Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Corry Vreckan's Blind Sample (Deanston NAS, 'Dragon's Milk', Stout cask finish, 50.5%, OB)


Makis

Recommended Posts

Μύτη: Σκληρό, πιθανότατα άνω του 50%, έντονη καρύδα, ώριμος ανανάς και αρκετές φαινόλες. Δεν έχει ούτε ίχνος grain. Σχεδόν σίγουρος ότι το έχω δοκιμάσει ξανά.

Στόμα: Γλυκό, όχι φυσικά πετιμέζι, με κάποιες πικρές νότες που πιθανότατα προέρχονται από το ξύλο του βαρελιού. Δεν μου βγαίνει η ιδέα ότι το έχω ξαναπιεί. Ίσως βέβαια είναι αρκετά generic αυτή η γεύση και μου φαίνεται τόσο γνώριμο, δεν ξέρω.

Επίγευση: Δεν ξέρω πως ακριβώς να το χαρακτηρίσω, μου αφήνει μια πολύ γνώριμη γεύση που συνήθως την γεύομαι στα sherried αποστάγματα. Κάτι σε ξηρούς καρπούς, φυστίκι χωρίς την αλμύρα αλλά και κάτι σαν αποξηραμένο βερύκοκο που μου έβγαζε πολύ πιο έντονα το Buffalo Trace.

 

Πιθανολογώ ότι έχει μπει μόνο σε bourbon βαρέλι και είναι πολύ πετυχημένο γιατί με παρασύρει να πω ότι είναι sherried. Περιορίζομαι να ψάξω σε αυτά που έχω πιει και από το ανοιχτό χρώμα του επηρεασμένος θα πω Wolfburn Langskip. Δεν το βαρέθηκα ούτε στιγμή, thanks @Corry Vreckan

 

Υ.Γ. Ως δεύτερη επιλογή θα επέλεγα κάποιο περασμένο από rum cask.

 

 

wolfburnlangskip.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα: Coco Chanel No5 
 
Άρωμα: Η πρώτη μυτιά δεν μου είπε πολλά, χρειάστηκε να βουτήξω και τα πνευμόνια μου στο ποτήρι ώστε να ξεχωρίσω κάποια αρώματα, κιτρικό οξύ από εσπεριδοειδή, lemongrass και λίγη βανίλια μαγειρικής σε σκόνη. Άγουρη φράουλα μαζί με το πράσινο φύλλο της. Ελαφριά βοτανικά στοιχεία κάνουν την εμφάνιση τους. Το οινόπνευμα είναι κάπως έντονο και καπελώνει τα αρώματα. Η αρωματική εντύπωση και το χρώμα δείχνει ότι έχει ωριμάσει σε κάποιο 2-3 refill bourbon cask.
 
Γεύση: Βρίσκεται στην παλέτα της μύτης χωρίς διακριτές γεύσεις, με αρκετό αλκοόλ και ελαφρύ σώμα. Κάπως τραχύ, δεν είναι τόσο δεμένο και φαίνεται νεαρό. Λίγη αλμύρα μαζί με καυτερά μπαχαρικά υπάρχουν και το κάνουν ιδανικό για το χειμώνα. Λάθος εποχή μας έκατσε, με κρύο θα έβγαζε περισσότερα. Αλκοολικά είναι ψηλά, 50%+ και μου φωνάζει High... High... Highlander από μακριά, η αλμύρα δε... περνάει και από Pulteney.
 
Επίγευση: Το δυνατό του σημείο. Παραδόξως από την ελαφριά μύτη και σώμα, βγαίνει μια μακριά spicy επίγευση με αρώματα ξύλου, λευκών πιπεριών και μιας μικρής αλλά στο βαθύ τελείωμα πικράδας που δεν ενοχλεί αλλά προσθέτει υπεραξία. Σίγουρα χειμωνιάτικο ουίσκι!
 
Τουτέστιν: Ξεκάθαρα ο κουβάς φαίνεται και έρχεται καταπάνω μου! Σίγουρα Highland αλλά από που? Γερμανό εμφιαλωτή ή παραδοσιακό αποστακτήριο από τα όρη? 
 
 
@Corry Vreckanνομίζω πως έκατσε σε λάθος εποχή, χειμώνα θα ήταν σίγουρα διαφορετικό. Ευχαριστώ!
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα: χρυσό

Μύτη: κλειστή, με τρία κυρίαρχα στοιχεία, τα άνθη, την οξύτητα και το αλάτι. Λεμόνι, κίτρο και τσιπς τηγανητής μπανάνας. Τροπικά φρούτα, ανανάς και μάνγκο. Έντονη βανίλια. Θέλει σίγουρα το χρόνο του.

Στόμα: όσο άτονη είναι η μύτη, τόσο έντονο είναι το στόμα. Φλούδες εσπεριδοειδών, ρείκια και βανίλια. Κανέλα, αλάτι, μοσχοκάρυδο και λευκό πιπέρι. Σώμα μεστο με κρεμμώδες υφή. Σίγουρα άνω των 50 αλκοολικών βαθμών.

Επίγευση: μακρά και σπιρτόζικη.

Δύσκολη η πρόβλεψη. Θα πόνταρα σε κάποιο SMWS 26. ...σε βαρέλι bourbon, αλλά δε θα μπορούσα να πω ακριβής εμφιάλωση, οπότε θα πω αυτό, το οποίο το έχω δοκιμάσει (αλλά δε το θυμάμαι καθόλου):

clyob.non4.jpg

Ευχαριστούμε @Corry Vreckan

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρώμα. Ανοιχτό χρυσό

Μύτη. Λεμόνια, βανίλια, πράσινο μήλο αν ήταν λίγο πιο λουλουδατο θα έλεγα ίσως και να είναι new oak.

Στόμα. Τζίντζερ, άλατι, μια υποψία ξύλου.

Τελείωμα. Μακρύ και πιπεράτο. Μέλι και ξανά νότες ξύλου. 

Κουβάς: Deanston Virgin OAK

 

dstob_non3.thumb.jpg.a9852d74f38b711e9abdb5cf309198c2.jpg

Thanks @Corry Vreckan

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άρωμα - Στην αρχή αρκετά έντονο αλκοόλ, λεμόνι και φρεσκοκομμένο γρασίδι. Όσο περνά η ώρα μαλακώνει και βγάζει νότες βύνης, άγουρων φρούτων και θειάφι.

Γεύση - Βουτυράτη υφή, μέτριο σώμα, μικρή πολυπλοκότητα. Λευκό πιπέρι, λευκή σοκολάτα, άγουρο αχλάδι, απαλά spices στην επίγευση.

Η αίσθηση μου είναι για ανεξάρτητη εμφιάλωση κάποιου νεαρού NAS ή 8-10 ετών refill bourbon cask, όχι C/S αλλά 46-50%αλκ., από Highland/Spey αποστακτήριο, όχι πολύ διαδεδομένο, όπως Teaninich, Mannochmore, Linkwood.

Aς πούμε Linkwood από Cadenheads η Gordon&McPhail  

Thanks @Corry Vreckan !

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μύτη  -  Πολύ δύσκολα μύριζες κάτι εκτός από το έντονο αλκοόλ. Το άφησα περίπου 20 λεπτά και ηρέμησε λίγο. Χορταράκι πράσινο και λίγα εσπεριδοειδή. Να πω την αλήθεια, δεν μου άρεσε. 

Στόμα  -  Μπαχάρια με έντονο το λευκό πιπέρι και ελάχιστη βανίλια και μήλο. Bourbon βαρέλι αρκετά χρησιμοποιημένο.

Επίγευση  -  Μέτρια. Λευκό πιπέρι και ξύλο. 

Βαθμοί  -  48+

Κουβάς  -  Teaninich η Glenturret. Δεν πρέπει να είναι εμφιάλωση του αποστακτηρίου.

Ευχαριστώ @Corry Vreckan.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα του ανοιχτο πολυ! Ξανθο προς το λευκο κρασι.... 

Στη μυτη βρηκα δαμασκηνα αποξηραμενα, εσπεριδοειδη αρωματα , ψημενη μαρεγκα αλλα και αρκετα βοτανικα αρωματα. Εντονο επισης το φρεσκοβρεγμενο ξυλο ενω μετα απο λιγο γινεται πιο πικαντικη και πιπερατη.

Η γευση του ηταν αρκετα γηϊνη με μπολικο ξυλο και πολυχρωμα πιπερια. Λιγη αλμυρα, ελαχιστη καπνα. Γενικα συμφωνει η γευση με τη μυτη.... γινεται κι εδω πικαντικο μετα απο λιγο με αρκετα δρυινη γευση ενω τα δακρυα στο ποτηρι αργοκυλουν. Ισως λιγο μου πικρισε στο τελος αλλα δεν ειμαι και στην καλυτερη μερα για δοκιμη λογω ζεστης. 

Μακρια η επιγευση του , λιγο αλμυρη και αυτη , αρκετα δρυινη επισης. Πολυ σανδαλοξυλο εδω.

Σε γενικες γραμμες , ενα whisky με συμπυκνωμενη συνεπεια ως προς τα χαρακτηριστικα του και στη μυτη και στη γευση και στην επιγευση. 

Ισως να εχω καψει τη μυτη μου και το στομα μου καθως ο,τι πινω τωρα τελευταια ειναι ανω των 50 βαθμων.... ομως εγω δεν βρηκα αυτο που λετε ολοι για υψηλους βαθμους... για μενα το πολυ 46 εως 48 % το συγκεκριμενο 

Η ζεστη δεν βοηθησε καθολου την κατασταση.... 

Θα ελεγα λοιπον το Dalmore Port Wood Reserve αλλα δεν συμβαδιζει με το χρωμα που ειδα στο ποτηρι μου .... οποτε Benriach Heart of Speyside (που δεν συμβαδιζει στους βαθμους...)

Σ ευχαριστω πολυ @Corry Vreckan!!!!

 

benriach-heart-of-speyside-whisky.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίες δροσερές μέρες, ιδανικές για ουίσκι! Πάμε λοιπόν...

Χρώμα: Ανοιχτό χρυσό

Μύτη: Σχεδόν τίποτε... Με προσοχή μου ήρθε αρχικά κόλλα, μετά κομμένο γρασίσι και ακολούθησαν βανίλια και λεμόνι

Στόμα: Γλυκιά κρεμμώδης γεύση, λευκό πιπέρι, μπαχαρικά, μέλι, λίγο αλάτι, βανίλια, φρούτα (εσπεριδοειδή, μήλο, αχλάδι) και ξύλο

Επίγευση: Μακριά, πικάντικη, πιπεράτη με μέλι και ξύλο. Θεωρώ ότι είναι κάτω από 50%, ας πούμε 46% με 48.4%

Κουβάς: Θα έλεγα Highlands, αλλά δεν μπορώ να πω κάπου συγκεκριμένα. Πολύ ανοιχτό στο χρώμα οπότε μπορεί να έπαιξε ανεξάρτητος εμφιαλωτής. Αρχικά είπα για κλασικό Clynelish 14yo, 46%, αλλά πρέπει να πρωτοτυπήσω και με βαριά καρδιά πάω στο BEN NEVIS. Ρίχνοντας λοιπόν μια καλή ζαριά, έπεσε...  όχι Wilson & Morgan 46%, αλλά Douglas of Drumlanrig (DoD) 9yo, 46%.

Ben Nevis 2006 DoD

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί/ες φίλοι/ες

Πολλοί φτάσατε κοντά στο Αποστακτήριο, κάποιοι άλλοι στου διαόλου τη μάνα...😅

Πολλοί μυρίσατε, γευτήκατε τον χαρακτήρα του αποστάγματος σύμφωνα και με άλλες κριτικές στο Ίντερνετ...

Ποιος όμως είδε φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν; Ποιος πρέπει να πάει οριλά επειγόντως; Ποιός έχει κορωνοιό και δεν το ξέρει;Ποιος είναι ο πιο αδύναμος κρικος;

Α... συγγνώμη τον Νικητή ψάχνουμε,παρασύρθηκα

Λοιπόν...υπάρχει αδιαμφισβήτητος Νικητής. Κάποιος που δεν βρήκε την εμφιάλωση, βρήκε όμως το αποστακτήριο!

Και αυτός είναι:

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

O @apo21!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!🥳🥳🥳🥳

Συγχαρητήρια Αποστόλη. Πέρνα αύριο με την αστυνομική σου Ταυτότητα από Βιέννη να παραλάβεις 6 κιλά Σνίτσελ προβατίνα!

deanston-dragon-s-milk-stout-cask-finish-139831_530px_530px.jpg.d1fd27dc256533bff091a328fb20b88f.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Corry Vreckan said:

O @apo21!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!🥳🥳🥳🥳

Συγχαρητήρια Αποστόλη. Πέρνα αύριο με την αστυνομική σου Ταυτότητα από Βιέννη να παραλάβεις 6 κιλά Σνίτσελ προβατίνα!

deanston-dragon-s-milk-stout-cask-finish-139831_530px_530px.jpg.d1fd27dc256533bff091a328fb20b88f.jpg

Πολύ καλή επιλογή @Corry Vreckan (ήθελα να το δοκιμάσω) 

μπράβο @apo21 ( έχεις τη τιμητική σου τώρα τελευταία, γενέθλια, γιορτή, βρίσκεις blind samples ...😜)

βάζω και το wb link:

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/163733/deanston-dragons-milk

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Corry Vreckan's Blind Sample (Deanston 'Dragon's Milk', Stout cask finish, 50.5%, OB)
  • Celtic changed the title to Corry Vreckan's Blind Sample (Deanston NAS, 'Dragon's Milk', Stout cask finish, 50.5%, OB)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...