Jump to content
Sign in to follow this  
Gclito

Εκτίμηση παλιών ουίσκυ και ποτών δεκαετίας '70

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Έδωσαν στον άντρα μου κάποια παλιά ουίσκυ και άλλα ποτά και αναρωτιόμαστε μήπως έχουν κάποια αξία, αλλιώς να τα πούμε στην υγειά μας! :)

Είναι 4 ουίσκυ, ένα Grand Marnier, ένα  Gordon's και ένα Tanqueray. Δυστυχώς δεν τα λες σε άριστη κατάσταση. Οι ετικέτες είναι ταλαιπωρημένες και σε κάποια ή είναι σκισμένες οι ταινίες ή δεν υπάρχει καθόλου ταινία. Φυσικά είναι όλα σφραγισμένα. Σε όσα έχουν ταινία αναγράφεται 1968. Στο Dimple μόνο δεν φαίνεται η ταινία, όχι γιατί δεν υπάρχει, αλλά γιατί είναι καλυμμένη με πλαστική ασφάλεια. Επισυνάπτω φωτογραφίες. Οποιαδήποτε πληροφορία-συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Χριστίνα

1.jpg

2.jpg

Καλησπέρα Χριστίνα @Gclito και καλώς ήρθες.

Για τα 4 που είναι ουίσκυ θα σου πω μόνο, για τα άλλα δεν ξέρω.

King's Ransom - Dimple - House of Lords - Grand Old Parr

Δείχνουν να είναι της δεκαετίας του 80, άντε με το ζόρι 70 το Kings Ransom, το οποίο όμως δυστυχώς έχει υποστεί μεγάλη εξάτμιση όπως φαίνεται από τη στάθμη.

Είναι 4 αξιόλογα και top blended whiskies στην εποχή τους. Όμως μην περιμένεις πολλά σαν χρηματική αξία. Μιλάμε το καθένα για ένα ποσό της τάξης των 30-40€. 

Άν βρεις να τα δώσεις χέρι με χέρι σε κάποιον στην Ελλάδα για 140€ και τα 4, εκτιμώ οτι θα είναι μια win-win κατάσταση, εφ'όσον υπάρχει ενδιαφέρον. Θα ήταν κάτι παραπάνω άν το King's Ransom δεν ήταν σε αυτη την κατάσταση, και επίσης άν είχαν τα κουτιά τους. Αν πιστεύεις οτι δεν αξίζει τον κόπο, δεν σε αδικώ, πιείτε τα εις υγείαν!

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλημέρα και καλώς ήρθες @Gclito 

Για το Old Parr έχω προσωπική εμπειρία, κάποιος "εμπειρος" καβιέρης πήγε να μου πουλήσει ένα σκονισμένο μπουκάλι από το επάνω ράφι της προσωπικής του συλλογής στα 550 eur (ειδική τιμή για εμένα, μετρητά χωρίς απόδειξη). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το πόσο πουλάς εξαρτάται πολλές φορές και το ποιος αγοράζει.

Παράδειγμα για τα δικά σου (whisky).

House of Lords: το βρίσκεις από 22 έως 149 λίρες. 

Kings Ransom (υπάρχει και ένα 12άρι αλλά διαφορετικό μπουκάλι στο whiskybase κάπου στα 300 GBP). Το δικό σου είναι αυτό.

https://www.whiskyauctioneer.com/lot/024044/kings-ransom-12-year-old-1970s

Θα έλεγα ότι το νούμερο που λέει ο @Celtic για πώληση στην Ελλάδα είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα . Όλα τα Kings Ransom που βρήκα είναι χαμηλά η στάθμη, αλλά το δικό σου μάλλον ξεπερνάει κάθε προηγούμενο. Ενδεχομένως να ήταν σε κάποιο ράφι που το έβλεπε πολύ φως  ή (το πιο λογικό) έχει φάει πολλά ελληνικά καλοκαίρια μέσα σε σπίτι.

Καλημέρα @Celtic και @mallios! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο για τις αναλυτικές απαντήσεις. Απ' ό,τι ξέρω, όλα τους έχουν φάει πολλά ελληνικά καλοκαίρια μέσα σε κούτα σε πατάρι, οπότε καταλαβαίνετε. Ίσως βάλω κάποιες αγγελίες στην τιμή που προτείνει ο Celtic και βλέπουμε. Αν και δε θεωρώ και πολύ πιθανό να δοθούν. Πιθανότερο βλέπω να τα πιούμε δίπλα στο τζάκι τώρα που θα χειμωνιάσει. χαχαχα Υπάρχει περίπτωση βέβαια οι γνωστοί μας να βρουν κι άλλα μέσα στο αχανές πατάρι τους όπου μαζεύουν πράγματα εδώ και δεκαετίες. Αν είναι θα επανέλθω. Σας ευχαριστώ και πάλι!

• Like 2

On 8/26/2020 at 8:02 AM, mallios said:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το πόσο πουλάς εξαρτάται πολλές φορές και το ποιος αγοράζει.

Παράδειγμα για τα δικά σου (whisky).

House of Lords: το βρίσκεις από 22 έως 149 λίρες. 

Στα εμπορικά μαγαζιά-κάβες είναι κανόνας οτι παλιότερες εμφιαλώσεις πωλούνται δυσανάλογα πιο ακριβά σε σχέση με τις τιμές που πιάνουν σε μια δημοπρασία. Γι'αυτό και το σωστό είναι η εκτίμηση να γίνεται βάση των δεύτερων, συνυπολογίζοντας το γεγονός οτι σε μια δημοπρασία και ο πωλητής και ο αγοραστής θα πληρώσουν και μια προμήθεια.

• Like 1
  • Thanks 1

2 hours ago, Celtic said:

Στα εμπορικά μαγαζιά-κάβες είναι κανόνας οτι παλιότερες εμφιαλώσεις πωλούνται δυσανάλογα πιο ακριβά σε σχέση με τις τιμές που πιάνουν σε μια δημοπρασία. Γι'αυτό και το σωστό είναι η εκτίμηση να γίνεται βάση των δεύτερων, συνυπολογίζοντας το γεγονός οτι σε μια δημοπρασία και ο πωλητής και ο αγοραστής θα πληρώσουν και μια προμήθεια.

exactly my my point. Για αυτό είπα και "για πώληση στην Ελλάδα είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα" γιατί αν η @Gclito πάει στο εξωτερικό θα πρέπει να αφαιρέσει και τα μεταφορικά και τις επιμέρους προμήθειες. 

Πάντως το House of Lords προσωπικά θα ήθελα να το δοκιμάσω (με έχει μάλλον κολλήσει ο Σουηδοσκωτσέζος φίλος μου με τις παλιές εμφιαλώσεις), οπότε θα στείλω pm.

• Like 1