Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Cine-επιλογές


Recommended Posts

Tαινία που βρίσκεται εύκολα στα DVD clubs: Sideways (Πλαγίως στα ελληνικά) του ελληνικής καταγωγής Alexander Payne (2004). Η ιστορία μιας bachelor εκδρομής στην οινοπαραγωγική Καλιφόρνια ανάμεσα σε δύο φίλους: έναν αποτυχημένο συγγραφέα και ερασιτέχνη γευσιγνώστη κρασιού (Paul Giamatti) και ένα ηθοποιό που παρα-μεγάλωσε (Thomas Haden Church), λίγο πριν ο δεύτερος παντρευτεί. Η σοβαροφάνεια με την οποία αντιμετωπίζει το κρασί ο γευσιγνώστης είναι αναγνωρίσιμη και σε εμάς σε σχέση με το whisky. Εγώ γέλασα πολύ σε μερικά σημεία. Στο σημείο που παραθέτω οι 2 τύποι έχουν ραντεβού με δύο κυρίες και ο γευσιγνώστης πάει με μισή καρδιά, ο ηθοποιός προσπαθεί να εξασφαλίσει ότι δεν θα του δημιουργήσει προβλήματα ο φίλος του ώστε να ρίξει στο κρεβάτι την παρτενέρ του. Το πρόβλημα που ανακύπτει είναι ότι ο γευσιγνώστης δεν θέλει με τίποτα να πιεί Merlot (Αν θέλετε μπορείτε να με βάλετε στην θέση του Giamatti και όπου ακούγεται η λέξη merlot να βάλετε Arran)...

"I'm not drinking any f@@@ing MERLOT!!!!!"

Στο άλλο clip-άκι ο γευσιγνώστης προσπαθεί να μάθει στο άλλο πως να δοκιμάζει ένα κρασί...

Όλα τα λεφτά το βλέμα και η τελευταία φράση: "Are you chewing gum?"

Μήπως ταυτιστήκατε με τον γευσιγνώστη;;; Δεν είπατε ποτέ για ένα whisky αυτά που λέει αυτός για ένα κρασί;;; :lol::lol:

Οι λεπτομέριες της ταινίας στο IMDB μπορούν να βρεθούν στο:

http://www.imdb.com/title/tt0375063/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι πού το πάτε που το φέρνετε, στο κρασί τη φέρνετε την κουβέντα. Κι εγώ χθες και προχθές που ήμουν στο Άγιο Όρος έπινα ένα επικό κόκκινο κρασί (παραγωγή Ι.Μ. Ξενοφώντος) αλλά δεν το κάνω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές από τις αγαπημένες μου ταινίες

PULP FICTION (Ταινία-σταθμός, ο Ταραντίνο στα καλύτερα του, είχα φάει χοντρό κόλλημα, Travolta-Thurman-Willis δίνουν ρεσιτάλ)

RESERVOIR DOGS (η πρώτη Ταραντινική ιστορία - είχα την τύχη να τη δω σε avant premier, με έναν κορυφαίο Harvey Keitel)

KILL BILL 1 & 2 (ειδικά το 1 σκίζει - η επιστροφή του Ταραντίνο)

EL MARIACHI (του κολλητού του Ταραντίνο, Robert Rodriguez - πολύ πριν το Dusk till Dawn κλπ - viva mexico)

CLERKS (ανεξάρτητη παραγωγή, μαυρόασπρη, πολύ γέλιο)

LEON (ο Luc Besson στα καλύτερα του)

THE DEER HUNTER (τα σχόλια είναι περιττά νομίζω, De Niro, βιετνάμ, ρώσικη ρουλέττα)

ΤΑΧΙDRIVER (you talkin' to me?? Ehh??? you talkin' to me?? Ο De Niro είναι Θεός)

ROMEO IS BLEEDING (o Gary Oldman και η Lena Olin δίνουν ρέστα σε αυτό το σύγχρονο νουάρ)

BRAM STOKER'S DRACULA (Gary Oldman και πάλι)

THE GOOD, THE BAD & THE UGLY (η ταινία ορόσημο των σπαγγέτι-γουέστερν και μουσική Morricone)

FOR A FEW DOLLARS MORE (τα ίδια με το προηγούμενο, το βλέμα του Clint Eastwood τα λέει όλα)

THE SHINING (Ένας είναι ο Jack Nickolson σε ρόλο σχιζοφρενή - Where are youuuu????)

ONE FLEW OVER THE CUCKOO'S NEST (Kαι πάλι Jack σε μια καταπληκτική ταινία)

RONIN (εκτός του πρωτομάστορα De Niro, πρωταγωνιστεί και ένα AudiS6 σε φοβερή σκηνοθεσία αυτοκινητοκυνηγητού)

LOST HIGHWAY (Χάσιμο στην κυριολεξία, και να μην έχεις πιει τίποτα, μετά την ταινία είσαι μαστουρωμένος, David Lynch είναι αυτός)

ΒLUES BROTHERS (Belushi & Akroyd σε τρελούς ρυθμούς με συμμετοχή βράχων της rythm&blues)

LEAVING LAS VEGAS (Nicolas Cage, Elizabeth Sue, παρακμή και μπόλικο αλκοόλ - αριστούργημα)

WILD AT HEART (Ωωωω, τι απίστευτο road movie των '80s, με Νicolas Cage και πάλι, του David Lynch καταλαβαίνετε)

THE USUAL SUSPECTS (Ο φοβερός Kevin Spacey σε ένα υπέροχο αστυνομικό φιλμ με πλοκή έξω από τα συνηθισμένα)

ΙΝ ΤΗΕ ΝΑΜΕ ΟF THE FATHER (Φυλακές, Βόρειος Ιρλανδία, IRA, σχέση πατέρα-υιού, Daniel Day Lewis)

7EVEN (τα εφτά θανάσιμα αμαρτήματα σε μια μεγάλη ταινία με τους Freeman & Brad Pitt)

GOODFELLAS (μεγάλα ονόματα μαζί σε ένα κλασσικό πλέον "γκανγκστερικό" φιλμ)

BRAVEHEART (η ιστορία του Σκωτσέζου επαναστάτη Wallace, δωσμένη στην μεγάλη οθόνη με περίσσεια λεβεντιά από τον Mel Gibson)

HIGHLANDER 1 (there can be only one !!! o "αθάνατος" Lambert παίρνει μαθήματα πως να κόβει λαιμούς με το Claymore, από τον Sean Connery)

HENRY V (επική περιπέτεια με θεατρικό στυλ από τον Kenneth Brahnna, περιλαμβάνει μία από τις καλύτερες σκηνές μάχης στο σινεμά)

RAN (το αριστούργημα του Κουροσάβα)

APOCALYPSE NOW (ο Κόπολα έφτιαξε ένα έργο για το Βιετνάμ αλλιώτικο από τα άλλα, και ο Μάρλον Μπράντο τα δίνει όλα)

FORREST GUMP (ο Tom Hanks είναι απολαυστικός σε αυτή την Αμερικάνικη Ιστορία)

ΤΗΕ PARTY (Σούπερ γέλιο μέχρι δακρύων, ο Πήτερ Σέλερς δεν παίζεται σε αυτό)

THE RING (ποιός είδε τη βιντεοκασσετα??? Από την Ιαπωνία βγήκε ότι καλύτερο στην κατηγορία τρόμος και αγωνία τα τελευταία χρόνια)

HALLOWEEN (ή αλλιώς Η ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ, δεκαετία του 70 και το απόλυτο θρίλερ με σφραγίδα Κάρπεντερ)

LAST EXIT: RITA HAYWORTH (οι Morgan Freeman και Tim Robins δίνουν τα ρέστα τους σε μια μεγάλη ταινία)

ANGEL HEART (o De Niro ως Διάβολος είναι....διαβολικός, black magic)

ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ (Καλογερόπουλος και ξερό ψωμί, ταινία που άφησε εποχή)

ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΟ (μια γροθιά στο στομάχι, όχι για γυναίκες)

ΘΟΥ-ΒΟΥ ΠΡΑΚΤΩΡ 000 (σαν τον Βέγγο κανείς!!!!!!!!!!)

Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ( :lol: :lol: ε, να μη γράψω και μια μα.κακία :lol: :lol: )

Link to comment
Share on other sites

O ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟΣ.

Μία και μοναδική,όσες φορές και να την δω,πονάει η κοιλιά μου από τα γέλια.

Ζήηηηηκοοοοο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές από τις αγαπημένες μου ταινίες

ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΟ

Για να αντέξει κάποιος και να δει ολόκληρη ΑΥΤΗ την ταινία, θα πρέπει να τη δει "κομμάτια", όπως κι αν το ερμηνεύει κανείς.

Εγώ δυστυχώς την είδα σε πολύ νορμάλ και χαλαρή φάση και από τότε, έχω ψυχολογικά.

Η ιδανική ταινία για να πέσει κάποιος στα ναρκωτικά, τον αλκοολισμό, τη διαταραχή προσωπικότητας, να αποκτήσει ανασφάλειες και φοβίες,

να αποπροσανατολιστεί σεξουαλικά, να μεταμορφωθεί σε κτήνος (ανθρωπόμορφο παρ'ολα αυτά), και πολλά άλλα δυσάρεστα.

"Μ@λ@κ@ Τάκη, που είναι τα λεφτά..."

Celtic, ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ;;;;;;;;; :shok::shok::shok::shok:

Link to comment
Share on other sites

Για να αντέξει κάποιος και να δει ολόκληρη ΑΥΤΗ την ταινία, θα πρέπει να τη δει "κομμάτια", όπως κι αν το ερμηνεύει κανείς.

Εγώ δυστυχώς την είδα σε πολύ νορμάλ και χαλαρή φάση και από τότε, έχω ψυχολογικά.

Η ιδανική ταινία για να πέσει κάποιος στα ναρκωτικά, τον αλκοολισμό, τη διαταραχή προσωπικότητας, να αποκτήσει ανασφάλειες και φοβίες,

να αποπροσανατολιστεί σεξουαλικά, να μεταμορφωθεί σε κτήνος (ανθρωπόμορφο παρ'ολα αυτά), και πολλά άλλα δυσάρεστα.

"Μ@λ@κ@ Τάκη, που είναι τα λεφτά..."

Celtic, ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ;;;;;;;;; :shok::shok::shok::shok:

Φίλε, το κατάλαβες οτι δεν είμαι καλά, ε? 8P

Η ταινία αυτή προσεγγίζει (με πολύ ωμό τρόπο αλήθεια - αυτό είναι και το ατού της) πολύ καλύτερα τη νεοελληνική οικογενειακή-σπιτική πραγματικότητα απ'ότι η ΛΑΜΨΗ κλπ

Όπως έγραψα πιο πάνω, είναι πραγματικά μια γροθιά στο στομάχι, ξεχωρίζει και ...μου άρεσε. Εεεε, και δεν έπαθα τίποτα από όσα αναφέρεις πιο πάνω...νομίζω τουλάχιστον (ρε λες να???) :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα... μου άρεσε. :lol::lol::lol:

Πάρε να δεις και το "Ωρες κοινής ησυχίας". Ο τύπος, (ο Τάκης), τα σπάει κι εκεί. MUST SEE!

Η ατάκα με τον Τάκη έχω την εντύπωση οτι είναι από άλλη ταινία του ίδιου σκηνοθέτη, το ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ που δε μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσο και να ακούγεται παράξενο, πάρτε από το video club το Half Light (Demmie Moor) και θα τρελαθείτε με τις εικόνες και γενοκότερα την ατμόσφαιρα (Highland αν δεν κάνω λάθος) της Σκωτίας που μεταφέρει στην οθόνη. Ιδιαίτερα την σκηνή με τα άλογα που τρέχουν στην παραλία......ΣΚΕΤΟ ARDBEG HTAN!!!!

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Farenheit 9/11

Ένα ντοκιμαντέρ το οποίο πιστεύω πως ΠΡΕΠΕΙ να το δούμε όλοι μας.

Το «Fahrenheit 9/11» πραγματεύτηκε την αμφισβητηθείσα εκλογική νίκη του Μπους το 2000, τους χειρισμούς της κυβέρνησής του μετά τις επιθέσεις στους Δίδυμους Πύργους, το 2001, τις τρομοκρατικές επιθέσεις και τον πόλεμο στο Ιράκ.

Έγινε το πρώτο ντοκιμαντέρ από το 1956 που βραβεύτηκε με τον Χρυσό Φοίνικα στο Φεστιβάλ των Καννών και έκανε εισπράξεις 100 εκατομμυρίων δολαρίων στις ΗΠΑ και πάνω από 222 εκατομμυρίων δολαρίων παγκοσμίως

Μάλιστα απ'όσο ξέρω ετοιμάζεται η συνέχεια του.

Δείτε το και μετά ανοίγουμε καινούργιο Θέμα και για τους Δίδυμους Πύργους και γενικότερα για την τρομοκρατία :o .

Κυκλοφορεί σε όλα τα DVDάδικα.

Ειλικρινά αξίζει να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πραγματικά αλλά επί του ιδίου θέματος εγώ θα πρότεινα το εντελώς ανεξάρτητο και ημιαπαγορευμένο(σώπα κάνουν και τέτοια στην χώρα της ελευθερίας; :lol: ) στις Η.Π.Α. "Loose Change" που έχει ανέβει και ολόκληρο εδω.... http://video.google.com/videoplay?docid=7866929448192753501 (αν και σε λίγο κακή ποιότητα).

Πραγματική γροθιά στο στομάχι για την αλήθεια γύρω από το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...