Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Φίλτατοι συμφορουμίτες χρειάζομαι επειγίντως βοήθεια στο εξής:

Την Μεγάλη Δευτέρα, δυο διαφορετικοί φίλοι μου πάνε ο ένας ΗΠΑ και ο άλλος Ντουμπάι. Σε ποιον πιστεύετε αξίζει να δώσω λεφτά για το Duty Free? Που θα είναι φτηνότερα; Ενδιαφέρομαι να αγοράσω Highland Park γiα να είμαι ακριβής.

Η συμβουλή σας;

Link to comment
Share on other sites

Ambu δώσε και στους 2 χρήματα και συνεννοείστε τηλεφωνικά αν χρειαστεί. Νομίζω ότι και από τα 2 κερδισμένος θα είσαι έτσι κι αλλιώς.

Μόνο φρόντισε να ζητήσεις κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα, μην επαναπαυθείς απλά στο ότι βρήκες κάτι 10-20 ευρώ φθηνότερο, αυτό θα το ξεχάσεις μετά από λίγο καιρό, ενώ αν έχεις μια εμφιάλωση λίτρου που τη βρίσκεις μόνο σε DF έχει άλλη αξία.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο φρόντισε να ζητήσεις κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα, μην επαναπαυθείς απλά στο ότι βρήκες κάτι 10-20 ευρώ φθηνότερο, αυτό θα το ξεχάσεις μετά από λίγο καιρό, ενώ αν έχεις μια εμφιάλωση λίτρου που τη βρίσκεις μόνο σε DF έχει άλλη αξία.

Συφωνό απόλυτα με Wisdom.

Aν δεν υπάρχει εξωφρενική διαφορά,καλύτερα να κυνηγήσεις κάτι άλλο.

30άρια στο κάτω κάτω βρίσκεις και στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρισυ πήγα 2 φορές αμερική (O'Hare στο Chicago και JFK στην NY). Τα DF δεν έχουν τίποτα εξαιρετικό. Ότι βρεις εκεί, θα το βρεις και σε ένα regular ευρωπαικό DF. Αντίθετα έχω διαβάσει ότι στο Dubai υπάρχει ένα από τα καλύτερα DF του κόσμου. Μην τρως πρόλογο από τα DF της Αμερικής. Θα μετανιώσεις. Η απάντηση μου είναι για DF και όχι για Liquor Store, όπου στην ΝΥ υπάρχει το Park Avenue Liquor Store και στο Chicago τα Binny's και Sam's Wine που είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σε ποικιλία (και με αποκλειστικές εμφιαλώσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Χθες πέρασα 2 ώρες στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης και άλλες 3 ώρες στο αεροδρόμιο του Μονάχου και επέστρεψα χωρίς ούτε ένα μπουκάλι whisky. Είχε όλα τα νέα Glenmorangie - πλην του Signet - (που δεν έχω κανένα), Ardbeg, Laphroaig, Glenfarclas, Ardmore και Scapa, Glenfiddich, Diageo Classics και DE, Jura και άλλα που πλέον δεν θυμάμαι. Τα μόνα που λίγο με τραβήξαν ήταν τα απλα Scapa και Ardmore παρά όλα τα υπόλοιπα, και όπως σας είπα τελικά δεν έφερα τίποτα... μάλλον για να πω ολόκληρη την αλήθεια έφερα 2 υπέροχα Rioja Gran Reserva που είχα δοκιμάσει στην Βαρκελώνη. Μήπως ήρθε ο κορεσμός; Έφτασα στο σημείο εκείνο που μου κάνουν μικρή εντύπωση τα κλασικά μπουκάλια και ψάχνω μόνο το εξεζητημένο; Δεν ξέρω, αλλά προβληματίζομαι. Επιπλέον πέρασα 5 μέρες στην Βαρκελώνη μόνο με πολύ καλά κρασιά Rioja (καλά για μένα που δεν το κατέχω το θέμα) και μπόλικη μέτρια φτηνή μπύρα με tapas (σε αντίθεση με πολλούς δεν έχω καμία απαίτηση από την μπύρα μου). Ούτε σταγόνα whisky και δεν μου έλειψε καθόλου!!!!! :o

Θα σας έγραφα και ένα report για την όμορφη, μόνιμα γιορτινή και φιλόξενη Βαρκελώνη, αλλά θα μου απαντήσει άμεσα ο Wisdom περιγράφοντας την άσχημη, βρώμικη και δύσωδη Βαρκελώνη, γεμάτη εγγλέζους τραμπούκους, πρεζάκια και αδερφές, οπότε δεν συνεχίζω... ;):tongue: (για παλαιότερα μέλη του forum)

Link to comment
Share on other sites

a)και άλλα που πλέον δεν θυμάμαι.

:cool: Μήπως ήρθε ο κορεσμός;

c)Ούτε σταγόνα whisky και δεν μου έλειψε καθόλου!!!!! :o

νομιζω οτι πρεπει να το κοιταξεις και γρηγορα.

και αν δε βρεις γιατρο,σου χρειαζεται μια συντομη επισκεψη στα aaw με τους γνωστους - αγνωστους :lol:

Link to comment
Share on other sites

ioja (καλά για μένα που δεν το κατέχω το θέμα)

Κάτι μάθαμε στο mini σεμηνάριο στο Spinte όμως ε?.

Όσο για τον προβληματισμό σου,πιστεύω πως είναι κάτι παροδικό.....και εμένα κατά καιρούς με πιάνει(για την ακρίβεια με αφήνει η μούρλα μου για το Whisky :crazy: ) αλλά επιστρέφει και πάλι δυναμικά!!!!!.

Και στο κάτω κάτω αν δεις τα σκούρα,πάρε το δρόμο προς τα Αθήνας και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η ειδική ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είχε όλα τα νέα Glenmorangie - πλην του Signet - (που δεν έχω κανένα)

Το Astar το είχε??? Άν ναι και δεν το πήρες θες .......ξύλο (από τα Ozark Mountains κατα προτίμηση):lol:

Kαι για το Τraditional επίσης (μόνο και μόνο η συσκευασία και το μπουκάλι είναι καύλα).

Το Bunna Darach Ur που λέγαμε?

Το Bushmills 1608 400th Anniversary???

Έστω ένα Jameson 12y.o. (κάπου διάβαζα τις προάλες πόσο sexy είναι το άρωμα του, πραγματικά έτσι είναι 100%!!) του λίτρου έπρεπε να το χτυπήσεις ρε αδελφέ!!!!!!

ΚΡΑΣΟΜΠΑΝΙΕΡΑ!!! Μην τολμήσεις να την ξαναπείς στον Wisdom!!! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπαινεις στην εμμηνοπαυση? (Με το καθρεφτακι) βρισκεις πλεον ασπρες τριχες στους ορχεις? Λαμβανεις μεθοτρεξατη? Εισαι διχασμενη προσωπικοτητα? Κρυφοκρασοπατερας που τωρα εκδηλωνεσαι? Βαρελοφρονικος δαχτυλος στους κολπους της society?

Ανακαλεισαι στην ταξη αλλιως πρεπει να περασω μια ωρα μαζι σου ιδιαιτερως :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Θα σας έγραφα και ένα report για την όμορφη, μόνιμα γιορτινή και φιλόξενη Βαρκελώνη, αλλά θα μου απαντήσει άμεσα ο Wisdom περιγράφοντας την άσχημη, βρώμικη και δύσωδη Βαρκελώνη, γεμάτη εγγλέζους τραμπούκους, πρεζάκια και αδερφές, οπότε δεν συνεχίζω... ;):tongue: (για παλαιότερα μέλη του forum)

Καμία σχέση. Η Βαρκελώνη είναι μία από τις πόλεις που μου αρέσουν πολύ. Είχα περάσει εκεί μόνο 3 μέρες, αλλά απολαυστικές.

Το μόνο που μου είχε κάνει εξαιρετικά αρνητική εντύπωση ήταν ότι τα club τους ήταν χωρίς γούστο (σαν κουτιά) και ότι σέρβιραν αβέρτα μπόμπες (εκεί καταρρίφθηκε ο μύθος που είχα πλάσει για το ελληνικό θλιβερό προνόμιο με τις μπόμπες). Πάντως ο περίπατος στη Ράμπλα με κατεύθυνση τη θάλασσα σε μια ηλιόλουστη ημέρα είναι μοναδικό προνόμιο αυτής της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

:help::help: Αδελφέ ΣΕ τηλεφωνώ αλλά δεν απαντάς...στο κινητό,στο σταθερό...τίποτα.

Αρχίζω και ανησυχώ :tongue: Τι σου συμβαίνει;;Και στο είπα είναι φλώροι οι Καταλανοί αλλά δεν με άκουγες :D Αν είχες πάει στη Χώρα των Βάσκων θα σε περιμέναν τα αδέλφια μου και θα περνούσες ''πούδρα''.

ΟΚ δεν λέω και'μένα μου αρέσει η Rioja αλλά όλα έχουν την ώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Kαι μιας και είπε ο Mac για τη Χώρα των Βάσκων, μου ήρθε στο μυαλό ο Γιόσου (Σαριέγκι) - αλλά και τα άλλα παιδιά με τον χθεσινό άθλο, την γκολάρα του "τυπάρα" κλπ αλλά αυτό που μου έμεινε ρε παιδιά από αυτή τη ματσάρα (μιλάμε οτι σε κάτι φάσεις τα "υποβρύχια" κρύβανε τη μπάλα-αλλά και οι δικοί μας βράχοι!!) ξέρετε τι είναι????

ΑΥΤΗ Η ΝΤΡΙΠΛΑ ΤΟΥ ΜΑΝΤΖΙΟΥ ΣΤΟ 0-1 ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ 2 ΑΜΥΝΤΙΚΟΥΣ!!!!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΤΑΚΟΥΝΟΝΤΡΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΗ ΤΥΧΗ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟ 0-2 ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΦΑΣΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ tomy είχε και Balvenie ρε φίλε (10,12, 21 και 17άρι New Oak στα 95 ευρώ - πολλά δεν είναι;;;;). Μόλις είδα το μήνυμα σου, σκέφτηκα "ιεροσυλία, δεν ανέφερα το Balvenie του tomy". Είναι πολύ σημαντικό ότι πλέον δεν είναι το Balvenie, αλλά το Balvenie του tomy!!! Τον προσδιορισμό τον κέρδισες με το σπαθί σου.

@ giorgos θα'ρθω δεν γλυτώνομαι εύκολα...

@Celtic1 όχι όχι όχι όχι και όχι. Θα την λέω στον Wisdom όσο γουστάρω ρε! :tongue: Για παράδειγμα "Αν βιάζεστε να μάθετε την άποψή μου σε κάτι σχετικό με ουίσκυ ρωτήστε με. Απαντώ άμεσα!"

Μηπως μπαινεις στην εμμηνοπαυση? (Με το καθρεφτακι) βρισκεις πλεον ασπρες τριχες στους ορχεις? Λαμβανεις μεθοτρεξατη? Εισαι διχασμενη προσωπικοτητα? Κρυφοκρασοπατερας που τωρα εκδηλωνεσαι? Βαρελοφρονικος δαχτυλος στους κολπους της society?

Ανακαλεισαι στην ταξη αλλιως πρεπει να περασω μια ωρα μαζι σου ιδιαιτερως :rolleyes::D

Ας απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα: Δεν νομίζω. Όχι ακόμα, αλλά πληθαίνουν στο τριχωτό της κεφαλής (ευτυχώς είμαι ανοιχτόχρωμος και δεν πολυφαίνονται) άσε που παρά την υπερμεγέθη κοιλιά μου ακόμα τα βλέπω χωρίς καθρέφτη. Όχι ηθελημένα. Όχι - Ναι - Όχι - Ναι - Όχι - Ναι - Όχι - Ναι. Μάλλον φανεροκρασοπατέρας, καθώς ποτέ δεν έκρυψα την αγάπη μου για τον οίνο τον ερυθρό. Ποτέ δεν θα λειτουργούσα ως δάκτυλο εγκολπίως της society (ή εκτός της) παντιοτρόπως (μέσος, παράμεσος ή δείκτης) :shok: . Το τελευταίο ακούγεται απειλητικό και όσο και αν τα φιλελεύθερα ήθη μου κολάζονται από περιέργεια, η συντηρητική μου αγωγή τα οδηγεί σε καταστολή βιαίως!

@Wisdom Συμφωνώ με αυτήν την άποψη σου, διαφωνώ (προφανώς) με μια παλαιότερη σου που αφορά το Amsterdam.

@McChariz Διαφωνώ με ουτοπικές (ποσω μάλλον εθνικιστικές και κοντόφθαλμες) διεκδικήσεις ανεξαρτησίας απ'όπου και αν προέρχονται (Βασκωνία, Κορσική, Σκωτία, Φλάνδρα, Quebec, Taiwan ή Ανατολικό Timor). Η ομοσπονδία (ιδανικά) χαρακτηρίζεται από τον αλτρουισμό των ισχυρότερων προς τους πιο αδύναμους.

@Celtic 2 Πράγματι εντυπωσιακή ντρίπλα (μόλις την είδα σε επανάληψη, καθώς την ώρα του αγώνα πετούσα)!

Link to comment
Share on other sites

Έστω ένα Jameson 12y.o. (κάπου διάβαζα τις προάλες πόσο sexy είναι το άρωμα του, πραγματικά έτσι είναι 100%!!) του λίτρου έπρεπε να το χτυπήσεις ρε αδελφέ!!!!!!

Εδώ είπαμε θα σε φτιάξω εγώ,έχει κανά μήνα που το έσφαξα.

ps:πάλι ξεχνάει κάποιος......................................

Link to comment
Share on other sites

Theo φίλε μου!!!!

Λυπάμαι πάρα πολύ αλλά νομίζω ότι κατά την πρώτη σου κάθοδο σε Αθήνα, το μόνο φάρμακο για την πάθησή σου είναι η πρόταση του Sir Mihas. Θα περάσεις μία μέρα και νύχτα μαζί του ιδιαιτέρως και μετά θα δούμε...... :lol::D:tongue:

Εύχομαι να είναι παροδικό και ίσως να πρέπει να το κοιτάξεις και με ένα γιατρό!!! :o

ISLAY RULES!!!!

(αυτά συμβαίνουν στους ολορόσους που πίνουν κανελογαρύφαλα και λοιπά κρασοτελειωμένα αποστάγματα).

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι τον Τεο να περπαταει στην πλατεια αριστοτελους ξυρισμενος,ματωμενος,με πισσα και πουπουλα και να φοραει πλακατ που να γραφει "Νομος 1 HMWS Ειμαι κρασομποης" :D

Link to comment
Share on other sites

@ tomy ........και 17άρι New Oak στα 95 ευρώ - πολλά δεν είναι;;;;). Μόλις είδα το μήνυμα σου, σκέφτηκα "ιεροσυλία, δεν ανέφερα το Balvenie του tomy". Είναι πολύ σημαντικό ότι πλέον δεν είναι το Balvenie, αλλά το Balvenie του tomy!!! Τον προσδιορισμό τον κέρδισες με το σπαθί σου.

το new oak δε τοχω φιλε,γιατι απο το masterclass με τον Stewart δε μου ειχε κατσει και πολυ καλα.Στα 95 ευρω ειναι η τιμη του νομιζω ετσι κι αλλιως.

ευχαριστω για τα καλα σου λογια... :cray:

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι τον Τεο να περπαταει στην πλατεια αριστοτελους ξυρισμενος,ματωμενος,με πισσα και πουπουλα και να φοραει πλακατ που να γραφει "Νομος 1 HMWS Ειμαι κρασομποης" :D

Τι λέει το άτομο :D:lol::tongue::D .

έχω γονατίσει...................................................................

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...