Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Glenfidich 12 VS Cardhu 12


Recommended Posts

12 minutes ago, Peaky blinder said:

Για να σας βοηθήσω το ουίσκι αυτό προορίζεται για να είναι το "Χριστουγεννιάτικο μπουκάλι" που λέμε... Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις αλλά από σουπερμάρκετ δεκτές! Τα δύο συγκεκριμένα τα έβαλε πρόσφατα σε έκπτωση τα Αβ. Το Cardhu μάλιστα με ποτηράκια (τρελαίνομαι για πακέτα με ποτηράκια...) 

Έχουν όλα το σούπερ μάρκετ το jameson Black Barrel με ποτήρια δώρο αυτόν τον καιρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Peaky blinder said:

Για να σας βοηθήσω το ουίσκι αυτό προορίζεται για να είναι το "Χριστουγεννιάτικο μπουκάλι" που λέμε... Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις αλλά από σουπερμάρκετ δεκτές! Τα δύο συγκεκριμένα τα έβαλε πρόσφατα σε έκπτωση τα Αβ. Το Cardhu μάλιστα με ποτηράκια (τρελαίνομαι για πακέτα με ποτηράκια...) 

Στον ΑΒ πρέπει να υπάρχει και το Talisker Storm με 2 ποτήρια δώρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για Χριστουγεννιάτικο πάντως θα πήγαινα σε κάτι πιο ακριβό. Glenfiddich και Cardhu μπορείς να τα πιεις οποιαδήποτε μέρα του χρόνου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DMTK said:

και σκέτο αν το βρεις, χτύπα το

Τα πακέτα με ποτήρια είναι το φετίχ μου. Μόλις μπει στο σπίτι πρώτα κάθεται το κουτί μόνο του σε μια περίοπτη θέση για κάνα 10 ήμερο και μετά ανοίγεται με ιεροτελεστία! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Peaky blinder said:

Τα πακέτα με ποτήρια είναι το φετίχ μου. Μόλις μπει στο σπίτι πρώτα κάθεται το κουτί μόνο του σε μια περίοπτη θέση για κάνα 10 ήμερο και μετά ανοίγεται με ιεροτελεστία! 

καλά, πάρε κατι αξιόλογο να πιείς τώρα και τα ποτήρια θα τα ξαναβρείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και τι ποτήρια είναι. Του Jameson BB νομίζω είναι κυβικής μορφής, ενώ των Talisker & Cardhu κάνουν σαν φούσκα. Αν είναι όντως αυτά σαν φούσκα είναι τα αγαπημένα μου, τα έχω βολευτεί πολύ, είναι μεγάλα, γεμίζουν το χέρι, ευχαριστιέμαι να πίνω, και κρατάνε ένα κάποιο ποσοστό αρώματος, χωρίς να χρειάζεται να στριμώχνεις τη μύτη ή να κάνεις ασκήσεις γιόγκα για να μπορέσεις να πιεις όπως σε κάποια άλλα.....

Κατα τ'άλλα, εγώ από supermarket και χαμηλό budget, θα έβαζα και τα Johnnie Double Black και Highland Park 10 ή 12 μέσα στις επιλογές......

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο @Celtic, εξαρτάται τα ποτήρια.  Ανάμεσα στα δύο που αναφέρεις εγώ θα σου πρότεινα το Glenfiddich αλλά όπως λέει και ο @mallios τα γούστα διαφέρουν. Σίγουρα οποίο και να πάρεις να το ευχαριστηθείς, παρ' όλα αυτά ρίξε μια ματιά και σε καμία κάβα online, μήπως δεις κάτι πιο ενδιαφέρον κοντά στο budget σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Peaky blinder δεν ξέρω άν προχώρησες σε αγορά, πάντως μιας και βρέθηκα χθες ΑΒ και έριξα μια ματιά, στη θέση σου θα πήγαινα Cardhu. Νομίζω η έκπτωση στο Glenfiddich ήταν μεγαλύτερη αλλά τα ποτηράκια - "μεγάλη σταγόνα" του Cardhu είναι πανέμορφα και σαν malt νομίζω ταιριάζει περισσότερο στην εποχή φθινόπωρο προς χειμώνα, απ'οτι το Glenfiddich.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Celtic said:

@Peaky blinder δεν ξέρω άν προχώρησες σε αγορά, πάντως μιας και βρέθηκα χθες ΑΒ και έριξα μια ματιά, στη θέση σου θα πήγαινα Cardhu. Νομίζω η έκπτωση στο Glenfiddich ήταν μεγαλύτερη αλλά τα ποτηράκια - "μεγάλη σταγόνα" του Cardhu είναι πανέμορφα και σαν malt νομίζω ταιριάζει περισσότερο στην εποχή φθινόπωρο προς χειμώνα, απ'οτι το Glenfiddich.

Δεν προχώρησα ακόμη σε αγορά. Πήρα βέβαια ένα teachers να δοκιμάσω που το βρήκα σε προσφορά. Μάλλον σε cardhu θα παίξω αλλά διστάζω ακόμη με την ελπίδα να βάλει καμία προσφορά με ποτηράκια σε talisker ή langavulin. Ωστόσο στη συσκευασία που είδα εγώ του cardhu ήταν εντελώς κλειστή και δεν έδειχνε τι ποτήρια δίνει... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Peaky blinder said:

Δεν προχώρησα ακόμη σε αγορά. Πήρα βέβαια ένα teachers να δοκιμάσω που το βρήκα σε προσφορά. Μάλλον σε cardhu θα παίξω αλλά διστάζω ακόμη με την ελπίδα να βάλει καμία προσφορά με ποτηράκια σε talisker ή langavulin. Ωστόσο στη συσκευασία που είδα εγώ του cardhu ήταν εντελώς κλειστή και δεν έδειχνε τι ποτήρια δίνει... 

Εντάξει, καλό Scotch blend το απλό Teacher's, καλύτερο από τα άλλα της σειράς, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.....Tα καλά single malts, ακόμα και τα απλά και φθηνά Cardhu 12 & Glenfiddich 12 παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Ναι, όντως κλειστή είναι η συσκευασία του Cardhu, μια τετράγωνη χρυσοκόκκινη, αλλά άν προσέξεις έχει ένα μικρό σχέδιο με το σχήμα των ποτηριών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...