Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

SmokeHead online tasting by TheWhiskyBeat


Recommended Posts

Πεμπτη 14/1/2021

Το WhiskyBeat και ο @Mr.Mathiou σε συνεργασία με την LKC Premium Drinks διοργάνωσαν ένα πλήρες online tasting που κάλυψε σχεδόν όλο το line up του Smokehead της Ian McLeod Distillers.

Για αρχή το packaging που έφτασε στα χέρια μου ηταν εξαιρετικό, τα αυτοκόλλητα στα μπουκαλάκια πολύ καλής ποιότητας και ενα όμορφο tasting board.

Το line up αποτελούνταν από το κλασσικό Smokehead, το Rum Rebel, το Sherry Bomb και το High Voltage. 

Από όλα για μένα ξεχώρισε το Sherry Bomb. Βέβαια στο τέλος από την τόση κάπνα είχα χάσει τελείως την μυρωδιά της τύρφης, που δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί ξεκλείδωσα άλλες οσμές πισω απο τον καπνό. 

΄Εγινε μια πολυ άμορφη συζήτηση με τη συμμετοχή σχεδόν όλων που δεν είχε καθολου τη μορφή παρουσίασης.  

Μέγαλος πρωταγωνιστής και διαμόρφωτης απόψεων ο δικός μας @Islaynder , μου θυμίζει Laphroaig έλεγε συμφωνουσαν όλοι, Caol Ila έλεγε μαζι του πάλι το μισό group. 

Προσωπικό highlight η online συνάντηση με το γείτονά μου, που δεν είχα ιδέα ότι είναι του συναφιού και τώρα πρέπει να τον κάνω μέλος τούτου εδώ του φόρουμ.

 

IMG_20210114_201957.thumb.jpg.4db9010da5f09a5ef4058b8d5eb336ad.jpg

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξαναμιλώ, δεν ξαναμιλώ :laugh2:

Όντως, στην αρχή είπα ότι μου θυμίζει Laphroaig όλη η σειρά και ειδικά το πρώτο (από αριστερά στη φώτο του Apo)  και όντως συμφώνησαν οι περισσότεροι, στο τέλος όμως ανάφερα ότι δεν μου βγαίνει η παραγωγή και δήλωσα Bruichladdich όπου συμφώνησε άλλος ένας. Να μας πει και ο @mallios αν υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη σειρά του Ian Macleod να προέρχεται από εκεί. Ευχαριστώ @apo21

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Islaynder said:

δήλωσα Bruichladdich όπου συμφώνησε άλλος ένας.

Δεν έχω ρωτήσει ποτέ, μπορώ να ρωτήσω αλλά δεν βλέπω να απαντάνε (company policy). Δεν έχω ακούσει όμως κάτι τέτοιο ποτέ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, apo21 said:

Προσωπικό highlight η online συνάντηση με το γείτονά μου, που δεν είχα ιδέα ότι είναι του συναφιού και τώρα πρέπει να τον κάνω μέλος τούτου εδώ του φόρ

Να βρεις και καμια γειτόνισα για να έχει παρέα και η @Ρένα 🙃 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Μου φάνηκε πολύ medicinal για να είναι Bruichladdich να σου πω την αλήθεια. Το sherry bomb έφερνε σε Port Charlotte είναι αλήθεια αλλά όλα τα άλλα δεν θύμιζαν καθόλου το αποστακτήριο. Για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι,  έγινε ενα Q&A για το ποιό μπορεί είναι το undisclosed distillery που προέρχεται το Smokehead.

Link to comment
Share on other sites

Just now, apo21 said:

 Μου φάνηκε πολύ medicinal για να είναι Bruichladdich να σου πω την αλήθεια. Το οτι το sherry bomb έφερνε σε Port Charlotte είναι αλήθεια αλλά όλα τα άλλα δεν θύμιζαν καθόλου το αποστακτήριο. Για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι,  έγινε ενα Q&A για το ποιό μπορεί είναι το undisclosed distillery που προέρχεται το Smokehead.

Είχαν πει ότι θα το ανακοινώσουν (ή αυτό ήταν στους tasters?)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mallios said:

Είχαν πει ότι θα το ανακοινώσουν (ή αυτό ήταν στους tasters?)

Δεν είχαν πει κατι τέτοιο. Και οι άνθρωποι της LKC λένε ότι δεν γνωρίζουν. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mallios said:

Είχαν πει ότι θα το ανακοινώσουν (ή αυτό ήταν στους tasters?)

Να ανακοινώσουν τι ακριβώς; Μιλάμε για αποκλειστικες παραγωγές και NDA (Non Disclosure Agreements) πού επιβάλουν και οι παραγωγοί αλλά και οι πελάτες ο καθένας για τούς δικούς τούς λόγους. Επίσης δεν πρόκειται για ένα και μόνο παραγωγό.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Επίσης δεν πρόκειται για ένα και μόνο παραγωγό.. 

Αυτό είναι πολύ πιθανό . Απλά είχαν όλα κάποια κοινά χαρακτηριστικά, που σε οδηγεί στο να πιστέψεις ότι ίσως είναι από το ίδιο αποστακτήριο. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Να ανακοινώσουν τι ακριβώς; Μιλάμε για αποκλειστικες παραγωγές και NDA (Non Disclosure Agreements) πού επιβάλουν και οι παραγωγοί αλλά και οι πελάτες ο καθένας για τούς δικούς τούς λόγους. Επίσης δεν πρόκειται για ένα και μόνο παραγωγό.. 

Είχε ανακοινωθεί (δεν θυμάμαι αν είναι σε αυτό το event) οτι στο τέλος θα έλεγαν και το αποστακτήριο, Έτσι έγραφε στην διαφήμιση. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, apo21 said:

Αυτό είναι πολύ πιθανό . Απλά είχαν όλα κάποια κοινά χαρακτηριστικά, που σε οδηγεί στο να πιστέψεις ότι ίσως είναι από το ίδιο αποστακτήριο. 

Στα NAS πιθανόν στο 18αρι σίγουρα όχι, επίσης όσο και να μην μας αρέσει υπάρχει η τεχνολογία στην απόσταξη σχεδόν να "κλωνοποίησει" οπουδήποτε απόσταγμα 

20 minutes ago, mallios said:

Έτσι έγραφε στην διαφήμιση. 

Αμυδρά θυμάμαι (αν δεν κάνω λάθος) κάτι για μια έκπληξη ή αποκάλυψη αλλά ρε φίλε είπαμε διαφήμιση, απτή στιγμή πού δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση ότι και να λέει ο οποιοσδήποτε είναι "λόγια τού αέρα "

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, apo21 said:

 Μου φάνηκε πολύ medicinal για να είναι Bruichladdich να σου πω την αλήθεια. Το sherry bomb έφερνε σε Port Charlotte είναι αλήθεια αλλά όλα τα άλλα δεν θύμιζαν καθόλου το αποστακτήριο. Για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι,  έγινε ενα Q&A για το ποιό μπορεί είναι το undisclosed distillery που προέρχεται το Smokehead.

Σε μένα φάνηκε πως η βάση ήταν ίδια και στα τεσσερα dram, έντονα τυρφώδες, καπνός, μπέικον, πολύ ιώδιο και αλάτι. Αυτά τα πέντε ξεχώριζαν έντονα σε όλα. Η πρώτη δοκιμή μου θύμισε έντονα Laphroaig, στο rum και στο sherry bomb ήρθαν τα εξωτικά φρούτα και το sherry και μπέρδεψαν λίγο τα αρώματα, η αρχική βάση όμως ήταν ξεκάθαρη. Στο HV μου θύμισε αρκετά Laphroaig αλλά και port charlotte. Στην ερώτηση λοιπόν για το πιο αποστακτήριο πιστεύουμε ότι "ευθύνεται" για τις συγκεκριμένες εμφιαλώσεις απάντησα Laphroaig. Πιστεύω όμως πως η παραγωγή του είναι μικρή και δεν μπορεί να υποστηρίξει τόσες ετικέτες, για τον λόγο αυτό είπα Bruichladdich. Σε καμία περίπτωση δεν λέω πως γευστικά ταιριάζει με κάποια εμφιάλωση από το συγκεκριμένο αποστακτήριο, σαν παραγωγή όμως πιστεύω πως μπορεί να το καλύψει, δεν έχω στοιχεία, πιθανολογώ, εδώ ίσως μπορεί να μας βοηθήσει και ο @mallios .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Uisge-Beatha said:

Αμυδρά θυμάμαι (αν δεν κάνω λάθος) κάτι για μια έκπληξη ή αποκάλυψη αλλά ρε φίλε είπαμε διαφήμιση, απτή στιγμή πού δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση ότι και να λέει ο οποιοσδήποτε είναι "λόγια τού αέρα "

Η LKC πιθανολογεί με το Lagavulin και ισχυρίζεται ότι δεν γνωρίζει. Μου έκανε εντύπωση όμως που μου ζήτησε να εξηγήσω γιατί θεωρώ ότι το συνεργαζόμενο αποστακτήριο δεν είναι το Lagavulin. Απάντησα ότι το Lagavulin δεν είναι τόσο θαλασσινό και τόσο καπνιστό.

Στο δια ταύτα... σήμερα αγόρασα το rum από μια κάβα κοντά στη δουλειά :biggrin1: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Islaynder said:

Η LKC πιθανολογεί με το Lagavulin και ισχυρίζεται ότι δεν γνωρίζει. Μου έκανε εντύπωση όμως που μου ζήτησε να εξηγήσω γιατί θεωρώ ότι το συνεργαζόμενο αποστακτήριο δεν είναι το Lagavulin.

Δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να είναι Lagavulin το αποστακτήριο δεν είχε πουλήσει new make spirit (πόσο μάλλον ουίσκι) σε ανεξάρτητο εμφιαλωτη για περίπου μια δεκαετία μία πού η παραγωγή τού δεν έφτανε να καλύψει τις ανάγκες ζητήσεις για το Lagavulin, τα άλλα Diageo blends και τα exchange contracts με τα άλλα μεγάλα Blending houses 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να είναι Lagavulin το αποστακτήριο δεν είχε πουλήσει new make spirit (πόσο μάλλον ουίσκι) σε ανεξάρτητο εμφιαλωτη για περίπου μια δεκαετία μία πού η παραγωγή τού δεν έφτανε να καλύψει τις ανάγκες ζητήσεις για το Lagavulin, τα άλλα Diageo blends και τα exchange contracts με τα άλλα μεγάλα Blending houses 

Συμφωνώ και επαυξάνω γενικότερα για Diageo! Βάζω μέσα και το Caol ila που ήρθε δεύτερο στο χαριτωμένο χθεσινοβραδινό γκάλοπ. Μπορεί να είναι το μεγαλύτερο σε παραγωγή αποστακτήριο αλλά το 95% να πηγαίνει για ιδία κατανάλωση και το υπόλοιπο 5% μοιράζεται σε όλους τους ανεξάρτητους εμφιαλωτές? Δεν μου κάθονταν με τίποτα, άσε που δεν ταίριαζε στη παλέτα μου. 

Τρίτο στη ψηφοφορία ήρθε το Ardebeg. Είχε αρκετά κοινά στοιχεία όπως την έντονη τύρφη, τη κάπνα και το μπέικον, αυτό που ήπιαμε όμως είχε έναν ωκεανό μέσα του, πολύ ιώδιο και αλάτι. Συνεπώς το απέριψα.

Το kilchoman είναι νιάτο ακόμα... καμία ψήφο χθες.

Για το Bunna ούτε συζήτηση... το πίνει όλο μόνος του ο @DMTK :p και χθες πήρε μια ψήφο.

Για Bowmore δεν το συζητάω, φαίνεται να έχει μια πτωτική πορεία γενικότερα το αποστακτήριο αλλά το βασικότερο είναι ότι δεν μου ταίριαζε πουθενά η γευστική παλέτα του. Καμία ψήφο χθες.

Τι μας έμεινε... το Bruichaddich! Εδώ μπορεί να μας βοηθήσει και ο @mallios :biggrin1:

Αυτές οι συνειρμικές υποθέσεις με φτιαχνουν... πάω να βάλω ποτάκι :biggrin1:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Islaynder said:

Αυτές οι συνειρμικές υποθέσεις με φτιαχνουν... πάω να βάλω ποτάκι :biggrin1:

Απλώς να επαναλάβω ότι το βλέπεις λίγο μονοδιάστατα, όλα τα αποστακτήρια που δεν νομίζεις λόγω στυλ έχουν ή μπορούν να έχουν και δεύτερο (ή και τρίτο στυλ) βλέπε Bruichladdich, κλασσική περίπτωση όταν πρίν χρόνια είχα δώσει σε κάποια μέλη να δοκιμάσουν τύφλα το καινούργιο (τότε) Bunnahabhain Cruach Mhona και φυσικά κάνεις δεν μάντεψε σωστά 😋😄 Αν η προσέγγιση γίνει πιό "λογιστικά" η πρώτη μου επιλογή (και ιστορικά) θα ηταν Bunnahabhain ή κάποιο whisky ή vatting από Bruichladdich και Caol Ila για το 18αρι σε δεύτερη φάση (δηλαδή της τελευταίας πενταετίας) θα έβαζα στο παιχνίδι και το Kilchoman γιατί πολύ απλά αμφιβάλλω αν κάποιο από τα NAS Smokehead είναι πάνω από 8-10 χρόνων. Ardbeg δεν βάζω γιατί και να είχε για πούλημα θα ηταν πανάκριβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Απλώς να επαναλάβω ότι το βλέπεις λίγο μονοδιάστατα

Το είπα ο άνθρωπας συνειρμικά... εξάλλου η ερώτηση ήταν με πιο αποστακτήριο μοιάζει και ποιο κατα τη γνώμη μας το φτιάχνει.

Για μένα η βασική γευστική παλέτα του smokehead ταυτίζεται περισσότερο με το Laphroaig αλλά πιστεύω ότι φτιάχνεται στο Bruichladdich για τους λόγους που ανέφερα και ανέφερες. Ικανότητα παραγωγής και πλουραλισμό στην υλοποίηση διαφορετικών εκφράσεων. Ειδικά για το Bruichladdich έχουμε κάνει συζήτηση με το @mallios για τον χαρακτήρα του αποστακτηρίου. Εδώ σίγουρα μπορεί να το επιβεβαιώσει ο @mallios :laugh2:

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Islaynder said:

για τον χαρακτήρα του αποστακτηρίου.

Τον ποιο;😋😄 Πέραν της πλάκας μιλάμε για χαρακτήρα "ετικέτας" μία πού το ίδιο αποστολή έχει 3 διαφορετικά στυλ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Πέραν της πλάκας μιλάμε για χαρακτήρα "ετικέτας"

Ναι, για τον χαρακτήρα του αποστακτηρίου μιλάγαμε και το επιχείρημα του @mallios ήταν οι πολλές και διαφορετικές ετικέτες του Bruichladdich. Δεν κάνω πλάκα. Αν θυμάμαι καλά είχες γράψει και εσύ, ήταν από τα πρώτα μου ποστ. Συνοψίζοντας, το συγκεκριμένο αποστακτήριο πληροί όλα μου τα κριτήρια, Ικανότητα παραγωγής και διαφορετικότητα στις εκφράσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2021 at 12:20 PM, mallios said:

Είχαν πει ότι θα το ανακοινώσουν (ή αυτό ήταν στους tasters?)

Είχα γράψει ότι θα αποκαλύψω στο τέλος το αποστακτήριο αλλά νομίζω ήταν προφανές ότι ήταν πλάκα και απροκάλυπτο click-bait 🤣😂

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mr.Mathiou said:

Είχα γράψει ότι θα αποκαλύψω στο τέλος το αποστακτήριο αλλά νομίζω ήταν προφανές ότι ήταν πλάκα και απροκάλυπτο click-bait 🤣😂

Well...not...😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mallios said:

Well...not...😉

Όπως και να 'χει δεν ήταν σε διαφήμιση ή κάτι τέτοιο ήταν σε ένα post στο fb, από το προσωπικό μου κιόλας όχι από την σελίδα. Οπότε ήταν ίσως ακόμα μια περίπτωση από το αποτυχημένο μου χιούμορ 😝

Σχετικά με το αποστακτήριο και εγώ κλίνω προς τα νότια και τα 3 αποστακτήρια του Kildalton Coast λόγω φαρμακευτικού χαρακτήρα... Χωρίς φυσικά να μπορώ να αποκλίσω μετά βεβαιότητας τα υπόλοιπα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Mr.Mathiou said:

Σχετικά με το αποστακτήριο και εγώ κλίνω προς τα νότια και τα 3 αποστακτήρια του Kildalton Coast λόγω φαρμακευτικού χαρακτήρα... Χωρίς φυσικά να μπορώ να αποκλίσω μετά βεβαιότητας τα υπόλοιπα.

Μόνο ο καπνοκέφαλος ξέρει (μάλλον). 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...