Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΕΡΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ COVID-19 (ΚΡΥΦΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)


ΠΕΡΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ COVID-19 (ΚΡΥΦΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ)  

26 members have voted

  1. 1. Τι έχω κάνει, ή σκοπεύω να κάνω σχετικά με τον εμβολιασμό κατά του κορωνοϊού

    • 1. Έχω ήδη εμβολιασθεί, με τουλάχιστον μία δόση, χωρίς να έχω νοσήσει από κορωνοϊό
      22
    • 2. Έχω ήδη κλείσει, ή σκοπεύω σύντομα να κλείσω ραντεβού για να εμβολιαστώ, χωρίς να έχω νοσήσει από κορωνοϊό
      1
    • 3. Έχω νοσήσει από κορωνοϊό (ανεξαρτήτως εμβολιασμού)
      1
    • 4. Αν και θα το επιθυμούσα, προς το παρόν δεν μου επιτρέπεται να εμβολιαστώ, για ιατρικούς λόγους, επειδή είμαι ανήλικος/η ή για άλλο σοβαρό λόγο
      0
    • 5. Δεν επιθυμώ να εμβολιαστώ γιατί διάκειμαι αρνητικά προς την ανάγκη εμβολιασμού για κορωνοϊό, ή επειδή ανησυχώ για πιθανές παρενέργειες
      2
    • 6. Άλλο (αναφέρετε τι στα σχόλια)
      0
    • 7. Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      0


Recommended Posts

Νομίζω το συγκεκριμένο poll είναι προφανώς επίκαιρο και ενδεχομένως τα αποτελέσματά του να έχουν στατιστικό ενδιαφέρον. Όλοι μας γνωρίζουμε ανθρώπους που έχουν εμβολιαστεί, που πρόκειται να εμβολιαστούν, που έχουν νοσήσει, που δεν θέλουν να εμβολιαστούν κλπ. Ποιο όμως είναι άραγε το ποσοστό της κάθε κατηγορίας;

Το forum έχει νομίζω μια καλή αριθμητική βάση επισκεπτών/αναγνωστών/συμμετεχόντων, από την οποία ίσως να μπορούν να εξαχθούν ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Για να διασφαλιστεί η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη και ειλικρινέστερη συμμετοχή, με ταυτόχρονη διαφύλαξη των προσωπικών δεδομένων, συνειδητά επέλεξα η συγκεκριμένη δημοσκόπηση να είναι κρυφή, να μη φαίνεται δηλαδή ποιος επιλέγει τι. Ενδεχομένως οι admins να έχουν τεχνική πρόσβαση σε αυτή την πληροφορία, αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν θα κάνουν οποιαδήποτε κατάχρηση του δικαιώματος αυτού.

Επίσης, επειδή όσο μεγαλύτερη η συμμετοχή, τόσο πιο ενδεικτικά του συνόλου καθίστανται τα αποτελέσματα, δεν έχω θέσει ημερομηνία λήξης στη δημοσκόπηση. Απλά όσο μένει ανοιχτή προφανώς κάποιοι που έχουν απαντήσει ότι πρόκειται να εμβολιαστούν, θα γίνονται ήδη εμβολιασμένοι χωρίς να μπορούν να αλλάξουν την ψήφο τους, αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα στην εξαγωγή συμπερασμάτων.

Προφανώς η συμμετοχή είναι προαιρετική και υπάρχει πάντοτε και το δικαίωμα του "λευκού" με την επιλογή ΔΞ/ΔΑ.

Ελπίζω μετά από μερικές ημέρες να έχει συγκεντρωθεί ένας ικανός αριθμός αποτελεσμάτων που θα πυροδοτήσουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις στα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Wisdom said:

Νομίζω το συγκεκριμένο poll είναι προφανώς επίκαιρο και ενδεχομένως τα αποτελέσματά του να έχουν στατιστικό ενδιαφέρον.

Όντως ενδιαφέρον πολ αν και το 5 θα το χώριζα σε 2 κατηγορίες α)Δεν επιθυμώ να εμβολιαστώ γιατί ανησυχώ για πιθανές παρενέργειες, ο φόβος είναι τουλάχιστον ψυχολογική "ασθένεια"  αλλά το 

β)Δεν επιθυμώ να εμβολιαστώ γιατί διάκειμαι αρνητικά προς την ανάγκη εμβολιασμού για κορωνοϊό ειδικά από το μεγάλο μέρος του πληθυσμού πού με τα βία καταλαβαίνει βιολογία γυμνασίου είναι απαράδεκτο για εμένα 

Link to comment
Share on other sites

bump!

Έλα να βλέπω συμμετοχές. Πολύ μονόπλευρες μου φαίνονται μέχρι τώρα οι απαντήσεις, αλλά με τόσο μικρό δείγμα πώς να βγουν συμπεράσματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό μήνα!

Τελικά συμπεραίνω ότι οι users του forum είναι στρατευμένοι και στοχοπροσηλωμένοι στα του whisky. Πώς αλλιώς να εξηγήσω ότι σε μια τόσο απλή ερώτηση έχουν απαντήσει μόνο 17 χρήστες μετά από 15 ημέρες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 12/7/2021 at 12:58 PM, SimoG said:

Το θέμα με την κάβα πρέπει να κλείσει.

Η άποψη μου είναι να κανονίσουμε 2 συναντήσεις καθαρά για HMWS, 1 μέσα στον Ιανουάριο και 1 μέσα στον Φεβρουάριο. Εκεί θα ανοίξουμε τα μπουκάλια και θα τα μοιράσουμε με μεζούρες. Όσοι μπορέσουν να είναι εκεί, θα δοκιμάσουν άμεσα, όσοι λείπουν θα παραλάβουν τα δείγματα τους. Και τέλος!

(Τελικά ταυτόχρονα τα ίδια είπαμε @mallios αλλά ήμουν πιο περιεκτικός 🙂)

ως μη μπολιασμενος δεν μπορω να μπω σε κλειστο χωρο,οποτε μονο σε ημιυπαιθριο..........η δειγματα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε λίγο απαρατήρητο αλλά ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ εδώ και δεκαετίες σώζει ζωές και χωρίς εμβόλια δε θα συζητούσαμε σήμερα καν αν θα κανονίσουμε συνάντηση η όχι....

Ο όρος "μπολιασμενος" προσωπικά με προσβάλει και παρακαλώ να γίνει edit το μήνυμα παραπάνω.

@DMTK στο μήνυμα σου πάτησα no γιατί δεν θα μπορέσω να παραβρεθώ, ούτως ώστε να μην γράφουμε όλοι όχι από κάτω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 12:19 PM, McRookie said:

Πέρασε λίγο απαρατήρητο αλλά ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ εδώ και δεκαετίες σώζει ζωές και χωρίς εμβόλια δε θα συζητούσαμε σήμερα καν αν θα κανονίσουμε συνάντηση η όχι....

Ο όρος "μπολιασμενος" προσωπικά με προσβάλει και παρακαλώ να γίνει edit το μήνυμα παραπάνω.

Συμφωνώ 100% επι της ουσίας μαζί σου.

Προσωπικά δεν θα κάνω edit (και υποθέτω το ίδιο ισχύει και για τους έτερους διαχειριστές), για τους κάτωθι λόγους

-Δεν νοιώθω να προσβάλλομαι, αντίθετα νοιωθω οτι η προσβολή βαραίνει τον ίδιο τον χρήστη του όρου

-Πολλές φορές χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος όρος χάριν αστεϊσμού

-Έχω αλλεργία στην λογοκρισία

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Celtic said:

Συμφωνώ 100% επι της ουσίας μαζί σου.

Προσωπικά δεν θα κάνω edit (και υποθέτω το ίδιο ισχύει και για τους έτερους διαχειριστές), για τους κάτωθι λόγους

-Δεν νοιώθω να προσβάλλομαι, αντίθετα νοιωθω οτι η προσβολή βαραίνει τον ίδιο τον χρήστη του όρου

-Πολλές φορές χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος όρος χάριν αστεϊσμού

-Έχω αλλεργία στην λογοκρισία

Συμφωνώ όσον αφορά στο ποιον βαραίνει η χρήση του όρου. Διαφωνώ όσον αφορά στο θέμα της λογοκρισίας (ποιός ο ρόλος των admins αν όχι να ελέγχουν για άμεσα ή έμμεσα προσβλητικά σχόλια) και περισσότερο στο θέμα του αστεϊσμού. Εν μέσω πανδημίας, που κρατάει 2 χρόνια πλέον και έχουν πεθάνει και θα συνεχίζουν να πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι διότι πολλοί αγνοούν ότι το να είσαι μέλος μιας κοινωνίας σημαίνει ότι έχεις και υποχρεώσεις εκτός από προνόμια, δεν μπορούν να περνάνε αψηφιστα τέτοια σχολιακια και καλά έλα μωρέ μια πλακιτσα κάναμε. Η ανθρώπινη ζωή δεν είναι πλακιτσα και ο κάθε γιατρός του καναπέ δεν μπορεί να μηδενίζει το έργο της επιστήμης χωρίς να ακούγεται κι η άλλη γνώμη. 

Συγχωρέστε με λοιπόν αν χαλάω το καλό κλίμα και για την offtopic τοποθέτηση αλλά επιλέγω να λέω τα πράγματα με το όνομα τους. Εκτός βέβαια αν έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά την τελευταία φορά που τσεκαρα δεν ειχαμε νέα μέλη-δεντρα στη society ούτε είδα κάποιον να αυτοπροσδιορίζεται ως φυτό εδώ μέσα.

Κλείνει η παρένθεση καθώς δεν χρειάζεται να υπερεξηγούμε τα αυτονόητα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι πολύ μεγάλο και πολύ σοβαρό για να αναλυθεί μεταξύ μας στα πλαίσια μιας συζήτησης. Αλλα θα μου επιτρέψετε και μένα μια δεύτερη παρένθεση, ως απάντηση στο σχόλιο του @McRookie

Σε οτι αφορά τη χρήση του όρου "μπόλι", "μπολιασμένος" κλπ, ακόμα και ένθερμοι υποστηρικτές των εμβολίων, τυχαίνει να τον χρησιμοποιούν χάριν αστεϊσμού, δίχως αυτό να σημαίνει οτι κάνουν πλακίτσα με ανθρώπινες ζωές και τα σχετικά.

Απο κει και πέρα, είναι γνωστό οτι τα συγκεκριμένα anti-Covid εμβόλια για τα οποία γίνεται λόγος, πήραν έγκριση κυκλοφορίας και χρήσης στον πληθυσμό από τις αρμόδιες αρχές, κάτω από συγκεκριμένες έκτακτες συνθήκες και ανάγκες, και βρίσκονται ακόμη και αυτη τη στιγμή σε διαδικασία έρευνας και εξέλιξης. Πάνω σε αυτή τη βάση, ουδεμία σχέση έχουν με τα γνωστά εμβόλια που κυκλοφορούν εδώ και χρόνια, και κάναμε ως παιδιά, και κάναμε-κάνουμε στα παιδιά μας. Ας μην ξεχνάμε οτι στην πράξη ανατράπηκαν πολλά δεδομένα, ειδικότερα με τα εμβόλια 2 εκ των 4 εταιριών, και εκ των υστέρων υπήρξαν διορθωτικές ενέργειες σε ότι αφορά την χρήση τους σε συγκεκριμένες πληθυσμιακές κατηγορίες. Ακόμη και σήμερα βγαίνουν στο φως διάφορα σχετικά με το θέμα, όπως πχ αυτό το πολύ πρόσφατο άρθρο

 https://www.ethnos.gr/health/article/186984/koronoios160000anepithymhtesenergeiesapotoemboliothspfizerapokalypteiofda

Ο καθένας έχει την άποψη του, και είναι σεβαστή, και φέρει την ευθύνη αυτής της άποψης.

Ποιός είμαι εγώ για να κρίνω, και ποιός admin οποιουδήποτε φόρουμ - με εξαίρεση ιατρικών - είναι σε θέση να κρίνει και να λογοκρίνει μια αντίθετη -έστω και στο συντριπτικό σύνολο- άποψη? Πόσο μάλλον όταν δεν γνωρίζει κάτω από ποιές συνθήκες και για ποιούς λόγους έχει διαμορφώσει κάποιος αυτήν την άποψη. Γιατι οι λόγοι μπορεί να ποικίλουν, από το "θέλουν να μας .........(βάλτε ότι ρήμα θέλετε)", μέχρι τον αιφνίδιο θάνατο ενός κοντινού προσώπου λίγες μέρες μετά τον εμβολιασμό του.

Επαναλαμβάνω, το θέμα είναι πολύ σοβαρό και εκτενές, για να αναλωθεί στα πλαίσια ενός διαδικτυακού διαλόγου. Δεν είχα σκοπό να το ξεκινήσω, το έκανα σεβόμενος την προτροπή του @McRookie προς τους διαχειριστές, ούτε ασφαλώς να το συνεχίσω, αλλά όφειλα ως admin αυτη την δευτερολογία, ώστε να ξεκαθαριστεί πλήρως η κατάσταση.

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει χαθεί λίγο το δάσος σ' αυτή τη συζήτηση. Το θέμα μου αρχικά δεν ήταν η αντίθετη άποψη (που εν τέλει τη θεωρώ άκρως εγωιστική σε συνθήκες θανατηφόρας πανδημίας αλλά δεν θα κάτσω να το συζητήσω σε ένα φόρουμ). Το θέμα μου ήταν ο χαρακτηρισμός μπολιασμενος που για εμένα είναι προσβλητικός είτε ως πλάκα είτε ως σοβαρός. Όπως αντίστοιχα προσβλητικός για άλλους μπορεί να είναι ο χαρακτηρισμός ψεκασμενος, παπάρας, τραχανοπλαγιας κλπ. Κι όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί μπορεί να χρησιμοποιούνται και για πλακιτσα αλλά η πλακιτσα του ενός μπορεί να ξεπερνάει τα όρια του άλλου. Το administration σε ένα φόρουμ θα πρέπει να γίνεται με βάση κάποιους κανόνες κι όχι με βάση το προσωπικό χιούμορ η την άποψη/συμπάθεια του κάθε αντμιν. Αν λοιπόν οι κανόνες του φόρουμ δεν θεωρούν το αρχικό σχολιακι προσβλητικό μάλλον είναι σε αντίθεση με τους δικούς μου κανόνες οπότε κακώς είμαι εδώ.

Παρακαλώ να με ενημερώσετε μετά τα 2 event για τα έξοδα αποστολής και για τα μπουκαλακια για τα δείγματα μου.

 

Link to comment
Share on other sites

[Παρακαλώ τους mods τα μηνύματα που αφορούν συζήτηση περί εμβολίων κλπ (συμπεριλαμβανομένου αυτού εδώ) να μετακινηθούν από το παρόν νήμα, όπως πρέπει]

@Celtic για τη χρήση του όρου "μπολιασμένος" συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ που έχω κάνει και τις 3 δόσεις την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές χάριν αστεϊσμού.

Όμως σχετικά με το παρακάτω:

19 hours ago, Celtic said:

είναι γνωστό οτι τα συγκεκριμένα anti-Covid εμβόλια για τα οποία γίνεται λόγος, πήραν έγκριση κυκλοφορίας και χρήσης στον πληθυσμό από τις αρμόδιες αρχές, κάτω από συγκεκριμένες έκτακτες συνθήκες και ανάγκες, και βρίσκονται ακόμη και αυτη τη στιγμή σε διαδικασία έρευνας και εξέλιξης. Πάνω σε αυτή τη βάση, ουδεμία σχέση έχουν με τα γνωστά εμβόλια που κυκλοφορούν εδώ και χρόνια, και κάναμε ως παιδιά, και κάναμε-κάνουμε στα παιδιά μας.

ούτε εγώ ούτε εσύ είμαστε γιατροί ή μικροβιολόγοι, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά από όσα λένε και γράφουν οι ειδικοί παγκοσμίως, αυτά που αναφέρεις δεν είναι ακριβή. Αντίθετα μάλιστα, σύμφωνα πάντα με τους ειδικούς αλλά και τους διεθνείς οργανισμούς υγείας, πρόκειται για λάθη που αναπαράγονται από τους υπέρμαχους του αντιεμβολιαστικού κινήματος που μιλάνε για "πειραματικά εμβόλια" και χαρακτηρίζουν τους εμβολιασμένους ως "πειραματόζωα".

Αν λοιπόν έχω καταλάβει καλά καθώς δεν είμαι ειδικός, ποτέ στην ιστορία της ιατρικής επιστήμης δεν έγινε τόσο εκτεταμένη έρευνα με τόσο μεγάλη χρηματοδότηση για άλλο εμβόλιο. Ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε μεγαλύτερο δείγμα εθελοντών. Ποτέ δεν υπήρχε η δυνατότητα τέτοιας παρατήρησης και ελέγχου των αποτελεσμάτων λόγω της τεράστιας διασποράς του ιού σε όλες τις χώρες, σε όλα τα κλίματα και σε όλες τις κοινωνικές ομάδες. Ποτέ δεν υπήρχε τόσο εκτεταμένο reporting, ανάλυση και υπολογιστική δύναμη. Προφανώς η αποτελεσματικότητα και οι παρενέργειες των εμβολίων συνεχίζουν και παρακολουθούνται και γίνονται προσαρμογές, όπως γίνεται πάντοτε με όλα τα φάρμακα και όλες τις θεραπείες. Άραγε έχουμε διαβάσει όλες τις (εξίσου σπάνιες) ανεπιθύμητες ενέργειες που αναγράφονται στις οδηγίες των φαρμάκων που καταναλώνουμε όλοι στα σπίτια μας;

Επίσης οι ειδικοί υποστηρίζουν ότι δεν είναι ακριβές ότι τα δεκάδες εμβόλια που όλοι μας έχουμε κάνει στο παρελθόν, και τα παιδιά μας εξακολουθούν να κάνουν, είναι πολύ πιο ελεγμένα και ασφαλή. Όχι μόνο για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω (αριθμός εθελοντών, αριθμός ασθενών, χρηματοδότηση κλπ) αλλά και γιατί στην πραγματικότητα τα περισσότερα από αυτά είναι επίσης νέα εμβόλια. Τα εμβόλια που έχουν κάνει οι γιοι μου δεν είναι τα ίδια με αυτά που είχα κάνει εγώ ως παιδί. Τα τωρινά καλύπτουν περισσότερες σοβαρές παθήσεις που δεν κάλυπταν τότε, αλλά και πολλά από αυτά που καλύπτουν τις παλιές ασθένειες είναι νέα, με βελτιωμένη ή και εντελώς διαφορετική σύνθεση, που ούτε αυτά έχουν παρατηρηθεί για πολλά χρόνια (δήθεν για να δούμε τυχόν μακροχρόνιες συνέπειες που είναι η συνήθης δικαιολογία όσων φοβούνται). Το σωτήριο εμβόλιο που κάνουν πλέον τα κορίτσια για HPV, ή αυτό για τη μηνιγγίτιδα, ή αυτό για τον πνευμονιόκοκκο πόσα χρόνια νομίζουμε ότι περίμενε η ιατρική κοινότητα να περάσουν πριν τα δώσουν προς χρήση στον γενικό πληθυσμό; Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι οι εκατοντάδες λαμπροί επιστήμονες που απαρτίζουν τους διεθνείς οργανισμούς υγείας (WHO, FDA, EMA, ICMRA, MHRA) και η συντριπτική πλειονότητα (άνω του 95%) από τους δεκάδες χιλιάδες ανεξάρτητους ιολόγους, λοιμωξιολόγους, επιδημιολόγους, εντατικολόγους, μικροβιολόγους κλπ κάνουν λάθος να συνιστούν αυτά τα εμβόλια, αλλά έχουμε όλοι εμείς οι μη ειδικοί δίκιο να αμφιβάλλουμε γιατί είναι τάχα πειραματικά;

Και μια προσωπική εμπειρία: Όταν υπηρέτησα τη θητεία μου, όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι άντρες εδώ μέσα, κάποια στιγμή τις πρώτες ημέρες μας έβαζαν σε σειρά και μας περνούσαν όρθιους και περιπατητούς για εμβολιασμό (2 εμβόλια μαζί και άλλο ένα επαναληπτικό μετά). Ούτε ιστορικό αλλεργιών ή ασθενειών μας πήραν, ούτε το ιστορικό του μέχρι τότε εμβολιασμού μας, ούτε μας είπαν τι είναι το κάθε σκεύασμα που χρησιμοποιούσαν, ούτε για αποφυγή ποιας πάθησης ήταν, ούτε καν τα ονόματά μας δεν ρωτούσαν. Μόνοι μας συζητούσαμε και φανταζόμασταν τι μπορεί να ήταν. Άλλοι έλεγαν ότι ήταν αντιτετανικός ορός, άλλοι για ηπατίτιδα, άλλοι για φυματίωση, άλλοι για δηλητηριάσεις και γαστρεντερίτιδες και πάντα υπήρχαν και οι γραφικοί που έλεγαν ότι ήταν αντι-κούκου και κάποιοι ακόμα πιο γραφικοί που απαντούσαν ότι το αντι-κούκου μας το βάζουν κρυφά στο πρωινό :biggrin1:

Κι όμως, αρκετοί από αυτούς που στο στρατό δεχόντουσαν τα παντελώς άγνωστα εμβόλια χωρίς να βγάζουν κιχ, σήμερα σηκώνουν το λάβαρο της επανάστασης εναντίον της διεθνούς συνομωσίας, θέτοντας σε κίνδυνο πρωτίστως τη δική τους υγεία. Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι...

Θα ήθελα όμως να διαβάσω και την άποψη του @Eilean a' Cheo και όποιου άλλου γιατρού έχουμε, γιατί ό,τι αναπαράγω εγώ εδώ μπορεί να είναι και μπούρδες λόγω της πλήρους άγνοιάς μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wisdom said:

Κι όμως, αρκετοί από αυτούς που στο στρατό δεχόντουσαν τα παντελώς άγνωστα εμβόλια


Τα εμβόλια που γίνονται στα Κέντρα Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων είναι:

  • Αντιτετανικό εμβόλιο: Σε τρείς δόσεις για τους ανεμβολίαστους ή σε μία δόση αναμνηστική για τους εμβολιασθέντες.
  • Αντιμηνιγγιτιδοκοκκικό εμβόλιο: Μετά την εμφάνιση αυξημένου αριθμού κρουσμάτων μηννιγίτιδος των τελευταίων ετών, κυρίως τύπου C, εφαρμόσθηκε το Αντιμηνιγγιτιδοκοκκικό εμβόλιο από το 1997, σε εφ' άπαξ δόση με άριστη αποτελεσματικότητα και χωρίς ουσιαστικές παρενέργειες.
  • Αντιφυματικό εμβόλιο B.C.G.: Λόγω έξαρσης κρουσμάτων φυματίωσης και φυματιώδους πλευρίτιδος στις Ένοπλες Δυνάμεις που παρατηρήθηκαν περί το 1980, μεταξύ των άλλων μέτρων, καθιερώθηκε ο αντιφυματικός εμβολιασμός στους έχοντες αρνητική φυματινοαντίδραση Mantoux. Μετά την σταθεροποίηση των κρουσμάτων σε χαμηλά επίπεδα, ο εμβολιασμός διακόπηκε στο Πολεμικό Ναυτικό και Αεροπορία το 1997, ενώ συνεχίζεται στο Στρατό Ξηράς λόγω ειδικών συνθηκών διαβίωσης και συνθέσεως του πληθυσμού των στρατευσίμων. Η φυματίωση βρίσκεται υπό στενή επιτήρηση στις Ένοπλες Δυνάμεις. Η έγκαιρη ανίχνευση των περιπτώσεων από την κατάταξη μέχρι την απόλυση, η καλή θεραπεία και συμμόρφωση των ασθενών ανεξάρτητα από την αναβολή κατάταξης, ο έλεγχος του περιβάλλοντος του ασθενούς και η έγκαιρη χορήγηση χημειοπροφύλαξης σε μολυνθέντες, χωρίς αυτό να αποτελεί αιτία αναβολής κατάταξης, ολοκληρώνουν το φάσμα του πλήρους ελέγχου της νόσου.
  • Εμβόλιο ηπατίτιδας Β: Το εμβόλιο ηπατίτιδας Β εκτελείται μόνον σε ειδικές ομάδες στρατευσίμων ήτοι των υγειονομικών ειδικοτήτων και στους κουρείς.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μεταφέρθηκε το μήνυμα γιατί ήταν εκτός θέματος αλλά αναρωτιέμαι έχει διαβάσει κανείς τι γράφω στο τελευταίο;

Το θέμα μου (στα πλαίσια του φόρουμ) είναι ότι έγινε μια δημοσίευση από μέλος χρησιμοποιώντας όρο που θεωρώ προσβλητικό. Το θέμα μου δεν ήταν μέσω του φόρουμ να προσπαθήσω να πείσω κανέναν ότι η γη δεν είναι επίπεδη. Το ότι το ένα μήνυμα μεταφέρεται ενώ το αρχικό δεν το πειράζουμε (λόγω λογοκρισίας... ) ακόμα κι αν προσβλήθηκε κάποιος εδώ (και πείτε με ευθικτο αλλά ναι προσβαλλομαι με τον όρο μπολιασμενος σε περίοδο πανδημίας)  με ενοχλεί ακόμα περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wisdom said:

αρκετοί από αυτούς που στο στρατό δεχόντουσαν τα παντελώς άγνωστα εμβόλια χωρίς να βγάζουν κιχ, σήμερα σηκώνουν το λάβαρο της επανάστασης εναντίον της διεθνούς συνομωσίας

 

52 minutes ago, mallios said:

Τα εμβόλια που γίνονται στα Κέντρα Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων είναι....

Γιατί στεκόμαστε στα άλλα εμβόλια; Όλα αυτά που τρώμε, τα αλλαντικά, τα σουβλάκια, τα λουκάνικα, τα προτηγανισμένα, τα αναψυκτικά, αυτά που τρώμε έξω, τα burgers κλπ, ξέρουμε πως επηρεάζουν και κατά πόσο επιβαρύνουν την υγεία μας; εκτός αν θεωρούμε ότι όλα αυτά είναι υγιεινά και δεν βλάπτουν τον οργανισμό μας...

2 hours ago, Wisdom said:

θέτοντας σε κίνδυνο πρωτίστως τη δική τους υγεία.

Αυτό είναι το χειρότερο για μένα, αλλά όχι με την έννοια που το θέτεις. Απεναντίας, αν το σκεφτείς, αυτό που κοιτάμε πρωτίστως με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, είναι η "δική μας" υγεία. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που όχι μόνο το εμβόλιο, αλλά ακόμη και μάσκα δεν είναι σε θέση να φορέσουν. Το ενδιαφέρον μας για αυτούς τους ανθρώπους ποιό είναι; Να μη θυμίσω ότι κάποιοι αρνούνται να φορέσουν ακόμη και τη μάσκα που θεωρούν ότι θα τους προκαλέσει προβλήματα υγείας ή αισθάνονται ότι τους εγκλωβίζει ή υπάρχουν γονείς που δεν στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο για να μη φορέσουν μάσκα. Κι όμως υπάρχουν παιδιά, που ζουν ή μάλλον για να συνεχίσουν να ζουν, η μάσκα τους είναι απαραίτητη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@McRookie ανάθεμα κι αν κατάλαβα τι είναι αυτό που σε 'ενοχλεί ακόμα περισσότερο' σχετικά με τη μεταφορά των μηνυμάτων. Η μεταφορά -ορθώς- έγινε, από τον @mallios, από το άσχετο με την κουβέντα topic στο κλειστό HMWS subforum που ήταν, σε αυτό εδώ που είμαστε τώρα. Αν εννοείς οτι δεν μεταφέρθηκε και το δικό σου πρώτο μήνυμα, ναι , ΟΚ, πρέπει, και θα μεταφερθεί και αυτό, προφανώς έγινε εκ παραδρομής, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι ενσωματωμένο στην δική μου αρχική απάντηση, δηλαδή φαίνεται, δεν είναι κρυφό. Ίσως να μην μεταφέρθηκε για αυτον ακριβώς τον λόγο, δεν ξέρω, κι αυτό λογικό μου φαίνεται. Τι τρώγεσαι με τα ρούχα σου ρε φίλε; Απορώ.

Πάμε παρακάτω. 'Έχει χαθεί το δάσος....' γράφεις και '.....Το θέμα μου αρχικά δεν ήταν η αντίθετη άποψη......... αλλά ο χαρακτηρισμός μπολιασμενος ....' . Σοβαρά τώρα, από σεβασμό στο πρόσωπο σου, δεν έδειξα αδιαφορία και επέλεξα αρχικά να γράψω επιγραμματικά τους λόγους που δεν έγινε edit. Ακολούθως εσύ επέλεξες να το συνεχίσεις και γι'αυτό έκανα μια δευτερεύουσα ανάλυση που πλέον μας έχει οδηγήσει εδώ. Φέρεις κι εσύ λοιπόν την ευθύνη για το 'χάσιμο του δάσους', και δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, γιατί πρέπει να υπάρχει μια δικαιολόγηση και στην μία, και στην άλλη περίπτωση (edit - μη edit). Και κάτι άλλο, ως admin, και εγώ αλλά και ο @mallios, διαχειριζόμαστε και πράττουμε όχι κατα την προσωπική μας βούληση, αλλά με βάση πάντα τους κανόνες του φόρουμ, και σε όποια περίπτωση δεν εμπεριέχεται σε αυτούς, με βάση την κοινή λογική αλλά ενίοτε και την γνώμη της πλειοψηφίας των μελών, όπως αυτη εκφράζεται ρητά μέσω σχετικών μηνυμάτων. Θυμίζω την περίπτωση του Κιμ, στην οποία οι ενέργειες που έγιναν από την διαχείρηση, ήταν σε αντίθεση με την προσωπική μου άποψη. Έπνιξα τον εγωισμό μου και το δέχτηκα, γιατί έτσι ήθελαν οι περισσότεροι. Το έχω γράψει εκατοντάδες φορές, το φόρουμ δεν είναι κανενός, είναι όλων μαζί. Γι'αυτό και τα όποια edit και οι όποιες διαγραφές μηνυμάτων από μεριάς μας γίνονται σπάνια, και θα γίνουν μετά από πολύ σκέψη και σχετική αιτιολόγηση. 

@Wisdom ούτε αντιεμβολιαστής είμαι, ούτε χαρακτήρισα πειραματικά τα anti-covid εμβόλια. Ευγνώμων είμαι για αυτά, και για όλα τα καλά της επιστήμης. Αυτό όμως δεν αναιρεί τα όσα έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, ούτε θα πάψω να είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος. Η έγκριση των συγκεκριμένων εμβολίων έγινε κάτω από το πρίσμα της έκτακτης ανάγκης και του κατεπείγοντος, αυτό δεν αμφισβητείται.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Celtic said:

Η έγκριση των συγκεκριμένων εμβολίων έγινε κάτω από το πρίσμα της έκτακτης ανάγκης και του κατεπείγοντος, αυτό δεν αμφισβητείται.

Κι όμως, αυτό λέω παραπάνω. Προφανώς και αμφισβητείται.

Η επίσημη επιστημονική εκδοχή είναι ότι δεν έγινε καμία επίσπευση ή παράκαμψη σε θέματα ασφάλειας των εμβολίων. Αντιθέτως μάλιστα, ο EMA π.χ. κατηγορήθηκε ότι άργησε να εγκρίνει τα σκευάσματα, με αποτέλεσμα χώρες όπως το Ισραήλ και το Ηνωμένο Βασίλειο να προηγηθούν χρονικά σημαντικά στη μείωση των συνεπειών της πανδημίας. Όλα τα απαραίτητα επιστημονικά στάδια για την αποδοχή των εμβολίων (εργαστηριακές καλλιέργειες, δοκιμές σε πειραματόζωα, δοκιμές σε εθελοντές, δημοσιεύσεις των αποτελεσμάτων σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά κλπ) είχαν ολοκληρωθεί κανονικότατα και εξήγησα παραπάνω πώς αυτό επιτεύχθηκε ταχύτερα από ό,τι παλαιότερα. Δεν υπήρχε απολύτως τίποτα για το οποίο οι οργανισμοί υγείας θα μπορούσαν να περιμένουν. Νομίζω ότι ποτέ κανείς οργανισμός υγείας για κανένα εμβόλιο δεν περιμένει π.χ. 5 χρόνια να διαπιστώσει πόσοι από τους εθελοντές θα αναπτύξουν τυχόν μακροπρόθεσμες παρενέργειες. Και δεν αναφέρομαι καν στα τρελά ποσοστά αποτελεσματικότητας (πχ 98%) που είχαν κάποια εμβόλια για σοβαρή νόσηση Covid έναντι παλαιότερων εμβολίων για άλλες παθήσεις που λάμβαναν έγκριση με πολύ μικρότερη αποτελεσματικότητα,π.χ. 60%.

Προφανώς κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει τίποτα για το μέλλον. Εκατοντάδες σκευάσματα στο παρελθόν έχουν αποσυρθεί μετά από δεκαετίες κυκλοφορίας γιατί βρέθηκαν παρενέργειες εκ των υστέρων. Το ίδιο όμως ισχύει και για οτιδήποτε καινούργιο υλικό ή τεχνολογία. Κι εμείς μικροί παίζαμε με τον υδράργυρο των θερμομέτρων και χρησιμοποιούσαμε παντού αμίαντο και ελενίτ πριν ανακαλυφθεί ότι είναι καρκινογόνα. Προφανώς και σήμερα χρησιμοποιούμε ευρέως κάποια (ελάχιστα) νέα υλικά, τεχνολογίες ή φάρμακα που στο μέλλον θα αποδειχτούν βλαβερά. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάψουμε να χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε νέο υλικό ή τεχνολογία ή φάρμακο στο όνομα της αμφιβολίας. Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε η NASA, και γενικά δεν θα υπήρχε πρόοδος. Όσο για το τι θα είχε συμβεί σήμερα αν ακόμα δεν είχαμε διαθέσιμα εμβόλια για τον κορωνοϊό ας μην το σκέφτομαι καν.

9 hours ago, mallios said:

Τα εμβόλια που γίνονται στα Κέντρα Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων είναι:[…]

Όταν υπηρετούσαμε πριν 25 χρόνια κανείς νεοσύλλεκτος δεν ενημερωνόταν γι αυτά. Όύτε προφανώς ετίθετο θέμα συναίνεσης ή μη. Υποχρεωτικός εμβολιασμός, no questions asked. 


Σχετικά με τη μεταφορά των posts εδώ, συμφωνώ απολύτως.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, McRookie said:

Το ότι το ένα μήνυμα μεταφέρεται ενώ το αρχικό δεν το πειράζουμε (λόγω λογοκρισίας... ) ακόμα κι αν προσβλήθηκε κάποιος εδώ (και πείτε με ευθικτο αλλά ναι προσβαλλομαι με τον όρο μπολιασμενος σε περίοδο πανδημίας)  με ενοχλεί ακόμα περισσότερο. 

 

8 hours ago, Celtic said:

ΟΚ, πρέπει, και θα μεταφερθεί και αυτό, προφανώς έγινε εκ παραδρομής, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι ενσωματωμένο στην δική μου αρχική απάντηση, δηλαδή φαίνεται, δεν είναι κρυφό. Ίσως να μην μεταφέρθηκε για αυτον ακριβώς τον λόγο, δεν ξέρω, κι αυτό λογικό μου φαίνεται. Τι τρώγεσαι με τα ρούχα σου ρε φίλε; Απορώ.

Boyzzz σόρρυ, πραγματικά καμία σχέση με πρόθεση κλπ. @McRookie o λόγος που δεν μεταφέρθηκε είναι (δύο είναι) ότι στο αρχικό μήνυμα υπάρχει μαζί και η απάντηση για το συμφωνεί με το event κλπ και οο δεύτερος ότι υπάρχει όλο το μήνυμα στην απάντηση του @Celtic Θα προσπαθήσω να δω αν μπορώ να κάνω split το ένα μόνο κομμάτι (δεν ξέρω αν γίνεται).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν και τα δύο αρχικά μηνύματα από @tomy και @McRookie Μερικό split δεν υποστηρίζεται και δεν ήθελα να κάνω περικοπές γιατί θα άλλαζει η σειρά των μηνυμάτων και δεν θα υπήρχε λογική συνέχεια στις απαντήσεις. Παρακαλώ πάρα πολύ τα μέλη, ας σεβαστούν κάποια ιδιαίτερα θέματα που υπάρχουν (προσωπικά) και ας μην ψάχνουν (σε εμένα) προθέσεις κλπ. 

Να έχουμε όλοι καλές γιορτές και υγεία. Σε ότι αφορά στο συγκεκριμένο θέμα, δεν με ενοχλεί η λέξη μπολιασμένος. Ούτε με προσβάλει ούτε με ενοχλεί, απλά δεν με αγγίζει.

'Εχω μία τελείως διαφορετική θεώρηση κάποιων πραγμάτων. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/13/2021 at 10:19 PM, Celtic said:

Συμφωνώ 100% επι της ουσίας μαζί σου.

Προσωπικά δεν θα κάνω edit (και υποθέτω το ίδιο ισχύει και για τους έτερους διαχειριστές), για τους κάτωθι λόγους

-Δεν νοιώθω να προσβάλλομαι, αντίθετα νοιωθω οτι η προσβολή βαραίνει τον ίδιο τον χρήστη του όρου

-Πολλές φορές χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος όρος χάριν αστεϊσμού

-Έχω αλλεργία στην λογοκρισία

απαντω εδω,οπου εχει απαντησει ο Celtic στον McRookie και απαντω για τον δευτερο.Και ο λογος ειναι οτι ο ξενιτεμενος συμφορουμιτης προσβληθηκε απο μια γραπτη λεξη μου.

Και επισης απαντα με τετοιο τροπο θελοντας ηθελημενα να προσβαλει εμενα απο οτι αντιλαμβανομαι.....

Συμφωνω απολυτα οτι τα εμβολια εχουν σωσει και σωζουν εκατομμυρια ανθρωπους και αυτο δεν το συζητω.

Ενοχληθηκες τοσο με την εκφραση μου λες και σε εβρισα.Αντιθετως δεν χαρακτηρισα κανεναν μπολιασμενο,αλλα εμενα μη μπολιασμενο...προσπαθωντας να αποδωσω και να αιτιολογησω την απουσια μου σε κλειστο χωρο.

Επισης αναρωτιεμαι η λαικιζουσα εκφανση της λεξης εμβολιασμενου τι σε ενοχλει τοσο πολυ....

Απλα το εγραψα οπως μουρθε εκεινη την ωρα, η μηπως νομιζεις δεν ειχα με τιποτα αλλο να ασχοληθω ,παρα μπηκα  εδω να γραψω για εμβολιασμενους και μη?????οχι συμφορουμιτη,δεν ειχα καμμια ορεξη και καμμια προθεση.Το 99% των ανθρωπων που γνωριζω ειναι εμβολιασμενοι.Λες εσυ οτι εχω καποιο θεμα μαζι τους η μαζι σου η με τον Celtic  η με τον mallio????Η οτι θα λογοκρινω καποιον για το εαν εκανε η οχι το εμβολιο και για ποιο λογο ???Μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησεις τον επιθετικο σου τροπο προς εμενα.

ΑΥΤΑ τα λιγα για απαντηση στα γραφομενα σου.

Καλα Χριστουγεννα να εχεις και Καλη Χρονια!!!! Και εννοειται με υγεια γιατι χωρις αυτην τιποτα δεν παει καλα......

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2021 at 5:28 PM, McRookie said:

Έχει χαθεί λίγο το δάσος σ' αυτή τη συζήτηση. Το θέμα μου αρχικά δεν ήταν η αντίθετη άποψη (που εν τέλει τη θεωρώ άκρως εγωιστική σε συνθήκες θανατηφόρας πανδημίας αλλά δεν θα κάτσω να το συζητήσω σε ένα φόρουμ). Το θέμα μου ήταν ο χαρακτηρισμός μπολιασμενος που για εμένα είναι προσβλητικός είτε ως πλάκα είτε ως σοβαρός. Όπως αντίστοιχα προσβλητικός για άλλους μπορεί να είναι ο χαρακτηρισμός ψεκασμενος, παπάρας, τραχανοπλαγιας κλπ. Κι όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί μπορεί να χρησιμοποιούνται και για πλακιτσα αλλά η πλακιτσα του ενός μπορεί να ξεπερνάει τα όρια του άλλου. Το administration σε ένα φόρουμ θα πρέπει να γίνεται με βάση κάποιους κανόνες κι όχι με βάση το προσωπικό χιούμορ η την άποψη/συμπάθεια του κάθε αντμιν. Αν λοιπόν οι κανόνες του φόρουμ δεν θεωρούν το αρχικό σχολιακι προσβλητικό μάλλον είναι σε αντίθεση με τους δικούς μου κανόνες οπότε κακώς είμαι εδώ.

 

 

το ψεκασμενος τοχω ακουσει,κυκλοφοραει πολυ τελευταια.

το παπαρας.....,ε καλα τωρα.....

αλλα το τραχανοπλαγιας ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω-διαβαζω.

Εχεις την καλοσυνη η το χρονο να μου το αναλυσεις ????

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, tomy said:

αλλα το τραχανοπλαγιας ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω-διαβαζω.

Πώς φαίνεται ο άνθρωπος που δεν πηγαίνει στα ποδοσφαιρικά γήπεδα!

Για να σε διαφωτίσω λοιπόν, πρόκειται για αγαπημένη λέξη στα χείλη οπαδού με θέση κοντά στον αγωνιστικό χώρο που συνήθως απευθύνεται σε άτεχνο Έλληνα παίκτη της αντίπαλης ομάδας, τις περισσότερες φορές αμυντικό, ο οποίος μόλις έχει κάνει ένα σουτ στον ουρανό, έχει πετάξει την μπάλα με δύναμη εκτός γηπέδου, έχει κάνει ένα σκληρό φάουλ, έχει διαμαρτυρηθεί στον διαιτητή ή έχει εμπλακεί σε διαπληκτισμούς με αντιπάλους. Εναλλακτικά χρησιμοποιούνται και άλλες συνώνυμες λέξεις, πάντα σε κλητική ενικού, όπως γιουρούκι, ταγάρι, παλτουδιά, κριάρι, μπαστουνόβλαχε, μπουρτζόβλαχε, κλαρινογαμπρέ, χατζατζάρη, μπαγλαμά, μυρουδιά, μπαρμπα-Γιώργο κλπ.

Αν δεν υπήρχαν αυτές οι καταπληκτικές σκηνές στα ελληνικά γήπεδα, πολύς περισσότερος κόσμος θα προτιμούσε να μένει σπίτι και να βλέπει τα ματς από την τηλεόραση. Δυστυχώς ακούγονται όλο και λιγότερο τα τελευταία χρόνια, εξαιτίας της ραγδαίας αύξησης του αριθμού των αλλοδαπών ποδοσφαιριστών, στους οποίους δεν ταιριάζουν οι περισσότεροι χαρακτηρισμοί και δεν τους καταλαβαίνουν.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το μπάρμπα Γιώργο είναι προσωπικό αγαπημένο. Αρχές δεκαετία 90 με Πανηλειακό στην Γ Εθνική πριν έρθει ο Πέτρος και τα αλλάξει όλα , είχαμε μια αμυντικαρα με χαίτη που μπάρμπα Γιώργο τον φώναζαν όλη την ώρα.Μια ένσταση λοιπόν στο ότι δεν είναι απαραίτητο η παιχτουρα να είναι της αντίπαλης ομάδας 🤣

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Wisdom said:

Εναλλακτικά χρησιμοποιούνται και άλλες συνώνυμες λέξεις, πάντα σε κλητική ενικού, όπως γιουρούκι, ταγάρι, παλτουδιά, κριάρι, μπαστουνόβλαχε, μπουρτζόβλαχε, κλαρινογαμπρέ, χατζατζάρη, μπαγλαμά, μυρουδιά, μπαρμπα-Γιώργο κλπ.

Απλά επιτρέψτε μου να προσθέσω και την αγαπημένη έκφραση "που πας μωρή λακούβα" που με χαρά λέμε σε αντίπαλο παίκτη που προσπαθεί να κάνει ενέργεια η οποία δεν είναι του (χαμηλού) επιπέδου του. 

Σαν να προσπαθεί ο Μάνταλος να βγάλει απευθείας μακρινή μπαλία τύπου Τσάρτα. 

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...