Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

BLIND SAMPLES GAME #4 - ΓΕΝΙΚΑ


Celtic

Recommended Posts

Φτάσαμε αισίως (?) το 2021. Ώρα να ξεκινήσουμε το φετινό blind game. 

Προκειμένου αυτό να είναι κάτι διασκεδαστικό και συνάμα ωφέλιμο-εκπαιδευτικό, λόγοι για τους οποίους το ξεκινήσαμε εξ'αρχής, κι όχι εκνευριστικό και κουραστικό όπως κατέληξε, ειδικά το #3, φέτος θα υπάρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

 - Το game #4 θα ξεκινήσει τον Μάρτιο, με την προϋπόθεση να συμπληρωθούν τουλάχιστον 6 συμμετοχές. 

-  Όριο συμμετοχών 10, προκειμένου να έχει ολοκληρωθεί το game το αργότερο μέχρι τέλος του έτους.

- Αυστηρά κάθε μήνα και 1 δείγμα. Από τη στιγμή που θα ξεκινάει κάθε μήνας, οφείλουν όλοι οι συμμετέχοντες να δημοσιεύσουν το σχόλιο για το "δείγμα του μήνα" μέσα στον ίδιο μήνα, το νωρίτερο το καλύτερο. 

- Όποιο μέλος δεν συμμορφωθεί με τον παραπάνω όρο, και δεν υπάρχει σοβαρή αιτιολόγηση για αυτό, θα αποκλείεται η συμμετοχή του για τα επόμενα 3 games

- Αποκλείεται η συμμετοχή του @giorgos για προφανείς λόγους

- Με την αλλαγή κάθε μήνα, μπορεί οποιοδήποτε μέλος που συμμετέχει, να ανοίξει το topic του δείγματος του μήνα αυτού. Η σειρά θα έχει καθοριστεί πριν την έναρξη του game

- Όπως πάντα, στο συγκεκριμένο topic για κάθε δείγμα, θα δημοσιεύονται στην αρχή μόνο οι εντυπώσεις κάθε μέλους που συμμετέχει, και μόλις ολοκληρωθούν αυτές θα επιτρέπονται γενικά σχόλια, διάλογος, χαβαλές κλπ

- Κάθε μέλος μπορεί να συμμετέχει στο game με όποιο ουίσκυ θέλει, οποιουδήποτε τύπου. Ο μόνος περιορισμός είναι να πρόκειται για ουίσκυ.

- Το ουίσκυ πρέπει να είναι από 1 μπουκάλι και μόνο, κατα προτίμηση κάποιο κλειστό που θα ανοιχτεί για αυτό το σκοπό

- Τα δείγματα πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο όγκου 5cl, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο.

- Τα φιαλίδια που θα φιλοξενήσουν τα δείγματα, το ιδανικό είναι να είναι καινούργια-αχρησιμοποίητα, ειδάλλως καλά πλυμένα και στεγνά πριν το γέμισμα. Επίσης, καλό είναι, αλλά όχι απαραίτητο, κάθε μέλος να επιλέξει ένα συγκεκριμένο τύπο φιαλιδίου για όλα τα δείγματα που θα στείλει στους υπόλοιπους. Η ταυτοποίηση θα γίνεται με κάποια ταινία-αυτοκόλλητο-ταμπελάκι σε κάθε φιαλίδιο, όπου το μέλος που συμμετέχει θα έχει γράψει μόνο το nickname με το οποίο είναι γραμμένος στο φόρουμ

Όποιο μέλος επιθυμεί να συμμετάσχει, το δηλώνει σε αυτό εδώ το νήμα. Από τώρα και μέχρι τέλος Ιανουαρίου. Άν δεν συμπληρωθούν τουλάχιστον 6 συμμετοχές, δεν θα γίνει. Άν οι συμμετοχές ξεπεράσουν τις 10, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

1. Celtic

2. Mallios

3. Apo21

4. Islaynder

5. Makis

6. Ρένα

7. Corryvreckan

8. SimoG

9. Valasios

10. DMTK

 

  • Like 7
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα! Πολύ το περίμενα. Περίμενα και περίμενα να τελειώσει το 3. Και ακόμα θα περίμενα δηλαδή.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε γιατί κολλήσαμε;;;;; Κανένας άλλος;;;;; Αθήνααααα ακούει;;; κανένας νεαρός σαν και μένα... (νέο μέλος)

Θεσσαλονίκη τι λέει;;;;; @ioannis @valasios και λοιποί συνωμότες;;;; Ελάτε, θα είναι το blind game των rookies, θα τα βρούμε όλα!

Υπόλοιπη Ελλάδα;;;; Καυλιάρη Κρητικέ, Ρόδος, οι υπόλοιποι???

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Islaynder said:

Τι έγινε γιατί κολλήσαμε;;;;; Κανένας άλλος;;;;; Αθήνααααα ακούει;;; κανένας νεαρός σαν και μένα... (νέο μέλος)

Θεσσαλονίκη τι λέει;;;;; @ioannis @valasios και λοιποί συνωμότες;;;; Ελάτε, θα είναι το blind game των rookies, θα τα βρούμε όλα!

Υπόλοιπη Ελλάδα;;;; Καυλιάρη Κρητικέ, Ρόδος, οι υπόλοιποι???

 

Εγώ περιμένω τον ένατο, για να γίνω ο δέκατος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Celtic said:

Ωραία, μένει να συμπληρωθούν οι θέσεις 5-8 :)

Όχι, δεν κατάλαβες, ο @valasios είναι ο 5ος και εγώ θα περιμένω μέχρι το 9, δεν τη ξαναπατάω... 😜

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DMTK said:

Όχι, δεν κατάλαβες, ο @valasios είναι ο 5ος και εγώ θα περιμένω μέχρι το 9, δεν τη ξαναπατάω... 😜

Συντηρητικούρα είσαι;;;;;😜

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ρε σεις... να πουμε και στον @Nick kechagias, εναλλακτικά μπορεί να μας στείλει κανα wagyu να δουμε αν θα το μπερδέψουμε με kobe :D

Πάμε.... τέσσερις θέσεις έμειναν!

Συντοπίτη και κοντοχωριανέ @SimoG ???

@YAz ? θα γλυτώσει και η λίστα γάμου... θα σου μείνει για το σπίτι :D

@Peter??? Να μην πάει χαμένο ένα τόσο ακριβό visky :wave:

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Islaynder said:

ρε σεις... να πουμε και στον @Nick kechagias, εναλλακτικά μπορεί να μας στείλει κανα wagyu να δουμε αν θα το μπερδέψουμε με kobe :D

Πάμε.... τέσσερις θέσεις έμειναν!

Συντοπίτη και κοντοχωριανέ @SimoG ???

@YAz ? θα γλυτώσει και η λίστα γάμου... θα σου μείνει για το σπίτι :D

@Peter??? Να μην πάει χαμένο ένα τόσο ακριβό visky :wave:

 

Μη βιάζεσαι τώρα, γιατί θα βαρεθείς να περιμένεις μετά. Αν είναι να γίνει, να γίνει σωστά...

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DMTK said:

Μη βιάζεσαι τώρα, γιατί θα βαρεθείς να περιμένεις μετά. Αν είναι να γίνει, να γίνει σωστά...

Δεν είναι βιασύνη, είναι πείραγμα και ταρακούνημα. Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Τι εννοείς να γίνει σωστά? Θα έρθει κανείς με το ζόρι και στη πορεία θα τον ψάχνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω τόπο στα εγχώρια νιάτα για να μην μπλεξετε με αποστολές. Αν την τελευταία μέρα έχει μείνει μια θέση, θα μπω για να συμπληρωσετε (και γιατί έχω 2 παλέτες loch dhu για σκότωμα). Μέχρι τότε μένω σε λίστα αναμονής και πιστεύω ότι άνετα θα βρεθούν άλλοι 2 για να γλιτώσετε τη σαπιλα που θα έστελνα για sample

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναπαίξει, δεν γνωρίζω κανόνες και στόχους αλλά κάποιος θα μου μάθει. 

1. Celtic

2. Mallios

3. Apo21

4. Islaynder

5. Makis

6. Ρένα

7.

8. SimoG

9. Valasios

10. DMTK

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SimoG said:

Δεν έχω ξαναπαίξει, δεν γνωρίζω κανόνες και στόχους αλλά κάποιος θα μου μάθει. 

Εύκολο. Αργείς όσο πιο πολύ μπορείς να γράψεις (κάθε μήνα που αργείς παίρνεις κι ένα πόντο) και για κάθε mention που σε κάνουν και αγνοείς παίρνεις 2 πόντους

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Α, δεν παίζω εάν μπουν οι Γερμανοί στο παιχνίδι γιατί να μην μπουν και οι Αυστριακοί;😅

Κι εγώ μια απ τα ίδια, θα ήθελα παίξω κι εγώ  αλλά σκέφτομαι ότι μένω έξω και δεν ξέρω κατα ποσό θα ήταν εφικτό.

Επίσης δεν θέλω να φάω την θέση του αγαπητού @McRookie.Δεν μπορει να κάνει μια εξαιρεση ο νομοθέτης για περισσοτερα άτομα ;😉

Άλλωστε έχω και 'γώ να συμβάλω με Stauning 4 ετών τελειωμένο σε vermouth που θα κανει το κώνιο να φανταζει Lagavulin 21 years μπροστά του😂

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Corry Vreckan said:

Επίσης δεν θέλω να φάω την θέση του αγαπητού @McRookie.Δεν μπορει να κάνει μια εξαιρεση ο νομοθέτης για περισσοτερα άτομα ;😉

Ούτε καν ρε! Εγώ είπα μόνο αν δεν συμπληρωθούν τα άτομα θα μπω. Αλλά πλέον με σένα συμπληρωσατε οπότε go for it. Στειλτους ωραίο παραδοσιακό βιεννέζικο λικερακι παλαιωμένο σε βαρελάκι αρωματισμένο με εκλεπτυσμένα αρώματα Sachertorte και ξεροτηγανισμενου Schnitzel

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

Ούτε καν ρε! Εγώ είπα μόνο αν δεν συμπληρωθούν τα άτομα θα μπω

Οποίος και να μπει και από τους δυο η μια η άλλη  είναι για τους άλλους  αφού μένουμε αμφότεροι στο εξωτερικό.

1 hour ago, McRookie said:

Στειλτους ωραίο παραδοσιακό βιεννέζικο λικερακι παλαιωμένο σε βαρελάκι αρωματισμένο με εκλεπτυσμένα αρώματα Sachertorte και ξεροτηγανισμενου Schnitzel

Θα προσπαθήσω να κάνω ότι χειρότερο περνάει από το χέρι μου!Τι θα λεγες για Loch Dhu με Wurst Finish?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kλείσαμε για το blind taste

  1. @Celtic
  2. @mallios
  3. @apo21
  4. @Islaynder
  5. @Makis
  6. @Ρένα
  7. @Corry Vreckan
  8. @SimoG
  9. @valasios
  10. @DMTK

Αν μπορούμε να βάλουμε ένα μικρό στόχο μέχρι τέλος του μήνα να έχουμε κλείσει την συγκέντρωση δειγμάτων (5cl).

Για τα νούμερα 2 / 3 / 4 / 8 / 9 μπορούμε άνετα να τα πούμε κάπου στην Βουλιαγμένης αφού όλοι μένουμε εκεί κοντά (να πούμε για αυτό το Σ/Κ??)

Το νούμερο 9 που έχει και την πιο δύσκολη αποστολή, λογικά τα στέλνει σε εμένα και τα μοιράζω (αφού οι μισοί μένουν κοντά μου).

Τα άλλα νούμερα... να πιουν Loch Dhu.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Για τα νούμερα 2 / 3 / 4 / 8 / 9 μπορούμε άνετα να τα πούμε κάπου στην Βουλιαγμένης αφού όλοι μένουμε εκεί κοντά (να πούμε για αυτό το Σ/Κ??)

o 9 λιγάκι χλωμό το βλέπω...😜

για τον 10, ότι αποφασιστεί και από τους υπολοίπους, θα το πράξει :vinsent:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώστε έγκαιρα ποιοι θα βρεθείτε από κοντά στην Αθήνα για να στείλουμε μαζί με @valasios τα δείγματα σε κάποιον, να γλιτώσουμε καμιά αποστολή 😎

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to BLIND SAMPLES GAME #4 - ΓΕΝΙΚΑ

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...