Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Glenmorangie NAS, 'The Tayne', Amontillado Sherry Cask Finsh, 43%, OB


Islaynder

Recommended Posts

768235892_gmgob.non471.jpg.e8be1eb5c5ca71410a7cf89be24cc700.jpg
 
 
The Tayne λοιπόν... ένας θρύλος στο ποτήρι μας, για να δούμε...
 
Χρώμα: Ζεστό κεχριμπάρι με πορτοκαλί αποχρώσεις. Αναδέυοντας στο ποτήρι, αραιά δάκρυα αργοκυλάνε στη ράχη του glencairn σχηματίζοντας τέλειες σταγόνες. Δεν ενσωματώνονται, όχι, παραμένουν πεισματικά εκεί αναμένοντας την επόμενη δίνη που θα τις ξαναγενήσει σε άλλο σημείο.
 
Μύτη: Εντυπωσιακά αισθητό και αρκετά αισθητικό το sherry cask finish κάνει την εμφάνιση του, όμορφο χωρίς να κουράζει μαγνητίζει τη μύτη στο χείλος του ποτηριού. λιπαροί ξηροί καρποί παίρνουν τη σκυτάλη, αμύγδαλα κυρίως μαζί με κάποιο ξεχασμένο φουντούκι, μικρά κομμάτια μαύρης σοκολάτας εμφανίζονται περιτυλιγμένα με αρκετό μέλι, ''ακούγεται'' αρκετά γλυκό. Νατο και το βαρέλι εμφανίζεται, αμερικάνικη ή καναδική δρυς, ποιος να ξέρει? Εμποτισμένα από fino amontillado πριονίδια, θεωρείς ότι ξεπέσαν στο ποτήρι σου, είναι παιχνιδιάρικα και κρύβονται!
 
Στόμα: Πλούσιο, γεμάτο και βελούδινο. Ναι τσιμπάει λίγο αλλά δεν ενοχλεί. Η γλυκάδα είναι αρκετή και παραμένει, μέλι και λογιών ζάχαρες που γίναν καραμέλες, έχουν την αποκλειστική ευθύνη. Κάπου εκεί εμφανίζονται τα αμύγδαλα με τα φουντούκια να φέρνουν ενισχύσεις και να μονομαχούν για την πρωτοκαθεδρία. Η μάχη είναι αδυσώπητη και κρατά αρκετά. Χαμός ρε φίλε, έχουμε θύματα!
 
Επίγευση: Παρατεταμένη με εναλλαγές, ξηρή, πικάντικη, δρύινη και στο τέλος σου μένει το amontilado.
 
Συνολικά: Αρχοντικό whisky με αρχή μέση και τέλος, πολυσύνθετο σε όλα του τα στάδια που δικαίως φέρει τον τίτλο Glenmorangie Legends
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Glenmorangie NAS, 'The Tayne', Amontillado Sherry Cask Finsh, 43%, OB
  • 2 months later...

Thanks @Islaynder για το δείγμα.

Η άποψη μου, άν το μύριζα-δοκίμαζα blind, δεν θα πήγαινε με τίποτα ο νους μου σε Glenmorangie. Έχει χάσει τον χαρακτήρα του και μοιάζει με τον συρφετό που βγαίνει από την κοιλάδα του Spey, ειδικά αρωματικά. Στη γεύση έχει ένα εκλεπτυσμένο στυλ, αλλά είναι φουλ της γλύκας με σιρόπια. Λίγα μπαχαρικά και πολλά αποξηραμένα φρούτα, σύκο, παπάγια, και τέτοια. Επίγευση? Έγινε μπουχός....

Σε γενικές γραμμές είναι αυτό που χαρακτηρίζω ως "γυναικείο" malt, δεν είναι κακό, δεν είναι και κάτι σπουδαίο, είναι πολύ απαλό και γλυκό σαν καραμέλα.....

Απορώ που το βρήκες "αρχοντικό".

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Celtic said:

Thanks @Islaynder για το δείγμα.

Η άποψη μου, άν το μύριζα-δοκίμαζα blind, δεν θα πήγαινε με τίποτα ο νους μου σε Glenmorangie. Έχει χάσει τον χαρακτήρα του και μοιάζει με τον συρφετό που βγαίνει από την κοιλάδα του Spey, ειδικά αρωματικά. Στη γεύση έχει ένα εκλεπτυσμένο στυλ, αλλά είναι φουλ της γλύκας με σιρόπια. Λίγα μπαχαρικά και πολλά αποξηραμένα φρούτα, σύκο, παπάγια, και τέτοια. Επίγευση? Έγινε μπουχός....

Σε γενικές γραμμές είναι αυτό που χαρακτηρίζω ως "γυναικείο" malt, δεν είναι κακό, δεν είναι και κάτι σπουδαίο, είναι πολύ απαλό και γλυκό σαν καραμέλα.....

Απορώ που το βρήκες "αρχοντικό".

Πήρες τη τελευταία μερίδα από ένα 43άρι ουίσκι ανοιγμένο κάτι μήνες... τι περίμενες δηλαδή, να σου δώσει φάπα? Τώρα σε σχέση με το 18άρι, είναι σίγουρα άρχοντας μπροστά του, περισσότερο δεμένο, καλύτερη μύτη και σίγουρα επίγευση! Στο μόνο αρνητικό που θα συμφωνήσω είναι η γλύκα του, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό ρε φίλε, σαν να μου πει κάποιος ότι τα καπνιστά είναι χάλια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Islaynder said:

Πήρες τη τελευταία μερίδα από ένα 43άρι ουίσκι ανοιγμένο κάτι μήνες... τι περίμενες δηλαδή, να σου δώσει φάπα? Τώρα σε σχέση με το 18άρι, είναι σίγουρα άρχοντας μπροστά του, περισσότερο δεμένο, καλύτερη μύτη και σίγουρα επίγευση! Στο μόνο αρνητικό που θα συμφωνήσω είναι η γλύκα του, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό ρε φίλε, σαν να μου πει κάποιος ότι τα καπνιστά είναι χάλια! 

Για να εξιλεωθείς πρέπει να δώσεις πλέον 2 καλά δείγματα στον @Celtic.😄😄😄

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DMTK said:

Δε τρώει πότε μπέργκερ...χωρίς ουίσκι :biggrin1:

Μάλλον, πρέπει να μάθει την παστουρμαδόπιτα.😄😄😄

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Islaynder said:

σαν να μου πει κάποιος ότι τα καπνιστά είναι χάλια! 

να προσέχεις τι γράφεις.... ακόμα και για αστείο! Καιρό έχω να μπανάρω κανα μέλος! 😅 😂 🤣

@mitsubae πως επιτρέπεις να γράφονται τέτοια πράγματα!?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Islaynder said:

Πήρες τη τελευταία μερίδα από ένα 43άρι ουίσκι ανοιγμένο κάτι μήνες... τι περίμενες δηλαδή, να σου δώσει φάπα?

Δε σε καταλαβαίνω ρε φίλε. Το δοκίμασα και έγραψα την γνώμη μου. Διαφώνησα στον χαρακτηρισμό 'αρχοντικό' που του έδωσες. ΟΚ, και λοιπόν? Ο καθένας έχει την άποψη του, θα χαλάσουμε τις καρδιές μας; 

(2 burgers??? :D πλάκα κάνεις.....με καμμιά σιτεμένη προβατίνα από χασάπη στον Ασπρόπυργο, αργοψημένη στα κάρβουνα σου, κάτι μπορει να γίνει....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Celtic said:

Δε σε καταλαβαίνω ρε φίλε. Το δοκίμασα και έγραψα την γνώμη μου. Διαφώνησα στον χαρακτηρισμό 'αρχοντικό' που του έδωσες. ΟΚ, και λοιπόν? Ο καθένας έχει την άποψη του, θα χαλάσουμε τις καρδιές μας; 

(2 burgers??? :D πλάκα κάνεις.....με καμμιά σιτεμένη προβατίνα από χασάπη στον Ασπρόπυργο, αργοψημένη στα κάρβουνα σου, κάτι μπορει να γίνει....)

Κουβέντα κάνουμε και η γνώμη σου είναι σεβαστή, γιατί να μη διαφωνήσουμε? Έτσι αποκτά ενδιαφέρον και το τραπέζι... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Islaynder said:

γιατί να μη διαφωνήσουμε?

Αυτό λέω κι εγώ...εσύ μου φάνηκε οτι στράβωσες που διαφώνησα.

Πάντως να ξέρεις, είμαι και σχετικά προκατειλημμένος με τα Glenmorangie. Μαζί με το Springbank είναι τα 2 αγαπημένα μου και όπως καταλαβαίνεις οι προσδοκίες μου είναι πάντα μεγάλες από αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...