Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Καλησπέρα, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι μπροστά σε ένα ράφι του Lidl όπου δεσπόζουν πολλά Ben Bracken 8 Islay single malt στα 18 ευρώ έκαστο. Ως άσχετος ζητώ τα φώτα σας για το αν αξίζει η αγορά του, καθώς η τιμή μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή για single malt! Αν είναι δυνατόν απαντήστε άμεσα πριν ολοκληρώσω τα ψώνια μου χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Peaky blinder said:

Καλησπέρα, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι μπροστά σε ένα ράφι του Lidl όπου δεσπόζουν πολλά Ben Bracken 8 Islay single malt στα 18 ευρώ έκαστο. Ως άσχετος ζητώ τα φώτα σας για το αν αξίζει η αγορά του, καθώς η τιμή μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή για single malt! Αν είναι δυνατόν απαντήστε άμεσα πριν ολοκληρώσω τα ψώνια μου χαχαχα.

Καλή τιμή αλλά δεν λέει και πολλά .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Peaky blinder said:

Καλησπέρα, αυτή τη στιγμή βρίσκομαι μπροστά σε ένα ράφι του Lidl όπου δεσπόζουν πολλά Ben Bracken 8 Islay single malt στα 18 ευρώ έκαστο. Ως άσχετος ζητώ τα φώτα σας για το αν αξίζει η αγορά του, καθώς η τιμή μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή για single malt! Αν είναι δυνατόν απαντήστε άμεσα πριν ολοκληρώσω τα ψώνια μου χαχαχα.

Δε ξέρω αν σε προλάβαμε, αλλά αν δε σε προλάβαμε και έφυγες χωρίς να το πάρεις, ακόμη καλύτερα :biggrin1:

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

Δε ξέρω αν σε προλάβαμε, αλλά αν δε σε προλάβαμε και έφυγες χωρίς να το πάρεις, ακόμη καλύτερα :biggrin1:

Αυτά γράφεις, τα μέλη δεν ψωνίζουν και οι γλάστρες μένουν απότιστες! Με τόσο κρύο και χιόνι, ένα Μπεν Μπράκεν θα ήταν ότι πρέπει!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Αυτά γράφεις, τα μέλη δεν ψωνίζουν και οι γλάστρες μένουν απότιστες! Με τόσο κρύο και χιόνι, ένα Μπεν Μπράκεν θα ήταν ότι πρέπει!

Ισχύει, το χώμα στις γλάστρες με αυτές τις παγωνιές πρέπει να ποτίζεται με λίγο τύρφη, κι αν περιέχει και αλκοόλη ακόμη καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DMTK said:

Ισχύει, το χώμα στις γλάστρες με αυτές τις παγωνιές πρέπει να ποτίζεται με λίγο τύρφη, κι αν περιέχει και αλκοόλη ακόμη καλύτερα :D

Τόσο κακό είναι ρε παιδιά χαχαχα; Νόμιζα πως όταν βλέπεις τέτοιες τιμές σε single malt είναι ευκαιρία... Αντί να αγοράσεις ένα blended ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Peaky blinder said:

Αντί να αγοράσεις ένα blended ας πούμε

Υπάρχουν και πολύ καλά και εξαιρετικά blended whiskies. Βέβαια πάνω κάτω "ότι πληρώνεις παίρνεις". Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για κατι που δεν έχω δοκιμάσει, η αλήθεια είναι οτι πριν 1-2 μήνες κοντοστάθηκα κι εγώ μέσα σε ενα lidl και γλυκοκοίταζα ένα Islay σε ξεφτίλα τιμή. Επέλεξα να μην το πάρω τελικά, πιστεύω καλύτερα να κάνω υπομονή, να κοιτάξω να μαζέψω άλλα τόσα χρήματα και να τα δώσω για κάτι "επώνυμο"-σίγουρο. Εκ του ασφαλούς βέβαια, με την έννοια οτι έχω και μια καλή κάβα από κλειστά μπουκάλια στο σπίτι που περιμένουν να ανοιχτούν. Αν είχα μόνο 1-2 και μεγάλη οικονομική στενότητα, σίγουρα θα έπαιρνα ένα single malt απο τα Lidl, αντί για ένα απλό average scotch blend.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για την τιμή του είναι ένα ευχάριστο peated single malt. Έχω πιεί ήδη 4 μπουκάλια από αυτό. Και για να μην παρεξηγηθώ ξαναλέω ότι είναι καλό για 18,99€. Και από άποψη θέλω να επιβραβεύω όποιον πουλάει single malt με αναγραφόμενα έτη παλαίωσης (έστω και 8), σε χαμηλή τιμή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2021 at 2:56 PM, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Νομίζω ότι για την τιμή του είναι ένα ευχάριστο peated single malt. Έχω πιεί ήδη 4 μπουκάλια από αυτό. Και για να μην παρεξηγηθώ ξαναλέω ότι είναι καλό για 18,99€. Και από άποψη θέλω να επιβραβεύω όποιον πουλάει single malt με αναγραφόμενα έτη παλαίωσης (έστω και 8), σε χαμηλή τιμή.

και γω εχω πιει 4.Πρωτα πηρα ενα και δοκιμασα και ειναι ικανοποιητικοτατο.Επισης αν θες και αν βρεις δοκιμαζεις το grain (targe).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...