Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Wolfburn 'Greek Revolution - 200th Anniversary' edition


Uisge-Beatha

Recommended Posts

35 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Μόλις το είδα, όταν έχουμε περισσότερες πληροφορίες θα τις προσθέσουμε 🥃🇬🇷

FB_IMG_1612984816655.jpg

Με πρόλαβες. Βέβαια... για να πω την αμαρτία μου... έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Μπράβο για την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Με πρόλαβες. Βέβαια... για να πω την αμαρτία μου... έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Μπράβο για την προσπάθεια.

Θα κριθεί και αυτό στις λεπτομέρειες, αλλά σαν ιδέα μού αρέσει γιατί όχι και μάλιστα θα έπρεπε να είχε ήδη γίνει από το Greek Spirit 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

🐺🇬🇷 

Μια ιδιαίτερη εμφιάλωση για τα 200 χρόνια από την επανάσταση 1821 αναμενεται να κυκλοφορησει συντομα στην ελληνικη αγορα. 
Φήμες λένε ότι ετοιμάζεται μια ακόμη  από άλλη εταιρεία.  
Ουπσς @Uisge-Beatha μολις ειδα οτι το ανεβασες κ συ  

E5C09330-E879-4C80-9C19-B8A6D1C11F8D.jpeg

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, giorgos said:

🐺🇬🇷 

Μια ιδιαίτερη εμφιάλωση για τα 200 χρόνια από την επανάσταση 1821 αναμενεται να κυκλοφορησει συντομα στην ελληνικη αγορα. 
Φήμες λένε ότι ετοιμάζεται μια ακόμη  από άλλη εταιρεία.  
Ουπσς @Uisge-Beatha μολις ειδα οτι το ανεβασες κ συ  

E5C09330-E879-4C80-9C19-B8A6D1C11F8D.jpeg

Εμ βέβαια αφού είναι περιορισμένες φιάλες και limited στο ανάλογο θέμα 😉😋😀

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Uisge-Beatha said:

Greek Spirit

Greek Spirit. Εδώ συμφωνώ. Βέβαια είναι νωρίς ακόμα, δεν έχουν αρχίσει οι εκδηλώσεις. Σαν ιδέα και σαν εμφιάλωση φυσικά και μου αρέσει. 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos said:

Φήμες λένε ότι ετοιμάζεται μια ακόμη  από άλλη εταιρεία.  

Φήμες λένε... οκσω ραιιι... 🤣 δώσε πληροφορία στο λαό!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mallios said:

Greek Spirit. Εδώ συμφωνώ. Βέβαια είναι νωρίς ακόμα, δεν έχουν αρχίσει οι εκδηλώσεις. Σαν ιδέα και σαν εμφιάλωση φυσικά και μου αρέσει. 

Τι νωρίς ρε φίλε σχεδόν μέσα Φλεβάρη είναι ποτέ θα ανακοινωθεί ποτέ θα διατεθεί στα μαγαζιά, μετά τις 25 Μαρτίου🤔😝 Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά δεν νομίζω ότι είναι στο πρόγραμμα μην τους πει κανείς εθνικιστές...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Uisge-Beatha said:

Μόλις το είδα, όταν έχουμε περισσότερες πληροφορίες θα τις προσθέσουμε 🥃🇬🇷

FB_IMG_1612984816655.jpg

Τωρα δηλ. πρέπει να χαρώ? Που το Wolfburn διαγωνίζεται με το Big Peat ποιός θα το ξεχειλώσει περισσότερο?

No way dude!

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Celtic said:

Τωρα δηλ. πρέπει να χαρώ? Που το Wolfburn διαγωνίζεται με το Big Peat ποιός θα το ξεχειλώσει περισσότερο?

No way dude!

Υπερβάλεις, πρώτον δεν έχουν φτάσει τα νούμερα εμφιαλωσεων του Big Peat και δεύτερον είναι μια κίνηση του εισαγωγέα με ένα Single Cask για την Ελληνική αγορά, δεν είναι ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο αποστακτήριο πού προσφέρει SC εμφιαλώσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Uisge-Beatha said:

Υπερβάλεις, πρώτον δεν έχουν φτάσει τα νούμερα εμφιαλωσεων του Big Peat και δεύτερον είναι μια κίνηση του εισαγωγέα με ένα Single Cask για την Ελληνική αγορά, δεν είναι ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο αποστακτήριο πού προσφέρει SC εμφιαλώσεις 

Πρωτον, δεν εχει φτάσει, αλλά με τους ρυθμούς που πάει ίσως το φτάσει και το ξεπεράσει..

Δευτερον, οτι είναι κίνηση του εισαγωγέα, ΟΚ, δεν το είχα καταλάβει, αυτό αλλάζει κάπως την κατάσταση

Τρίτον, φυσικά δεν είναι το πρώτο ούτε το τελευταίο που βγάζει SC, και καλά κάνουν όσα βγάζουν και μπράβο, αλλά άλλο αυτό, κι άλλο κάθε τρεις και λίγο, με αφορμή την όποια επέτειο, γεγονός, υπηρεσία, ή δενξερωγωτιαλλο, ένα αποστακτήριο που μάλιστα είναι ακόμα σε βρεφική ηλικία, να τυπώνει ετικέτες. Το πολύ το Κυριε Ελέησον το βαριέται κι ο παπάς....

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 7:40 AM, mallios said:

Φήμες λένε... οκσω ραιιι... 🤣 δώσε πληροφορία στο λαό!

Κάτσε γιατι μπορει ναναι κ παραπανω απο μία. Δυο ή Τρεις. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, giorgos said:

Κάτσε γιατι μπορει ναναι κ παραπανω απο μία. Δυο ή Τρεις. 

όλες συλλεκτικές, αποκλειστικές, Limited και θέλω να διαβάζω και το πρώτη φορά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mallios said:

όλες συλλεκτικές, αποκλειστικές, Limited και θέλω να διαβάζω και το πρώτη φορά! 

Μη ξεχάσουν να βάλουν και τον Κολοκοτρώνη πάνω σε καμία ετικέτα...

arzzzztt.jpg?itok=YkerSaqO

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mallios said:

όλες συλλεκτικές, αποκλειστικές, Limited και θέλω να διαβάζω και το πρώτη φορά! 

 

10 minutes ago, DMTK said:

Μη ξεχάσουν να βάλουν και τον Κολοκοτρώνη πάνω σε καμία ετικέτα...

Γιατί όχι; θέλετε να μετρήσουμε ετικέτες επετειακές και μη με εθνικούς ήρωες άλλων χωρών; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, να γινόταν κάθε τρις και λίγο εντάξει άλλων μια φορά ειναι τα 200 χρόνια και δεν είδα κανένα ντόπιο προϊόν να τιμά την επέτειο αλλά είπαμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Uisge-Beatha said:

 

Γιατί όχι; θέλετε να μετρήσουμε ετικέτες επετειακές και μη με εθνικούς ήρωες άλλων χωρών; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, να γινόταν κάθε τρις και λίγο εντάξει άλλων μια φορά ειναι τα 200 χρόνια και δεν είδα κανένα ντόπιο προϊόν να τιμά την επέτειο αλλά είπαμε...

Για εμένα προσωπικά, είναι μεγάλη ξεφτίλα. Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα πια, στο βωμό του χρήματος. Έλεος! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Για εμένα προσωπικά, είναι μεγάλη ξεφτίλα. Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα πια, στο βωμό του χρήματος. Έλεος! 

Τελείως διαφορετική άποψη (είπαμε μία επετειακή και καλαίσθητη έκδοση) δηλαδή να φανταστώ ότι όλα τα επετειακά γραμματόσημα νομίσματα κτλ που θα τυπωθούν είναι και αυτά στον "βωμό του χρήματος" θεωρείς ότι αν ο εισαγωγέας ήθελε απλά τα χρήματα δεν θα ξεπουλήσει το ίδιο εύκολα με μια SC έκδοση όπως έχει γίνει τον τελευταίο καιρό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Uisge-Beatha said:

Τελείως διαφορετική άποψη (είπαμε μία επετειακή και καλαίσθητη έκδοση) δηλαδή να φανταστώ ότι όλα τα επετειακά γραμματόσημα νομίσματα κτλ που θα τυπωθούν είναι και αυτά στον "βωμό του χρήματος" θεωρείς ότι αν ο εισαγωγέας ήθελε απλά τα χρήματα δεν θα ξεπουλήσει το ίδιο εύκολα με μια SC έκδοση όπως έχει γίνει τον τελευταίο καιρό;

Είπα, είναι μεγάλη ξεφτίλα, κι επειδή έχει πολλές παραμέτρους (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές κλπ) δε το συνεχίζω. Και φυσικά, υποθέτω ότι από αυτούς που θα αγοράσουν, ελάχιστοι ή κανείς δε θα το ανοίξει να το πιει "εις ανάπαυσιν των ψυχών όσων έχυσαν το αίμα τους, για την ελευθερία μας" αλλά θα το μεταπωλήσουν ή μάλλον καλύτερα θα το μετά-μοσχοπουλήσουν....

Link to comment
Share on other sites

και εγένετο ζήτημα... για πάμε λοιπόν...

Ξεφτίλα δεν δεν είναι, σίγουρα όμως είναι οικονομικά τα κίνητρα μιας και είναι ιδιωτική πρωτοβουλία, ξεκινά και καταλήγει στο χρήμα με πρόσχημα μια εξαιρετική αφορμή, την ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΕΘΝΟΥΣ!

@Uisge-Beatha δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. Από τη μια πλευρά έχεις το ίδιο το κράτος να τιμά τους ήρωες του χωρίς να αποσκοπεί κάπου αλλού, η δουλειά του θα γίνονταν και διαφορετικά, ίσως και με μικρότερο κόστος.

Ο ιδιώτης δεν θα ξεπουλήσει το ίδιο μια c/s έκδοση, ειδικά από ένα νεαρό αποστακτήριο, μη σου πω ότι θα μείνει για πολλά χρόνια στα ράφια, ειδικά αν οι πρώτες κριτικές δεν είναι καλές. Με αυτή την αφορμή όμως, του δίνει μια αίγλη, μια συλλεκτικότητα και αυτόματα μια υπεραξία.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Γιατί όχι; θέλετε να μετρήσουμε ετικέτες επετειακές και μη με εθνικούς ήρωες άλλων χωρών; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, να γινόταν κάθε τρις και λίγο εντάξει άλλων μια φορά ειναι τα 200 χρόνια και δεν είδα κανένα ντόπιο προϊόν να τιμά την επέτειο αλλά είπαμε...

Μόλις είδα και το βίντεο από το Wolfburn που ιδρύθηκε το 1821 και την ίδια ώρα στην Ελλάδα γινόταν η επανάσταση κλπ κλπ κλπ.... είπα ότι έχω ανάμεικτα συναισθήματα... οκ... δεν θα πω κάτι άλλο.

Όσο για τις επετειακές ετικέτες, 100000% μαζί σου, αλλά να υπάρχει και κάποια σχέση.... η Σκωτία σε whisky, η Γαλλία σε κρασί και σαμπάνια, η Τζαμάικα σε ρούμι, η Ελλάδα σε κρασί κλπ κλπ κλπ...  Άντε με το καλό να δούμε ελληνικό τσίπουρο με τον Robert Burns.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

δεν είδα κανένα ντόπιο προϊόν να τιμά την επέτειο αλλά είπαμε...

σε πιάνω αδιάβαστο. Με μια απλή αναζήτηση βρίσκεις .... πέρα από τα επίσημα προϊόντα του Ελλάς 1821-2021. Επίσης μην ξεχνάμε ότι το σήμα και τις εκδηλώσεις τις εκμεταλλεύεται επίσημος φορέας, οπότε είναι λιγάκι πιο δύσκολο.

  Image result for τσιπουρο επετειακό 1821 Image result for λάδι επετειακό 1821

Image result for κρασί επετειακό 1821 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

θα ξεπουλήσει το ίδιο εύκολα με μια SC έκδοση όπως έχει γίνει τον τελευταίο καιρό;

Wolfburn??!! Ξεπούλησε?! .... δεν ξέρω για ποια single cask εμφιάλωση λες, αλλά μία που ξέρω μια χαρά διαθέσιμη είναι στις κάβες. Εκτός και αν μιλάς ότι ξεπούλησε ο εισαγωγέας στους πελάτες του (κάβες κλπ και όχι στον τελικό καταναλωτή).

Anyway... η άποψή μου γνωστή. Μπράβο για την προσπάθεια, θα πάρω μπουκάλι αν βρω και είναι σε λογική τιμή, αλλά μέχρι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κάπου στη μέση σαν τον @mallios είμαι.

Δεν πιστεύω οτι τα κίνητρα είναι οικονομικά, ή έστω 100% οικονομικά, όταν πρόκειται για ενέργεια κάποιου Έλληνα εισαγωγέα. Βέβαια κάθε εισαγωγέας κρίνεται εκτός από το παρόν του και με βάση το παρελθόν του, όσοι είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι γνωρίζουμε πρόσωπα και καταστάσεις, αλλά δεν θέλω να ανοίξω τέτοια κουβέντα τώρα.

Είναι σίγουρα οικονομικά όταν η ενέργεια ανήκει αποκλειστικά σε ξένη εταιρία. Δηλ. άν το καλοκαίρι μια Ελληνική εταιρία που παράγει τσίπουρο και εξάγει στις ΗΠΑ, βγάλει μια έκδοση αφιερωμένη στην 4th of July, ε δεν θα είναι επειδή την έπιασε ο πόνος, η συγκίνηση για τους Αμερικάνους. Άν όμως βγάλει επειδή το ζήτησε ο Αμερικάνος εισαγωγέας του τσίπουρου, τότε αλλάζει το πράμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...