Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2021)


Recommended Posts

41 minutes ago, Celtic said:

Δεν το λες αντικαταστάτη αφού κυκλοφορούσαν παράλληλα, το ενα μάλιστα 15yo, το άλλο NAS & full sherry.

Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι μιλάς για τα 4 Batch του Laimrig CS που το 4ο Batch το έχω πιει και είναι εκπληκτικό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valasios said:

Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι μιλάς για τα 4 Batch του Laimrig CS που το 4ο Batch το έχω πιει και είναι εκπληκτικό.

Δε πλοτ θίκενς που λένε.. Ποιό Laimrig? Πως μπήκε κι αυτο στην εξίσωση? Άλλο το ένα (Mariner), άλλο το άλλο (Darkest), άλλο κι αυτό (Laimrig).

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2021 at 3:57 PM, valasios said:

Κάτι για τους φίλους μου που πίνουν Heavely Peated. Αυτό έχει και Olororo Finish. Μην με ρωτάτε εάν είναι καλό. Το άνοιξα παρέα με τον @Makis χθες. Συμπέρασμα..........(όνειρο ζω μην με ξυπνάτε). Αξιολογότατο 88/100.

Vital Spark.jpg

Είχα την τιμή να έρθει στην κατοχή μου ένα μικρό δωράκι από τον @valasios με το παραπάνω αγίασμα! 
Απίστευτη μύτη και πολυ βελούδινη η γεύση του! Ομολογώ δεν καταλαβαίνω τους 53,4% βαθμούς του, αλλά ούτε και τα 11 χρόνια του.. αν το δοκίμαζα σε blind taste θα νόμιζα πως ήταν γηραιότερο!

Όπως και να’χει.. αγίασμα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Celtic said:

Δε πλοτ θίκενς που λένε.. Ποιο Laimrig? Πως μπήκε κι αυτό στην εξίσωση? Άλλο το ένα (Mariner), άλλο το άλλο (Darkest), άλλο κι αυτό (Laimrig).

Καλησπέρα, έχω την εντύπωση πως μιλούσαμε για BOWMORE 15 Y.O. Τώρα εάν ονομαζόταν Mariner η Darkest η μόνο 15 Y.O στους 43% αλκοολικούς βαθμούς ......η Golden & Elegant (Travel Retail) η Laimrig 15 Y.O CS (4 Batch)..... δεν καταλαβαίνω που κάνω λάθος. Ονόμασε το ....να ζητήσω ΣΥΓΝΏΜΗ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, valasios said:

Καλησπέρα, έχω την εντύπωση πως μιλούσαμε για BOWMORE 15 Y.O. Τώρα εάν ονομαζόταν Mariner η Darkest η μόνο 15 Y.O στους 43% αλκοολικούς βαθμούς ......η Golden & Elegant (Travel Retail) η Laimrig 15 Y.O CS (4 Batch)..... δεν καταλαβαίνω που κάνω λάθος. Ονόμασε το ....να ζητήσω ΣΥΓΝΏΜΗ.

Το λάθος σου είναι πολύ μεγάλο, τι να τις κάνω τις συγνώμες, μόνο με Loch Dhu θα υπάρξει εξιλέωση, και δεν εχω ανοιχτό να σου έστελνα μια δόση....:biggrin1:

Στο επίμαχο θέμα, στα παλιά τα χρόνια (που είναι λίγο κολλημένο το μυαλό μου), κυκλοφορούσε μοναχά ένα 15αρι Bowmore, και το έλεγαν Mariner. Ηταν core εμφιάλωση, μαζί με το 12yo, το 17yo, το 21yo, το 25yo, το Darkest NAS, το Cask Strength NAS, το 12yo Enigma (Travel Retail) και μια σειρά NAS Cask Selection (Dusk, Dawn, Voyage). Ακόμα παλιότερα υπήρχε και 10yo αλλά ας το αφήσουμε. 

Μετά, κάπου έχασα τη μπάλα. Καταργήθηκε το πολύ καλό Mariner 15yo, το εξαιρετικό 17yo, βγήκε ένα 18yo, το Darkest πλέον απο NAS έγινε 15yo, και γενικά άλλαξε όλη η σειρά και μαζί θεωρώ και η ποιότητα που ομολογουμένως είχαν οι παλαιότερες εμφιαλώσεις, τουλάχιστον οι βασικές core εκδόσεις.

H απορία μου ήταν/είναι άν έχει βγει κάποια εμφιάλωση 15yo προς αντικατάσταση του παλαιού καλού Mariner. Εννοώ με τα ίδια γευστικά χαρακτηριστικά, την ίδια συνταγή. Γιατι κάπου μου την έδωσε με το Bowmore και έπαψα να το παρακολουθώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 4:22 PM, Celtic said:

Δεν το λες αντικαταστάτη αφού κυκλοφορούσαν παράλληλα, το ενα μάλιστα 15yo, το άλλο NAS & full sherry.

Επίσης τώρα ποιο Mariner λέμε το πολύ παλιό ή το Duty Free 🤔

0040000008248.jpg

bowob.15yov4.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Επίσης τώρα ποιο Mariner λέμε το πολύ παλιό ή το Duty Free

Το πρώτο είναι το ακόμα πιο παλιό, τότε που υπήρχε και το 10yo, και έβγαιναν σε διάφανα μπουκάλια. Δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω αλλά πρέπει να ήταν η καλύτερη Bowmore εποχή (80s-90s)

Το δεύτερο είναι αυτό που έψαχνα ως αντικαταστάτη, thanks. Είναι το ίδιο καλό με το παρακάτω που εννοούσα ? "αυτο ξερω, αυτό εμπιστεύομαι":D

Αποτέλεσμα εικόνας για bowmore 15 mariner

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Celtic said:

Το πρώτο είναι το ακόμα πιο παλιό, τότε που υπήρχε και το 10yo, και έβγαιναν σε διάφανα μπουκάλια. Δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω αλλά πρέπει να ήταν η καλύτερη Bowmore εποχή (80s-90s)

Το δεύτερο είναι αυτό που έψαχνα ως αντικαταστάτη, thanks. Είναι το ίδιο καλό με το παρακάτω που εννοούσα ? "αυτο ξερω, αυτό εμπιστεύομαι":D

Αποτέλεσμα εικόνας για bowmore 15 mariner

 

Ε όχι και 80ς 90ς 2001 πάντως το πρόλαβα στα Oddbins όταν άρχισα 😋 (η πρώτη φωτογραφία σε σχέση με την δική σού νομίζω είναι το ίδιο ουίσκι αλλά στην μοντέρνα συσκευασία) το DF Mariner πάντως όχι καμία σχέση με το 15αρι που συζητάμε πολύ σεριλα ελάχιστη τύρφη και αρκετά θειικό εμένα δεν με ενθουσίασε 😝

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Το λάθος σου είναι πολύ μεγάλο, τι να τις κάνω τις συγνώμες, μόνο με Loch Dhu θα υπάρξει εξιλέωση, και δεν εχω ανοιχτό να σου έστελνα μια δόση....:biggrin1:

Loch Dhu δεν έχω δοκιμάσει........αλλά σίγουρα δεν θέλω Dalmore wine cask for Taiwan....😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DMTK said:

Glentauchers 2008 SV

268089-big.jpg

κλασσικό Glentauchers, καρύδια, μαύρη σοκολάτα, κόκκινα φρούτα, κακάο, καφές, μοσχοκάρυδο...εξαιρετική επιλογή.

Μη με βάζεις στην πρίζα. Το προγραμμάτισα να το ανοίξω αργότερα (καλοκαίρι).....................

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, valasios said:

Μη με βάζεις στην πρίζα. Το προγραμμάτισα να το ανοίξω αργότερα (καλοκαίρι).....................

Αν έχεις δοκιμάσει Glentauchers, θα στο θυμίσει σίγουρα, αφού έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτήρα που παραπέμπει σε αυτό. Πάντως οι βαθμοί, ο πλούτος του σώματος και η πολυπλοκότητά του, δε θα έλεγα ότι ταιριάζουν σε καλοκαίρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Αν έχεις δοκιμάσει Glentauchers, θα στο θυμίσει σίγουρα, αφού έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτήρα που παραπέμπει σε αυτό. Πάντως οι βαθμοί, ο πλούτος του σώματος και η πολυπλοκότητά του, δε θα έλεγα ότι ταιριάζουν σε καλοκαίρι.

Αν έχεις δοκιμάσει Glentauchers σίγουρα θα το έχει δοκιμάσει και ο @thanasist δεν έχει αφήσει και κανένα τα έχει πάρει όλα σβάρνα 😆

Link to comment
Share on other sites

  • Celtic locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...