Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Provatina voting - ρίχτε την στα κάρβουνα!


Ρίξτε την προβατίνα στα κάρβουνα!  

22 members have voted

  1. 1. Ποιο βαρέλι προτιμάτε???

    • Provatina Cask 41506 Prestored Svensk Ek
    • Provatina Cask 38627 Gravity /Elegant recipe
    • Provatina Cask 37387 Bourbon / Peated

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Έφτασε η στιγμή αφού νομίζω ότι όλοι σας έχετε παραλάβει ή θα παραλάβετε μέχρι αύριο τα samples σας.

@Ρένα @mallios @Alkisd8 @DMTK  @anspan @SimoG @apo21 @Vaggelis82 @Corry Vreckan @valasios @Islaynder @dimitris73 @thanasist @DUCATI13 @Makis @tolisrocks @D.M. @gtril @Nicolas @Chrisous   @sir mihas @mitsubae

Οι κανόνες είναι απλοί και παρακαλώ να τους τηρήσετε (αν και ο admin όλα τα βλέπει).

Όλοι εσείς οι καλοί φίλοι που συμμετέχετε στο provatina bottling, μπορείτε να ψηφίσετε (ΜΟΝΟ εσείς) ώστε να επιλέξουμε. Αν σας τρώει το χέρι σας να μας πείτε και γιατί ψηφίσατε ότι ψηφίσατε, με μεγάλη μας χαρά. 

Μπορείτε να βάλετε πάνω από 1 ψήφο αν θεωρείτε ότι υπάρχει ισοβαθμία ΑΛΛΑ θα έλεγα να βάλετε μόνο 1 ψήφο για να καταλήξουμε σε εμφιάλωση πιο γρήγορα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

 

here is my 50 cents

λοιπόν ψηφισα svensκ ek  γιατί μου φάνηκε πιο γεμάτο, πιο δυνατό, και πιο χαρακτηριστικό του αποστακτηρίου ( το ξύλο) θα ήτανε καλύτερο αν είχε καλύτερο τελείωμα ( το ξύλο που μένει πίσω κάπου τα χάλασε). απο τη άλλη το gravity μου φάνηκε σχετικά αδιάφορο (ήταβε βέβαια πιο στρόγγυλο στη γέυση αλλά τπτ άλλο που να με συγκινεί)....βέβαια όπως εξελίχθηκε και με βάση το πειραματισμό ίσως τελικά να άξιζε και το ολίγο τι ακριβότερο παριζιάνικο rum cask. το peated δε με ξετρέλανε.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές κέρδισε σε σημεια το Gravity. Το βρηκα πιο στρογγυλό σαφώς, ευκολοπιοτο,μου άρεσε ο συνδιασμός των βαρελιών αρκετά.Γεματη γεύση επίσης,πολύ δάσος, πευκοβελόνες κτλ κτλ. Το sven ek ωραίο επίσης,πιο "παιχνιδιάρικο" σίγουρα με περισσότερες συγκινήσεις απλά νομίζω ότι έχει πάρει υπερβολικά ξύλο. Είναι πολύ έντονο κατά εμέ σε σημείο που να κυριαρχεί σε όλο του το απόσταγμα.Το δε peated νομίζω ο συνδυασμός ο συγκεκριμένος των βαρελιών δεν λειτουργεί καλά με την συγκεκριμένη τύρφη. Μου άφησε μπορώ να πω και άσχημες γεύσεις στο στόμα(πολύ πικριλα άσχημη όμως) Ταπεινή μου γνώμη πάντοτε. Το κυριότερο είναι ότι το διασκέδασα!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

 Θα έλεγα ισοπαλία μεταξύ Ek και Gravity αλλά για λίγο με κέρδισε το 2ο. Δεν θα με χαλάσει πάντως οποία κι από τα 3 να είναι! @mallios συγχαρητήρια για τις επιλογές!

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ ήδη ψήφισα, δεν ήθελα να γράψω. Είμαι και εγώ από αυτούς που ήμουν ενδιάμεσα από 2 βαρέλια. Τελικά αποφάσισα πως η Δρυς η Σκανδιναβική πρέπει να γίνει το ορόσημο σε αυτό το βαρέλι, που θα διαλέξουμε. Έχω την εντύπωση πως αγοράζοντας κάτι που να λέει "MACKMYRA", πρέπει να παίρνω πίσω κάτι που πραγματικά είναι "MACKMYRA". Φαντάζομαι ότι πολλοί δεν συμφωνούν μαζί μου, αλλά ο καθένας πρέπει να εκφράζεται ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να με διαβάσετε σ' αυτά που έγραψα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, valasios said:

Ενώ ήδη ψήφισα, δεν ήθελα να γράψω. Είμαι και εγώ από αυτούς που ήμουν ενδιάμεσα από 2 βαρέλια. Τελικά αποφάσισα πως η Δρυς η Σκανδιναβική πρέπει να γίνει το ορόσημο σε αυτό το βαρέλι, που θα διαλέξουμε. Έχω την εντύπωση πως αγοράζοντας κάτι που να λέει "MACKMYRA", πρέπει να παίρνω πίσω κάτι που πραγματικά είναι "MACKMYRA". Φαντάζομαι ότι πολλοί δεν συμφωνούν μαζί μου, αλλά ο καθένας πρέπει να εκφράζεται ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να με διαβάσετε σ' αυτά που έγραψα.

Απλά να πω για να απαλύνω τον "πόνο" σου (και τον δικό μου που ψήφισα σχεδόν με τα ίδια κριτήρια) ότι και στο Gravity υπάρχει ολόκληρη η Σουηδία στην συνταγή και αρκετή στο βαρέλι.
The whisky is matured in casks with a body of newly emptied bourbon casks and 'top and tailed' with fresh Swedish oak from the island Visingsö. The result is a beautiful blend of the vanilla notes from the bourbon casks and herbal spice from the Swedish oak.

Όπως έχω πει στα μέλη που έχουμε μιλήσει, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο το πιο θα διαλέξουμε, όσο ότι υπάρχει συμμετοχή και το διασκεδάζουμε!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε όσους έχουν ήδη ψηφίσει

@Ρένα @mallios @Alkisd8 @DMTK  @anspan  @apo21  @Corry Vreckan @valasios @thanasist @DUCATI13  @tolisrocks @D.M.    @sir mihas 

Άντε ωρέ παλικάρια μου και οι υπόλοιποι!

 @SimoG @Vaggelis82  @Islaynder @dimitris73  @Makis   @gtril @Nicolas @Chrisous    @mitsubae

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέταξα κ εγώ το κομμάτι μου στα "κάρβουνα". Συμφωνώ με τον @valasios ότι το Svensk Ek θυμίζει πιο πολύ Mackmyra, ωστόσο το Gravity μου ταίριαξε καλύτερα,αν και δεν το περίμενα λόγω του μικρότερου abv από τα 3!! Όποιο κ να διαλέξουμε θα είμαι χαρούμενος!!

 Πολύ καλές επιλογές και οι 3 @mallios

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, mallios said:

Απλά να πω για να απαλύνω τον "πόνο" σου (και τον δικό μου που ψήφισα σχεδόν με τα ίδια κριτήρια) ότι και στο Gravity υπάρχει ολόκληρη η Σουηδία στην συνταγή και αρκετή στο βαρέλι.
The whisky is matured in casks with a body of newly emptied bourbon casks and 'top and tailed' with fresh Swedish oak from the island Visingsö. The result is a beautiful blend of the vanilla notes from the bourbon casks and herbal spice from the Swedish oak.

Όπως έχω πει στα μέλη που έχουμε μιλήσει, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο το πιο θα διαλέξουμε, όσο ότι υπάρχει συμμετοχή και το διασκεδάζουμε!

Φίλε @mallios γιαυτό μου αρέσει η Δημοκρατία (όχι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ με μανδύα Δημοκρατίας). Μπορείς να πεις ελεύθερα την σκέψη σου χωρίς να καπελώσεις κάποιον. Όντως η συμμετοχή είναι η πεμπτουσία. Ότι και να επιλεχθεί καλώς να έρθει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Corry Vreckan said:

Εγώ βλέπω ότι ξεσπάει εμφύλιος πόλεμος πάντως😂

(46,67 vs 53,33).

Τόσο σασπένς ούτε στο Διαφάνι με τον Βόσκαρη. Μετά τις Άγριες Μέλισσες, βλέπω να γυρνάνε και το Άγρια Προβατίνα!

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

αυτό που δε κατάλαβα έιναι αν τα δείγματα ήρθαν κατευθείαν απο το βαρέλι που θα πάρουμε, γιατί αλλιώς μπορεί το πολύ ξύλο του Prestored Svensk Eκ να έτυχε μόνο στο συγκεκριμένο βαρέλι η το gravity να βγει κάπως διαφορετικό. απλά μια σκέψη....

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tolisrocks said:

αυτό που δε κατάλαβα έιναι αν τα δείγματα ήρθαν κατευθείαν απο το βαρέλι που θα πάρουμε, γιατί αλλιώς μπορεί το πολύ ξύλο του Prestored Svensk Eκ να έτυχε μόνο στο συγκεκριμένο βαρέλι η το gravity να βγει κάπως διαφορετικό. απλά μια σκέψη....

100% από το βαρέλι. Αν διαβάσεις, μιλάμε στην ουσία για ήδη εμφιαλωμένα βαρέλια, μέσα στο 2020, τα οποία είναι χωρίς label και είναι stored με το βαρέλι και περιμένουν την επιλογή (για αυτό πήραμε ολόκληρο μπουκάλι και όχι δείγμα 10cl). Είναι ένα από τα innovative business models που έχει λανσάρει το Mackmyra

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστησω και εγώ με την σειρά μου όλους αυτούς που έβαλαν το χεράκι τους σε αυτήν την ενέργεια και να πω ότι την απήλαυσα. 

Στα της βαθμολογίας τώρα, μου άρεσε πολύ η μύτη του Gravity αλλά στόμα και τελείωμα μου φάνηκαν κάπως αδύναμα. Έστω και έτσι όμως έκοψε ελάχιστα μπροστά το νήμα από τα άλλα δύο. Νομίζω. 

Καλη προσπάθεια από τους Σουηδούς, έχουν όμως ακόμα περιθώρια βελτίωσης. 

Ευχαριστώ. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Prestored: Ωραία μύτη αλλά κουραστικά μονότονο στα υπόλοιπα. Για το ξύλο μίλησαν οι προλαλήσαντες

Gravity: Ισορροπία και βάθος, ευκολόπιοτο και στρογγυλό χωρίς να χάνει σε χαρακτήρα.

Peated: Ιδιαίτερη η καπνιά του αλλά χάνει στα περισσότερα σημεία από τα παραπάνω.

Όλο το project ξεχειλίζει από επικοινωνία, διασκέδαση και παρέα! Ψήφισα το Gravity για τον εξής απλό λόγο ό,τι στην εκάστοτε παρέα που θα υπάρχουν άνδρες και γυναίκες, μυημένοι και μη, χρειάζεται μια πιο ευρεία αποδεκτή εμφιάλωση. Θεωρώ πως το Gravity καλύπτει αυτή την προϋπόθεση, έχει Σουηδικό χαρακτήρα και θα πετύχει τον στόχο του.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Islaynder said:

Prestored: Ωραία μύτη αλλά κουραστικά μονότονο στα υπόλοιπα. Για το ξύλο μίλησαν οι προλαλήσαντες

Gravity: Ισορροπία και βάθος, ευκολόπιοτο και στρογγυλό χωρίς να χάνει σε χαρακτήρα.

Peated: Ιδιαίτερη η καπνιά του αλλά χάνει στα περισσότερα σημεία από τα παραπάνω.

Όλο το project ξεχειλίζει από επικοινωνία, διασκέδαση και παρέα! Ψήφισα το Gravity για τον εξής απλό λόγο ό,τι στην εκάστοτε παρέα που θα υπάρχουν άνδρες και γυναίκες, μυημένοι και μη, χρειάζεται μια πιο ευρεία αποδεκτή εμφιάλωση. Θεωρώ πως το Gravity καλύπτει αυτή την προϋπόθεση, έχει Σουηδικό χαρακτήρα και θα πετύχει τον στόχο του.

Κώστα αφού λες κι εσύ Gravity νομίζω είναι μονοδρομος😁Σε θεωρώ τον πιο αυστηρό κριτή.(Χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μια Ωραια βραδια εν πλω στο blue star (όμορφες γυναικείες παρουσίες, ουισκακι και μπάλα…τι αλλο να ζητήσει ενας άντρας δηλαδή;!) δηλωνω ετοιμος να ψηφίσω κι εγω.Δεν δυσκολεύτηκα να αποφασίσω ειναι η αληθεια και το καλο ειναι οτι δεν επιρεαστηκα απο τις γνώμες των προηγούμενων καθώς ο Γιανναρας φρόντισε να μου στειλει τα δείγματα μονο με κωδικό πανω Οποτε δεν ξερω ποιος αριθμός αντίστοιχει σε ποιο συνεπώς  δεν ημουν προκατηλλειμενος.

Με διαφορα πρώτο για μένα το 37387 δεύτερο το 41506 και τρίτο και καταϊδρωμένο το 38627(σαν να έπινα άχυρο ηταν το τελυταιο αν αποφασίσουμε αυτο τα χαρίζω τα μπουκάλια μου)!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gtril said:

Ύστερα από μια Ωραια βραδια εν πλω στο blue star (όμορφες γυναικείες παρουσίες, ουισκακι και μπάλα…τι αλλο να ζητήσει ενας άντρας δηλαδή;!) δηλωνω ετοιμος να ψηφίσω κι εγω.Δεν δυσκολεύτηκα να αποφασίσω ειναι η αληθεια και το καλο ειναι οτι δεν επιρεαστηκα απο τις γνώμες των προηγούμενων καθώς ο Γιανναρας φρόντισε να μου στειλει τα δείγματα μονο με κωδικό πανω Οποτε δεν ξερω ποιος αριθμός αντίστοιχει σε ποιο συνεπώς  δεν ημουν προκατηλλειμενος.

Με διαφορα πρώτο για μένα το 37387 δεύτερο το 41506 και τρίτο και καταϊδρωμένο το 38627(σαν να έπινα άχυρο ηταν το τελυταιο αν αποφασίσουμε αυτο τα χαρίζω τα μπουκάλια μου)!!

Ελπιζω να μην κολλησες λάθος τα αυτοκόλλητα στα μπουκαλάκια John!!😁

Παντως αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν ειναι για μένα τα Σουηδικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gtril said:

Ελπιζω να μην κολλησες λάθος τα αυτοκόλλητα στα μπουκαλάκια John!!😁

Παντως αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν ειναι για μένα τα Σουηδικά!

Από τα σχόλια σου, υπάρχει αυτή η περίπτωση....  το άχυρο ήταν το peated,  το τελευταίο 37387.

Εκτός και αν τα άνοιξες και τα 3 μαζί και μετά μπέρδεψες τα μπουκαλάκια.  Συμβαίνει κι αυτό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2021 at 7:21 PM, mallios said:

Όπως έχω πει στα μέλη που έχουμε μιλήσει, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο το πιο θα διαλέξουμε, όσο ότι υπάρχει συμμετοχή και το διασκεδάζουμε!

Έτσι είναι. Αν δεν ήταν θέμα παρέας, δεν θα έδινα το οκ για κανένα από τα 3 που δοκιμάσαμε. Κέρδισε το gravity για τους λόγους που είπε ο @Islaynder.

Έπρεπε να αποφασίσω μεταξύ του κακού, του επιθετικά μονότονου και του αδιάφορου. 

Προσωπικά ψηφίζω Παρίσι, Σηκουάνα και ρούμι (κι ας βγει το χειρότερο όλων).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ψηφίσει 20 συμμετέχοντες,  οπότε έχουμε νικητή,  έστω και στο νήμα.

Περιμένουμε και @Makis @mitsubae και μετά βλέπουμε τις επόμενες ενέργειες. 

Προσωπικά θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη και να υποσχεθώ (αφού πρώτα λυθούν κάποια δικά μου θεματάκια) ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου ώστε η διασκέδαση και η συμμετοχή να είναι συνεχής. 

Slainte Ωρέ!!

(Για να μαθαίνετε σιγά σιγά και τον ποτό-χαιρετισμό του forum)

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμύγδαλο ρε παιδιά το Gravity. Svensκ ek για μένα, μια ζωή με τους αδύναμους και τους χαμένους!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουν φύγει και οι δύο εικόνες και κάποιες επιπλέον προτάσεις (για το πως θα χωρέσουν) με βάση την standard ετικέττα του Mackmyra. Σύντομα πιστεύω ότι α ανοίξει το αντίστοιχο topic για την ψηφοφορία της εικόνας. 

Αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος, το βαρέλι 38627 έχει δώσει συνολικά 54 μπουκάλια οπότε υπάρχουν διαθέσιμα και πάνω από 2 σε όσους θέλουν (φυσικά μέχρι να συμπληρωθούν τα μπουκάλια) καθώς και για άλλα μέλη εφόσον επιθυμούν, είτε από forum είτε από HMWS.

 

  • Like 3
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...