Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2021)


Recommended Posts

Και γω Ιρλανδία σήμερα και Sexton για χαλάρωση, μετά από μια μανιακή μέρα στη δουλειά και κατόπιν στο σπίτι τρελό unboxing-crosschecking.........

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με Yellow Spot παίζω right now, φωτογραφία κι εντυπώσεις αύριο-μεθαύριο που τελειώνει και το μπουκάλι

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Tα πιο πρόσφατα που έβγαλε ο Μάρκο.

Caol Ila 21y, Bourbon cask matured, 48,3%

Craigellachie 14y,First Fill PX Sherry Butt,54,1%

Στο πρώτο είναι έντονη η "φαρμακιλα" και το φύκι του Caol Ila

Στο δεύτερο το σέρυ κάνει πάρτυ!

170586710_854742955079797_8914725195308610586_n.thumb.jpg.af378d3df2bb5be2b80575e39f812655.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Makis said:

@valasios φύλαξέ το το υπόλοιπο, δεν έχεις δεύτερο είδα. Κάτι για ιρλανδική βραδιά λέγαμε... 😇

Στεναχώρια δεν θέλει. Υπάρχουν Red, Yellow, Green (απλό και Chateaux Leoville) , Blue Spot, Redbreast.......Teeling.......και αρκετά Waterford. Ας μας αποφυλακίσουν πρώτα και μετά διάθεση .......ΥΠΑΡΧΕΙ.

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Kavalan Solist sherry cask 57.8%

Kavalan Solist Sherry Cask Whisky 700ml, online cava κάβα στην Ελλάδα - THE  DISTILLER

Δυστυχώς από μένα είναι ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ !

Καταρχήν θέλει νερό, αλλιώς δεν...

Έχει όλα τα γευστικά στοιχεία αλλά δεν μου βγάζει αυτό το "κάτι" των καλών Glenfarclas, των καλών Glendronach, Aberlour, Dalmore, Macallan και πάει λέγοντας. Χωρίς "δέσιμο" και χωρίς σώμα, με πολύ πικρίλα και υφασματίλα στο τελείωμα. Αν μου έλεγαν οτι έτσι είναι τα sherried whiskies, δεν θα ξανάπινα ποτέ τέτοιου είδους ουίσκυ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Ballymorgan, ένα άλλο single farm από το Waterford, τόσο ίδιο αλλά και τόσο διαφορετικό από το Bannow Island! Στη μύτη παρόμοιο μοτίβο δημητριακών και λιβαδιού που βόσκουν αγελάδες αλλά στο στόμα πιο oomph!! πιο δυνατό, πιο πικάντικο. Απίστευτο σώμα και δέσιμο για ουίσκυ τέτοιας ηλικίας!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ένα όμορφο ταξίδι έφτασε στο τέλος. Εντυπωσιακή μύτη, με έντονο ώριμο ανανά να κυριαρχεί μεταξύ γιασεμιού (ή μήπως είναι αγιόκλημα;) και άλλων ανθισμένων λουλουδιών και σαφώς υποδεέστερο στόμα. Όχι ότι είναι κακό, ίσα-ισα, η σεριλα δένει πολύ ωραία με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ενός κλασικού ιρλανδεζικου ουισκι, στο τέλος μέχρι και ξηροκαρπια και σοκολατιτσα γευομαι. Απλά είναι τόσο ωραία η μύτη... Το εισιτήριο αγοράζεται εύκολα ξανά στα 50 ευρώ αλλά να το επιθυμήσουμε λίγο, οπότε θα αργήσει το επόμενο ταξίδι. 

rsz_img_20210409_223045.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το καταλάβω έχω ξαναγεμίσει λογής λογής δείγματα και πασχίζω να τα αποτελειώσω.....

Classic of Islay, bottled 2020, 57.3%, Jack Wiebers

Χώνω τη μύτη στο ποτήρι και μεταφέρομαι απευθείας στο καμίνι που καίει τύρφη, all time classic (of Islay) κάπνα, επιβεβαιώνει περίτρανα τον τίτλο του, και μετά η κάπνα αυτή περνάει και στο στόμα, αλλά με πολύ γλυκό υπόβαθρο και αλατοπίπερο στο φουλ!

Ένα χορταστικό, καταπληκτικό τυρφογλυκοπικάντικο dram που θα λατρέψουν οι φανατικοί οπαδοί του Ardbeg, φωτιά και λάβα !

Thanks :unknw: ??? !!!! (εχω την εντύπωση οτι είναι από Μακεδονία μεριά το δείγμα, @giorgos? @valasios?)

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Highland Star 11 Y.O North Star Spirits TE001. Μάλλον πρόκειται για Teaninich, όπως λένε κάποιοι παλαιότεροι και καλύτεροι γνώστες από εμένα.

viber_image_2021-04-15_15-50-45.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 10:13 PM, Celtic said:

Χωρίς να το καταλάβω έχω ξαναγεμίσει λογής λογής δείγματα και πασχίζω να τα αποτελειώσω.....

Classic of Islay, bottled 2020, 57.3%, Jack Wiebers

Χώνω τη μύτη στο ποτήρι και μεταφέρομαι απευθείας στο καμίνι που καίει τύρφη, all time classic (of Islay) κάπνα, επιβεβαιώνει περίτρανα τον τίτλο του, και μετά η κάπνα αυτή περνάει και στο στόμα, αλλά με πολύ γλυκό υπόβαθρο και αλατοπίπερο στο φουλ!

Ένα χορταστικό, καταπληκτικό τυρφογλυκοπικάντικο dram που θα λατρέψουν οι φανατικοί οπαδοί του Ardbeg, φωτιά και λάβα !

Thanks :unknw: ??? !!!! (εχω την εντύπωση οτι είναι από Μακεδονία μεριά το δείγμα, @giorgos? @valasios?)

 

 

C’est moi !

ΥΓ: @Celtic κ μολις στα 44,9 !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Springbang 18

Μελένια μύτη, ψητή πουτίγκα δημητριακών με ώριμα κόκκινα φρούτα του δάσους. Η Αψάδα του στόματος είναι έντονη, chilli pepper και καυτερά καρυκεύματα συνοδεύονται από καμμένο καουτσούκ! Είναι τέτοια η κάψα που τη ξαναθέλεις... γλυκός πόνος!!! Τέτοια εκ διαμέτρου αντίθεση από μύτη σε στόμα δεν έχω ματαξαναδεί! Επίγευση μεγάλη και ωραία.

@Celtic ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αλλά έχω την εντύπωση πως θες να με καταστρέψεις :thumbsup:

  • Like 6
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Τσικουδιές 35 Cretan

Φοβάμαι πως δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό κάποιων για τα συγκεκριμένα αποστάγματα. Μπορεί ποιοτικά να είναι άριστα αλλά τα βρήκα πολύ ήπια και πολύ γλυκά για τον ουρανίσκο μου, χωρίς την ένταση και τη συγκίνηση ενός αντίστοιχα καλού και ποιοτικού τσίπουρου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα κι εγώ. Εντυπώσεις σε λίγες μέρες που τελειώνει, στο σύνολο ανώτερο του Yellow Spot πάντως.

IMG-3c2964e770748a4b7d9798c1cb7941dd-V.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Makis said:

Ξεκίνησα κι εγώ. Εντυπώσεις σε λίγες μέρες που τελειώνει, στο σύνολο ανώτερο του Yellow Spot πάντως.

IMG-3c2964e770748a4b7d9798c1cb7941dd-V.jpg

εγώ έχω το montelena και κρατιέμαι πως και πως να μην το ανοίξω. αλλά πήρα αποφαση να ανοιχτεί Σεπτέμβρη την εποχή του τρύγου και των γενεθλίων μου Sláinte!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με τι ουίσκι "αποχαιρετάτε" τον Δούκα του Εδιμβούργου; Εγώ αν και απογευματάκι έχω βάλει ardbeg uigeadail με καπνιστό σολομό Σκωτίας και βλέπω την τελετή με το tweed και την τραγιασκα μου στον καναπέ! Ας αναπαυθεί εν ειρήνη...!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, DMTK said:

217483-big.jpg

Σχόλια προσεχώς...

Να περιμένουμε έπος αντίστοιχο του Wemyss Bunnahabhain;;; :yes:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Makis said:

 

Να περιμένουμε έπος αντίστοιχο του Wemyss Bunnahabhain;;; :yes:

Άλλος χαρακτήρας, αλλά και άλλη διάθεση. Νομίζω ότι αυτή τη φορά θα είμαι τυπικός και πιο λακωνικός. Πάντως είναι πολύ καλό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DMTK said:

Άλλος χαρακτήρας, αλλά και άλλη διάθεση. Νομίζω ότι αυτή τη φορά θα είμαι τυπικός και πιο λακωνικός. Πάντως είναι πολύ καλό...

Ευτυχώς γιατί τη τελευταία φορά ήσουν λιγάκι ερεθισμένος :laugh2: :punk:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...