Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Από ποιο whisky / whiskey να ξεκινήσω.


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Όλα δείχνουν οτι θα πάω μια βόλτα απο το AAW! Ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα κάτι πολύ περίεργο, http://www.thewhiskyexchange.com/P-2665.aspx , http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=142001656&ref=bestprice !!! Πώς γίνεται στο ένα να χει 300 λίρες και στο αλλο από Ελλάδα 123 ευρω?!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Όλα δείχνουν οτι θα πάω μια βόλτα απο το AAW! Ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα κάτι πολύ περίεργο, http://www.thewhiskyexchange.com/P-2665.aspx , http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=142001656&ref=bestprice !!! Πώς γίνεται στο ένα να χει 300 λίρες και στο αλλο από Ελλάδα 123 ευρω?!

Καθολου περιεργο,αδολε συντροφε mitsos. :to_pick_ones_nose_eat:

Η τιμη ειναι "δολωμα" για να τσιμπησεις.Αν τους παρεις τηλεφωνο ή το παραγγειλεις,θα σου πουνε οτι εχει γινει λαθος/δεν το εχουνε πια και οτι μπορεις να αγορασεις οποιοδηποτε απο τα υπολοιπα. :thumbsdown: Και μονο η αναγραφη "ουισκυ" σε καθε φιαλη και τα ατελειωτα λαθη στις ονομασιες των αποστακτηριων αρκουν για να καταλαβεις την προχειροτητα του συγκεκριμενου site (τουλαχιστον στον τομεα του whisky),οι δε τιμες που κοστολογειται η καθε φιαλη καθε αλλο παρα ανταγωνιστικες ειναι για να σε προτρεψουν να αγορασεις απο εκει.Σε καποιες καβες (και σιγουρα σε super market) θα βρεις πολυ καλυτερες,στο δε διαδικτυο θα γλυτωσεις πραγματικα πολλα λεφτα (ενδεικτικα αναφερω το Aberlour A'bunadh,γυρω στα 50 ευρω + μεταφορικα στην Αγγλια,185 στα "Ελληνοπουλα") :to_babruysk:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Sir, μηπως απλά έχουν κανει λαθος στην τιμή; Mήπως ο Mitsos εβγαλε λαβράκι; Μήπως βλέπω εδώ μια πρωτης ταξεως ευκαιρία; Μήπως και ο Ινδός (W EX) παραείναι ακριβός;

Δηλ. τι δόλωμα; ποιον συμφέρει να κερδίσει μια φορά πελάτη και μετα να τον χάσει (αυτον κι όλον τον κυκλο του) για πάντα; Και δηλ αν το παραγγειλεις και πουνε οτι δεν το εχουν, σε υποχρεώνουν να πάρεις κατι άλλο;

:wtf:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Sir, μηπως απλά έχουν κανει λαθος στην τιμή; Mήπως ο Mitsos εβγαλε λαβράκι; Μήπως βλέπω εδώ μια πρωτης ταξεως ευκαιρία; Μήπως και ο Ινδός (W EX) παραείναι ακριβός;

Δηλ. τι δόλωμα; ποιον συμφέρει να κερδίσει μια φορά πελάτη και μετα να τον χάσει (αυτον κι όλον τον κυκλο του) για πάντα; Και δηλ αν το παραγγειλεις και πουνε οτι δεν το εχουν, σε υποχρεώνουν να πάρεις κατι άλλο;

:wtf:

Η συγκεκριμενη διαφημιση και σχεδον το συνολο των διαφημιζομενων whiskies αυτης της εταιρειας υπαρχουν στο διαδικτυο πανω απο ενα χρονο τωρα.Το ειχα δει μαζι με τον Tzanis,πεσαμε και εμεις στα σαλια με την τιμη του Glenrothes 30 y.o. και οταν ο αειμνηστος Tzanis επικοινωνησε μαζι τους για να "κατοχυρωσουμε" την παραγγελια,μας αρχισαν τα ηξεις αφιξεις.Ντε και καλα η φωτογραφια ηταν ενδεικτικη,οι φιαλες τους ειχαν μολις τελειωσει,αν θελαμε κατι αλλο ευχαριστως να μας εξυπηρετουσαν κ.λ.π... :negative: Μακρια απο τους μακρυχερηδες :feminist_en::aggressive:

Φυσικα,ο mitsos ,αν θελει και επιμενει ας τους τηλεφωνησει και ας μας ενημερωσει για την απαντηση... :smoke:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ο Ινδός είναι σίγουρα ακριβώς αλλα τέτοια τιμή αν είναι έτσι να πάρω μια ντουζίνα να βρίσκετε... :dribble::tongue:

(στα σοβαρά τώρα με το ΦΠA και το φόρο αλκοόλ στα ύψη μονο για σοβαρή δεν μου φαίνεται η τιμή με το 1985 στα E118.30 και το A'bunadh E185.24!!! Σημειωτέον μόλις χτες αγόρασα ένα από supermarket σε προσφορα στις £26!!! :jump: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; Πέθανε ο Tzanis και δεν το πήραμε χαμπάρι; :hi:

Ολοκληρο φορουμ και δεν το πηρε κανεις ειδηση? :pooh_on_ball:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όσοι έχουν δοκιμάσει μεγάλη ποικιλία και κρατούν ... αρχεία ,

δεν θα δυσκολευτούν να με ... "φτιάξουν" !!!

Αγαπημένα μου malt είναι Ardbeg-Lagavulin-Talisker.

Μου αρέσει πολύ και το μίγμα JW Green Label.

Από φθηνά , πίνω χωρίς ντροπή και κόμπλεξ (!) JW Red Label.

Απεχθάνομαι όμως από φθηνά Dewars, Famous Grouse , White Horse.

Malt που έχω πιεί και μου φάνηκαν σχεδόν ... "νερωμένα" είναι GLENFIDDICH και GLENMORANGIE.

Τι προτείνετε οι γνώστες για την περίπτωσή μου;;;

Το Oban (ή Laphroaig ) ενδείκνυται;;;

Ή να κάτσω στα αβγά μου και να πάρω κανένα εγγυημένο Lagavulin-Ardbeg;;;

(προτάσεις άνω των 70€ - 8Ο € τη φυάλη δεν με ενδιαφέρουν ) .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Potis Laphroaig σίγουρα αξίζει να δοκιμάσεις μαζί με το Ardbeg πιστεύω είναι οι δυο καλύτεροι πρεσβευτές του Islay και των καπνιστών ουίσκι. Αν θες κάτι παρόμοιο του Lagavulin και σε πιο καλή τιμή δοκίμασε το Caol Ila,

επίσης αξίζει να δοκιμάσεις το Ardmore το οποιο και αυτό είναι σε καλή τιμή (αν και περί κοστολογίου θα σε ενημερώσουν καλύτερα τα αλλα παιδιά μια και εγώ είμαι Αγγλία).

Από blend αξίζει πολύ το Black Bottle αν και δεν ξέρω ποσο εύκολο είναι να το βρείς.

Νομίζω ότι θα βρείς κριτικές στο forum για όλα τα παραπάνω και επίσης αν κατηφορίσεις προς τα All About Whisky (Γλυφάδα και Χαλάνδρι) όλο και κάποιο από αυτά θα βρείς ανοιχτό καθώς και πολύ καλο service και συμβουλές από τον Πέτρο η τον Τζανή.

Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις παρα πολλές προτάσεις και συμβουλές μια και τα καπνιστά αποτελούν από τα αγαπημένα ουίσκι πολλών από εμάς αλλα μην περιορίζεις το εαυτό σου μονο σε αυτά κάθε ουίσκι έχει την χρόνο και τον χώρο του αυτό είναι και μέρος της μαγείας του Malt... Happy Malting :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Potis, παρατάς ότι κάνεις αυτή τη στιγμή, φεύγεις από δουλειά, ξεχνάς γυναίκες, παιδιά, φίλους, μπαίνεις στο πρώτο μαγαζί (κάβα-supermarket) που θα βρεις, και βουτάς 2 μπουκάλια Laphroaig 10yo

Eπίσης, ο καζαμίας του 2011 λέει για σένα οτι το πρώτο μπουκάλι ουίσκυ που θα πάρεις τη νέα χρονιά θα είναι το Laphroaig Quarter Cask

Aργότερα πρέπει να δοκιμάσεις και το Ιρλανδέζικο Connemara peated malt

Slainte ! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Το Laphroaig λοιπόν μου το προτείνετε!

Για το Oban να υποθέσω ότι δεν το προτείνετε;;

Ή δεν το έχετε υπόψη σας ;;

(χλωμό το κόβω το τελευταίο).

Link to comment
Share on other sites

Potis η δικιά μου άποψη είναι να περάσεις μια βόλτα από AAW Χαλάνδρι να δοκιμάσεις από μία γκάμα ανοικτών malt που υπάρχουν και να βρεις κάτι που να σου ταιριάζει.

Προσωπικά, αν και peat freek, πιστεύω ότι αδικείς πάρα πολύ το Glenfiddich 15 και 18 y.o. τα οποία είναι πάρα πολύ καλά (οι εμφιαλώσεις μετά το 2009).

Φυσικά σου προτείνω και ένα Laddie Classic (είμαι λίγο οπαδός) και αναφορικά με το Oban δεν μπορώ να πω ότι πεθαίνω" κιόλας.

Επειδή φαίνεσαι και εσύ αδερφός εν τύρφη και κάπνα, σίγουρα δεν έχεις ολοκληρωμένη άποψη χωρίς Laphroaig και θα έλεγα να πειραματιστείς και λίγο με Highland Park ώστε να πάρεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη από νησιώτικα malt που συνδυάζουν και άλλες γέυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ότι σε νιώθω απολύτως γιατί κι εγώ είμαι peat freak, χωρίς βέβαια να λέω όχι σε οποιοδήποτε ποιοτικό ουίσκυ, οπουδήποτε και αν παράγεται.

Συνεχίζω λέγοντας ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκεις στο JW Red Label. Αν μου έλεγες Black Label θα συμφωνούσα, είναι από τα καλά blends και έχει μέσα και νησιωτικά malt. Ειδικά όταν συνεχίζεις λέγοντας ότι σου αρέσει το Red Label αλλά όχι το Glenfiddich και το Glenmorangie!! Φυσικά γούστα είναι αυτά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στη γεύση του καθενός μας και κάθε γνώμη είναι απολύτως σεβαστή.

Τώρα να σου πω ότι η συγκεκριμένη τριάδα που ανέφερες, Ardbeg, Lagavulin, Talisker, είναι και εμένα η αγαπημένη μου, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά. Αφού σου αρέσουν τα παραπάνω, προφανώς και πρέπει να δοκιμάσεις το Laphroaig και πιθανώς το Bowmore. Οι πιθανότητες πάντως είναι να μην τα βάλεις ψηλότερα στη λίστα σου από τα πρώτα τρία. Εξάλλου και η σύγκριση των τιμών λέει ότι π.χ. το Lagavulin και το Ardbeg είναι ακριβότερα και μάλλον ποιοτικότερα. Το Talisker είναι μια ξεχωριστή περίπτωση σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα, αφενός γιατί δεν παράγεται στο Islay αλλά στο Isle of Skye και αφετέρου γιατί βγάζει λιγότερη ψαρίλα και περισσότερο πιπέρι. Συνδυάζεται πολύ ωραία και με το φαγητό αν σε ενδιαφέρει, ειδικά με καναπεδάκια καπνιστού σολωμού είναι μούρλια.

Με ουίσκυ όπως Caol Ila και Highland Park είναι καλύτερα να πηγαίνεις απευθείας στις γηραιότερες εμφιαλώσεις τους, γιατί οι βασικές 12yo κατά τη γνώμη μου υπολείπονται σε σχέση με τις βασικές εμφιαλώσεις του ανταγωνισμού. Το Oban 14yo είναι μια ξεχωριστή περίπτωση, αφενός γιατί δεν είναι νησιωτικό (αν και μοιάζει), αφετέρου γιατί και η τιμή του είναι αρκετά πιο τσιμπημένη από τα υπόλοιπα (για να στο πω με δική σου έκφραση, δεν είναι value for money).

Πάντως από τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι για σχετικά φθηνά ουίσκυ, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας από το κοντινότερό σου All About Whisky και να δοκιμάσεις ό,τι έχει ανοιχτό πριν αποφασίσεις τι θα αγοράσεις. Μπορεί να βρεις τα ίδια ουίσκυ 2-3 ευρώ ακριβότερα από ό,τι στα super market, αλλά οι δοκιμές που θα κάνεις και οι συμβουλές που θα πάρεις από τους ιδιοκτήτες θα σε αποζημιώσουν με το παραπάνω.

Καλή αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου προτείνεται ενα ουίσκι για ειδικές περιστάσεις.Πιο συγκεκριμένα όταν γυρνάω σπίτι πιγμένος απο τη δουλειά το βράδυ πιγμένος στα σχέδια , να πίνω και να με χαλαρώνει.Μέχρι 100 e.

Eυχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Vince.! :bye:

Ασαφης η ερωτηση σου και οι απαντησεις μπορει να ειναι εκατονταδες,σαν τις τριχες σε μουσι καπετανιστικο.

Πας ποτε στον ασπροτσοκαρο και του λες "Γιατρε μου,πονω παντου,τι μου προτεινεις να καμω?".? Δεν πας...!

Καλο θα ηταν να μας ελεγες δυο λογια για σενα...Αν εισαι μακρυς,κοντος,μαλλιας,ροκας,μετοχος,προικοθηρας,ναυτακι συριανο,ονειροπολος,αρκουδος κλπ σημαντικα πραγματα.Θα βοηθουσε επισης αν μας ανεφερες το χρωμα του δερματος,αν φορας σωβρακο,τι αρρωστιες εχεις περασει,καθε ποτε πλενεσαι. :sarcastic_blum:

Το σιγουρο ειναι οτι μπατιρης και λουμπεν της ζωης δεν εισαι αν μιλας για αποσταγματα μεχρι 100 ευρω (παρεπιπτοντως ,να γνωριζεις οτι υπαρχουν εξαιρετικες εμφιαλωσεις με τα μισα και βγαλε χρηματα).

Παρουσιασε μας,λοιπον,λιγο τον εαυτο σου και αφου σε ψυχολογησουμε/σκιαγραφησουμε/ψυχανεμιστουμε θα ειναι σιγουρα πιο ευκολο να σου δοθει μια "καλυτερη" απαντηση.

Καλως μας μπηκες. :drinks:

ΥΓ...ως γνησιοι βαλκανιοι απεχθανομαστε το "πηξιμο" και αντιπαλευουμε το "πνιξιμο"...Μπροστα στο "πιξιμο" ομως και ο αλμπινος κοκκινιζει. :hang3:

Link to comment
Share on other sites

όταν γυρνάω σπίτι πιγμένος απο τη δουλειά το βράδυ πιγμένος στα σχέδια

Μηχανικός είσαι έ?

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Sir.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ συμφωνώ με τον Sir :thumbsup: (ποιος θα μπορούσε να διαφωνήσει άλλωστε :tongue:)

αλλα εμενα μου φτάνουν να μου πεις φιλε Vince τι έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα και τις σχετικές εντυπώσεις σου

επίσης αν σε γενικές γραμμές θα έλεγες ότι προτιμάς τις ξηρές γεύσεις η αν προτιμάς τις πιο γλυκές νότες.

κατά τα αλλα καλώς όρισες και από εμενα στην τρελό παρέα μας :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vince καλωσήρθες και με το καλό να σε έχουμε κοντά μας σε κάποιο tasting.

Συμφωνώ με τους προηγούμενους, αφού αν μας έλεγες τι έχεις πιει μέχρι τώρα θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Με 100 eur μπορείς να πάρεις εξαιρετικά malts οπότε παρακαλώ πες μας κανά δυο πράγματα και θα σε βοηθήσουμε

Αν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις μία απάντηση σήμερα θα έλεγα να επιλέξεις κάτι απαλό και με χαρακτήρα το οποίο να μπορείς να το βρεις εύκολα και παράλληλα να είναι value for money.

Θα έλεγα κάτι σε:

  • Talisker 10 y.o.
  • Lagavulin 12 y.o. Friends of Classic Malts ή το 16 y.o.
  • Jameson 18 y.o.

Τα αναφέρω γιατί αυτά τα μπουκάλια (μαζί με το Bruichladdich το οποίο είναι το αγαπημένο μου) τελείωσαν αργά το βράδυ με παρέα μετά τη δουλειά και σε φάση χαλαρώματος.

Θα ακούσεις και άλλες απόψεις, αλλά νομίζω ότι είναι μια καλή αρχή και εντός των 100 eur (και αρκετά λιγότερα) που ζήτησες.

Αν πάλι ψάχνεις κάτι σε everyday blended που το βρίσκεις παντού...........είμαι άσχετος και θα έλεγα Dimple το οποίο θυμάμαι ότι μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

... όταν γυρνάω σπίτι πιγμένος απο τη δουλειά να πίνω και να με χαλαρώνει.Μέχρι 100 e.

Καλησπέρα κι απο μένα Vince

"κατι να σε χαλαρώνει", εγώ το εκλαμβάνω ως κάτι πολύ καλό αλλά όχι ζόρικο, οπότε αυτα που προτείνω σε πρώτη φάση είναι

1. Glenmorangie 10yo

2. Cragganmore 12yo

3. Jameson Gold

και για λίγο κάτω απο 100€

4. Highland Park 18yo

5. Old Pulteney 17yo

Link to comment
Share on other sites

@sir mihas

Απλά ειμαι ένας εργένης με μια δουλειά οπότε έχω περιθόρια για σπατάλες.Απο τις περιγραφές σου πέτυχες μόνο το ροκάς :tongue:

@mitsubae

Nαι η αφεντιά μου , μηχανικός.

@Uisge-Beatha

Kαλώς σας βρήκα! Δεν εχω δοκιμάει τίποτα ψαγμένο.Νομίζω πάντως οτι προτιμώ τις ξηρές γεύσεις.

@mallios @Celtic

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες . Θα τσεκάρω αυτά που μου προτείνατε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Vince τότε σίγουρα δοκίμασε τα:

Glenmorangie 10yo

Jameson Gold

Highland Park 18yo

Old Pulteney 12 & 17yo

Glenlivet 16 yo Nadura

Ardmore Traditional

και Talisker 18 yo (αν και μάλλον θα βγαίνει ακριβά ελλάδα)

Happy whisky hunting mate :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην ακούς τις σειρήνες των βουτηγμένων στα σαθρά χωράφια με την τύρφη......

η λύση στο πρόβλημα σου είναι τα whisky [malt και όχι] των highlands

απο το μεστό highland park, μέχρι το ευκολοπιοτο και ευκολοβρετο glenfidich.

αν μας πεις και απο που σκοπεύεις να το αγοράσεις, ίσως σε βοηθήσει και κάποιο λοξο βλέμμα προς το springbank ή μια τίμια και πονηρή επιλογή που είναι η προς τα πάνω ηλικιακά σειρά blend Whyte & Mackay [αν και δεν ξέρω που υπάρχει στην Ελλάδα...]

αν δεν εχεις καμια επαφή με το θέμα, καλο είναι να ψάχνεις για μπουκάλια των 250ml ή και μικρότερα για αρχή, μέχρι να μπορέσεις να δεις που γευστικά θα βρεις τον παράδεισο.

[tip μείνει μακρυά απο την σειρά macallan fine oak, ενώ αν βρείς macallan που να μην γράφει fine oak δοκίμασε το!!]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν γειά σας θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο wiskey για αρχάριο στο είδος βέβαια και παλία έπινα αλλά πολύ σπάνια (λίγο άσχετο το τελευταίο και κάτι ακόμα δεν θέλω να είναι κάτι πολύ δυνατο αλλά για όλες τις περιστάσεις (με παρέα κλπ ) . :sun_bespectacled:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...