Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Cine-επιλογές


Recommended Posts

Ο λόγος περί ''ταινίαι τέχνης''.Μάγκες έλιωσα από το γέλιο....

Τρομερός Χάρης "Καθαρός"!!

Εύχομαι μετά από πολλά χρόνια να μπορούν να δουν τα παιδιά μας τον ανεπανάληπτο Sir Mihas να διδάσκει πως καλλιεργούν, μαζεύουν και τρώνε τις φράουλες στο Ανατολικό Μπλοκ και την Βαλκανική Χερσόνησο!!!

Όσο για τα "απαγορευμένα" ντοκυμαντέρ, μην πέφτετε στην παγίδα!

Και αυτά κάποιος πλήρωσε για να γίνουν, κάποιος τα διαφήμισε, κάποιος τα διαφήμισε ακόμα περισσότερο απαγορεύοντας τα κλπ κλπ.

Μεγάλο θέμα η τρομοκρατία, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η πρώτη επίσημη περίοδος τρομοκρατίας (αν θυμάμαι καλά) ήταν μετά την Γαλλική Επανάσταση όπου και επικράτησε η "Δημοκρατία" ή καλύτερα η οχλοκρατία.

Τα άλλα αργότερα....

Link to comment
Share on other sites

Τρομερός Χάρης "Καθαρός"!!

Εύχομαι μετά από πολλά χρόνια να μπορούν να δουν τα παιδιά μας τον ανεπανάληπτο Sir Mihas να διδάσκει πως καλλιεργούν, μαζεύουν και τρώνε τις φράουλες στο Ανατολικό Μπλοκ και την Βαλκανική Χερσόνησο!!!

Όσο για τα "απαγορευμένα" ντοκυμαντέρ, μην πέφτετε στην παγίδα!

Και αυτά κάποιος πλήρωσε για να γίνουν, κάποιος τα διαφήμισε, κάποιος τα διαφήμισε ακόμα περισσότερο απαγορεύοντας τα κλπ κλπ.

Μεγάλο θέμα η τρομοκρατία, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η πρώτη επίσημη περίοδος τρομοκρατίας (αν θυμάμαι καλά) ήταν μετά την Γαλλική Επανάσταση όπου και επικράτησε η "Δημοκρατία" ή καλύτερα η οχλοκρατία.

Τα άλλα αργότερα....

Να το συζητησουμε εκτενως το σαββατο κατα ποσο ηταν "περιοδος τρομοκρατιας',σε προειδοποιω,ειμαι ροβεσπιερρικο στοιχειο :D

Link to comment
Share on other sites

Να το συζητησουμε εκτενως το σαββατο κατα ποσο ηταν "περιοδος τρομοκρατιας',σε προειδοποιω,ειμαι ροβεσπιερρικο στοιχειο :D

Ευχαρίστως!!!Σε προειδοποιώ!! Όταν έδινα για το χψζ δίπλωμα Γαλλικής γλώσσης, είχα πάρει θέματα ανάπτυξης και εξέτασης Γαλλική Ιστορία και Λογοτεχνία. :lol:

Το τρομοκρατία είναι μεταγενέστερος όρος με βάση το περιεχόμενο που έχει σήμερα. Πιο σωστά είναι η οχλοκρατία, μετεξέλιξη της Δημοκρατίας όταν δεν υπάρχει η έννοια της εξουσίας και του ελέγχου μέσα της.Μεγάλη συζήτηση και με ευχαρίστηση να την κάνω.

Απλά υπάρχει μεγάλος βαθμός ευαισθησίας και πολύ μεγάλη εξοικείωση και μελέτη του θέματος από πλευράς μου και δεν το πολυσυζητάω γενικότερα σε ανοικτές συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαζευω το γαντι που μου εριξες (σ)καταμουτρα και δηλωνω οτι θα αντιπαραταξουμε δυναμεις και επιχειρηματα το σαββατο(θα πεσουν κορνεδες) και ο ηττημενος θα προβει σε δημοσιο στριπτιζ(λεω να ηττηθω σκοπιμα) ;):D

Ο ορος "τρομοκρατια' πρωτοπαρουσιαστηκε μετα την παρισινη κομουνα(ωπα sir!) και αφορουσε σε αναρχικες δρασεις,για τη γαλλικη επανασταση ξερω τα παντα(διαβαζα πολυ στο αναμορφωτηριο) :D

Link to comment
Share on other sites

Μαζευω το γαντι που μου εριξες (σ)καταμουτρα και δηλωνω οτι θα αντιπαραταξουμε δυναμεις και επιχειρηματα το σαββατο(θα πεσουν κορνεδες) και ο ηττημενος θα προβει σε δημοσιο στριπτιζ(λεω να ηττηθω σκοπιμα) ;):D

Ο ορος "τρομοκρατια' πρωτοπαρουσιαστηκε μετα την παρισινη κομουνα(ωπα sir!) και αφορουσε σε αναρχικες δρασεις,για τη γαλλικη επανασταση ξερω τα παντα(διαβαζα πολυ στο αναμορφωτηριο) :D

Αυτό το κομούνα (με ένα μ και σχόλιο δίπλα) πως να το πάρω;;;(ώπα mallios) εκλάβω ήθελα να πω!!!!

Όσο για την Γαλλική Επανάσταση, προβλέπεται να κάνουμε μαζί στριπτίζ γιατί εγώ την διάβαζα στα 17 μου (τρυφερή ηλικία) οπότε όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει.

Επειδή πάλι βγήκαμε off topic νομίζω ότι οι αναρχικές δράσεις κλπ κλπ κλπ δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σχέση, ενώ στην σημερινή εποχή έχουν χάσει κάθε νόημα. Παράλληλα, υπάρχουν τουλάχιστον δύο "σχολές" αναρχίας όπου όπως ήταν αναμενόμενο έχει επικρατήσει η πιο "θεαματική" και τηλεοπτικά "εμπορική" μορφή (τα σπάμε και τα καίμε κλπ κλπ).

Τα υπόλοιπα το Σάββατο (θα φοράω ροζ μποξεράκι για να με αναγνωρίσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτααααααααά. Ας γυρίσουμε στο θέμα μας. Μετά τα αριστουργήματα Reservoir Dogs & Pulp Fiction, o Tarantino έπεσε σε μακρά περίοδο σινενάρκης, αλλά τελικά μας αποζημίωσε με άλλο ένα (ΟΚ, δύο) αριστουργήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
Σίγουρα κάποιοι απο σας είναι Fans του Πόλεμου των Άστρων και θα διασκεδάσουν με αυτό που έρχεται....

:lol::lol::lol:

Και για να μην περνιέστε για πολύ ανώτεροι από τους κολλημένους πρωταγωνιστές, αλλάξτε το story και αντί για κλοπή στο ραντσο του Lucas βάλτε στο σενάριο κλοπή στην αποθήκη της Diageo με τα Port Ellen, Brora, Rosebank και St. Magdalene που έμειναν... ;) . Θα είσασταν πολύ καλύτεροι;;; Εγώ πάντως όχι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο σημερα στις αιθουσες το νεο αριστουργημα του ιαπωνικου κινηματογραφου "Sukiyaki Western Django",σπαγγετι γουεστερν σε σκηνοθεσια Τακασι Μιικε,με τον αξεπεραστο Μασανομποι Αντο στο ρολο της καριερας του!!!

Ενας μοναχικος πιστολερο αντιμετωπιζει τις συμμοριες Γκεντζι και Χαικε στην αναζητηση ενος θησαυρου,ποιος θα επικρατησει τελικα?

Τρεξτε ,προλαβετε για εισιτηριο,one-per-customer,για cask strength προσωπικοτητες!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ιαπωνικό γουέστερν??? Δηλαδή δεν έχει καθόλου σαμουράϊ, ρόνιν και τέτοια?? Ρίξε και κάνα τρέιλερ ρε φίλε. Σπαγγέτι γουέστερν χωρίς μουσική Ένιο Μορικόνε δεν νοείται για μένα :)

Πάντως, η σπουδή κάποιου στον Ιαπωνικό κινηματογράφο πρέπει να γίνει αρχικά με τα αριστουργήματα του Κουροσάβα (Ραν, 7 σαμουράι, Θρόνος του αίματος), μετά με το Χαρακίρι (Seppuku) του Κομπαγιάσι, και τέλος με το πιο σύγχρονο Zatoichi-ο τυφλός σαμουράι του Τακέσι. Προτείνω βέβαια και το Kill Bill του Ταραντίνο για επιδόρπιο :)

Θέλει όμως ηρεμία και χρόνο για να τα απολαύσεις όπως πρέπει, ειδικά το επικό RAN.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η σπουδή κάποιου στον Ιαπωνικό κινηματογράφο πρέπει να γίνει αρχικά με τα αριστουργήματα του Κουροσάβα (Ραν, 7 σαμουράι, Θρόνος του αίματος), μετά με το Χαρακίρι (Seppuku) του Κομπαγιάσι, και τέλος με το πιο σύγχρονο Zatoichi-ο τυφλός σαμουράι του Τακέσι. Προτείνω βέβαια και το Kill Bill του Ταραντίνο για επιδόρπιο :)

Θέλει όμως ηρεμία και χρόνο για να τα απολαύσεις όπως πρέπει, ειδικά το επικό RAN.

Συμφωνώ!!!! Μόνο που αντί του Zatoichi προτιμώ από Takeshi Kitano τα πιο ψαγμένα (Πυροτεχνήματα, και Κούκλες) ή τα γκαγκστερικά του (Violent Cop και Brother). Το ξέρετε ότι είναι ο εγκέφαλος (παίζει κιόλας τον κακό δούκα Takeshi) του παλιού τηλεπαιχνιδιού το κάστρο του Takeshi που παίζεται στο ΣΚΑΙ;;;

Link to comment
Share on other sites

Celtic,βρηκες τωρα ανθρωπο να ζητας κια τρειλερ,εδω δεν ξερουμε τα στοιχειωδη απο τα pc,θες και τα ρεστα? :tongue:

Παντως εχει και συμμετοχη Ταραντινο (ολιγολεπτη) η ταινια!!!

Link to comment
Share on other sites

Celtic,βρηκες τωρα ανθρωπο να ζητας κια τρειλερ,εδω δεν ξερουμε τα στοιχειωδη απο τα pc,θες και τα ρεστα? :tongue:

Όσο για να βρεις μια κουνιστή μπανάνα που κουνάει ένα πλακάτ με την λέξη "penis", ξέρεις από pc πάντως!!! Μήπως μας δουλεύεις και είσαι computer nerd;;; :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εχουν κατα καιρους γραφτει διαφορες φημες φημοζες .....ειναι ο sir computer nerd?,ειναι η mylady?,εχει μπαμπα ιαπωνα?,κατουριεται πανω του?,κτηνοβατει?,καταπινει φωτιες?,ειναι υπαρκτο προσωπο τελος παντων? :D

Καταγγελω τους συνωμοσιολογους και λεω οχι σε ...σχεδον ολα :tongue::D

Link to comment
Share on other sites

Το όνειρό μου είναι να δω SIR να συμμετέχει σε Ιαπωνικό Σπαγγέτι (και ριγατόνι να είναι δεν με νοιάζει) Γουέστερν!!! :(

Φαντάζομαι τον Μασανομποι Αντο να είναι στημένος σε χωμάτινο δρόμο και τον SIR να τραβάει αστραπιαία το εξάσφαιρο σπαθί του :lol: και να τον γεμίζει κουμπότρυπες όπου το αίμα θα χύνεται προς όλες τις κατευθύνσεις βάφοντας κόκκινη την κάμερα!!!

Ξαφνικά η οθόνη παγώνει, ο SIR γδύνεται ηδονικά :D και σε αργή κίνηση :yahoo: "παίρνει" σαν έπαθλο τη γυναίκα του Μασανομπόι (Έλληνας είναι ο τύπος θα το αναλύσω πιο κάτω). Μετά με το έπαθλο αγκαλιά μπαίνει σε σαλούν ολόγυμνος, η αιθαλομίχλη ανοίγει, ο κόσμος παγώνει και γουρλώνει τα μάτια και ο SIR παραγγέλνει ένα Chichibu και ένα Chichi-chicken!!! :good:

Μασανομπόι Αντο:

Αντο από το Αντρέας (εμφανές αυτό)

Μασανομπόυ = Μασάω νο Μπόι (στα ελληνοαγγλικά: δεν καταλαβαίνω από μπόι - ύψος/κορμοστασιά) δηλαδή είμαι ατρόμητος (μπορεί και Θρασύβουλος ή Χαϊδάρι ή Περιστέρι κλπ) :clapping::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

εγω μονο θα πω οτι το trailer μου αρεσε.

βλεποντας και μερικες σκηνες ,πιστευω οτι η σκηνοθεσια tarantino

δουλευει πολυ καλα.

το μονο που με χαλαει ειναι οτι με τιποτα δεν μπορω να δεχτω οπτικα (δε τοχουν ρε παιδι μου οι ανθρωποι)ασιατες πιστολερο.

ασε που αυτο το ταιριαγμα να κρεμονται απο τη ζωνη, απο τη μια ενα εξασφαιρο ρεβολβερ και απο την αλλη μια κατανα :crazy: ειναι ................δε βρισκω τη λεξη.

ΥΓ.

αυτος ο ασιατης με το μυδραλιο πρεπει να δυναμωσει λιγο,στυλ rambo η svartseneger.!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

...αντί του Zatoichi προτιμώ από Takeshi Kitano τα πιο ψαγμένα (Πυροτεχνήματα, και Κούκλες) ή τα γκαγκστερικά του (Violent Cop και Brother).

Theo, ξαναείδα προχτές το Violent Cop λόγω της άποψης σου και πρέπει να σου πω οτι κάτι δεν πάει καλά με σένα :D Το Zatoichi είναι ένας ουρανοξύστης πιο πάνω. Σχεδόν δεν βλέπεται ο "Μπάτσος".

Αντιθέτως, είδα μια ταινία που τη λάτρεψα, τη γούσταρα πολύ, σχεδόν την ερωτεύτηκα όπως τότε που είδα 1η φορά το Pulp Fiction.

Eίναι το ROCKNROLLA του Guy Ritchie, το συνιστώ βάζοντας του 5 αστέρια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...