Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

35 Cretan Distillery event - 11.04 στις 21:00


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη (το κλέβω από @DMTK )

=========================================================

Στο τελευταίο online event που κάναμε, ο @Uisge-Beatha έριξε στο τραπέζι την ιδέα για ακόμη μια γευσιγνωσία λευκών αποσταγμάτων, αυτή τη φορά τσικουδιάς που παράγει το 35Ν Cretan Distillery

Το όνομα 35Ν, είναι ο 35ος παράλληλος του πλανήτη μας. Σε ένα μικρό σημείο του, ένα πανάρχαιο νησί με ιστορία 5000 ετών όπου οι άνθρωποι του έπρατταν και ζούσαν πάντα με ψυχή. Αυτό το νησί είναι η Κρήτη. Το όνομα του ποτού, είναι Τσικουδιά.

H Τσικουδιά 35Ν φτιάχνεται στο Ρέθυμνο, στο αποστακτήριο που δημιούργησε ο Ηλίας Μελισσουργός. Ακολουθεί τους κανόνες κλασματικής ασυνεχούς απόσταξης, χρησιμοποιώντας τις καλύτερες ποικιλίες Κρητικού καρπού.

Από μια ματιά στο site του αποστακτηρίου, τα αποστάγματα που παράγουν φαίνονται όχι μόνο ενδιαφέροντα αλλά και πολύ προσεγμένα:

https://35n.gr/#home

====================================================================

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού συμπληρώθηκε η μίνιμοuμ συμμετοχή το ανεβάζουμε εδώ και παρακαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή. Θα δοκιμάσουμε:

  • Πολυποικιλιακό απόσταγμα σε 38% Vol 200-500-700ml
  • Μονοποικιλίακό SYRAH 38% Vol
  • Μονοποικιλίακό Muscat Spinas 38% Vol
  • Απόσταγμα με παλαίωση σε δρυινα βαρέλια 

Συμμετοχές μέχρι τώρα:

Ανάλογα με τις συμμετοχές θα γίνει η σχετική παραγγελία.

Οριστική ημερομηνία για εκδήλωση ενδιαφέροντος είναι η Παρασκευή 12.03 ώστε να γίνει η παραγγελία και να σταλθούν τα μπουκάλια και να ετοιμαστούν τα samples. Δεν υπάρχει περιορισμός στις θέσεις, θα τα καταφέρουμε και για 20 και για 30 και παραπάνω άτομα.

Ανάλογα με την γεωγραφική συγκέντρωση των μελών μπορεί να γίνει και παράδοση σε άλλες πόλεις και πάλι τα μέλη θα κανονίσουμε - όπως πάντα - να μοιραστούν τα δείγματα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mallios said:

Αφού συμπληρώθηκε η μίνιμοθμ συμμετοχή το ανεβάζουμε εδώ και παρακαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή. Θα δοκιμάσουμε:

  • Πολυποικιλιακό απόσταγμα σε 38% Vol 200-500-700ml
  • Μονοποικιλίακό SYRAH 38% Vol
  • Μονοποικιλίακό Muscat Spinas 38% Vol
  • Απόσταγμα με παλαίωση σε δρυινα βαρέλια 

Συμμετοχές μέχρι τώρα:

Ανάλογα με τις συμμετοχές θα γίνει η σχετική παραγγελία.

Οριστική ημερομηνία για εκδήλωση ενδιαφέροντος είναι η Παρασκευή 12.03 ώστε να γίνει η παραγγελία και να σταλθούν τα μπουκάλια και να ετοιμαστούν τα samples. Δεν υπάρχει περιορισμός στις θέσεις, θα τα καταφέρουμε και για 20 και για 30 και παραπάνω άτομα.

Ανάλογα με την γεωγραφική συγκέντρωση των μελών μπορεί να γίνει και παράδοση σε άλλες πόλεις και πάλι τα μέλη θα κανονίσουμε - όπως πάντα - να μοιραστούν τα δείγματα.

 

Εγω που είμαι?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού συμπληρώθηκε η μίνιμοuμ συμμετοχή το ανεβάζουμε εδώ και παρακαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή. Θα δοκιμάσουμε:

  • Πολυποικιλιακό απόσταγμα σε 38% Vol 200-500-700ml
  • Μονοποικιλίακό SYRAH 38% Vol
  • Μονοποικιλίακό Muscat Spinas 38% Vol
  • Απόσταγμα με παλαίωση σε δρυινα βαρέλια 

Συμμετοχές μέχρι τώρα:

Ανάλογα με τις συμμετοχές θα γίνει η σχετική παραγγελία.

Οριστική ημερομηνία για εκδήλωση ενδιαφέροντος είναι η Παρασκευή 12.03 ώστε να γίνει η παραγγελία και να σταλθούν τα μπουκάλια και να ετοιμαστούν τα samples. Δεν υπάρχει περιορισμός στις θέσεις, θα τα καταφέρουμε και για 20 και για 30 και παραπάνω άτομα.

Ανάλογα με την γεωγραφική συγκέντρωση των μελών μπορεί να γίνει και παράδοση σε άλλες πόλεις και πάλι τα μέλη θα κανονίσουμε - όπως πάντα - να μοιραστούν τα δείγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, D.M. said:

οι δικές μας παραγωγές με τον Αντρέα σε άλλο επεισόδιο ε; 

Μην ανησυχείς!!! Θα βρούμε κάτι όμορφο και διαφορετικό να κάνουμε!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mallios said:

Μην ανησυχείς!!! Θα βρούμε κάτι όμορφο και διαφορετικό να κάνουμε!

Να οργανωθούμε και να στείλω υλικό εγκαίρως!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mallios said:

Αφού συμπληρώθηκε η μίνιμοuμ συμμετοχή το ανεβάζουμε εδώ και παρακαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή. Θα δοκιμάσουμε:

  • Πολυποικιλιακό απόσταγμα σε 38% Vol 200-500-700ml
  • Μονοποικιλίακό SYRAH 38% Vol
  • Μονοποικιλίακό Muscat Spinas 38% Vol
  • Απόσταγμα με παλαίωση σε δρυινα βαρέλια 

Συμμετοχές μέχρι τώρα:

Ανάλογα με τις συμμετοχές θα γίνει η σχετική παραγγελία.

Οριστική ημερομηνία για εκδήλωση ενδιαφέροντος είναι η Παρασκευή 12.03 ώστε να γίνει η παραγγελία και να σταλθούν τα μπουκάλια και να ετοιμαστούν τα samples. Δεν υπάρχει περιορισμός στις θέσεις, θα τα καταφέρουμε και για 20 και για 30 και παραπάνω άτομα.

Ανάλογα με την γεωγραφική συγκέντρωση των μελών μπορεί να γίνει και παράδοση σε άλλες πόλεις και πάλι τα μέλη θα κανονίσουμε - όπως πάντα - να μοιραστούν τα δείγματα.

 

Μέσα και εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούνται όσα μέλη θέλουν να συμμετέχουν να δηλώσουν εδώ για να υπάρξει ο κατάλληλος συντονισμός. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα boyzzz and girlzzzz

Αν μπορούμε να το κλείσουμε σήμερα ώστε να μιλήσω με το αποστακτήριο και να κανονίσουμε τις αποστολές. 

Επειδή είναι μεγάλη η σμμετοχή από Αθήνα κυρίως, θα το κάνουμε πάλι με τον ίδιο τρόπο.Αποστολή σε Αθήνα, μοίρασμα και αποστολή σε Θεσσαλονίκη και αλλού. Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να μην γυρίσω από Κύπρο στις 21.03, οπότε (θα ενημερώσω) θα χρειαστεί βοήθεια από άλλα μέλη για το μοίρασμα.

Επίσης (πρακτικά - εφόσον γυρίσω 21.03) θα πρέπει να μπω σε καραντίνα μέχρι 28.03 οπότε θα μπορώ να κάνω το μοίρασμα αλλά δεν θα προλάβω την αποστολή. 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mallios said:

Καλημέρα boyzzz and girlzzzz

Αν μπορούμε να το κλείσουμε σήμερα ώστε να μιλήσω με το αποστακτήριο και να κανονίσουμε τις αποστολές. 

Επειδή είναι μεγάλη η σμμετοχή από Αθήνα κυρίως, θα το κάνουμε πάλι με τον ίδιο τρόπο.Αποστολή σε Αθήνα, μοίρασμα και αποστολή σε Θεσσαλονίκη και αλλού. Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να μην γυρίσω από Κύπρο στις 21.03, οπότε (θα ενημερώσω) θα χρειαστεί βοήθεια από άλλα μέλη για το μοίρασμα.

Επίσης (πρακτικά - εφόσον γυρίσω 21.03) θα πρέπει να μπω σε καραντίνα μέχρι 28.03 οπότε θα μπορώ να κάνω το μοίρασμα αλλά δεν θα προλάβω την αποστολή. 

Ευχαριστώ!

Όλοι θα βοηθήσουμε Γέροντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη. Συμπληρώθηκε η ομάδα εδώ και όπως έχουμε πει θα δοκιμάσουμε.

  • Πολυποικιλιακό απόσταγμα σε 38% Vol 200-500-700ml
  • Μονοποικιλίακό SYRAH 38% Vol
  • Μονοποικιλίακό Muscat Spinas 38% Vol
  • Απόσταγμα με παλαίωση σε δρυινα βαρέλια 

Συμμετοχές μέχρι τώρα:

@DMTK@Uisge-Beatha @sir mihas @SimoG @mallios @DUCATI13 @Ρένα @thanasist @Celtic @Tassos Roubeidis @o_koulos @anspan @Islaynder @apo21 @Vaggelis82 @D.M. @Alkisd8 @Dino Eco @valasios @mitsubae @Corry Vreckan

@Nicolas

Σήμερα θα μιλήσω με τον κ. Μελισσουργό για να γίνει η παραγγελία. Εφόσον είναι εφικτό, θα γίνει 2 x 500ml για κάθε απόσταγμα της πιο πάνω λίστας ώστε να καλύψουμε και τυχόν έκτακτες συμμετοχές (το βλέπω η Θεσσαλονίκη να έχει και άλλα μέλη). 

Σημείωση. Όπως και κάθε άλλη ενέργειά μας, έτσι και αυτή δεν έχει κανέναν εμπορικό χαρακτήρα. Αν κάποιο μέλος θέλει να ψωνίσει από το 35N μπορεί να το κάνει ευχαρίστως μέσω του e-mail του https://35n.gr/en/#contact (από το contact στην σελίδα).

Για λόγους ευκολίας και για να γίνει συγκεντρωτική αποστολή (ευκολία το τονίζω για εμάς, το 35Ν δεν έχει κανένα θέμα με τις αποστολές) μπορείτε να βάλετε whiskyforum Αθήνα και whiskyforum Θεσσαλονίκη στην παραγγελία σας (μόνο και εφόσον ο @valasios αναλαμβάνει).

Από εκεί και πέρα τα συνηθισμένα, μου στέλνετε μήνυμα για να ξέρω τι θα παραλάβω, οι Αθηναίοι από εμένα κλπ κλπ κλπ.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή σαρακοστή, είμαι μέσα να μου στείλεις εσυ δείγματα όταν μπορέσεις [ μέσω Αθήνας δηλαδή].

καλή συνέχεια σε όλους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία έγινε και θα σταλθεί σπίτι μου. Συνολικά μία παραγγελία και θα μοιράσουμε για όλους. Προστέθηκε και ο @Corry Vreckan και θα είναι μαζί μας κατά πάσα πιθανότητα (έχουν ήδη δηλώσει με τη σύμφωνη γνώμη του 35Ν) και οι φίλοι μας από Lost Lake και Οινότρια.

@McRookie να σε υπολογίσουμε?

Ευχαριστώ για την συμμετοχή και σίγουρα θα αξίζει η δοκιμή!

Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2021 at 12:10 PM, mallios said:

 

@McRookie να σε υπολογίσουμε?

Ευχαριστώ που ρωτάς Γιάννη. Όχι δε θα συμμετέχω αυτή το φορά. Καλά να περάσετε οι υπόλοιποι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2021 at 11:10 AM, mallios said:

Η παραγγελία έγινε και θα σταλθεί σπίτι μου. Συνολικά μία παραγγελία και θα μοιράσουμε για όλους. Προστέθηκε και ο @Corry Vreckan και θα είναι μαζί μας κατά πάσα πιθανότητα (έχουν ήδη δηλώσει με τη σύμφωνη γνώμη του 35Ν) και οι φίλοι μας από Lost Lake και Οινότρια.

@McRookie να σε υπολογίσουμε?

Ευχαριστώ για την συμμετοχή και σίγουρα θα αξίζει η δοκιμή!

Ωραία εγώ θέλω και έξτρα προμήθειες όπως την άλλη φορά 🍫😉😀

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βλέπω ότι έχει περάσει η διορία κατά πολύ και έχουν γίνει οι παραγγελίες. Αν περισσεύει κανένα sample θα ήθελα και εγώ. 

Αν όχι, δεν πειράζει. Θα μπω να παρακολουθήσω την κουβέντα και θα πίνω Dimple 😅

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2021 at 9:40 AM, Nicolas said:

Καλημέρα, βλέπω ότι έχει περάσει η διορία κατά πολύ και έχουν γίνει οι παραγγελίες. Αν περισσεύει κανένα sample θα ήθελα και εγώ. 

Αν όχι, δεν πειράζει. Θα μπω να παρακολουθήσω την κουβέντα και θα πίνω Dimple 😅

Προλαβαίνεις μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...