Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whiskyforum drams of the Year 2020!


Recommended Posts

Ίσως η πιο απολαυστική ανάγνωση της χρονιάς (κάθε χρόνο). Με το καλό πάλι από κοντά. 

Έλα γράψτε όλοι από κάτω το dram της χρονιάς γι εσάς προσωπικά. 

Ξεκινάω : φέτος δοκίμασα απίστευτα whiskies Α Λ Λ Α!!!!!!!!!!!!!!!

Dram της χρονιάς για το 2020 για τον @ioannis το HMWS 2nd bottling - Chorlton Caol Ila 12 y.o., 57.8%❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Πολλά και διάφορα. Λίγο δύσκολο να ξεχωρίσω ένα. Το δικό μας Chorlton Caol Ila 12 y.o., δεν το έχω χαρεί ακόμη έτσι όπως θα επιθυμούσα. Φέτος δεν είχαμε Live και Festival, αλλά στις εκδηλώσεις μας, είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε αρκετά whiskies. Στο SMWS The (2nd) Gathering Athens δοκιμάσαμε εξαιρετικά αποστάγματα, με την παρακάτω τετράδα να ξεχωρίζει:

IMG-7b09eb441f6c4de6b54c4f4c31017eaf-V.jpg

Αλλά αν θα διάλεγα ένα, ίσως θα ήταν το Laphroaig 25 CS 48.9% bottled 2017

20200105_204202.jpg

  • Like 10
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με κάνατε παρέα τότες...😪 και δεν έχω κολίλες και κασκστρένθικα αντικείμενα του πόθου (ξανά 😪😪)

Για αυτό θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία και βράβευση από ένα ουίσκι όπου δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις αλλά μου έβαλε τα γυαλιά με την απλότητα του, την αρμονία του, το βάθος του, τον λιτό αλλά υπερπλούσιο χαρακτήρα του!

And the winner is... 💥 Laphroaig Lore 48%vol OB 💥  :clapping:

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Φέτος, ακόμα μια χρονιά δοκιμάσαμε και απολαύσαμε "παπάδες". Υπήρχαν whisky εκτός συναγωνισμού, malts πραγματικά πολύ ακριβά και που είναι πλέον απίστευτα δύσκολο όχι απλά να αγοραστούν αλλά και να βρεθούν. Προσωπικά θα αποφύγω να γράψω για το Laddie (για ευνόητους λόγους) και θα προσπαθήσω να αποστασιοποιηθώ από το κλισέ "καλύτερο dram ανεξάρτητα τιμής".

Θα βάλω σαν καλύτερο dram της χρονιάς ένα malt το οποίο συνδύασε, χαμηλό κόστος, cask strength / single cask, έκπληξη αφού ούτε το περίμενα λόγω του νεαρού της ηλικίας αλλά και δεν είχα στο radar μου αυτό το αποστακτήριο. (θα μου επιτρέψετε να προσθέσω 8 μερούλες στην ημερομηνία δοκιμής, ώστε να πάμε στο 2020).

 

Αλλιώς... δεν χρειάζεται και πολύ σκέψη, HMWS 2nd Bottling, Chorlton Caol Ila 12 y.o., 57.8%

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το τι εχω δοκιμάσει φέτος δεν θα το πίστευα αν μου το έλεγα πέρυσι τέτοια μέρα (God Bless the Whiskyforum), ξεχωρίζω το παρακάτω μόνο και μόνο επειδή ήταν τυφλή αγορά και εχω το μπουκάλι σπίτι και το απολαμβάνω. Runners up το Caol Ila της HMWS, το Laphroaig 10 Cask Strenght και το Park Lane του @DUCATI13.

IMG_20201104_224854 (Small).jpg

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω να επιλέξω απο κάτι εξωτικό και super ντουπερ cs και δεν σημαζεύεται.Ο προσωπικός μου νικητής και malt of the year το ταπεινό 8αρακι του GlenDronach "The Hielan" που κατά την ταπεινή μου άποψη και για τις γεύσεις που μου αρέσουν είναι ένα "μεγάλο" whisky.Καλη χρονιά να έχουμε αδέρφια,με υγεία και τύχη να γεμίζουμε τα ποτήρια μας μαζί με φίλους.

IMG_20200817_221750.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

3 drams ξεχώρισαν για μένα φέτος, που τα ευχαριστήθηκα περισσότερο απ'όλα

- Midleton Dair Ghaleach, Grinsell's Wood, Tree #7 (HMWS selection, συγκέντρωση 2020)

- Woodford Reserve, Kentucky Straight Rye (κέρασμα του DMTK στη συγκέντρωση στο Bonco Cafe)

- Port Charlotte PAC:01, 2006, The Distillery Vanlich (κέρασμα του Mallios στο παιχνίδι Blind samples game#3)

20200105_204131.jpg.d8e782a1d8dea6c395f27c44338ef1ae.jpg IMG-51e47bca34ace2b8ca16e5fd323c0348-V.thumb.jpg.2d798858c1ea58233e32e160208c29a1.jpg 216289-big.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

  • mallios changed the title to Whiskyforum drams of the Year 2020!
11 minutes ago, mallios said:

Άλλαξα τον τίτλο σε drams αφού πολλά μέλη βάζουν πάνω από 1 Malt. Ας βάλουμε και ένα όριο στο 5 οπότε να καταλήξουμε στο top5. 

άντε ξανά αναδρομή στα τεφτέρια....😜

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια έχω τέτοιος λίστες ίσως γιατί σπάνια πέφτω πάνω σε κάτι πού να με συγκινήσει αναπάντεχα και απο το πουθενά όπως πχ το  Ailsa Bay 1.2 πριν χρόνια. Το 2020 ηταν αν μη τι άλλο περίεργη χρόνια και στις λίγες ουισκοκαταστάσεις που βρέθηκα ήταν η παρέα πού έμεινε πιο πολύ στο μυαλό μου παρα τα ουίσκι οπότε το τοπ μου για την χρόνια πού πέρασε θα ήταν παλιοί και γνώριμοι φίλοι πού μου κράτησαν συντροφιά σε αυτόν τον δύσκολο χρόνο, χωρίς ιδιαίτερη σειρά και απο μνήμης:

Ardbeg Uigeadail 

Ardbeg Corryvreckan 

Bunnahabhain Cruach Mhona 

Ailsa Bay 1.2 

Glen Scotia Victoriana 

Ειδική μνεία στο Park Lane του Tomas 🥃

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πάμε για πεντάδα λοιπόν:

1. Laphroaig 25 CS 48.9% bottled 2017

2. Bunnahabhain 6 y.o., Warehouse 9-Hand Filled Exclusive, Bourbon Barrel, 57,5%

3. Bunnahabhain 14 y.o., SMWS 10.189, Umami you've been on my mind, 59,3%

4. St. Magdalene 17 y.o., 1982, SMWS 49.12, Millionaires Shortbread for Misers, 64,9%

5. Booker's, Teresa’s Batch 2019-01, 62,95%

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέφυγε η κατάσταση... Best dram είπαμε.. Η αλήθεια είναι (φαντάζομαι) πως όσο περνάνε τα χρόνια και πολλαπλασιαζονται οι δοκιμές και Dram θα είναι δύσκολο κάποιος να διαλέξει το dram της χρόνιας. 

Ας προσθέσω κι εγώ το Caol ila signatory vintage 9y.o. 2010 60.1% και το Benromach 15y.o. 46%(νομιζω). 

Αντε και εις άλλα με υγεία!!! 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, σε συνέχεια των αλλαγών και την οριοθέτηση ενός best drams (top 5) προσθέτω:

  • SMWS #107.16, Glenallachie 7 y.o., 04.04.2011, 67%, 2nd Fill Toasted Butt, 524 bottles
  • Bruichladdich, Dramfool (Df), 29 years old, Oloroso Sherry Hogshead, 1/229 bottles, 48.1 % Vol.
  • HMWS 2nd Bottling, Chorlton Caol Ila 12 y.o., 57.8%
  • St. Magdalene 17 y.o., 1982, SMWS 49.12, Millionaires Shortbread for Misers, 64,9%
  • Deanston Virgin Oak (ή απλή και φτηνή επιλογή / VFM και ευκολόπιοτο).

Καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχουν πάρα πολλά σε αυτή την λίστα.

    • Like 5
    Link to comment
    Share on other sites

    45 minutes ago, Eilean a' Cheo said:

    Το δικό μας Caol ila από Chorlton δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη!

    Στην πυρά!!!! Να καείς στο πυρ το εξώτερον!!! Port Ellen να παραγγέλνεις... KAOS και Loch Dhu να έρχεται!

    • Haha 1
    Link to comment
    Share on other sites

    47 minutes ago, mallios said:

    Στην πυρά!!!! Να καείς στο πυρ το εξώτερον!!! Port Ellen να παραγγέλνεις... KAOS και Loch Dhu να έρχεται!

    Ωπα ρε μάστορα! Ούτε κι εγώ το έχω ανοίξει το μπουκάλι ακόμα......Και μην βάζεις το Kaos δίπλα στο Loch Dhu, θα μας μαλώσει ο @valasios :D

    • Like 2
    • Haha 4
    Link to comment
    Share on other sites

    23 minutes ago, Celtic said:

    Ωπα ρε μάστορα! Ούτε κι εγώ το έχω ανοίξει το μπουκάλι ακόμα......Και μην βάζεις το Kaos δίπλα στο Loch Dhu, θα μας μαλώσει ο @valasios :D

    Loch Dhu δεν έχω δοκιμάσει και ούτε είμαι αρνητικός. Το KAOS το δοκίμασα. Όπως είπα στην αρχή δεν μου άρεσε (δεν είναι το KAOS που δοκίμασε ο @mallios).

    Μετά από 1 εβδομάδα άρχισε να μου αρέσει και το εξαφάνισα......

    Link to comment
    Share on other sites

    49 minutes ago, Celtic said:

    Ωπα ρε μάστορα! Ούτε κι εγώ το έχω ανοίξει το μπουκάλι ακόμα

    Κι εσύ στην πυρά! Όλοι στην πυρά!! Καμία εξαίρεση!!!! 666 the number of the beast! Το εμβόλιο αλλάζει το DNA μας!!! (Λουκά βγες από μέσα μου τώρα!!!) 😂

    • Haha 1
    Link to comment
    Share on other sites

    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now
    ×
    ×
    • Create New...