Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whiskyforum drams of the Year 2020!


Recommended Posts

17 minutes ago, mallios said:

@DUCATI13 @YAz @Glen Philip @Islaynder @valasios έχετε βάλει μόνο 1 ή 2 προτιμήσεις.

Αν θέλετε προσθέστε για να φτάσουμε τα 4-5 ανά μέλος.

Ok Έγραψα και τα υπόλοιπα .

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να προσθέσω την εξαιρετική ελληνική εμφιάλωση Teeling αλλά ήπια δοκίμασα τόσα ωραία δράμια τον τελευταίο χρόνο...τι να πρωτοθυμηθώ... 

Ακόμη ανακαλύπτω το φόρουμ και δεν έχω γνωρίσει κανένα προσωπικά αλλά είναι καλή φάση. 

Αυτές τις μέρες κάνω αποτοξίνωση 30 ημερών η οποία θα τελειώσει κάπου εκει στην νέα παραλαβή απο τον Carsten., ότι πρέπει για ένα ξεσάλωμα δηλαδή!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mallios said:

@DUCATI13 @YAz @Glen Philip @Islaynder @valasios έχετε βάλει μόνο 1 ή 2 προτιμήσεις.

Αν θέλετε προσθέστε για να φτάσουμε τα 4-5 ανά μέλος.

Οκ...

1. Ardbeg 10

2. Hazelburn 10 years

3. Ardbeg uigeadail

4. Laphroaig Lore

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2021 at 6:17 PM, mallios said:

@DUCATI13 @YAz @Glen Philip @Islaynder @valasios έχετε βάλει μόνο 1 ή 2 προτιμήσεις.

Αν θέλετε προσθέστε για να φτάσουμε τα 4-5 ανά μέλος.

Νταξει αφεντικό, μιας που προσέχεις τα μωρά μας θα σου κάνω το χατίρι! 

runner up λοιπόν τα παρακάτω:

Fairy casks heavy peated rum cask 59,4% 

Green Spot Chateau Leoville Bartone 46%

Και στο παραπέντε της χρονιάς, για το τσαμπουκά του... Ardbeg Wee Beastie 47,4%

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα green spot με wine finish πολυ τα ζαχαρώνω. έχω ένα Green Spot Chateau Μοntelena που δεν έχω ανοίξει ακόμη αλλά όταν το ανοίξω θα ήθελα να το συγκρίνω με το  Leoville Barton.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2020 at 1:33 PM, valasios said:

Octomore 08.2 and Caol Ila 2010 SV CS 59.7%

3. Glendronach 15 Y.O Revival 46% (Bottled 17.06.2014)

4. Ardbeg Dark Cove 46,5%

5. Caol Ila 2006 GM 11 Y.O CS 59,8%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, tolisrocks said:

αυτα τα green spot με wine finish πολυ τα ζαχαρώνω. έχω ένα Green Spot Chateau Μοntelena που δεν έχω ανοίξει ακόμη αλλά όταν το ανοίξω θα ήθελα να το συγκρίνω με το  Leoville Barton.

ότι spot έχω πιει είναι εξαιρετικό, από το απλό πράσινο μέχρι το κίτρινο δωδεκάρι! Το barton, αν σου αρέσει το τελείωμα κρασιού στο ουίσκι, θα το λατρέψεις, είναι έντονο αλλά δεν καπελώνει, δίνοντας βάθος και πλουραλισμό γεύσεων και αρωμάτων. Μακάρι να είχα δείγμα να σου έδινα ώστε να κάνεις τη σύγκριση σου, δυστυχώς όμως πάνε 9-10 μήνες που τελείωσε! 

Δεν πιστεύω ότι γράφω τέτοια πράγματα... θα πέσει κάπνα να με ντουμανιάσει... φτου φτού... peated ρεεεεε Islay rules :jump:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, tolisrocks said:

αυτα τα green spot με wine finish πολυ τα ζαχαρώνω. έχω ένα Green Spot Chateau Μοntelena που δεν έχω ανοίξει ακόμη αλλά όταν το ανοίξω θα ήθελα να το συγκρίνω με το  Leoville Barton.

 

7 hours ago, Islaynder said:

ότι spot έχω πιει είναι εξαιρετικό, από το απλό πράσινο μέχρι το κίτρινο δωδεκάρι! Το barton, αν σου αρέσει το τελείωμα κρασιού στο ουίσκι, θα το λατρέψεις...

Το Green Spot το γνώρισα μέσα από την παλιά εμφιάλωση και το λάτρεψα. 

Το Yellow Spot το δοκίμασα 1 φορά, μου άρεσε αλλά το βρήκα πολύ γλυκό για τα γούστα μου.

Μόλις χθες παρέλαβα το GS Leoville Barton :yahoo:, και στο στόχαστρο έχει μπει και το Blue Spot 7yo cask strength

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εγώ το green spot το πρωτοδοκίμασα το 2014 στην ιρλανδλια αλλά τότε ήμουνα στα πρώτα βήματα --μου άρεσε αλλά δε έδωσα και τόσο σημασία, μάλλον γιατί στο ίδιο event δοκιμασα το redbreast 12 που μου άρεσε ( και ακόμη μου αρέσει) ιδιαίτερα. αν δεν είχαμε όλους αυτούς τους περιορισμούς θα συναντιόμασταν και θα τα ανοίγαμε παρέα να γινότανε και η σχετική συγκριτική δοκιμή. τώρα βλέπω το Glemornagie 14 Quintan Ruban που μόλις ήρθε (δε το έχω δοκιμάσει ποτέ) και μου τρέχουνε τα σάλια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, tolisrocks said:

τώρα βλέπω το Glemornagie 14 Quintan Ruban που μόλις ήρθε (δε το έχω δοκιμάσει ποτέ) και μου τρέχουνε τα σάλια...

Κινδυνεύω να ξεχειλώσω το off-topic, αλλά δεν αντέχω να μην σου πω να διαβάσεις το παρακάτω..

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mallios said:

Αφού φέτος για πρώτη φορά κάναμε κάτι τέτοιο... είπα να είναι διασκεδαστικό και να έχει και "κάτι" από το μικρό μας χωριό!

Με πολλή αγάπη! 

THE WHISKYFORUM TOP ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ! (κάντε κλικ στην εικόνα)  

Image result for asterix village

 

Εξαιρετικό! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Αφού φέτος για πρώτη φορά κάναμε κάτι τέτοιο... είπα να είναι διασκεδαστικό και να έχει και "κάτι" από το μικρό μας χωριό!

Με πολλή αγάπη! 

THE WHISKYFORUM TOP ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ! (κάντε κλικ στην εικόνα)  

Image result for asterix village

 

Μπράβο όντως πολύ καλή δουλειά και καταπληκτική η ιδέα νομίζω ότι μας εκφράζει απόλυτα 👍🥃

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Uisge-Beatha said:

καταπληκτική η ιδέα νομίζω ότι μας εκφράζει απόλυτα

... και έχω ήδη έτοιμη την ιδέα για το τοπ-τρεχαγυρευε 2021 🤣🤣🤣🤣🤣

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2021 at 8:11 PM, mallios said:

... και έχω ήδη έτοιμη την ιδέα για το τοπ-τρεχαγυρευε 2021 

Τέλεια! Αρκεί να μην πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας, μα τον Τουτάτη!

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

ωραία προσπάθεια [αν πώ ότι δεν είχα καταλάβει τι φτιάχνετε δεν είναι ψέματα]

 

το είδα λοιπόν ολοκληρωμένο και χωρίς να έχω παρει χαμπάρι τι και πως και ομολογώ ότι ήταν πολύ ωραίο, και του χρόνου με εξίσου καλά whisky στα ποτήρια μας.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...