Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Από ποιο whisky / whiskey να ξεκινήσω.


Recommended Posts

45 minutes ago, Islaynder said:

Γέροντα μου δεν είναι lightly peated το 12άρι? Μπερδεύτηκα τώρα! 

Όπως αναφέρει και ο @YAz

27 minutes ago, YAz said:

The vast majority of Speyside/Highland distilleries specify “Highland peat”, which weighs in with a peating level of 1-3ppm phenols.  Most whisky drinkers will not discern peat or smoke at these levels,

Εγώ μάλιστα θα το ανέβαζα μέχρι και 5PPM υπό μερικές συνθήκες, οπότε ναι μεν τεχνικά μπορούμε να πούμε ότι είναι από peated malt αλλά επί τής ουσίας στη γεύση γιοκ😝😄

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Bunna το απλό 12ετών είναι ένα εξαιρετικό ουίσκυ, αλλά σίγουρα δεν το λες peated. Βγάζει όμως το αποστακτήριο κάποιες ενδιαφέρουσες peated εκδόσεις.

Smokehead, Port Charlotte, Kilchoman όπως προτάθηκαν, οπωσδήποτε. Απο κει και πέρα Bowmore & Caol Ila, που εμένα μου βγάζουν περισσότερο καπνίλα κι οχι γλυκοτυρφίλα. Και θα συμπλήρωνα τα Benriach 12 curiositas και φυσικά οποιοδήποτε Longrow, έτσι για να γνωρίσεις και την "βρώμικη" τύρφη του Campbeltown.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Εγώ μάλιστα θα το ανέβαζα μέχρι και 5PPM υπό μερικές συνθήκες, οπότε ναι μεν τεχνικά μπορούμε να πούμε ότι είναι από peated malt αλλά επί τής ουσίας στη γεύση γιοκ😝😄

Σίγουρα δεν πνίγεσαι στη τύρφη, (δεν διακρίνεται καθόλου) ούτε και στον καπνό, τεχνικά όμως έχει καπνό, και διακρίνεται αυτός ο καπνός περισσότερο από παρόμοια lightly peated whiskies του είδους. Άλλο πράγμα το δεν έχει καπνό και άλλο το ελάχιστος καπνός. Δεν είναι το ίδιο.

 Όσον αφορά τα lightly peated whiskies, το βιντεάκι που υπάρχει αναρτημένο και στο αντίστοιχο νήμα, αναφέρει πως απο 2ppm έως 10ppm φαινόλες, τα συγκεκριμένα ουίσκι αναφέρονται ως lightly peated.

https://www.youtube.com/watch?v=kNW2TJAQrCE

Πρόταση μου, όπως και έγραψα και νωρίτερα, ήταν να συνεχίσει το ταξίδι του ο @YAz στο Islay αλλά δοκιμάζοντας και κάτι διαφορετικό.

Θεωρώ πως έχω καταλάβει τα γούστα του γι αυτό και πρότεινα το rum (δηλωμένος από την αρχή rum lover) καθώς και το HighVoltage για τον ψηλό του αλκοολικό βαθμό.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Islaynder said:

Σίγουρα δεν πνίγεσαι στη τύρφη, (δεν διακρίνεται καθόλου) ούτε και στον καπνό, τεχνικά όμως έχει καπνό, και διακρίνεται αυτός ο καπνός περισσότερο από παρόμοια lightly peated whiskies του είδους. Άλλο πράγμα το δεν έχει καπνό και άλλο το ελάχιστος καπνός. Δεν είναι το ίδιο.

 Όσον αφορά τα lightly peated whiskies, το βιντεάκι που υπάρχει αναρτημένο και στο αντίστοιχο νήμα, αναφέρει πως απο 2ppm έως 10ppm φαινόλες, τα συγκεκριμένα ουίσκι αναφέρονται ως lightly peated.

https://www.youtube.com/watch?v=kNW2TJAQrCE

Πρόταση μου, όπως και έγραψα και νωρίτερα, ήταν να συνεχίσει το ταξίδι του ο @YAz στο Islay αλλά δοκιμάζοντας και κάτι διαφορετικό.

Θεωρώ πως έχω καταλάβει τα γούστα του γι αυτό και πρότεινα το rum (δηλωμένος από την αρχή rum lover) καθώς και το HighVoltage για τον ψηλό του αλκοολικό βαθμό.

Μας πήρανε χαμπάρι 😂

Πέρα απ την πλάκα, μπήκανε και τα δυο στη λίστα! Ανυπομονώ να τα δοκιμάσω και τα δυο τα Smokehead!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Το Bunna το απλό 12ετών είναι ένα εξαιρετικό ουίσκυ, αλλά σίγουρα δεν το λες peated.

Heavily σίγουρα όχι! Καπνιστό με την ευρύτερη έννοια, πάλι όχι. Lightly peated?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Islaynder said:

Γέροντα μου δεν είναι lightly peated το 12άρι? Μπερδεύτηκα τώρα!

Εμάς πάντως στο tasting του αποστακτηρίου μας μίλησαν για παράγωγη στα 0 PPM γενικά

Φυσικά παίζουν και πολύ καπνιστές εκδόσεις Bunna συνήθως νεότερες και NAS αν δεν κάνω λάθος!

Αλλά εδώ ο επίτιμος καθηγητής και ειδικός να απαντήσει είναι μάλλον ο @DMTK

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Islaynder said:

Σίγουρα δεν πνίγεσαι στη τύρφη, (δεν διακρίνεται καθόλου) ούτε και στον καπνό, τεχνικά όμως έχει καπνό

Αν δεν διακρίνεται οργανοληπτικά καθόλου τότε για τούς περισσότερους καταναλωτές δεν έχει σχέση αν χρησιμοποιήθηκε τύρφη ή όχι και δεν νομίζω ότι τέτοια ουίσκι έχουν θέση σε μία λίστα what's next προτάσεων σε κάποιον που ψάχνει Peated Whiskies και του αρέσουν τα Ardbeg και Laphroaig, δυο από τα πιο τυρφωδες ουίσκι. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά αν δεν εμφανίζονται στην πράξη/γεύση τότε δεν έχουν ιδιαίτερη αξία ειδικά για τον μέσω καταναλωτή πχ πολλά επεξεργαζμενα τρόφιμα περιέχουν αλάτι αλλά δεν τα λέμε όλα "αλμύρα"

4 hours ago, Islaynder said:

το βιντεάκι που υπάρχει αναρτημένο και στο αντίστοιχο νήμα, αναφέρει πως απο 2ppm έως 10ppm φαινόλες, τα συγκεκριμένα ουίσκι αναφέρονται ως lightly peated

Όχι το βίντεο αναφέρεται σε "lightly peated malt" δηλαδή στην βύνη και όχι το ουίσκι, από αυτό το ποσοστό PPM θα χαθεί περίπου το 50% κατα την απόσταξη και παλαίωση στα 10 χρόνια...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το Bunna12 έχει απαντήσει το Bunna σε ανάλογη ερώτηση σε άλλο διαδικτυακό μέσο.

https://www.reddit.com/r/Scotch/comments/8d6k5u/bunnahabhain_12_peated_or_not/

Bunnahabhain 12 - Peated or not?
This has been an ongoing discussion on this forum for some time. So, on Foo's suggestion I sent an inquiry into the distillery and they got back to me.

See below:

My original inquiry to keep it in context:

Good Morning.....or afternoon in your case,

We've been discussing the Bunna 12 on the scotch reddit forum and we were wondering if you could clear up something for us. Is this whisky lightly peated or not?

The intro on the website seems to say the distillery is (was?) known for its unpeated malt, but the Bunnah 12 Tasting Notes seems to hint at a "subtle prevalence of smoke".

Some in the forum seem to think this whisky may see peat in the 1-4ppm range...others say no peat at all.

So we decided to go right to the source and ask.

Here hoping you can clear this up for us.

Bunnahabhain's reply :

=======================================================================

Hello Richard

Thank you for your enquiry.

I think your guys are probably having a discussion that takes place all over the whisky world, and will probably continue to do so.

Regarding the numbers game, the PPM reading is essentially a scientific reading of the peaty chemical left on the Barley at the end of the Malting Process. It is left there by the smoke that drys the Barley, so in simple terms, the longer the exposure to the smoke from a Peat Fire, the higher the peating level will be. Remember though, you do not always need Peat to have a fire, but you will still get smoke, and hence (probably) the "subtle prevelance of smoke" comment.

In reality, we are about as unpeated as you can get, although a Scientist might dig down and find some trace elements in there somewhere, and for this reason we will usually talk about the Barley being probably somewhere between 0.5 & 2 PPM.

I'm not sure how much that helps, but there you go!! :)

Best wishes

David

 
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Uisge-Beatha said:

και δεν νομίζω ότι τέτοια ουίσκι έχουν θέση σε μία λίστα what's next προτάσεων σε κάποιον που ψάχνει Peated Whiskies και του αρέσουν τα Ardbeg και Laphroaig, δυο από τα πιο τυρφωδες ουίσκι.

Τεκμηρίωσα την άποψη μου πάνω σε αυτό νωρίτερα.

6 hours ago, Uisge-Beatha said:

Όχι το βίντεο αναφέρεται σε "lightly peated malt" δηλαδή στην βύνη και όχι το ουίσκι, από αυτό το ποσοστό PPM θα χαθεί περίπου το 50% κατα την απόσταξη και παλαίωση στα 10 χρόνια...

Τώρα βοήθα γιατί με μπέρδεψες πραγματικά... Δηλαδή το Laga που είναι στα 35ppm (αν δεν κάνω λάθος) ή το Ardbeg 10 στα 50ppm, είναι στη βύνη ή στο μπουκάλι? 

Αν είναι στη βύνη, το Laga στο μπουκάλι έχει χονδρικά 7-10ppm?

Αν είναι στο μπουκάλι, το Laga είχε στη βύνη 115ppm?

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Islaynder said:

Τώρα βοήθα γιατί με μπέρδεψες πραγματικά... Δηλαδή το Laga που είναι στα 35ppm (αν δεν κάνω λάθος) ή το Ardbeg 10 στα 50ppm, είναι στη βύνη ή στο μπουκάλι?

Πάντα στη βύνη. Δεν ανακοινώνουν επίσημα τις μετρήσεις στο μπουκάλι αν και υπάρχουν τα δεδομένα όλα. Υπάρχει σχετικό νήμα στο forum.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@Islaynder πάντα στην βύνη το Ardbeg 10 για παράδειγμα είναι γύρω στα 25PPM στο μπουκάλι μόνο ένα ουίσκι (από όσο γνωρίζω) κυκλοφορεί με PPM εμφιάλωσης. Βρείτε πιο 😉😄 Απαντήσεις απόψε στο Zoom 😋

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Uisge-Beatha said:

@Islaynder πάντα στην βύνη το Ardbeg 10 για παράδειγμα είναι γύρω στα 25PPM στο μπουκάλι μόνο ένα ουίσκι (από όσο γνωρίζω) κυκλοφορεί με PPM εμφιάλωσης. Βρείτε πιο 😉😄 Απαντήσεις απόψε στο Zoom

Μέχρι τώρα θεωρούσα στο μπουκάλι, μου φαίνεται πιο ορθολογικό εκεί, όσο ζεις μαθαίνεις! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Islaynder said:

Μέχρι τώρα θεωρούσα στο μπουκάλι, μου φαίνεται πιο ορθολογικό εκεί, όσο ζεις μαθαίνεις! 

Μωρέ πιό λογικό είναι αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία 😝

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Μωρέ πιό λογικό είναι αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία 😝

Λογικό είναι αφού η λογική λέει ότι πρέπει να είμαστε λογικοί !!😄

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DUCATI13 said:

Λογικό είναι αφού η λογική λέει ότι πρέπει να είμαστε λογικοί !!😄

Λογικό είναι η λογική να λέει ότι πρέπει να είμαστε λογικοί αλλά δεν είναι λογικό να περιμένεις να είναι όλοι λογικοί🤔🤯😋😄

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@YAz, θαρρω οτι απο τα χτες, αν ησουν φαλλος, θα ομοιαζες με εκεινους τους περηφανους και πανωσηκωμενους Τυρναβισιους καταμεσης του καρναβαλιου, με μπαλες σαν πουφ τουρκικου οντα και χαλινο ισαμε τα γκεμια του Ρουντολφ. :queen:  Για χαρη σου οι συμφορουμιτες ξεθαψαν μουχλιασμενα βιδεος, αναμοχλευσαν σκουριασμενες γνωσεις, ξεσκονισαν αραχνιασμενα κιταπια.:book: Θα σου προτεινα να θετεις κανα δυο ερωτησεις σε δισεβδομαδιαια βαση, προκειμενου να συνεγειρεις το νοητικο υλικο μας και να αποδελτιωνουμε πρεσβυτερες γνωσεις, πολλες εκ των οποιων κινδυνευουν να ιζηματοποιηθουν στον ακαταπαυστο κουρνιαχτο του χρονου.  :hi:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sir mihas said:

@YAz, θαρρω οτι απο τα χτες, αν ησουν φαλλος, θα ομοιαζες με εκεινους τους περηφανους και πανωσηκωμενους Τυρναβισιους καταμεσης του καρναβαλιου, με μπαλες σαν πουφ τουρκικου οντα και χαλινο ισαμε τα γκεμια του Ρουντολφ. :queen:  Για χαρη σου οι συμφορουμιτες ξεθαψαν μουχλιασμενα βιδεος, αναμοχλευσαν σκουριασμενες γνωσεις, ξεσκονισαν αραχνιασμενα κιταπια.:book: Θα σου προτεινα να θετεις κανα δυο ερωτησεις σε δισεβδομαδιαια βαση, προκειμενου να συνεγειρεις το νοητικο υλικο μας και να αποδελτιωνουμε πρεσβυτερες γνωσεις, πολλες εκ των οποιων κινδυνευουν να ιζηματοποιηθουν στον ακαταπαυστο κουρνιαχτο του χρονου.  :hi:

Χαχα! Κλαίω!! Με έστειλες!!

Challenge accepted!! Όπου θα έχω εύστοχες ερωτήσεις θα τις θέτω!

θα γίνω καθηγητής στη θέση του καθηγητή @DMTK! Διαγώνισμα κάθε βδομάδα, να δούμε τι θυμούνται από τα ταξίδια και τα τουρ στα αποστακτήρια τα παιδιά!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, YAz said:

Χαχα! Κλαίω!! Με έστειλες!!

Challenge accepted!! Όπου θα έχω εύστοχες ερωτήσεις θα τις θέτω!

θα γίνω καθηγητής στη θέση του καθηγητή @DMTK! Διαγώνισμα κάθε βδομάδα, να δούμε τι θυμούνται από τα ταξίδια και τα τουρ στα αποστακτήρια τα παιδιά!

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι ποιο απλό? Τελικά απάντηση στην ερώτηση σου πήρες? Κατέληξες τι θα πάρεις? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, apo21 said:

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι ποιο απλό? Τελικά απάντησε στην ερώτηση σου πήρες? Κατέληξες τι θα πάρεις? 

Τα βουνά 😜

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, apo21 said:

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι ποιο απλό? Τελικά απάντηση στην ερώτηση σου πήρες? Κατέληξες τι θα πάρεις? 

Ναι δόξα το θεό! 😁

Λέω για τα 2 Smokehead και το port Charlotte νομίζω το heavily peated (?) αν δεν κάνω λάθος!

προς το παρόν είναι γεμάτη η κάβα μου! Έχω λίγο μέλλον ακόμη μπροστά μου!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, YAz said:

Λέω για τα 2 Smokehead και το port Charlotte νομίζω το heavily peated (?) αν δεν κάνω λάθος!

Και τα δύο καλές επιλογές και νομίζω σύμφωνα με αυτά πού μας είπες πολύ στα γούστα σού 🥃

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει να διαβάσω όσα περισσότερα μπορούσα μέσα εδώ στο φόρουμ, αρχικά για τις γενικές γνώσεις και μετά ανάλογα από σχόλια που μου κάνατε άρχισα να ψάχνω συγκεκριμένες πληροφορίες (όπως και είδα και κάποια ωραία site/blog από κάποια link που ανεβάσατε) οπότε σιγά σιγά ξέρω μάλλον που να κινηθώ. Επίσης βοηθάει και πάρα πολύ η αγάπη μου για αυτού του είδους το ουίσκι (Islay / Campbeltown) επειδή υπάρχουν πολύ λιγότερα αποστακτήρια σε σχέση με Highlands / Spreyside!

Φυσικά για μια ακόμη φορά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και για τις γνώσεις που μας δίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...