Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

  • 1 year later...

Ένα από τα κύρια καταστήματα αγοράς whisky είναι τα duty free στα διάφορα αεροδρόμια. Έτσι σκέφτηκα να φτιάξουμε ένα αρχείο με τις πιο ενδιαφέρουσες κάβες των duty free στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Τα πιο δημοφιλή malt στα διάφορα duty free είναι πρώτο και πιο δημοφιλές, το έχω δει πρώτη μούρη σε σχεδόν όλα τα αεροδρόμια, είναι το Glenfiddich και ακολουθεί το Macallan μαζί με το Balvenie. Πιο σπάνια αλλά με την σειρά που αναγράφονται βρίσκει κανείς Ardbeg, Glenmorangie, Laphroaig, Bowmore. Συχνά μπορεί κανείς να βρει και άλλα αποστακτήρια αλλά που δεν είναι μόνιμα απλώς περιστασιακά. Το whisky που ποτέ δεν έχω δεί σε κανένα αεροδρόμιο, και που ακόμα δεν έχω δοκιμάσει είναι τα langavulin.

Η καλύτερη κάβα που έχω δει σε αεροδρόμιο είναι εκείνη στο καινούριο διεθνές αεροδρόμιο της Σεούλ στην νότια κορέα. Είναι από τις λίγες κάβες αεροδρομίων που διαθέτουν γιαπονέζικά, μόνο τα yamazaki 12 και 18 y.o. Και το Hibiki, η κάβα αυτή δεν έχει ποσότητα αλλά είχε αντιπροσωπευτικά whisky, είχε τα spyside (Belvenie, Macallen) είχε τα καπνιστά Islay (Ardbeg, Laphroaig), είχε τα hailanders (Aberfeldy, Glenmorangie) και τα Islands (Highlander Park, Talisker) συμπληρώνοντας έτσι μια κάβα που έχει λίγο από όλα. Αν και δεν είχα σκοπό να αγοράσω περισσότερα από ένα μπουκάλι, η κάβα, η ποικιλία και η έκπτωση 10% με την αγορά τριών whisky με έσπρωξαν να ακολουθήσω νησιώτικη γραμμή ένα Bowmore 17y.o., Talisker 10y.o. καθώς και ένα hailander park 16y.o. που αδικαιολόγητα έλειπαν από την μικρή αλλά αγαπημένη συλλογή μου.

Στο Σύνδεϋ τέλος επικρατούν τα Αμερικάνικα whisky ως φωτοτυπία της Αμερικής η Αυστραλία εφόσον αντιγράφει τα πάντα από την Αμερική, σίγουρα θα επικρατούσε και το αμερικάνικα whisky, παρατήρησα και ράφια με Glenmorangie και Adberg, αυτά κατά την είσοδο, να δώ τώρα κατά την έξοδο, την επόμενη εβδομάδα τί whisky από Αυστραλία θα διαλέξω να πάρω! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cheese μετέφερα το μήνυμα σου εδώ και έφτιαξα νέο τίτλο για το θέμα που είχε ξεκινήσει από τον ambu.

Στο δια ταύτα, έκανες ψιλογκάφα με το HP 16, δεν είχες διαβάσει πρώτα ΕΔΩ; Τελοςπαντων, από τα ουίσκυ που ξερω που κυκλοφορούν αποκλειστικα για DF αγορά, θα επέλεγα βασικά τα Smokehead, Talisker North, Glenlivet Naddura, Glenmorangie Astar ειδάλλως καποιο απο τα γνωστα στάνταρ Balvenie 15, Old Pulteney 12 ή 17, Laphroaig 10 ή C/S ή QC, Highland Park 18, Macallan ή Aberlour sherry, Bowmore 15 Mariner.

Η πρώτη μου επιλογή πάντως, άν έβρισκα (γιατι εχει σταματήσει) θα ήταν το καταπληκτικό Highland Park 21yo

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ για την μεταφορά, ομολογώ πως δεν είχα δεί το θέμα :huh:, στην αμερική δεν έχω πάει (ακόμα!) και Ντουμπάι μόνο τράνσιτ και χωρίς χρόνο να ερευνήσω το πραγματικά τεράστιο duty free. Τελικά δεν μάθαμε ποίο duty free είναι πιό αξιόλογο της αμερικής ή του ντουμπάι;

highlander park 21 υπάρχει παντού και άφθωνο, ενώ περπατόντας πριν λίγο στους δρόμους του σύνδεϋ εϊδα σε μία κάβα ένα langavulin 16 y.o., η συγκήνηση μεγάλη, δεν είχα ξαναδεί πουθενά, αλλά δυστηχώς, πολύ ακριβό.. :mda:

τα σχόλια για το 16άρη HP τα είχα δεί, είχα βγεί κατα πολύ από τον προϋπολογισμό μου όμως και δεν με έπερνε για το 21 ετών, πόσο μάλλον για το 30άρη :(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στα DF τα μονα HP που θα παίζουν πια είναι η καινούργια σειρά vintage

που είναι σε παρόμοιες ηλικίες (12,16,20) αλλα κατά πολύ ακριβότερα από τα παλιά

και βεβαια σταματάνε το 21 80 οποτε όσοι μπορείτε στοκάρετε. Δεν έχω πάει αμερική αλλα από ότι ακούω

από πελάτες η γκάμα είναι πολύ περιορισμένη οποτε μάλλον Dubai :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Για να ολοκληρώσω την γνώμη μου για το duty free του Sydney της Αυστραλίας, λοιπόν αρκετά μεγάλο duty free όπου ένα μεγάλο μέρος καταλαμβάνουν και το αγαπημένο μας ποτό. Ο χώρος των whisky χωρίζεται σε τρία μέρη τα αμερικάνικα whiskies καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο χώρο και φιλοξενούν τρία ξακουστά αμερικάνικα, το Jim Beam, Jack Daniels και το Wild Turky το οποίο δοκίμασα και μου άφησε με τις χειρότερες εντυπώσεις! Στην συνέχεια τα blended και τέλος ο μικρότερος χώρος, αλλά με την μεγαλύτερη ποικιλία είναι ο τοίχος με τα malt whiskies. Macallen, Belvenie, Glandfiddich, Glanmorangie, Ardbeg, Talisker, Tormore κ.α. δυσκολευόμουν να διαλέξω μεταξύ του Port Ellen και του Aberlour a'bunadh batch no 28, 59.7% το οποίο και προτίμησα τελικά, άν και άγνωστο σε εμένα, με έπεισε η περιγραφή που ήταν αναρτημένη δίπλα στο ράφι που φιλοξενούσε το whisky αυτό.

Οι τιμές τώρα στο Σύνδεϋ, συγκριτικά με άλλα duty free, μοιάζουν να είναι λίγο τσιμπημένες, το Aberlour μου κόστισε 79 δολάρια αυστρλίας δηλαδή γύρο στα 60 ευρώ αλλά σε γενικές γραμμές οι τιμές ήταν 5 με 10 ευρώ ακριβότερα από άλλα duty free!

Link to comment
Share on other sites

τι να πρωτοπώ; οτι προτίμησες aberlour αντι για port ellen;

[απο την μία μπράβο για το sherry, αλλα απο την άλλη port ellen?....... ]

οτι είχες μπροστά σου μερικά συλλεκτικά jack daniels και τα προσπέρασες έτσι απλα;:girl_cray2:

οτι και να πώ, είσαι απερίγραπτος, αλλά φυσικά αυτό που μετράει κυρίως είναι οτι χαίρομαι που σε έχουμε μαζί μας, έστω και ιντερνετικα:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

τι να πρωτοπώ; οτι προτίμησες aberlour αντι για port ellen;

[απο την μία μπράβο για το sherry, αλλα απο την άλλη port ellen?....... ]

οτι είχες μπροστά σου μερικά συλλεκτικά jack daniels και τα προσπέρασες έτσι απλα;:girl_cray2:

οτι και να πώ, είσαι απερίγραπτος, αλλά φυσικά αυτό που μετράει κυρίως είναι οτι χαίρομαι που σε έχουμε μαζί μας, έστω και ιντερνετικα:thumbsup:

H χαρά και η τιμή είναι δική μου να βρίσκομαι μαζί σας, έστω και ιντερνετικά, όσο για το port ellen, περίμενα κάποιο αρνητικό σχόλιο που το απέρριψα μπροστά στο aberlour αλλά ένα καλό sherry

έλειπε από τον χώρο μου. Για τα Jack Daniels, εγώ συλλέγω whisky με σκοπό την αργή και ευχάριστη κατανάλωση, μου αρέσει να έχω διαφορετικά μπουκάλια ανοιχτά και να διαλέγω, αναλόγως την περίσταση, το dram που ταιριάζει! Το JAck Daniels δεν είναι σύμφωνο με τις προτιμήσεις μου, γιαυτό και απέρριψα το wild turky που κατά την γνώμη μου είναι ένα jack daniels με διαφορετική ετικέτα!

Το port ellen θα στολίσει κάποια στιγμή την βιβλιοθήκη μου, στην επόμενη, ίσως, διέλευσή μου από κάποιο duty free!

:hi:

τα σέβη μου...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός Chesse :thumbsup:

Επιτρέψετε μου να κάνω μια ενημερώσει μια που κάποιοι πετούν από Λονδίνο (αν κριθεί διαφήμιση ας αφαιρεθεί) Chieftain's Springbank 37YO 70cl @ 43% £119 αν ενδιαφέρεστε ενημερώστε με

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή η ζέστη στο χόνγκ κόνγκ αυτόν τον καιρό είναι αφόρητη και σε συνδυασμό με την υγρασία κάνει την κατάσταση πραγματικά αφόρητη και το να απολαμβάνεις κάποιο τυρφώδες whisky σε αυτή τη ζέστη είναι τρέλα :beach: , έτσι αποφάσισα να κατέβω στο νότιο ημισφαίριο όπου και χειμώνας, για να απολαύσω καλύτερα την τύρφη!!! (καλά μας δουλεύεις ρε φίλε κατέβηκες στην αυστραλία για ένα lagavulin;! θα έλεγαν κάποιοι..... :rolleyes: )

Πρώτη φορά ωστόσο που πάω αυστραλία μέσω Φιλιππίνες και το αεροδρόμιο της μανίλα όπου έκανα το τράνζιτ. Το duty free της Μανίλα ήταν από τα μικρότερα που έχω δεί! Τίποτα το ιδιαίτερα αξιόλογο εκτός από τα συνηθισμένα Belvenie, Glanfiddich, (όχι HP ούτε Ardbeg ή άλλο τυρφώδες) και κάποια αμερικάνικα που δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία (χωρίς παρεξήγηση o_koulos... :hi: )

Αγόρασα μόνο ένα Glenlivet 15 yo French Oak για έναν φίλο στο σύνδεΰ με τον οποίο είχαμε, την τελευταία φορά που ήμουνα αυστραλία, μια συζήτηση περί Σκωτίας που όπως ήταν φυσιολογικό κατέληξε σε συζήτηση περί malt, όσο για lagvulin ξέρω κάτι υπέροχα μπαράκια στο σύνδεΰ με πολύ καλές κάβες!! :dribble:

Link to comment
Share on other sites

παρεξήγηση;

χα χα χα, λογικά αν δεν το ξέρω ούτε εγω το αγοράζω το bourbon, δεν ειναι εποχές για πειράματα....

εκεί στα νότια όμως, δοκίμασε αν βρείς κανα local microdistellery, να δούμε πως τα πανε down under και σε αυτόν τον τομέα.

http://www.planetwhiskies.com/distilleries/australian.html

κοίτα και εδω μπας και ειναι κανενα κοντα σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε cheese, απο Irish whiskey παίζει τίποτα down under ή στα DF που περνάς;

Δεν μπορεί, όλο και κανα καλό Bushmills ή Jameson θα εχει βρεθει μπροστά σου....

(ασχετο, οι συναυλιες των AC/DC στο σπίτι τους, έχω ακούσει είναι οτι καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

εκεί στα νότια όμως, δοκίμασε αν βρείς κανα local microdistellery, να δούμε πως τα πανε down under και σε αυτόν τον τομέα.

http://www.planetwhiskies.com/distilleries/australian.html

κοίτα και εδω μπας και ειναι κανενα κοντα σου

πολύ θα το ήθελα να επισκευτώ κάποιο distellery αλλά δυστηχώς πολύ μακριά, κάποιο στην τασμανία (δύο ώρες πτήρηση από Σύνδεϋ) και τα υπόλοιπα στην victoria (μερικά δεκάδες μίλια μακριά), ρωτησα ωστόσο στο μπαράκι που συνηθίζω να επισκεπτομαι κάποια βράδια με ικανοποιητική κάβα σε malt και irish και ο μπάρμαν μου είπε πως δεν έχει αυστραλέζικο malt αλλά μπορούσα να δοκιμάσω το αυστραλέζικο ρούμι !!

Ωστόσο σε κάτι κάβες είδα τρις ετικέτες αυστραλέζικου malt!

Φιλε cheese, απο Irish whiskey παίζει τίποτα down under ή στα DF που περνάς;

Δεν μπορεί, όλο και κανα καλό Bushmills ή Jameson θα εχει βρεθει μπροστά σου....

πολύ σωστή παρατήρηση, είχα αμελήσει να αναφερθώ στα irish. Υπάρχουν σχεδών παντού αλλά μόνο αυτές οι δύο ετικέτες, Jameson και bushmills, ιδιαίτερα στο hong kong όταν έφυγα την τελευταία εβδομάδα είχε έναν ΄νέο πάγκο μόνο για τα bushmills, με κάποια ιδιαίτερα ακριβές εμφιαλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

... είχα αμελήσει να αναφερθώ στα irish. Υπάρχουν σχεδών παντού αλλά μόνο αυτές οι δύο ετικέτες, Jameson και bushmills, ιδιαίτερα στο hong kong όταν έφυγα την τελευταία εβδομάδα είχε έναν ΄νέο πάγκο μόνο για τα bushmills, με κάποια ιδιαίτερα ακριβές εμφιαλώσεις !

shoot'em next time cheese

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απο μονη της αποτελει ειδηση...Στην πιο ακριβη ευρωπαικη χωρα ανακαλυπτεις τις καλυτερες τιμες. :scratch_one-s_head: Συμβουλη προς ναυτιλλομενους.Αν σας βγαλει ο δρομος απο duty free Μοσχας και Αγ.Πετρουπολης ψαξτε (ετσι και αλλιως πανω τους θα πεσετε :whistle3: ) για τα φθηνοτερα malt whiskies που θα βρειτε στην Ευρωπη.Ενδεικτικα αναφερω...Ardbeg λιτρο 41 ευρω,Aberlour A"bunadh 38 ευρω,Αberfeldy 21 y.o. 55 ευρω,Lagavulin 16y.o. 33 ευρω,Τalisker 10 y.o. 27 ευρω :prankster2: Επισης εχει σημαντικη ποικιλια σε εμφιαλωσεις (βρηκα Highland park Magnus edition,Macallan replica 1824,Ichiro"s card series κλπ).

Το νου σας...α) μην αγορασετε απο το πρωτο μαγαζι που θα βρειτε,ειναι καμποσα και με σημαντικες διαφορες σε ποικιλια και τιμες μεταξυ τους,...β) μπορειτε να ψωνισετε μονο :help: αν ταξιδεψετε απευθειας στην Ελλαδα (ή σε αλλη χωρα της Ε.Ε.),οχι αν περασετε μεσω αλλου αεροδρομιου,θα σας τα κρατησουν και θα τα μπουκωσουν στην υγεια του κοροιδου. :hysteric:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και αρκετό καιρό έχω κανονίσει ένα ταξίδι για το Παρίσι αρχές Δεκέμβρη. Δεν έχω ακούσει όμως και

τα καλύτερα για το duty free του. Ξέρετε κάτι?

Γνωρίζει κανεις τα καταστήματα La Maison du Whisky και Le Bon Marché? Αξίζει να τα

επισκευτώ?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό έχω κανονίσει ένα ταξίδι για το Παρίσι αρχές Δεκέμβρη. Δεν έχω ακούσει όμως και

τα καλύτερα για το duty free του. Ξέρετε κάτι?

Γνωρίζει κανεις τα καταστήματα La Maison du Whisky και Le Bon Marché? Αξίζει να τα

επισκευτώ?

Είχα πάει πέρσι τα Χριστούγεννα.

Duty free τίποτα ιδιαίτερο.

La Maison du Whisky είναι πολύ πιο μικρό από ό,τι φανταζόμουν, με σχετικά τσουχτερές τιμές, αλλά έχει αξιόλογες εμφιαλώσεις, μερικές εκ των οποίων ειδικές για το LMDW. Πιο πολύ πάντως με εντυπωσίασε ένα "παράρτημά" του σε άλλο μέρος της πόλης με μόνο Γιαπωνέζικα ουίσκυ, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Είχα βγάλει κάτι φωτογραφίες για να ανεβάσω στο forum, αλλά μάλλον το ξέχασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Βρέθηκα ξανά τις τελευταίες ημέρες σε αεροδρόμια και άγνωστους τόπους να συμπληρώσω έτσι τα περί duty free. :mail1:

Η Σιγκαπούρη έχει μια μέτρια κάβα με κάποια ξεχωριστές εμφιαλώσεις σε ξεχωριστή θέση όπως το Laphroaig 18 y.o. Cask Strength, ένα Belvenie 30 y.o. και μερικά άλλα. Δεν είχε καθόλου Ιρλανδέζικα και το χειρότερο είναι οι τιμές, αφού και το αεροδρόμιο, απο ότι φαίνεται ακολουθεί την "έμμεση ποτοαπαγόρευση", που επικρατεί και στην πόλη, με ιδιαίτερα υψηλές τιμές που κάνουν το αλκοόλ απλησίαστο! Παράδειγμα το yamazaki 12 y.o. που στο hong kong το βρήσκω με 35 με 37 Ευρώ, στο duty free της Σιγκαπούρηs έκανε περίπου στα 50 Ευρώ και σε supermarket στην πόλη το βρήκε μέχρι και 70 Ευρώ !!!:girl_impossible:

Η Kuala Lumpur της Μαλαισίας ακολουθώντας τις τακτικές των μουσουλμανικών χωρών, με έλεγχο κάθε αποσκευής που μπαίνει στο αεροδρόμιο και την απουσία αλκοολούχων ποτών από το duty free!! :unsure::sad1:

Τέλος έφυγα από ένα επαρχιακό αεροδρόμιο στην τουριστική περιοχή του Sabah (32 βαθμούς κελσίου σήμερα :beach: ! Ναι, έκανα και μπάνιο στην θάλασσα! :cool::biggrin1: ) και ως τουριστική περιοχή το duty free είχε και κάποια whiskies κυρίως σε Blended (Dewar's, Famous Grouse ένα St.Andrews και φυσικά το αγαπημένο των Ασιατών Chivas Regal) δύο malt (Glanfiddich και Highland Park) και κανένα Ιρλανδέζικο.

Και τώρα πάλι πίσω στους 8 με 10 βαθμούς κελσίου του Hong Kong ... μονολογόντας μέσα στο καλοκαιρινό μου κουστούμι... "έπρεπε να είχα πάρει εκείνο το cask strength"80 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπάρχει πιθανότητα κάποιος φίλος να έρθει από Βαρκελώνη μέσα στην εβδομάδα.

Ξέρεις κανείς αν αξίζει να μου φέρει κανένα whisky από αεροδρόμιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρουμε αν υπάρχει κάτι καλό σε malt στο αεροδρόμιο Μακεδονία της θεσσαλονίκης?

Φίλε μου αμφιβάλλω πάρα πολύ αν έχουμε κάτι το ιδιαίτερο σε malt στο αεροδρόμιο, είναι πολύ μικρό το μαγαζί!!!

Ρε παιδιά μπήκα στο site του maison du whisky και έπαθα πλάκα με την ποικιλία που διαθέτει! χικ!! γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει επιλογή για αγγλικά γιατί απο γαλλικά δεν σκαμπάζω γρι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μόλις επέστρεψα από σύντομο ταξίδι στην Κύπρο.

Στη Λεμεσό, όπου και έμεινα, προμηθεύτηκα 2 μπουκάλια Teachers του λίτρου (9.99€ έκαστο) και Higland Park 12yo του λίτρου(33€)από τοπικό super market.

Στο αεροδρόμιο της Λάρνακας χτύπησα Old Pulteney 12yo του λίτρου στα 33€ και 3 μινιατούρες Connemara (12yo, cask strength και ένα απλό) στα 13.50€ με δώρο Glencairn.

Στό αεροδρόμιο είχε αρκετά καλή ποικιλία για τα πρωτάρικα μάτια μου. Δεν είδα όμως Laphroaig 10 Cask Strength και Ardbeg Uigedail τα οποία ήθελα πολύ να προμηθευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από σύντομο ταξίδι στην Κύπρο.

Στη Λεμεσό, όπου και έμεινα, προμηθεύτηκα 2 μπουκάλια Teachers του λίτρου (9.99€ έκαστο) και Higland Park 12yo του λίτρου(33€)από τοπικό super market.

Στο αεροδρόμιο της Λάρνακας χτύπησα Old Pulteney 12yo του λίτρου στα 33€ και 3 μινιατούρες Connemara (12yo, cask strength και ένα απλό) στα 13.50€ με δώρο Glencairn.

Στό αεροδρόμιο είχε αρκετά καλή ποικιλία για τα πρωτάρικα μάτια μου. Δεν είδα όμως Laphroaig 10 Cask Strength και Ardbeg Uigedail τα οποία ήθελα πολύ να προμηθευτώ.

Φιλε το Laphroaig C/S δεν διαθέτετε στην αγορά των Duty Free

και το Ardbeg Uigedail και Corryvreckan από όσο γνωρίζω είναι διαθέσιμα μονο στα WoW στην Βρετανία :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...