι παλιος ουισκας . ειμαστε στο 2020 . παλία πέστου δενανε τα σκυλία με τα λουκάνικα. α ρε τι άλλο θα ακούσουμε....

σορρυ για το ύφος αλλά φαντάζομαι ανήκει στην κατηγορία εκείνη των μπαρμαν που  προτιμά να βαρά κοκτειλ με πουρέ γλυκοπατάτας και να σερβίρει 18χρόνες ημιμεθυσμένες , από το να πιάσει ένα μπουκάλι από το πάνω ράφι ...

• Like 3
  • Haha 2

3 hours ago, Chris_12 said:

καθώς οι καλοι και παλιοί ουισκάδες πίνουν μόνο ένα ουίσκι

Ok... η συζήτηση τελειώνει εδώ. Μου θυμίζει μία επαγγελματία του χώρου που μου έκανε παράπονα ότι δεν ξέρω να πίνω, αφού το Talisker 18 θέλει 3 παγάκια (ρε παιδιά εκεί στα bar, αυτό το 3 παγάκια και όχι 2 ή 4 από που βγαίνει?) 

Φίλε @Chris_12 το πως θα πίνεις το ποτό σου και το αν θα βάζεις μέσα καρότα ή μάνγκο και το πόσα παγάκια θέλεις δεν θα σε κάνει ούτε παλιό ούτε καλό ουισκά. (θεωρώ ότι αυτός είναι ο ενικός του ουισκάδες).  Τα υπόλοιπα είναι στην σφαίρα της φαντασίας του μπάρμαν, και μην ασχολείσαι.

• Like 2

@Chris_12 εγώ θα σου πω το εξής, ένα από τα "καλά" αυτής της μακράς περιόδου οικονομικής αστάθειας και κρίσης, είναι ότι το αγοραστικό κοινό, οι πελάτες, απέκτησαν ισχυρή κρίση, έμαθαν να εκτιμούν το καλό, το ποιοτικό, τον έντιμο, σωστό επαγγελματία. Δόξα το Θεό, πλέον έχουμε πολλές επιλογές, αρκετά μπαρ με ενημερωμένη κάβα. Οπότε, εσύ ο ίδιος θα αποφασίζεις τι πειραματισμούς θα κάνεις, πως και που θα πίνεις το ποτό σου και κυρίως... που θα αφήνεις τα λεφτουδάκια σου. 

• Like 5

Αρε τι άλλο θα ακούσουμε .

Να πίνεις αυτό που σου αρέσει και να το πίνεις στο ποτήρι που θέλεις. Ο άσχετος απο αυτά που λέει και κάνει φαίνεται γιαυτο μην ακούς κανεναν κάνε αυτό που θέλεις και να απαιτείς την καλύτερη εξυπηρέτηση .

Δωστου LOCH DHU να πιει την επόμενη φορά και αν σε ρωτήσει τι είναι αυτό πες του αποσταγμένη μελανοταινια συλλεκτικό !!🤣

• Like 2
  • Haha 3

3 hours ago, DUCATI13 said:

Δωστου LOCH DHU να πιει την επόμενη φορά και αν σε ρωτήσει τι είναι αυτό πες του αποσταγμένη μελανοταινια συλλεκτικό !!

Αποσταγμένη μελανοταινία.... ΚΛΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! @DMTK να μπει στον απολογισμό της χρονιάς!

• Like 3
  • Haha 2

2 hours ago, mallios said:

Αποσταγμένη μελανοταινία.... ΚΛΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! @DMTK να μπει στον απολογισμό της χρονιάς!

Όχι να του δώσεις Taiwan DALMORE wine cask για να μάθει.

• Like 3
  • Haha 2

On 7/13/2020 at 10:39 AM, Chris_12 said:

Είμαι κανούριος στο χώρο και έχω βρει ενα μπαράκι με αρκετά καλή ποικιλία, το οποιο τελευταία επισκέπτομαι καθημερινά. Ο ένας μπάρμαν είναι πολύ σημπαθήτικός και κάθε φορά που θα παραγγείλω ένα single malt μου το βάζει σε ποτήρι glencairn και μου βγάζει σοκολάτα και αποξυραμένα φρούτα. Ο άλλος, τις προάλλες το έβαλε σε απλό ποτήρι και όταν τον παρακάλεσα να βάλει glencairn έθιξε θέμα απαιτήσεων.   Έχει δίκαιο; Μηπως με κακόμαθε ο πρώτος Μπαρμαν και έχω πολλές απαιτήσεις; 

Ευχαριστώ

Τι να πρωτοσχολιάσω δεν ξέρω....... 2 πραγματάκια φίλε @Chris_12

1. Οι καλοί, παλιοί και νέοι, barmen, πάνω απ'όλα σέβονται τον πελάτη τους, αυτόν που σερβίρουν. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ 

Και άν όντως γνωρίζουν πέντε σωστά πραγματάκια, κοιτάνε να τα μεταδώσουν με φιλικό τρόπο προς τον πελάτη, ειδικά άν ισχύει οτι αυτός είναι "νέος ουισκάς" και ψάχνεται, γεγονός που φυσικά και δεν είναι κάτι υποτιμητικό.... Οπότε στην υποτιθέμενη περίπτωση που συνέβαινε το αντίθετο, δηλ. να μην ζητούσες Glencairn, και είχες παραγγείλει ένα καλό single malt whisky,  ή και ένα καλό blended, ή και ενα καλό bourbon, ο σωστός ο barman θα έπρεπε ο ίδιος να σε καθοδηγήσει προς τα κει και να στο προτείνει.

2. Εφ'όσον το μπαρ έχει προμηθευτεί ποτήρια Glencairn, ποιός είναι ο λόγος που τα προμηθεύτηκε? Προφανώς όχι για να σερβίρει σε αυτά μπύρα, κοκτέιλς ή gin-tonic, ούτε whisky&cola....Οπότε για να απαντήσω και στην ερώτηση σου, όχι φίλε, δεν έχεις πολλές απαιτήσεις. Θα είχες άν το bar δεν είχε τέτοια ποτήρια και τους ζητούσες την επόμενη μέρα που θα ξαναπάς να έχουν.

Αυτά εν ολίγοις. Και την επόμενη φορά που θα πας, δώστου να καταλάβει γιατι εσύ είσαι σωστός και εκείνος λάθος, γιατι ο συνάδελφος του είναι εντάξει και σωστός επαγγελματίας, και εκείνος μαλάκας και ερασιτέχνης, μπας και το ξανασκεφτεί.....Α, και ρώτησε τον, όταν λέει "καλοί παλιοί ουισκάδες" ποιούς εννοεί? Σαν τον παππού του που πίνει μόνο VAT69 ή Johnnie μαύρο ή σαν τον @Wisdom που πίνει σε bars μόνο Talisker ή Lagavulin ? :biggrin1:

Και πες μας ποιό είναι, να μαζευτούμε να πάμε να κάνουμε κανέναν ομαδικό πειραματισμό.....

• Like 2
  • Haha 1

11 hours ago, Celtic said:

Α, και ρώτησε τον, όταν λέει "καλοί παλιοί ουισκάδες" ποιούς εννοεί? Σαν τον παππού του που πίνει μόνο VAT69 ή Johnnie μαύρο ή σαν τον @Wisdom που πίνει σε bars μόνο Talisker ή Lagavulin ? :biggrin1:

Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν :tongue:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύω ότι ευθύνη έχουν και οι ιδιοκτήτες των μπαρ που βάζουν κάτι τετοιους και κάτι γκόμενες με μεγάλα βυζιά που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. 

• Haha 1

5 hours ago, Chris_12 said:

....... και κάτι γκόμενες με μεγάλα βυζιά ........

Ε, καλά, αυτό δεν είναι και κακό.....:biggrin1:

• Haha 7

2 hours ago, Celtic said:

Ε, καλά, αυτό δεν είναι και κακό.....:biggrin1:

Έτσι! Μη τα ισοπεδώσουμε όλα, αυτές ας υπάρχουν και ας μη ξέρουν τι τους γίνεται. Δε μας απασχολεί...:pardon:

• Haha 3