Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές


Recommended Posts

27 minutes ago, Celtic said:

Ηθελημένα γιατί να το κάνει κάποιος;

Θα συμπληρώσω και στην καλή θέληση των διαχειριστών. Να βρουν μια φόρμουλα για καλύτερο φιλτράρισμα.

 

13 minutes ago, DMTK said:

Για λόγους διαφήμισης ή/και αποπροσανατολισμού, να μη χρησιμοποιήσω βαρύτερους όρους...

Δεν πιστεύω ότι γίνεται ηθελημένα. Ενδεχομένως να μην έχει το site το merge functionality ή να είναι και δύσκολο αφού με το που ανεβαίνει ένα μπουκάλι, το βάζουν πολλοί στην συλλογή τους ή στο wishlist και αυτό μπορεί να μην υποστηρίζεται από το merge. Σε κάθε περίπτωση, με μια απλή ερώτηση λύνεται. Έχω ήδη ρωτήσει έναν από τους εκεί admins. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Makis said:

Καλημέρα!

Την είχα την υποψία εδώ και μήνες, βρήκα αφορμή να την εξωτερικεύσω... Στο whiskybase.com μπορεί οποιοσδήποτε να καταχωρήσει μια νέα εμφιάλωση χωρίς κανένα έλεγχο; Δεν υπάρχει κάποιο φιλτράρισμα, κάποιος έλεγχος; Δηλώνεις ο,τι γουστάρεις κι αυτό είναι; Σπάω το κεφάλι μου συγκεκριμένα να βρω διαφορές σε αυτές τις δύο "διαφορετικές" υποτίθεται εμφιαλώσεις του Ben Nevis Macdonald's Traditional.

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/161626/ben-nevis-macdonalds-traditional

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/130092/ben-nevis-mcdonalds-traditional

Στο πρώτο αναγράφεται στις πληροφορίες ως έτος εμφιάλωσης το 2020, στην δεύτερη κανένα. Οι συσκευασίες απ' ότι βλέπω είναι ακριβώς ίδιες, μπορεί κάποιος να βρει κάποια διαφορά οπτικά στις ετικέτες; Αν υποθέσουμε ότι όντως οι καταχωρήσεις αφορούν διαφορετικές εμφιαλώσεις, όταν η συγκεκριμένη πληροφορία σχετικά με το έτος εμφιάλωσης δεν αναγράφεται πουθενά στην συσκευασία πώς ξέρεις τι πουλάει το κάθε κατάστημα και τι τελικά αγοράζεις; 

Πάτησα στα διάφορα links των e-shops, όντως κάποια, πολύ λίγα, δηλώνουν έτος εμφιάλωσης το 2020 ή το 2019 και τα περισσότερα κανένα. Βγάζει κανείς άκρη;

Αυτό πχ του whisky-maniac.de ποιο είναι;

https://www.whisky-maniac.de/p/ben-nevis-macdonalds-traditional-peated

Και η απάντηση.

Hi John,
Thomas has asked me to reply you. The bottles are not completely identical. One was bottled before 2020 and was intended for the UK market. The other one has been bottled in 2020, so it is a different batch.

I hope I could help you and wish you a nice evening.

Best regards
Markus

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Makis said:

Θα έσκαγα! Ευχαριστώ θερμά!

@Makis για αυτό είμαστε εδώ.

Αν ήμουν και εγώ πιο παρατηρητικός, θα το είχαμε λύσει και μόνοι μας. Το ένα είναι added 7 July 2020 και το άλλο 21 April 19 (ένα χρόνο διαφορά). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στον κόσμο των malt και πρόσφατα μου κέντρισε το ενδιαφέρον ένα μπουκάλι στο ράφι ονόματι Tamnavulin. Ακούω γνώμες και εμπειρίες γεύσεων και αρωμάτων...!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και πάλι @Peaky blinder

Καλό θα ήταν να μας πεις για ποιά ακριβώς εμφιάλωση του συγκεκριμένου αποστακτηρίου μιλάς.

Στη χώρα μας, κυκλοφορεί ευρέως η παρακάτω εμφιάλωση, που έχω συναντήσει ακόμη και σε ράφια γνωστού SM:

Υ.Γ.: Μετέφερα την ερώτησή σου, σε νήμα που προϋπήρχε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • DMTK changed the title to Ερωτήσεις για εμφιαλώσεις και αγορές
20 minutes ago, Peaky blinder said:

Για αυτό που στείλατε, Tamnavulin double cask. Μόλις το αγόρασα. Μια γνώμη; 

Πατάς στο link που σου έδωσα παραπάνω. Θα βρεις λίγα λόγια που έγραψα, όταν το δοκίμασα. Πρόκειται για ένα απλό, εισαγωγικό malt, χωρίς κάτι παραπάνω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • DMTK changed the title to Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές
On 11/8/2020 at 10:35 PM, mallios said:

Και η απάντηση.

Hi John,
Thomas has asked me to reply you. The bottles are not completely identical. One was bottled before 2020 and was intended for the UK market. The other one has been bottled in 2020, so it is a different batch.

I hope I could help you and wish you a nice evening.

Best regards
Markus

 

On 11/9/2020 at 12:59 AM, Makis said:

Θα έσκαγα! Ευχαριστώ θερμά!

 

On 11/9/2020 at 7:16 AM, mallios said:

@Makis για αυτό είμαστε εδώ.

Αν ήμουν και εγώ πιο παρατηρητικός, θα το είχαμε λύσει και μόνοι μας. Το ένα είναι added 7 July 2020 και το άλλο 21 April 19 (ένα χρόνο διαφορά). 

- To είχα παρατηρήσει αλλά το οτι έγινε added μια εμφιάλωση στο WB την τάδε χρονιά, δεν σημαίνει απαραίτητα κι οτι είναι εμφιάλωση της ίδιας χρονιάς.

- Ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο ουίσκυ. Τι different batch και μαλακίες......για core expression για διαφορά 1 έτους...Έλεος.

- Είναι πολλές οι περιπτώσεις διπλοεγγραφών στο WB, θέλει δουλειά από τους admin εκεί, αλλά τους καταλαβαίνω, πλέον είναι τόσα πολλά.....

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Celtic said:

- Είναι πολλές οι περιπτώσεις διπλοεγγραφών στο WB, θέλει δουλειά από τους admin εκεί, αλλά τους καταλαβαίνω, πλέον είναι τόσα πολλά.....

Μια καλή πρόταση ήταν να τους νοικιάσουμε τον @DMTK να τους βάλει σε τάξη!

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Μια καλή πρόταση ήταν να τους νοικιάσουμε τον @DMTK να τους βάλει σε τάξη!

Ναι και τώρα που θα εχει εκπτώσεις θα βγει οικονομικά!!😛

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DUCATI13 said:
13 hours ago, mallios said:

Μια καλή πρόταση ήταν να τους νοικιάσουμε τον @DMTK να τους βάλει σε τάξη!

Ναι και τώρα που θα εχει εκπτώσεις θα βγει οικονομικά!!😛

Να δείτε που θα τον ζητήσουν τη black friday :biggrin1:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

Η απορία μου θα φανεί ίσως αστεία αλλά  θα την καταθέσω.

Επειδή διερευνώντας την επόμενή μου παραγγελία, μπαίνω για πρώτη φορά στην κατηγορία independent bottlers, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι εστί αυτή η κατηγορία. Έχω μπει στο whisky nl και πραγματικά χάνεσαι στις ανεξάρτητες εμφιαλώσεις. Βλέπω τα ονόματα πολύ γνωστών αποστακτηρίων και αναρωτιέμαι τι είδους ανεξάρτητες εμφιαλώσεις είναι αφού έχουν την επωνυμία του αποστακτηρίου πάνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nik said:

Καλημέρα.

Η απορία μου θα φανεί ίσως αστεία αλλά  θα την καταθέσω.

Επειδή διερευνώντας την επόμενή μου παραγγελία, μπαίνω για πρώτη φορά στην κατηγορία independent bottlers, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι εστί αυτή η κατηγορία. Έχω μπει στο whisky nl και πραγματικά χάνεσαι στις ανεξάρτητες εμφιαλώσεις. Βλέπω τα ονόματα πολύ γνωστών αποστακτηρίων και αναρωτιέμαι τι είδους ανεξάρτητες εμφιαλώσεις είναι αφού έχουν την επωνυμία του αποστακτηρίου πάνω.

Ευχαριστώ.

καλημέρα Νικ

καμιά απορία δεν είναι αστεία, ρίξε μια ματιά εδώ:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nik said:

Πολύ κατατοπιστικό άρθρο.

Ευχαριστώ.

 

Απλώς να αναφέρω επιγραμματικά ότι ακόμα και αν δεν αναφέρεται το αποστακτήριο για λόγους συμβολαίου πολλές φορές με λίγη έρευνα βρίσκεται 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@Χαρασε συνέχεια της ερώτησης σου στο FB και για να μην ανοιχτεί ένα άσχετο νήμα, εδώ είναι το μέρος για ερωτήσεις σχετικά με εμφιαλώσεις, παλιά whisky κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...