Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Εξάντλησα όλα τα μέσα που είχα, μέχρι και την καλλίγραμμη αεροσυνοδό των Emirates έβαλα να μου βρεί το dark storm σε Μαλαισία και Ντουμπάι αλλά τζίφος, έχει το 10 μου είπε, άσε θα κατέβω ψιλικατζίδικο για φιλτράκια και θα το πάρω απο κεί της απαντάω.

Πού υπάρχει αυτό ρε παιδιά............

Το χα και για σίγουρο το Ντουμπάι.....

Κάντε όρεξη τώρα στη συνάντηση με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όποιος πέσει πάνω σε Port Charlotte 11 παρακαλώ πολύ χωρίς να με πάρει τηλέφωνο να το καβαντζώσει !!!

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να το διαθέσουν σε Αεροδρόμια (και φοβάμαι πως θα είναι αποκλειστική διάθεση)...και ενώ όλα τα υπόλοιπα κυκλοφορούσαν κανονικά και με το νόμο σε ράφια και οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρόσφατη εμπειρία απο DF Paris κανείς;

Υποσχέθηκε το φιλαράκι (αν και γαύρος) να μου φέρει κάτι, δεν έχει ιδέα όμως απο ουίσκυ....

Βασικά καλοβλέπω το sherry της καινούριας σειράς Old Pulteney !!

Απο τιμές και ποικιλία το DF; Δεν είμαι αισιόδοξος πάντος..

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατη εμπειρία απο DF Paris κανείς;

Απο τιμές και ποικιλία το DF; Δεν είμαι αισιόδοξος πάντος..

Οσονουπω θα βρισκομαι στη γαλλικη ξενιτια οποτε και θα ριξω τις ματιες μου.Αν ανιχνευσω τιποτις το συμπαθητικο θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κόσμος πάει κι έρχεται στην ξενιτιά των Βρυξελλών, ενόψη της Ελληνικής προεδρίας .

Αν γνωρίζει κάποιος για το DF εκεί , ας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια εχει επισκεφθει κανενας το DF Larnacas? οποιος εχει παει εχει να προτεινει κατι για αγορα σε τιμη σχετικα φθηνη(100-150 ευρω?) Οσο για το brora η τιμη του εχω ακουσει οτι ειναι κοντα στα 5500 ευρω αληθευει??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Όποιος πέσει πάνω σε Port Charlotte 11 παρακαλώ πολύ χωρίς να με πάρει τηλέφωνο να το καβαντζώσει !!!

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να το διαθέσουν σε Αεροδρόμια (και φοβάμαι πως θα είναι αποκλειστική διάθεση)...και ενώ όλα τα υπόλοιπα κυκλοφορούσαν κανονικά και με το νόμο σε ράφια και οθόνες.

Πες μου οτι στο έχουν φέρει γιατί το βρήκα μπροστά μου και δεν θυμόμουν οτι το θες.

Πιο συγκεκριμένα το πέτυχα στην Τουρκία, στα DF στο λιμάνι του Cesme που πέρασα απέναντι για μια μέρα από τη Χίο.

Για DF λιμανιού έχει αξιοπρεπέστατη ποικιλία αλλά δεν πήρα τίποτα λόγω του οτι είχα ήδη φορτώσει καλό και σπάνιο whisky από κάβα της Χίου.

Απ'όσο θυμάμαι, εκτός του PC11 στα 120€, έχει Talisker Dark Storm & Distillers Edition, Lagavulin Distillers Edition, An Cnoc Peter Arckle, Jameson Signature (33€), HP Einar (56€), 2-3 Βalblair, Ardbeg Ten, καποιο Macallan που δεν θυμάμαι και διάφορα άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Οι τιμές μου φάνηκαν νορμάλ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακριβό δεν είναι, ή μου φαίνεται;

νομίζω στα ευρωπαικά DF (όπου υπάρχει) η τιμή κυμαίνεται γύρω στα 90. Βασικά ούτε αυτά είχα, για να μου το έφερνε μια φίλη απο Βρυξέλλες, αν και εφόσον το έβρισκε βέβαια. Θα έχω μια δεύτερη ευκαιρία τον άλλο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στο DF της Βαρκελώνης χθες το απόγευμα δεν υπήρχε.

Κατάπληξη μού προξένησε το γεγονός ότι όλα τα Islay Malts ήταν πανάκριβα (Αrdbeg 10 ενός λίτρου στα 55-56 ευρώ, Lagavulin 16 sta 85 περίπου ευρώ κ.ο.κ).

Δοκίμασα ένα peaty Glenfiddich με πολύ καλή μύτη αλλά ως εκεί (κόστος 89 περίπου ευρώ), ένα απαλό και βουτυροβανιλάτο Glen Deveron 16 y.o., το οποίο έπαιζε στα 57 περίπου ευρώ, το 30άρι Glen Deveron με την καταπληκτικότατη μύτη αλλά και με τα επίσης 300 ευρώ για την αγορά του και κατέληξα ύστερα από παρότρυνση του υπεύθυνου στο 20άρι Glen Deveron, το οποίο δεν το είχε ανοιχτό για tasting, αλλά έλεγε ότι πλησίαζε αρκετά στο 30άρι,(1 λίτρο στα 84,5 ευρώ), και είναι έκδοση που διατίθεται μόνο στα DF Βαρκελώνης, Μαδρίτης και U.K.

Θα το πιούμε και θα δούμε...........

PC 11 ούτε για δείγμα, παρότι είχα άδειο trailer, για να φορτώσω.

Επίσης κάτι Jameson και λοιπές απλές δημοκρατικές δυνάμεις υπήρχαν σε εξευτελιστικές τιμές, όπως και σε πολυκατάστημα της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Alekos κλαίω με το ΛΟΙΠΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ χαχαχα ! Η αγορά σου μου ακούγεται πολύ καλή !

Κέλτη εσύ ρε φίλε; Άμα αρχίζεις να ξεχνάς κ εσύ την βάψαμε ?

Το pc11 το έχω τσιμπήσει εις διπλούν ένα από Άμστερνταμ κ ένα από Γερμανία,ναναι καλά οι φίλοι ταξιδιώτες και η τιμή του και στα δύο αεροδρόμια ήταν στα 115.

10,45 ευρώπουλα το χρόνο μας ζητάνε οι αγαπητοί φίλοι μας εκεί στο islay , τσιμπημένο ΚΑΙ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Update από DF Καΐρου. Όλες οι τιμές σε δολάρια ΗΠΑ και τα περισσότερα μπουκάλια είναι λίτρου:

Macallan whisky maker's edition 135

Macallan select oak 65

Glengrant 10yo 43

Glenlivet 12yo 60

Strathisla 12yo 43

Glenmorangie Quinta ruban 12yo 56

Glenfiddich 15yo solera vat 1lt 55

Glenfiddich 18 1lt 67

Longmorn 16yo 95

Aberlour 10yo 55

Balvenie triple cask 12yo 60

Cardhu 12yo 55

Glenfiddich rich oak 14yo 51

Glenfiddich 12yo 45

Glenmorangie lasanta 56

Islay mist 17yo blended 55

Laphroaig QA cask 65

Jura origin 10yo 42

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τις επόμενες ημέρες πρώτα ο Θεός θα περάσω από duty free Λονδίνου (Heathrow Τ5) και Houston, USA (George Bush Int'l Airport). Αν και θα είμαι μόνο με χειραποσκευή και με όχι πολλή ώρα στη διάθεσή μου, θα προσπαθήσω να ενημερώσω με εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι βέβαιος αν γράφω στην σωστή ενότητα αλλά δεν με νοιάζει.

Λοιπόν, αφού πέρασα ήδη μια φορά από Heathrow T5 και αγόρασα 5 μπουκαλάκια (το ένα όμως παραγγελιά του Tomy) νά'μαι ξανά εδώ Heathrow T5, transit αυτή τη φορά για Houston, TX, USA. Δεν πρόκειται βέβαια να αγοράσω τίποτα στο outbound flight, αλλά επειδή έχω 4 ώρες waiting στο business lounge είπα να δω τι έχουν από αλκόολ. Έκαναν το λάθος λοιπόν οι Άγγλοι να έχουν ελεύθερα (μεταξύ άλλων πιο συνηθισμένων) και Glenlivet 15 yo και Drambuie Whisky Liquor 15 yo. Περιττό να σας πω ότι τους έχω βάλει μέσα με όλα αυτά που επχω πιει. Ελπίζω να μη με κατεβάσουν από το αεροπλάνο μόλις καταλάβουν ότι είμαι σχεδόν μεθυσμένος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Duty Free Πράγας, τιμές τόσο υψηλές που είναι για γέλια! Αυτό που όμως είναι απορίας άξιον, είναι το ότι οι τιμές του malt whisky και γενικώς των ποτών στα bar, στα εστιατόρια και στα ξενοδοχεία της Πράγας είναι εξαιρετικές. Πώς εξηγείται αυτό άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξεχάσει Celtic, αλλά δε νιώθω ότι έχασα και τίποτα σημαντικό, μια και όσο ήμασταν εκεί όλο και κάτι σπουδαίο κάναμε. Πραγματικά εξαιρετική πόλη που ευχαρίστως ξαναπάω. Την κατατάσσω εύκολα στο top 4 των Ευρωπαϊκών πόλεων, μαζί με Φλωρεντία, Παρίσι και Εδιμβούργο. Και μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε το cocktail με το Laphroaig που σας έγραψα στο άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...