Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2021)


Recommended Posts

3 minutes ago, DMTK said:

για πες, καλο;

Πολύ φρέσκο, επιθετικό για Bunna, καπνιστό. Με σταγόνες νερό που το δοκίμασα,αργότερα, γίνεται καλύτερο. Αύριο που θα συνεχίσω θα σου πλήρως. Μου φαίνεται ένα αξιόλογο (προς το παρόν).....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, valasios said:

Το καλύτερο για μένα από την 3άδα του McRookie (Προσωπική άποψη) είναι το Longrow 10 Y.O 53,7% Virtual Open Day 2020.  

Σήμερα το δοκιμάζω και είναι όντως πολύ καλό, πολλά κόκκινα φρούτα, αποξηραμένα δαμάσκηνα και χουρμάδες, σοκολάτα, θερμά μπαχαρικά κι ένας ευωδιαστός, γλυκός καπνός...

            284618-big.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Theodore said:

Πριν τον ύπνο ένα νόστιμο Sherry dram 🥃

Σχόλια για Tamdhu 15yo?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SimoG said:

Σχόλια για Tamdhu 15yo?

15 χρόνια σε βαρέλια ολόροσο  με   αρώματα από  μηλόπιτα, φραγκοστάφυλα και ξύσμα πορτοκαλιού. Στο στόμα γεμάτο ζουμερά βερίκοκα, σμέουρα και πικρά αμύγδαλα και  ένα μακρύ τελείωμα με κρεμώδεις νότες sherry και μπισκότα digestive.. Εξαιρετικο!!!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Longmorn 15 2005 2020 63,1% Cask Series 010 NSS🥃 🔥 

Ένα απο τα πιο ωραια 🥃  που εχω δοκιμασει απο το συγκεκριμενο αποστακτήριο  

Ο ορισμός του sherry 💣 

 

 

500B701E-9F22-4930-962E-8DF7173F35C4.jpeg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Ένα ξεχωριστό δώρο ενός φίλου από τα παλιά.

IMG_20210308_075348.jpg

Έντονο βερνίκι ξύλου, ψαγμενα μπαχαρικά Άπω Ανατολής, ξηροί καρποί, άγνωστα βοτανα, στην πορεία γινωμένα φρουτα, γαρύφαλλο και διάφορα άλλα. Παχύ και συνάμα ξηρό, ζητάει νερό, πολύπλοκο, σου ζητάει χρόνο και το αξίζει.

Ένα πολύ ιδιαίτερο cask-dram που δικαίως εμφιαλώθηκε και μάλιστα αποκλειστικά για την Ελληνική αγορά.

Thanks @McChariz

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Μπουφές μέρος πέμπτο:

arran14yo.jpg.ef90b9e4ba3df5157a8c82d32bdaac8f.jpg

Ανακατεμένα φρούτα με μπαχαρικά, ελαφρύ και ωραίο sherry (παρόμοιο με το 21st) που δένει το απόσταγμα και του χαρίζει βάθος, ελαφρώς ξηρό με μικρή επίγευση. @DMTK σ' ευχαριστώ, εμένα μου άρεσε αρκετά!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2021 at 8:35 PM, DMTK said:

IMG-adf1378b5aa19cef33635d688843cd79-V.jpg

Φρουτώδης, έξτρα γλυκιά και καπνιστή η μύτη, στο στόμα η γλύκα υποχωρεί και αναδύεται ιώδιο ορμώμενο από τη θαλασσινή καταγωγή του, ο λεβέντης καπνός κυριαρχεί σε όλη τη στοματική μου κοιλότητα, μεγάλη και καπνιστή επίγευση που εναλλάσσεται, πότε με γλυκά φρούτα και πότε με την άλμη. Αδερφέ, ένα από τα καλύτερα bunna που έχω πιει, ανώτερο και με διαφορά από το cruach mohna, δεν υπάρχει σύγκριση. Θα πάει για μπουκάλι σίγουρα! Ευχαριστώ!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Islaynder said:

Μπουφές μέρος πέμπτο:

arran14yo.jpg.ef90b9e4ba3df5157a8c82d32bdaac8f.jpg

Ανακατεμένα φρούτα με μπαχαρικά, ελαφρύ και ωραίο sherry (παρόμοιο με το 21st) που δένει το απόσταγμα και του χαρίζει βάθος, ελαφρώς ξηρό με μικρή επίγευση. @DMTK σ' ευχαριστώ, εμένα μου άρεσε αρκετά!

ααα... χάλασες κι εσύ μου φαίνεται :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Islaynder said:

Φρουτώδης, έξτρα γλυκιά και καπνιστή η μύτη, στο στόμα η γλύκα υποχωρεί και αναδύεται ιώδιο ορμώμενο από τη θαλασσινή καταγωγή του, ο λεβέντης καπνός κυριαρχεί σε όλη τη στοματική μου κοιλότητα, μεγάλη και καπνιστή επίγευση που εναλλάσσεται, πότε με γλυκά φρούτα και πότε με την άλμη. Αδερφέ, ένα από τα καλύτερα bunna που έχω πιει, ανώτερο και με διαφορά από το cruach mohna, δεν υπάρχει σύγκριση. Θα πάει για μπουκάλι σίγουρα! Ευχαριστώ!

Τώρα μιλάς σωστά! Δεν χάλασες τελικά...:biggrin1:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ολοκληρώνω τη τριλογία...

             284622-big.jpg

ας είναι καλά αυτό το αγόρι μας ο @McRookie που εξαιτίας του, δοκιμάζουμε κανα dram της προκοπής, γιατί αλλιώς ...χάλιααααααα 

Πάντως @valasios αυτό κονταροκτυπιέται με το longrow, βγάζει μια απίστευτη γλυκύτητα από βανίλιες, φρούτα και λευκά άνθη. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Islaynder said:

........Αδερφέ, ένα από τα καλύτερα bunna που έχω πιει, ανώτερο και με διαφορά από το cruach mohna, δεν υπάρχει σύγκριση. Θα πάει για μπουκάλι σίγουρα! Ευχαριστώ!

Έγινες κιομπαναρέος ...:biggrin1:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DMTK said:

Εγώ ολοκληρώνω τη τριλογία...

             284622-big.jpg

ας είναι καλά αυτό το αγόρι μας ο @McRookie που εξαιτίας του, δοκιμάζουμε κανα dram της προκοπής, γιατί αλλιώς ...χάλιααααααα 

Πάντως @valasios αυτό κονταροκτυπιέται με το longrow, βγάζει μια απίστευτη γλυκύτητα από βανίλιες, φρούτα και λευκά άνθη. 

Έχεις απόλυτο δίκαιο.Είναι πάρα πολύ καλό. Είναι (για μένα) ένα μικρό click κάτω από το Longrow 10 Virtual Open Day 2020. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Υπήρχε περίπτωση να μην είναι; Bunna σε λέω...:D

Σου το είπα. Ένα Bunna που δοκιμάσαμε στην παρέα σε μάζωξη ΔΕΝ μου άρεσε. Μου αρέσει να είμαι δίκαιος (όσο μπορώ ως άνθρωπος) και να λέω αυτό που με ικανοποιεί. Πάντως να ξέρεις σου κράτησα 2 30ml δειγματάκια. Όποιος άλλος θέλει γράφει για να δοκιμάσει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπουφές μέρος έκτο (σήμερα στο μπαλκόνι):

1094028650_download(1).jpg.0cd521bed7b5fba50539b29e58110c32.jpg

Στη μύτη κρέμα ζαχαροπλαστικής με φράουλες και ξεθωριασμένες δρύινες νότες. Απαλό στόμα με αδύναμο αλκοόλ. Οι δρύινες νότες γίνονται πιο ξυλώδης και γευστικές έως και ελαφρώς καπνιστές, βραστά χόρτα για τελείωμα και μια επίγευση μέτρια έως μεγάλη με ξύλινες αποχρώσεις. Αρκετά καλό και σίγουρα Ευκολόπιοτο, αλλά για τη τιμή του... θα περάσω απ'έξω! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 8:59 PM, DMTK said:

HAZELBURN 18 YO ‘VIRTUAL OPEN DAY 2020’ (2001/2020, OB, 47,4%)

FOTO-QUADRATA-7-1024x1024.png

Το μπερμπονοβάρελο σε όλο του το μεγαλείο...

Φοβερό! Πήρε τα πάντα που θα μπορούσε να δώσει το φρέσκο βαρέλι bourbon, αλλά κράτησε όλη του την μαγκιά από το campbeltown. Thanks @McRookie

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Celtic said:

Staoishou (mygdala) ο ένας ... Μacarena ο άλλος ... μα επιτέλους που πάτε και τα βρίσκετε; :D

Το επόμενο θα είναι barbarella...

Τι να κάνω ο χριστιανός... με σας που έμπλεξα θα χορέψω στο ταψί :laugh2: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Celtic said:

Staoishou (mygdala) ο ένας ... Μacarena ο άλλος ... μα επιτέλους που πάτε και τα βρίσκετε; :D

Side by side : Independent Staoisha

 
Staoisha is the name given by independent bottlers for heavily peated Bunnahabhain, the name is taken from a loch on Islay close to the distillery. These drams tend to be on the younger side and are usually single casks at cask strength.
 
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, apo21 said:

Φοβερό! Πήρε τα πάντα που θα μπορούσε να δώσει το φρέσκο βαρέλι bourbon, αλλά κράτησε όλη του την μαγκιά από το campbeltown. Thanks @McRookie

 

Από την τριάδα αυτό είναι που μου άρεσε περισσότερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...