Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2021)


Recommended Posts

4 minutes ago, charkyriak said:

Scapa ξεscapa πες μας και τι λέει @valasios

το χω κλειστο καιρο και εχει αρχισει να παραπονιεται

Άνοιξε το, θα το ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Celtic said:

Γλυκός καπνός πίπας, μέλι, μπαχάρια, καμμένο ξύλο, πιπέρι, ξύσματα εσπεριδοειδών.....πωπωπωπωπωππω!!!! :punk: 

Και λίγα λες😋😀 πάντως πράγματα οπότε το πίνω το συγκεκριμένο πάντα λέω πως είναι το αγαπημένο μού Ardbeg (γραμμής) αλλά μετά δοκιμάζω το Corryvreckan και μπερδεύομαι, αλλάζω γνώμη 🤔 τελικά είμαι polyamorous και στα ουίσκι μού 😋😀

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Και λίγα λες😋😀 πάντως πράγματα οπότε το πίνω το συγκεκριμένο πάντα λέω πως είναι το αγαπημένο μού Ardbeg (γραμμής) αλλά μετά δοκιμάζω το Corryvreckan και μπερδεύομαι, αλλάζω γνώμη 🤔 τελικά είμαι polyamorous και στα ουίσκι μού 😋😀

Μα δεν κατάλαβες, εγω λέω για αυτό που πίνω εγώ.....δεν ξερω πως είναι το Smokehead Rum....άλλο είναι στο ποτήρι μου....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Celtic said:

Μα δεν κατάλαβες, εγω λέω για αυτό που πίνω εγώ.....δεν ξερω πως είναι το Smokehead Rum....άλλο είναι στο ποτήρι μου....

Έχεις μείνει πίσω σήμερα είπαμε Ardbeg Uigeadail 😋😀

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Έχεις μείνει πίσω σήμερα είπαμε Ardbeg Uigeadail 😋😀

Ωχ ναι σόρυ, μπερδεύτηκα, νόμιζα οτι έπινες πάλι από κείνο το Rum Rebel που δεν τελειώνει ποτέ....:D

Uigeadail όχι, ούτε αυτό εννοούσα, άλλο είναι στο ποτήρι μου.....

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Celtic said:

Ωχ ναι σόρυ, μπερδεύτηκα, νόμιζα οτι έπινες πάλι από κείνο το Rum Rebel που δεν τελειώνει ποτέ....:D

Uigeadail όχι, ούτε αυτό εννοούσα, άλλο είναι στο ποτήρι μου.....

Ε πες μας ντε τι μας κρατάς σε αγωνία;😋😀

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Uisge-Beatha said:

Ε πες μας ντε τι μας κρατάς σε αγωνία;😋😀

E μα σας είπα......"Γλυκό καπνό πίπας, μέλι, μπαχάρια, καμμένο ξύλο, πιπέρι, ξύσματα εσπεριδοειδών...." :biggrin1:

Ανέβα καμπόσα posts και θα το βρεις....

(μεταξύ μας.......shhhhhhh.......έχει και Ε150 μέσα ......αλλά μην το πείτε πουθενά και γίνουμε ρεζίλι......)

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το έχουν υποτιμήσει. Δοκιμάστε το αξίζει πολλά. Προσωπική μου άποψη είναι ένα μεγάλο LOWLANDS whisky με VFM τιμή.

Bladnoch 10.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, valasios said:

Πολλοί το έχουν υποτιμήσει. Δοκιμάστε το αξίζει πολλά. Προσωπική μου άποψη είναι ένα μεγάλο LOWLANDS whisky με VFM τιμή.

Συμφωνώ στην ποιότητα απλά το VfM με προβλημάτισε γιατί δεν οι τιμές πού έχω δει εγώ κάθε άλλο παρά VfM είναι 🤔

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Συμφωνώ στην ποιότητα απλά το VfM με προβλημάτισε γιατί δεν οι τιμές πού έχω δει εγώ κάθε άλλο παρά VfM είναι 🤔

Τα πρώτα 2 μπουκάλια με 51.40 όταν το ΦΠΑ στην Γερμανία ήταν 16%, και τα επόμενα από Ιταλία 58,40 ευρώ με μεταφορικά. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2021 at 3:45 PM, valasios said:

Τα πρώτα 2 μπουκάλια με 51.40 όταν το ΦΠΑ στην Γερμανία ήταν 16%, και τα επόμενα από Ιταλία 58,40 ευρώ με μεταφορικά. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή.

Λίγο πιο φθηνά από Αγγλία αλλά και πάλι φίλε δεν θα το έλεγα VfM όταν υπάρχουν πολλά άλλα ουίσκι πού δίνουν παρόμοια ή και ακόμα περισσότερα σε γεύση και απόλαυση με πολύ λιγότερα λεφτά ειδικά γύρω στα €40

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jameson 12yo, έκδοση "Red Label", Asian Duty Free exclusive, καρασυλλεκτικό, δυσεύρετο.

Ανοίχτηκε εξ'αιτίας ατυχήματος...αλλά βγήκε σε καλό! Το καλύτερο Jameson που εχω πιει....

IMG_20210205_235528.jpg

  • Like 6
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Celtic said:

Jameson 12yo, έκδοση "Red Label", Asian Duty Free exclusive, καρασυλλεκτικό, δυσεύρετο.

Ανοίχτηκε εξ'αιτίας ατυχήματος...αλλά βγήκε σε καλό! Το καλύτερο Jameson που εχω πιει....

IMG_20210205_235528.jpg

Παρόμοιο με το παλιό 12yo Special Reserve?🤔 εννοείς το άνοιξες κατά λάθος ή στο άνοιξαν;🤯

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Παρόμοιο με το παλιό 12yo Special Reserve?🤔 εννοείς το άνοιξες κατά λάθος ή στο άνοιξαν;🤯

Πολύ ανώτερο του γνωστού 12 special reserve, είναι σκέτο βελούδο τουτο εδώ, μου θύμισε σε κάποια σημεία το παλιό Gold που ήταν το αγαπημένο μου.

Έσπασε το πώμα κατα λάθος οπότε δεν είχε νόημα να το κρατησω στην κλειστή συλλογή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, giorgos said:

Paul John 5 2015 2020 59,5% Cask 8560 🥃🇮🇳🇨🇾
 

Ωραιος ο Paul !

6A8CBCE5-27BA-43EF-B875-AC98A3D983E9.jpeg

Υπο ΚΣ θα εκανα 'like'. Αλλά έχω κάποιους κανόνες, not like οταν η φωτό έχει και πούρο, όταν έχει το τετριμμένο στήσιμο 'bottle kill',  όταν έχει foodpairing - ειδικά όταν το food είναι περισσότερο από το whisky, όταν αντί για μπουκάλι ή έστω μπουκαλάκι έχει 'φιαλίδιο ένεσης' 2-3cl, και όταν έχει ποτήρι για να σε πιάνει ο σβέρκος βλέποντας τα αστέρια ενώ προσπαθείς να πιεις...:p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Celtic said:

όταν έχει ποτήρι για να σε πιάνει ο σβέρκος βλέποντας τα αστέρια ενώ προσπαθείς να πιεις...:p

Ισα ισα ενα μικρο πιασίματακι εαν πιεις παραπανω απο 2 😂 

Και η λυση ομως βρισκεται μεσα στο ποτηρι...στους 59,5%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, mitsubae said:

Waterford σήμερα

Τι ετσι σκέτο? Τερουάρ και σχόλια θέλω. Όχι να γράφουμε σεντόνια για μπριτζόλες και προβατίνες και καφέδες και μετά στο χαλαρό "...ε πίνω και ενα ουισκάκι".  Θα μας περάσουν για ασόβαρο ουισκοφόρουμ...:biggrin1:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...