Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΤΙ ΣΥΛΛΕΓΩ.


Recommended Posts

Αποφάσισα να ξεκινήσω ένα καινούργιο θέμα που έχει να κάνει με τις εμφιαλώσεις-αποστακτήρια που ενδιαφέρουν τον καθένα.

Καταρχήν τις αγορές μου τις χωρίζω σε 3 κατηγορίες.

Σε αυτά που:

α)Προορίζονται για συλλογή

β)Προορίζονται για κατανάλωση

γ)Προορίζονται για μεταπώληση κάποια στιγμή(μοναχά αν το έχω διπλό φυσικά)

Η απάντηση στο β) είναι προφανής,αγοράζω εμφιαλώσεις που μου αρέσουν ή θα ήθελα να δοκιμάσω.

Όσο αναφορά το θέμα της μεταπώλησης αν βρω κάποια Super Super ευκαιρία και πιστεύω πως αξίζει και αν το αντέχει φυσικά η τσέπη μου τη δεδομένη στιγμή,μπορεί να επιδιώξω την αγορά περισσοτέρων από μία φιάλες .

Τώρα πάμε στο κυρίως θέμα.

Τι συλλέγω,ποια <<τακτική>> ακολουθώ,ποια αποστακτήρια με ενδιαφέρουν.

Επειδή δεν είμαι της λογικής του λίγο και απ'όλα κάνω τα εξής παρακάτω.

Καταρχήν υπάρχουν κάποια αποστακτήρια για τα οποία τρέφω πολύ μεγάλη αγάπη(από συλλεκτικής πλευράς,δε σημαίνει απαραίτητα πως μου αρέσουν για κατανάλωση)

Ανάμεσα σε αυτά περίοπτη θέση κατέχουν το Glengoyne,Ardbeg,Aberlour,Talisker,Lagavulin,Glenfarclas,Port Ellen(και από κανά Αrran Τheo :D:D ).

Έχω επιλέξει αυτά τα αποστακτήρια και προσπαθώ να εμβαθύνω όσο μπορώ περισσότερο.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα αποστακτήρια που με εξητάρουν,τα οποία όμως τα έχω στη β΄ γραμμή μάχης(συλλεκτικά μιλώντας πάντα)

Αναφέρομαι σε Η.P.,Tullibardine,Bowmore,Glenfiddich,Βruichladdich κ.α.

Όσο αναφορά τις ανεξάρτητες εμφιαλώσεις έχω αγοράσει ελαχιστότατα και πάντοτε επειδή δεν έβρισκα Ο.Β.

Φυσικά κάθε παλιά εμφιάλωση είναι ευπρόσδεκτη στο έπιπλο που φιλοξενεί τη συλλογή μου.

Για την ακρίβεια είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να μου συμβεί(και νομίζω θα συμφωνήσετε οι περισσότεροι από εσάς,ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ο Celtic)το να πέσω πάνω σ'ένα ράφι το οποίο θα έχει το τάδε παλιό μπουκάλι που έχει πλέον σταματήσει και δεν το βρίσκεις παρά μόνο σε δημοπρασία στην οποία η τιμή που πιάνει είναι πολύ μεγάλη(Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να το πουλήσω ΠΟΤΕ).

Μου'χει κάτσει κανά 2 φορές να ξετρυπώσω κάποιες τέτοιες εμφιαλώσεις και με κάνουν να νοιώθω πολύ περήφανος. :db:

Προσπαθώ να φτιάχνω ένα πλάνο για το τι θέλω και τι ποσό θα διαθέσω τον κάθε μήνα.

Δυστηχώς τα περίπου 3 αυτά χρόνια που ασχολούμε με τη συλλογή δεν έχω ακόμα καταφέρει να το τηρήσω και συνεχώς κάνω αλλαγές και πάλι αλλαγές(προσθήκες :lol: ) με αποτέλεσμα να βγαίνω εκτός...

Που θα πάει όμως θα τα καταφέρω(βασικά το λέω για να το ακούω,κατα βάθος μ'αρέσει 8P:crazy:,τραβάτε με και ας κλαίω λοιπόν :tongue: )

Περιμένω τις γνώμες τόσο των Συλλεκτών όσο και μη.

ps:Αρχίζει να μ'αρέσει πολύ αυτή η γωνιά. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

παραμένει "φλύαρη" η προσέγγιση σου, ας πούμε τα port ellen τα συλλέγεις με τι σκοπό; αν αμφιταλαντεύεσαι τότε δεν πάς καλά, και πρέπει να στοκαρεις τώρα που βρίσκεις ακόμα!

εγώ συλλέγω μόνο JD και τα υπόλοιπα τα αποθηκεύω για αργότερα, όπως λέει και ο theo, στον γάμο μου θα γίνει σφαγή.... :tongue:

κατα τα άλλα τα όριο όντως είναι δυσδιάκριτα , το κάθε μπουκάλι με την Χ αξία [συναισθηματική/χρηματική] είναι θέμα, το αν θα το ανοίξουμε ή όχι, κάπως έτσι κολλάμε όλοι το μικρόβιο!

και όντως το θέμα με τις παλιές εμφιαλώσεις που ξετρυπώνουμε όλοι κατα καιρούς, επειδή με έχει απασχολήσει, το αντιμετωπίζω ως εξής: αν βρώ κάτι τέτοιο η το παίρνω για την συλλογή μου [αν είναι jd] ή το σπρώχνω αμέσως προς πώληση [και επειδή δεν με έχετε δει να σας προσφέρω κάτι, να πώ οτι οι γνώσεις μου περιορίζονται στο jd, μια άλλη φιάλη που έσπρωξα ήταν πριν σας γνωρίσω το lagavullin στο μοβ κουτί αν θυμάμαι]

Link to comment
Share on other sites

ας πούμε τα port ellen τα συλλέγεις με τι σκοπό; αν αμφιταλαντεύεσαι τότε δεν πάς καλά, και πρέπει να στοκαρεις τώρα που βρίσκεις ακόμα!

Εφόσον τα Port Ellen δεν ανήκουν ούτε στην β) ούτε στη γ) κατηγορία,

είναι ξεκάθαρο νομίζω πως τα αγοράζω για Συλλογή.

Τώρα για τον αν πρόκυτε να τα πουλήσω ποτέ(τα οποιαδήποτε Port Ellen),

είναι ένα πράγμα το οποίο το έχουμε ξανασυζητήσει και η απάντηση μου ήταν πως Θεού θέλοντος

και εφόσον είμαι καλά δεν έχω σκοπό να τα πουλήσω ποτέ.

Αν πουλούσα ποτέ κάτι θα άνηκε στην γ) κατηγορία.

Όσο για το αν θα τα άνοιγα,και αυτό το έχουμε συζητήσει παλιότερα,

μπορεί κάπαια στιγμή κάπου,κάποτε( :lol::lol::D ) και να'σαι σίγουρος πως δεν θα σε ξεχνούσα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ψάχνω για Highland Park και το ενδιαφέρον μου έχει κινήσει και το Tobermory/Ledaig.

Από κει και πέρα, οτιδήποτε άλλο, για απόλαυση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα Port Ellen δεν ανήκουν ούτε στην β) ούτε στη γ) κατηγορία,

είναι ξεκάθαρο νομίζω πως τα αγοράζω για Συλλογή.

Όσο για το αν θα τα άνοιγα,και αυτό το έχουμε συζητήσει παλιότερα,

μπορεί κάπαια στιγμή κάπου,κάποτε( :lol::lol::D ) και να'σαι σίγουρος πως δεν θα σε ξεχνούσα.

κανεις λάθος, ρε φίλε, το port ellen φτιάχτηκε για να πίνεται, όσο και αν μετανιώνω που ήπια πέρσυ το port ellen DL1978 platinum sherry σε μια βραδύα, άλλο τόσο χαίρομαι που έχω πίει ένα τέτοιο wisky, και ψάχνομαι για ευκαιρίες να ανοίξω κανα μπουκάλι ακόμα!

[οχι απο το ίδιο, το ίδιο αν πέσει στα χέρια κάποιου απο εσας το θέλω σαν τρελός!!]

Link to comment
Share on other sites

port ellen DL1978 platinum sherry

Το κυνηγάω να το πάρω φέτος κοντά στα γενέθλιά μου το δεκέμβρη κι επειδή είμαι γενηθείς το '78 το σκέφτομαι.

Από την άλλη η έταιρη σκέψη μου είναι κι αυτό ΠΟΛΥ μεγάλο whisky(Βrora 30,τόσα κλείνω) και δεν ξερω τελικά τι θα πράξω.

Μακάρι να μου βγούν τα οικονομικά μέχρι τότε να τα πάρω και τα δύο(αν και δύσκολο,θα πρέπει να μην πιω τίποτα άλλο ως τότε).

Link to comment
Share on other sites

κανεις λάθος, ρε φίλε, το port ellen φτιάχτηκε για να πίνεται

Όπως τη δει ο καθένας ρε Koulos.

Εσύ το ανοίγεις επειδή έχεις έρωτα με αυτό το αποστακτήριο,εγώ απ'την άλλη είμαι demi.

Link to comment
Share on other sites

Το κυνηγάω να το πάρω φέτος κοντά στα γενέθλιά μου το δεκέμβρη κι επειδή είμαι γενηθείς το '78 το σκέφτομαι.

Από την άλλη η έταιρη σκέψη μου είναι κι αυτό ΠΟΛΥ μεγάλο whisky(Βrora 30,τόσα κλείνω) και δεν ξερω τελικά τι θα πράξω.

Μακάρι να μου βγούν τα οικονομικά μέχρι τότε να τα πάρω και τα δύο(αν και δύσκολο,θα πρέπει να μην πιω τίποτα άλλο ως τότε).

αμα το βρείς το συγκεκριμένο [την παρτίδα με τα 396 bottles] στο αγοράζω σε τιμή ικανή να πάρεις 2 brora 30άρια ;)

να σου προτείνω brora να πάρεις ούτως ή άλλως, δεν θα το μετανιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

αμα το βρείς το συγκεκριμένο [την παρτίδα με τα 396 bottles] στο αγοράζω σε τιμή ικανή να πάρεις 2 brora 30άρια ;)

Μη λες μεγάλα λόγια γιατί μπορεί και να το βρώ ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μη λες μεγάλα λόγια γιατί μπορεί και να το βρώ ξέρεις.

δεν με ξέρεις, γιαυτό σε δικαιολογώ!

το συγκεκριμένο whisky είναι σημαντικό για μένα, αν καταφέρεις να το βρείς εννοείτε οτι ισχύει η πρόταση μου,

φυσικά αν το βρώ, υπάρχει το εξής ερώτημα, πόσο θα αντέξω να ξέρω οτι έχω αυτό το διαμάντι στα χέρια μου πριν το σφάξω; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε γι αυτό; Port Ellen 1978 / 27 Year old, Douglas Laing, Platinum Selection, 54.8%

Το βρήκα κάπου στις 140 λίρες. Όχι υπερβολικά αν είναι το διαμάντι που περιγράφετε...

Link to comment
Share on other sites

Κοulos, στους ίδιους στη Γλασκώβη ρώτησες??? (Douglas Laing & Co.)

Η δικιά μου συλλογή έχει ως εξής

Α. Μινιατούρες ουίσκυ, σκέτες ή σετάκια

Β. Whisky memorabilia, διαφημιστικά κλπ

Γ. Μεγάλα μπουκάλια, στάνταρ εμφιαλώσεις μικρές σε ηλικία που κυκλοφορούσαν παλιότερα (με διαφορετική ετικέττα), π.χ. Glenfiddich NAS, Glenlivet 12y.o. κλπ

Αυτά θεωρώ "συλλογή". Όσα άλλα έχω, ακόμα κι αν ορισμένα θεωρούνται "συλλεκτικά", είναι για κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάμε για αυτό, μιλάμε για αυτό

"PORT ELLEN 1978 Old & Rare Platinum

Bottled as a 27 year old at 54.8% and limited to 396 bottles. Matured in sherry cask "

αυτά σε bold [ειδικά το sherry cask] κάνουν την διαφορά!

τέσπα αν αυτό που λέτε είναι απο ονλινε μαγαζί ανταλαγων, το εχω δει και έχω βάλει τους πρακτορες μου να το τσεκάρουν!

[αρκετά το γαργαλίσαμε το θέμα, ακόμα και να μην είναι αυτό που θέλω τα λοιπά χαρακτηριστικά του μιλάνε για ένα καλό whisky, ακόμα και αν δεν σας το αγοράσω στην τιμή 2 brora χα χα χα]

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί ανταλλαγών το βρήκα koulos. Δυστυχώς δεν έλεγε πολλές λεπτομέρειες αλλά υποθέτω ότι μπορούμε να το διπλοτσεκάρουμε. Επίσης αν θες το link πες μου. Δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή, αλλά το βρίσκω εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεφυγω λιγο απο το λαβυρινθο των ατελειωτων malts (ενα αγοραζεις ,τρια παραγγελνεις ;) ) αποφασισα να εξειδικευσω την συλλογη και να την κατευθυνω προς(που αλλου?) ανατολας(χιροσιμα αγαπη μου ) και προς το (κατ'εμε) παρεξηγημενο grain ..Αν μου τη βαρεσει κιολας ισως και τιποτα εξωτικα (χαρμα σου λεω το κενυατικο,χαρμα!! :D )

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάμε για αυτό, μιλάμε για αυτό

"PORT ELLEN 1978 Old & Rare Platinum

Bottled as a 27 year old at 54.8% and limited to 396 bottles. Matured in sherry cask "

αυτά σε bold [ειδικά το sherry cask] κάνουν την διαφορά!

τέσπα αν αυτό που λέτε είναι απο ονλινε μαγαζί ανταλαγων, το εχω δει και έχω βάλει τους πρακτορες μου να το τσεκάρουν!

[αρκετά το γαργαλίσαμε το θέμα, ακόμα και να μην είναι αυτό που θέλω τα λοιπά χαρακτηριστικά του μιλάνε για ένα καλό whisky, ακόμα και αν δεν σας το αγοράσω στην τιμή 2 brora χα χα χα]

Aυτό είναι ρε φίλε, άντε πάρτο να ξεμπερδεύουμε και παντρέψου γρήγορα!!!

O_KOULO'S PORT ELLEN

Link to comment
Share on other sites

ρε μανία να με παντρέψετε, κάνατε εσείς το λάθος, και θέλετε ν παρασύρεται και τους υπόλοιπους :lol:

θα προτείνω να γίνει τμήμα της λέσχης φίλων του μαλτ για ανύπαντρους, θα ανοίγουμε τα whiskakia μας, και θα πίνουμε στην υγεία των κορόιδων, που θα κάθονται με την απειλή του τσόκαρου, σπίτι , να πλένουν πιάτα και να ξεσκατίζουν τον μπεμπη, όταν οι κύριες τους θα έχουν βγει για καφέ με τις φιλενεδασες τους!!!

[για το PE όντως το έχω παραγγείλει, αλλά δεν βλέπω κινητικότητα απο τον ινδό και φοβάμαι, οτι δεν είναι το ίδιο, θα δούμε!]

Link to comment
Share on other sites

pedl1978.jpg

μια φωτό απο το επίμαχο μπουκάλι, δυστυχώς απο οτι βλέπετε ήδη είχε κατέβει αρκετά...... θα οξειδωνότανε και αναγκάστηκα να το πίω :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
.

Φυσικά κάθε παλιά εμφιάλωση είναι ευπρόσδεκτη στο έπιπλο που φιλοξενεί τη συλλογή μου.

Για την ακρίβεια είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να μου συμβεί(και νομίζω θα συμφωνήσετε οι περισσότεροι από εσάς,ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ο Celtic)το να πέσω πάνω σ'ένα ράφι το οποίο θα έχει το τάδε παλιό μπουκάλι που έχει πλέον σταματήσει και δεν το βρίσκεις παρά μόνο σε δημοπρασία στην οποία η τιμή που πιάνει είναι πολύ μεγάλη(Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να το πουλήσω ΠΟΤΕ).

Μου'χει κάτσει κανά 2 φορές να ξετρυπώσω κάποιες τέτοιες εμφιαλώσεις και με κάνουν να νοιώθω πολύ περήφανος. :db:

:good::yahoo::drinks:

Κάτι παλιό και καλό ξετρύπωσα στο Νησί..............

inchgower 12, Ο.Β. παρακαλώ ινγκόβερ που μου'πε και ο μπάρμπας στην κάβα.

Αραχνιασμένο και σκονισμένο μέχρι εκεί που δεν πάει.....έτσι όπως μου αρέσει να τα βρίσκω αυτά τα παλιομπούκαλα!.

Και η αναζήτηση συνεχίζεται......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...