Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

SMWS The (2nd) Gathering Athens - Κυριακή 06.09.2020


Recommended Posts

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρξει μία διαθεσιμότητα για το masterclass (1 ή δύο θέσεις). Θα καλυφθούν από τα μέλη που έχουν δηλώσει μέχρι και σήμερα ή (όπως είναι ο κανόνας) από μέλος της HMWS που θα δηλώσει μέχρι και την Πέμπτη. 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη και φίλοι / συμμετέχοντες.

@Tassos Roubeidis  @DUCATI13 @thanasist @DMTK @o_koulos @Dino Eco @apo21 @ipchrist @sir mihas @Ρένα @Uisge-Beatha @SimoG @James @Spiritwalker  καθώς και αγαπητοί μας καλεσμένοι αλλά και όσα μέλη δηλώσουν μέχρι και την Πέμπτη. 

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για την συμμετοχή σας στο SMWS The Gathering(2nd) Athens και αναμένουμε να σας υποδεχτούμε στον υπέροχο χώρο που και πέρσι φιλοξένησε την εκδήλωσή μας.

Στις δύσκολες και απαιτητικές εποχές που ζούμε σε θέματα υγειονομικής προστασίας και σεβασμού στον συνάνθρωπό μας, σας ενημερώνουμε ότι ισχύουν και οφείλετε να συμμορφωθείτε σε όλες τις απαραίτητες προβλέψεις του νόμου για την εκδήλωσή μας. Για κάθε θέμα που αφορά σε προβλέψεις και μέτρα ασφαλείας, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ https://covid19.gov.gr/ygeia-covid19/

Πέρα από αυτές τις προβλέψεις, και για την επιπλέον απομείωση κάθε κινδύνου (στο μέτρο του ανθρωπίνως εφικτού) σας παρακαλούμε όπως:

  • Προμηθευτείτε και χρησιμοποιείστε μάσκα, σε περίπτωση που εισέρχεστε σε κλειστό χώρο. (Μάσκες μπορείτε να φέρετε προσωπικές ή να πάρετε από τις μάσκες μιας χρήσης που θα υπάρχουν διαθέσιμες)
  • Φέρετε μαζί σας το ατομικό σας ποτήρι (glencairn / άλλο) και το οποίο θα χρησιμοποιήσετε σε όλα τα tastings ώστε να μην υπάρχει περίπτωση λάθους / αλλαγής με ποτήρι άλλου συμμετέχοντα
  • θα υπάρξει περιορισμένος αριθμός ποτηριών, τα οποία - εφόσον επιθυμείτε - μπορείτε να χρησιμοποιήσετε
  • Τηρείτε τις προβλεπόμενες αποστάσεις  στην περίπτωση που δεν συμμετέχετε σε κάποιο tasting ή/και μετά.
Είναι μία ιδιάζουσα περίοδος για όλους μας, ας φροντίσουμε τόσο για την ατομική μας υγεία όσο και για την υγεία συγγενών και φίλων, ευπαθών ομάδων και μη. 
Πλέον όμως των προβλέψεων για τον covid, μην ξεχνάτε ότι όπως και σε κάθε μας εκδήλωση, ισχύουν οι βασικοί κανόνες για υπεύθυνη και με μέτρο κατανάλωση αλκοόλ. Προς αυτή την κατεύθυνση, καλό είναι όσοι δεν ακολουθήσουν μετά για φαγητό, να έχουνε μαζί τους samples (3cl προτιμότερο) για να πάρουν κάποιο whisky από το available to all lineup.
Από το masterclass δεν θα υπάρχουν διαθέσιμα samples. 
 
  • Το κόστος συμμετοχής (δεν αφορά σε μπουκάλια αλλά μόνο στον χώρο και τα συνοδευτικά) είναι 15 eur.
  • Πάρκινγκ εντός του κτήματος
  • Συγκέντρωση στην είσοδο και μετά στο μουσείο. 
  • Οδηγίες (ενδεικτικά από Κηφισιά μέσω εθνικής οδού θα βρείτε εδώ
  • Το site του κτήματος είναι εδώ
 
Φιλικά
The SMWS team, Greece.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με λύπη δηλώνω αδυναμία να έρθω την Κυριακή, οπότε ήθελα να σας ενημερώσω ότι ελευθερώνω και μια επιπλέον θέση. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks @SimoG αν και λυπάμαι που δεν θα σε έχουμε παρέα, 

Την θέση στο Masterclass θα πάρει με βάση την σειρά δήλωσης το πρώτο μέλος της HMWS που θα δηλώσει σήμερα. 

@prowler86 @mitsubae @tomy (οι άλλοι είναι μέλη εξωτερικού..)

Link to comment
Share on other sites

Το κολλάω και εδώ 😉 αλλά όποιος μπορεί και επιθυμεί Δευτέρα είτε για καφεδάκι η για ποτό είμαι διαθέσιμος και πρόθυμος...

Sir μόνο για καφέ η ποτό μην παρεξηγηθώ 😉😋😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη, φίλοι και καλεσμένοι από Σκωτία και Ελλάδα.

@Tassos Roubeidis  @DUCATI13 @thanasist @DMTK @o_koulos @Dino Eco @apo21 @ipchrist @sir mihas @Ρένα @Uisge-Beatha @SimoG @James @Spiritwalker  

Όλα έτοιμα για το αυριανό μας event. Ο καλός μας φίλος Χρίστος Φωτιάδης, εκτός από την απίστευτη φιλοξενία του και ξενάγηση σήμερα ανυπομονεί και αυτός να δοκιμάσει τα αποστάγματα.

Να ευχαριστήσουμε όλα τα μέλη που με προσοχή και τηρώντας του κανόνες θα έρθουν αύριο. Απλά για τις τεχνικές λεπτομέρειες:

  • Ώρα προσέλευσης 11:00 και ελεύθερη δοκιμή του available for all lineup (προσωπική συμβουλή, απλά "ερεθίστε" τον ουρανίσκο σας και αναμένετε για το masterclass)
  • Τα μέλη που θα είναι στο masterclass / παρουσίαση (και όπως φαίνεται όλοι, αφού υπάρχουν απουσιούλες) να γνωρίζουν ότι επειδή θα συνδεθούμε με Σκωτία (Θεού και ίντερνετ επιτρέποντος) θα ξεκινήσουμε 12:00 αυστηρά, οπότε 11:50 θα ξεκινήσει η είσοδος στον χώρο του masterclass
  • Μεγάλα παιδιά είμαστε, θα καθίσουμε σε απόσταση με κενά καθίσματα μεταξύ μας, χώρος υπάρχει και είναι ήδη έτοιμος
  • 13:00 περίπου θα έχει τελειώσει το masterclass / παρουσίαση (λίγο πιο μετά μάλλον) και ... επιστροφή στο available for all lineup
  • όποιος φίλος θέλει να πάρει samples από το available for all lineup παρακαλείται για λόγους covid να φέρει δικά του samples (samples από masterclass δεν θα δοθούν για μέλη ή φίλους που δεν θα είναι παρόντες)
  • Η σημαντική λεπτομέρεια που όλοι περιμένατε.... υπάρχουν κρατημένα 2 τραπέζια των 6 ατόμων (μπορούμε να τα αυξήσουμε αύριο αν χρειαστεί) στην γνωστή ταβέρνα για τις 14:00. 

Από όλη την ομάδα της HMWS / SMWS στην Ελλάδα, ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ και ευχόμαστε του χρόνου να μπορέσουμε να οργανώσουμε ότι δεν καταφέραμε φέτος λόγω covid, ένα ανοιχτό για όλο τον κόσμο event.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

IMG-43fabf404ac60f79004ba9419ef5d0a6-V.jpg

IMG-7b09eb441f6c4de6b54c4f4c31017eaf-V.jpg

20200906_111712.jpg

Ευχαριστούμε όλα τα μέλη που συμμετείχαν, τους καλεσμένους μας, τα μέλη που προσέφεραν τα μπουκάλια και κυρίως τον@mallios που φέτος το πήρε επ' ώμου!

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους όσους ήταν πίσω από το σημερινό event! Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε εξαιρετικά αποστάγματα.  

Και του χρόνου εύχομαι!!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, apo21 said:

Συγχαρητήρια σε όλους όσους ήταν πίσω από το σημερινό event! Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε εξαιρετικά αποστάγματα.  

Και του χρόνου εύχομαι!!!!!

Εμείς ευχαριστούμε για την συμμετοχή! Ευχόμαστε όλοι υγιείς (πάνω από όλα) ελπίζουμε να περάσατε καλά και του χρόνου να είμαστε πάλι παρέα σε αυτό τον μαγικό χώρο, σε ένα (επιτέλους) ανοικτό event χωρίς covid κλπ. 

Μέχρι τότε... σύντομα από κοντά στην επόμενη εκδήλωσή μας.

XEBk6nc60KPEpNQ-lkyv7gvI95zpxkrDQsqsw7mk

NUlToQtXWo4CCRf91TXOto5f_U08Z5RUNj5ASiZs

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το αρχείο του whiskyforum:

Line up – available to all

  • SMWS 84.32  (Glendullan-offered by @DMTK)
  • SMWS 63.52 (Glentauchers-offered by @thanasist)
  • SMWS 41.104 (Dailuaine-offered by @o_koulos)
  • SMWS 68.27 (Blair Athol - offered by @ipchrist )
  • SMWS 26.143 (Clynelish-offered by @mallios @DUCATI13 @thanasist and @DMTK)
  • SMWS 71.74 (Glenburgie-offered by @mallios @DUCATI13 @thanasist and @DMTK
  • SMWS 7.243 (Longmorn - Offered by SMWS UK)
  • SMWS 35.259 (Glen Moray - Offered by SMWS UK)
  • Bonus available to all: G3.10 (Caledonian - Offered by SMWS UK)

Presentations / Masterclass

1st session 

  • SMWS 93.127 (Glen Scotia-offered by @mallios)
  • SMWS 93.138  (Glen Scotia-offered by @mallios)

2nd session

  • SMWS 23.76 (Bruichladdich-offered by @mallios)

3rd Session 

  • SMWS 49.12 (St. Magdalene - Offered by our good friend Tomas Karlsson)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και η καλύτερη φωτό, αλλά είναι γεμάτη από τα χαμόγελα αυτής της μικρή ομάδας και είναι γεμάτη από την διάθεση που δείχνουν όλα τα παιδιά για να δημιουργούν και να μοιράζονται πράγματα. Πέρσι εγώ έκανα απλά τηλέφωνα και όλοι τους έτρεχαν. Φέτος οργανωθήκαμε καλύτερα και απλά την ημέρα του event έτρεξα λίγο παραπάνω.

Του χρόνου, όλοι ελπίζουμε και θέλουμε να τρέξουμε πολύ περισσότερο, ακόμα πιο οργανωμένα, και εσείς να είστε δίπλα μας, χωρίς covid φόβο και περιορισμούς.

Επιτρέψτε μου και ένα προσωπικό σχόλιο. Δεν έχω γνωρίσει (ακόμα) κάποιον "κακό" και μη ευγενικό Σκωτσέζο. Πιστεύω όμως ότι αυτός ο τύπος πίσω στην οθόνη είναι από τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει. Είναι στο δικό μου whisky ranking δίπλα στο αγαπημένο μου Laddie team και αισθάνομαι τυχερός που και εκείνος είναι πάντα δίπλα στην HMWS και στο whiskyforum.

smws1.jpg

Thank you Iain! Thank you team HMWS / SMWS @DMTK @DUCATI13 @o_koulos @thanasist (κατά avatar a-z)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

 

smws1.jpg

Thank you Iain! Thank you team HMWS / SMWS @DMTK @DUCATI13 @o_koulos @thanasist (κατά avatar a-z)

Από αριστερά προς δεξιά:

ο Υφυπουργός που άφησε για λίγο τα επίσημα καθήκοντά του - ο cool τύπος που ήρθε από παραλία - ο γ&δ παλαίμαχος - ο πεινάω σαν λύκος, αλλά δε το δείχνω - και ο "άντε τελειώνετε να πάω να αράξω" ...:biggrin1:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2020 at 12:08 PM, mallios said:

Δεν είναι και η καλύτερη φωτό, αλλά είναι γεμάτη από τα χαμόγελα αυτής της μικρή ομάδας και είναι γεμάτη από την διάθεση που δείχνουν όλα τα παιδιά για να δημιουργούν και να μοιράζονται πράγματα. Πέρσι εγώ έκανα απλά τηλέφωνα και όλοι τους έτρεχαν. Φέτος οργανωθήκαμε καλύτερα και απλά την ημέρα του event έτρεξα λίγο παραπάνω.

Του χρόνου, όλοι ελπίζουμε και θέλουμε να τρέξουμε πολύ περισσότερο, ακόμα πιο οργανωμένα, και εσείς να είστε δίπλα μας, χωρίς covid φόβο και περιορισμούς.

Επιτρέψτε μου και ένα προσωπικό σχόλιο. Δεν έχω γνωρίσει (ακόμα) κάποιον "κακό" και μη ευγενικό Σκωτσέζο. Πιστεύω όμως ότι αυτός ο τύπος πίσω στην οθόνη είναι από τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει. Είναι στο δικό μου whisky ranking δίπλα στο αγαπημένο μου Laddie team και αισθάνομαι τυχερός που και εκείνος είναι πάντα δίπλα στην HMWS και στο whiskyforum.

smws1.jpg

Thank you Iain! Thank you team HMWS / SMWS @DMTK @DUCATI13 @o_koulos @thanasist (κατά avatar a-z)

Έχεις να πεις κάτι για τις φωτογραφικές μου ικανότητες;🤔😝😄

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω με την σειρά μού όλους τους φίλους πού προσέφεραν χρόνο χρήμα και φιάλες και να πω ότι πραγματικά χάρηκα πού κατάφερα να έρθω και να ξανά κάνω παρέα με μερικούς από εσάς....

Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια 🥃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...