Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Από ποιο whisky / whiskey να ξεκινήσω.


Recommended Posts

παλίο 12 που έγινε 14 που γίνεται 16.....

με βλέπω να το βγάζω απο την λίστα.....

ευχαριστώ για τις προτάσεις όπως και να έχει :D

Link to comment
Share on other sites

παλίο 12 που έγινε 14 που γίνεται 16.....

με βλέπω να το βγάζω απο την λίστα.....

:lol: Δεν τους αρέσει να παίζουν με τα χρόνια, ο λόγος είναι άλλος. Το αποστακτήριο ήταν ανενεργό από το 1994 και ξεκίνησε πάλι τέλος του 2004. Οπότε άρχισαν να εμφιαλώνουν ότι είχαν σε βαρέλια από παλιά (καλά δεν τα λέω; ). Στην αρχή ήταν 12 ετών, τώρα 14, από του χρόνου 16.

Και έχε υπόψη σου ότι σε έναν Ace of Spey λογικά ταιριάζει περισσότερο το Scapa από τα υπόλοιπα νησιώτικα. Οι ίδιοι το περιγράφουν ως the alternative island malt

Link to comment
Share on other sites

Και έχε υπόψη σου ότι σε έναν Ace of Spey λογικά ταιριάζει περισσότερο το Scapa από τα υπόλοιπα νησιώτικα.

ρε τίποτα απο αυτά δεν μου ταιριάζει, αλλά είπα να εμπλουτίσω την στίβα με τα μπουκάλια που θα ανοίξω κάποια στιγμή..... [δεν μου πάει καρδία να έχω speysiders τρομερά και φοβερά κλειστά, και λέω να αγοράσω αυτές τις φιάλες που θα προτείνεται για να βρώ χρόνο να πιώ μερικά απο τα spey που περιμένουν ακόμα και πάνω απο χρόνο για να ανοίξουνε* ]

*η κατάρα του να έχεις τόσο καλό everyday malt :D

Link to comment
Share on other sites

sorry απο τον φίλο silveris που του κλέβω το θέμα :tongue:

Κάνε δουλειά σου!Εγώ καλύφθηκα!Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που έχω δοκιμάσει και μου άρεσαν πάρα πολύ:\

1. CAOL ILA 25 distilled 1979 & bottled 2005 στους 58,4%

Κατά τη γνώμη μου κλάσεις ανώτερο από τα συνομίλικα Lagavulin και Τalisker.

2. PΟRT CHARLOTTE 6 και JAPAN να τοποθετηθεί ο mihas παρακαλώ.

3. BOWMORE μην πάρεις ENIGMA & DARKEST

Link to comment
Share on other sites

Λαμβανω τη σκυταλη και σε σκοτιζω παραπανω........

1)Talisker 18y.o. + 25y.o.

2)Oban distiller's edition

3)Caol Ila..G+M,1996/2007,cask strength,το δοκιμασαμε στα εγκαινια του tzanis και ηταν εξαιρετικο σε γευση και ποιοτητα-τιμη

4)Jura ... μονο το heavily peated

5)Port Charlotte,εδω χρειαζονται 2 λογια παραπανω..Το p.ch. 6 το βρισκεις (ακομα) και στα μισα χρηματα απο το p.ch.5,θα σου προτεινα ομως ανεπιφυλακτα το 5,αν το βρεις καπου αγορασε το ,ειναι πολυ καλυτερο απο το διαδοχο του

6)Japan (ω ρε γλεντια).......περα απο nikka και suntory λοιπον,βαλε το χερι λιγο πιο βαθια στη τσεπη και απεκτησε τα α) Hanyu Ichiro's Malt (king of diamonds) και β) karuizawa 1971 (αυτο ειναι πιο βατο)

Σου ευχομαι τις πιο γευστικες γουλιες!!! :good:

Link to comment
Share on other sites

Κoulos καθυστερημένα σού απαντώ για το JURA. Σού προτείνω ανεπιφύλακτα το ΗΕΑVY PEATED ,58%alc, CS, (είχα γράψει σχετικά) πριν από 2 μήνες

περίπου, το θεωρώ τερατώδες με την κάπνα που βγάζει.Φαντάσου ότι τώρα πίνω το BRUICHLADDICH Moine Mhor και το βρίσκω παιδικό(πλην όμως εξαιρετικότατο) μπροστά στο προαναφερθέν JURA .

Link to comment
Share on other sites

@ silveris

ως φανατικος οπαδος,λατρης ενος εξαισιου αποστακτηριου ονοματι BALVENIE,

θα προτεινα και εγω να αναζητησεις το 15 αρι single cask :good: καθως και το 12 αρι doublewood.

επειτα θα σου προτεινα

Oban distillers edition

Caol Ila..G+M,1996/2007,c/s :good:

Bruichladdich η Βunnahabhain (τα μικρα τους)

Ηighland park 12 και 18. :good:

Ardbeg 10

Laphroaig c/s. :yahoo:

το τελευταιο ειναι εξαιρετικο και πιθανον να σε ωθησει να κλινεις προς αυτους τους τυπους,

που μυριζουν καπνα κ.α....... :rofl::rofl::rofl:

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Highland park 12 yo

ή

Glengoyne 12 yo

ή

Redbreast

Είμαι σε δίλημμα ως προς τι να αγοράσω.Δεν μαρέσουν και πολύ τα πολύ peated(αλλά μέχρι μια συγκέντρωση όπως στο glenfarclas 15 yo μαρέσει το peat).Highlnd park 18 έχω ποιεί και μάρεσε ιδιαίτερα πολύ,αλλά είναι πολύ εκτός του budget μου.Από την άλλη και τα irish whisky μου αρέσουν αρκετά(αν και μετά από πολύ καιρό προχτές ήπια ένα jameson 12 και μου φάνηκε πολύ γλυκό).Τέλος, το glengoyne παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει στα σοβαρά(είχα κάνει ένα tasting στο vintage whisky shop αλλά είμουν ψιλοσυναχωμένος) διαβάζω ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή γι'αυτούς που θέλουν κάτι non-peated και σχετικά ευκολόπιοτό.Καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα θεωρούσα το Glengoyne 12 ευκολόπιοτο και με την έννοια ότι είναι cask strength αλλά και γενικότερα με τη γεύση του.Όσο για το redbreast με απογοήτευσε πάρα πολύ.Μάλλον θα πήγαινα στο Highland Park 12 πού πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει.Τα παραπάνω μη τα πάρεις και πολύ τοις μετρητοίς...προσωπικές απόψεις είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα και εγώ Hihland Park είναι ένα φανταστικό all rounder :good:

συμφωνώ επίσης και με τον Πέτρο περί ορέξεως... :lol:

Και μια και το αναφέραμε βάζω ένα Highland Park 16 που έχει βελτιωθεί αφάνταστα

σε σύγκριση με τα παλιότερα banches

Slainte :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Highland park 12 yo

ή

Glengoyne 12 yo

ή

Redbreast

Είμαι σε δίλημμα ως προς τι να αγοράσω.

....καλή επιλογή γι'αυτούς που θέλουν κάτι non-peated και σχετικά ευκολόπιοτό.Καμιά πρόταση?

Μεταξύ των τριών θα σου πρότεινα το Redbreast 15 ετών, άν το βρεις. Πολυσύνθετο ουίσκυ μιας σπάνιας κατηγορίας (pure pot still) ή το Green Spot επίσης (πολύ πιο ήπιο πάντως).

Ειδάλλως, nonpeated και ευκολόπιοτο, Aberlour ή Μacallan για sherry χαρακτήρα, Glenmorangie 10yo (ή 15yo αν βρεις βούτα το με κλειστά μάτια) και Pulteney 12yo για κάτι πιο πικάντικο-κάπως θαλασσινό.

Τέλος, άν είσαι της υπομονής, μάζεψε λίγα φράγκα παραπάνω και πάρε πάλι το HP 18yo

Link to comment
Share on other sites

Highland park 12 yo

ή

Glengoyne 12 yo

ή

Redbreast

Είμαι σε δίλημμα ως προς τι να αγοράσω.Δεν μαρέσουν και πολύ τα πολύ peated(αλλά μέχρι μια συγκέντρωση όπως στο glenfarclas 15 yo μαρέσει το peat).Highlnd park 18 έχω ποιεί και μάρεσε ιδιαίτερα πολύ,αλλά είναι πολύ εκτός του budget μου.Από την άλλη και τα irish whisky μου αρέσουν αρκετά(αν και μετά από πολύ καιρό προχτές ήπια ένα jameson 12 και μου φάνηκε πολύ γλυκό).Τέλος, το glengoyne παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει στα σοβαρά(είχα κάνει ένα tasting στο vintage whisky shop αλλά είμουν ψιλοσυναχωμένος) διαβάζω ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή γι'αυτούς που θέλουν κάτι non-peated και σχετικά ευκολόπιοτό.Καμιά πρόταση?

Θα πας με κλειστά μάτια στο Highland Park φυσικά. Με τίποτα μην ακολουθήσεις την συμβουλή για Rebreast ακόμα. Δεν είναι εύκολο και μπορεί να σε επηρεάσει αρνητικά (Celtic έχεις προηγούμενα με το παιδί και δεν το λυπάσαι;;; :tongue: ). Έχω την εντύπωση ότι καλή επιλογή επίσης είναι και το 12άρι Old Pultnetey (ωράιο all around single malt από τα Highlands). Να υπενθυμίσω ότι θα κάνουμε μια μικρή μάζωξη στο τελευταίο 20ήμερο του Δεκεμβρίου στο Spinte και είσαι ευπρόσδεκτος. Η ημερομηνία θα ανακοινωθεί εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

@Celtic:Στο whiskey exchange το 15άρι redbreast κάνει 120 λίρες(αουτς)

Επίσης macallan sherry δεν υπάρχει ούτε για δείγμα,και το oak είναι για τα πανηγύρια. Glenmorangie 10 και old pultney 12 έχω ήδη κατεβάσει από μια φιάλη μαζί με την παρέα μου(τα εκτίμησα αρκετά). Glenmorangie 15άρι ψήθηκα να πάρω πάντως...

@O_koulos:

Έχω glenfarclas 8,12 και 15 στο σπίτι μου(τελειωμένα προφανώς).Δηλώνω συμμετοχή στο glenfarclas fan club :D

Πάντως thx παίδες,μάλλον θα πάω για HP 12 και αργότερα για glenmorangie 15άρι.

Link to comment
Share on other sites

@Celtic:Στο whiskey exchange το 15άρι redbreast κάνει 120 λίρες(αουτς)

Πάντως thx παίδες,μάλλον θα πάω για HP 12 και αργότερα για glenmorangie 15άρι.

Εννοούσα αν το βρεις Ελλάδα και μέχρι 55€. Καμμιά φορά στην Ελλάδα βρίσκεις απίστευτα πράγματα σε απίστευτη τιμή (να θυμίσω το καλοκαίρι στη Χίο που βρήκα το Jameson 15 pure pot still - limited edition με 35€?????)

Αυτή τη στιγμή παγκοσμίως πράγματι τσιμπάει η τιμή του Redbreast 15, καθότι είναι ουίσκαρος και έβγαινε μόνο για κάποια χρόνια. Αυτό όμως θα αλλάξει γιατί υπάρχουν σοβαρές φήμες οτι μέσα στο 2010 θα επανακυκλοφορήσει.

Το Morangie 15 χτύπα το οπωσδήποτε, έχει σταματήσει να κυκλοφορεί. Στην ίδια κατηγορία και τα Bowmore 15yo Mariner & Laphroaig 15yo

Επίσης, να συμπληρώσω οτι υπάρχει μια εμφιάλωση σε ευρεία κυκλοφορία, πολύ οικονομική και πολύ αξιόλογη, για μένα αποτελεί το πιο ακλόνητο στάνταρ ποιοτικό, πολύπλοκο και οικονομικό everyday.

ΒALVENIE 15Y.O. SINGLE BARREL

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα φίλοι!

Σύντομα κλείνω τα 30 και για να το γιορτάσω(ξεχάσω) αποφάσισα να΄αγοράσω ένα ουίσκυ της ηλικίας μου!!

Προτείνετε μου παρακαλώ κάποιο 30ρι να πάρω χωρίς εξωφρενική τιμή! Είδα για παράδειγμα το Glenrothes, Benriach, Brora

αλλά δεν ξέρω τιμές! Μέχρι 200 μπορώ να δώσω! Παρακαλώ προτείνετε μου έστω και με pm μια κάβα να το βρω γιατί δεν θα ναι και τόσο εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο η τιμή δεν είναι το βασικό το βασικό είναι τι πίνεις τι σου αρέσει

οποτε χωρίς αυτά τα στοιχεια δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αν θες να μας βοηθήσεις με το τι έχεις είδη δοκιμάσει τι σου άρεσε τι δεν σου άρεσε κτλ

νομίζω ξέρεις πως δουλεύει το σύτημα αν και είναι το πρώτο σου post το forum το διαβάζεις καιρo... :friends:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Mitsos και να τα εκατοστήσεις με υγεία.

Αυτό που μου ήρθε πρώτο στο μυαλό είναι το Glenfiddich 30yo, το οποίο το βρίσκεις εύκολα στις περισσότερες μεγάλες κάβες, νομίζω όμως οτι κοστίζει γύρω στα 250€

Σε όσα άλλα πάει πρόχειρα ο νους μου (Brora 30, Highland Park 30, Balvenie 30, Talisker 30 κλπ) νομίζω οτι η τιμή ξεφεύγει κατα πολύ.

Υπάρχει όμως ένα καταπληκτικό 30άρι single malt που βγαίνει γύρω στα 140€ !!! Στο εξωτερικό όμως ! θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος για ιντερνετική αγορά.

Μιλάω για το GLENFARCLAS 30Y.O. Eίναι best buy, μην το συζητάς. Προτίμησε κάποιο από τα γνωστά μαγαζιά με κύρος.

Link to comment
Share on other sites

Μήτσο η τιμή δεν είναι το βασικό το βασικό είναι τι πίνεις τι σου αρέσει

οποτε χωρίς αυτά τα στοιχεια δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αν θες να μας βοηθήσεις με το τι έχεις είδη δοκιμάσει τι σου άρεσε τι δεν σου άρεσε κτλ

νομίζω ξέρεις πως δουλεύει το σύτημα αν και είναι το πρώτο σου post το forum το διαβάζεις καιρo... :friends:

Έχεις δίκιο, λάθος μου απλα το εγραψα φευγοντας βιαστικά! Δεν μπορώ να πω ότι γευστικά έχω καταλήξει κάπου.

Από ότι έχω δοκιμάσει μου άρεσαν διαφορετικά ουίσκυ. Έτσι μου άρεσαν το Ηibiki 17y.o., J.W.B.L (παρεπιπτόντως το πρώτο

μπουκάλι με είχε εντυπωσιάσει το επόμενο όχι και τοσο, ενδεχεται να ηταν "μαιμού¨?), Glenrothes special reserve, Βalvenie 15y.o single cask.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Α! και δεν είμαι τόσο φαν του Talisker!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι γίνετε σίγουρα :thank_you2: και θα πρότεινα και εγώ το Glenfarclas 30 που αναφέρει και ο Celtic

η και το Highland Park 30 και το W&M 30 (αν και blend πολύ καλο ουίσκι) για τιμές Ελλάδας δεν μπορώ να σχολιάσω

μια και είμαι στην Αγγλία αλλα ιντερνετικά σίγουρα θα μπορέσεις να τα βρείς. :drinks:

(Ελπίζω τώρα που μας έμαθες να συμμετέχεις ποιο πολύ στην παρέα μας και στης συναντήσεις της :drinks: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερηλικα mitse,δυσκολο το βλεπω σε ελληνικη καβα να ξετρυπωσεις 30 ετων whisky σε τιμη κατω απο 200 ευρα :negative: .Οπως και ο ομοτιμος Celtic,πιστευω και εγω οτι τοσο η ιντερνετικη αγορα οσο και οι εμφιαλωσεις απο ανεξαρτητους ή blends ειναι μονοδρομος,οσο δε για τις προτασεις,επειδη σε βλεπω μαλλον για γλυκατζη,εχουμε και λεμε...Glen Mhor/Gordon + Macphail ~85 ευρω + μεταφορικα,Miltonduff/Whisky Agency ~100 ευρω,Port Askaig/Speciality Drinks ~170 ευρω,Linkwood/Dist.Bot. ~170 ευρω και το εντυπωσιακο σε συσκευασια Antiquary ~160 ευρω.Για τα Glen Mhor + Linkwood ειναι πιθανο να τα βρεις στα All About Whisky,στο συνολο τους ολα διατιθενται απο το Whisky Exchange. :scaut_en:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (υπερήλικα mitsos εγώ είμαι στα 40+ κάτι ψηλά, οπότε άρχισα να ρετάρω λίγο) το Glenfiddich 30 y.o. μπορεί να το βρεις στα 200 και στη Ελλάδα ή αν ταξιδέψει κάποιος και στα duty free.

Αλλιώς ακολούθησε τις συμβουλές όλων και επέλεξε από Internet.

Πάντως νομίζω ότι μία βόλτα στα AAW μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις κάτι σε λογική τιμή και εξαιρετικό (άσχετα αν είναι 30 ετών).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mitsos την τελευταία φορά που είχα περάσει από το All About Whisky Γλυφάδας είχε ένα Glenfarclas 30yo (πραγματικά εξαιρετικό ουίσκυ και φαίνεται να ταιριάζει και στα γούστα σου) και αν θυμάμαι καλά η τιμή του ήταν γύρω στα 270 ευρώ.

Πιθανότατα ψάχνοντας στο internet να το βρεις φθηνότερα, αλλά εγώ προσωπικά είμαι εναντίον των διαδικτυακών αγορών μόνο και μόνο για τη φθηνότερη τιμή και όχι επειδή δεν μπορείς να βρεις κάτι στην Ελλάδα. Πηγαίνοντας στο AAW Γλυφάδας ή Χαλανδρίου θα μπορέσεις να δοκιμάσεις αρκετά ουίσκυ για να δεις ποιο είναι το στυλ σου, θα ακούσεις και μερικές συμβουλές και αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να στο παρέχει η ιντερνετική αγορά (για να μη μιλήσω βέβαια για ρίσκο απάτης από μερικά sites, κίνδυνο στη μεταφορά κλπ.).

Α, και κάτι άλλο. Αν και εγώ οδεύω σε 2 χρονάκια στα 40, ακόμα θυμάμαι το ψυχολογικό σοκ των 30. Η συμβουλή μου σε όσους περνάνε αυτό το ψυχολογικό όριο είναι να κάνουν ένα μεγάλο πάρτυ με φίλους, αλλά να φροντίσουν να το κάνουν ή την ίδια μέρα ή λίγες μέρες πριν την ακριβή ημέρα των γενεθλίων και όχι μετά, ώστε να αποφύγουν σίγουρα τη μελαγχολία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mitsos την τελευταία φορά που είχα περάσει από το All About Whisky Γλυφάδας είχε ένα Glenfarclas 30yo (πραγματικά εξαιρετικό ουίσκυ και φαίνεται να ταιριάζει και στα γούστα σου) και αν θυμάμαι καλά η τιμή του ήταν γύρω στα 270 ευρώ.

Πιθανότατα ψάχνοντας στο internet να το βρεις φθηνότερα, αλλά εγώ προσωπικά είμαι εναντίον των διαδικτυακών αγορών μόνο και μόνο για τη φθηνότερη τιμή και όχι επειδή δεν μπορείς να βρεις κάτι στην Ελλάδα. Πηγαίνοντας στο AAW Γλυφάδας ή Χαλανδρίου θα μπορέσεις να δοκιμάσεις αρκετά ουίσκυ για να δεις ποιο είναι το στυλ σου, θα ακούσεις και μερικές συμβουλές και αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να στο παρέχει η ιντερνετική αγορά (για να μη μιλήσω βέβαια για ρίσκο απάτης από μερικά sites, κίνδυνο στη μεταφορά κλπ.).

Α, και κάτι άλλο. Αν και εγώ οδεύω σε 2 χρονάκια στα 40, ακόμα θυμάμαι το ψυχολογικό σοκ των 30. Η συμβουλή μου σε όσους περνάνε αυτό το ψυχολογικό όριο είναι να κάνουν ένα μεγάλο πάρτυ με φίλους, αλλά να φροντίσουν να το κάνουν ή την ίδια μέρα ή λίγες μέρες πριν την ακριβή ημέρα των γενεθλίων και όχι μετά, ώστε να αποφύγουν σίγουρα τη μελαγχολία.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα :thumbsup:

( δεν γινόταν αυτή την συμβουλή να μου την δώσεις προ τέσσερα χρονάκια? :cray::drinks: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...