Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Islaynder Blind Sample (As We Get It, NAS, Highland single malt, 64.6%, Ian MacLeod)


mallios

Recommended Posts

Μύτη: Κρασίλα γεμάτη, βαριά, ζεστό ψωμάκι, βύνη.

Στόμα: Σταφίδα, αλμύρα, σοκολάτα. Τσιμπημένο το αλκοόλ.

Επίγευση: Πιπεράτη, μεγάλη.

 

 Μου θυμίζει το Bunnahabhain Eirigh Na Greine... Λες; Είναι 90% Bunnahabhain ή 10% κάποιο Bruichladdich που έχουν μπει σε κρασοβάρελο. Αν και μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Eirigh Na Greine θα το επιλέξω επειδή ήταν η πρώτη σκέψη.

115060-big.thumb.jpg.047dd5b32b180bef5d2ec4542d9b3943.jpg

 

Thanks @Islaynder

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μύτη - μαρμελάδες φρούτων, μέλια, μπαχάρια, έντονο το αλκοόλ. Μετα από λίγο κατι όξινο-μεταλλικό με μια δόση φαρμακίλας. Όμορφο.

Στόμα - Όπως και στη μύτη, πολύ γλυκό και πολύ όξινο ταυτόχρονα. Λιπαρό-fatty, με πολλά μπαχάρια ειδικά στο τελείωμα.

Επίγευση - θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @Makis - μεγάλη και πιπεράτη !

Μου βγάζει μια πολύ απροσδιόριστη μυστήρια νότα, μεταλλική-mineral, που δε με ξετρελαίνει η αλήθεια είναι. Κατα τ'άλλα είναι ΟΚ, χορταστικό σα μπριζόλα.....

Τέλος, η διαίσθηση με οδηγεί σε κάποιο C/S από Highlands μεριά. Θα μαντέψω κάποιο ανεξάρτητο Ardmore από Gordon & McPhail ή SMWS

Thanks @Islaynder!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα: χρυσό ανοικτό

Μύτη: εντονες γλυκιές νότες, μέλια και μία grainy αίσθηση, θα μπορούσα να πω ότι είναι blended και μου θυμίζει και λίγο αυτή την γλυκήτητα του Teachers. Μία μεταλικότητα στην συνέχεια, όχι spicy αλλά πιο πολύ σαν την αίσθηση που σου αφήνει το ανθρακικό στην μύτη (κάτι σαν να σνίφαρες σουρωτή). Καραμέλα (αυτή που βάζουν σαν toping σε γλυκά) κάτι σαν μιλφέιγ πολύ γλυκό. Προϊδεάζει για ένα στόμα πολύ πυχτό, κολλώδες θα έλεγα, σαν να έχει περάσει από μελάσα. Δενβρίσκω έντονα μπαχάρια, ίσως λίγο γλυκό γαρύφαλο, αλλά δεν βάζω και στοίχημα. 

Στόμα: Εντονο το αλκοόλ, τσιμπάει στο στόμα και οι πρώτες νότες ειναι σε μέλι και μαρμελάδες. Σίγουρα έχει κάνει σε κάποιο κρασοβάρελο finish, ενδεχομένως και σε 2nd fill sherry. Πιο πιπεράτο το στόμα, δείχνει και μια αλατίλα που δεν βρίσκω στην μύτη. Πικρές νότες, έντονο το α΄κοόλ και θα έλεγα ότι βγάζει και μια φαρμακίλα αλλά όχι νησιωτική, κάτι σαν γάζες, μάλλον προέρχεται από heavy charring, γενικά είναι μία νότα που δεν την λές και ευχάριστη. Ηρεμεί με την ώρα και απλώνει στην γλώσσα, αφήνοντας στο τέλος και μια πικάντικη, ξηρή αίσθηση από μαύρο πιπέρι. 

Επίγευση: δυο πράγματα, πιπέρι και ξύλο και νότες από το κρασοβάρελο.

Δεν είναι νησί (κατά την άποψή μου - η οποία είναι και η μόνη σίγουρη οδός για τον κουβά). Θα μείνω Highlands και θα τολμήσω αυτό

 

glenglassaugh-revival-single-malt-whisky.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που δεν το ήπιαμε Αυγουστιατικα αυτό το ελαφρύ ουίσκι!!!

Χρώμα χρυσό

Μύτη spicy με νότες καραμέλα και ξύσμα λεμονιού

Στόμα φωτιά, γεμάτο και διαρκές, μαύρο πιπέρι, άσπρο πιπέρι, ροζ πιπέρι και δαμάσκηνα. 

Τελείωμα καυτό και μακρύ, με μια πικρή επιγευση. 

Θεωρώ πως μιλάμε για Σκωτία, American oak και μετά sherry finish, γύρω στους 50 βαθμούς, δύσκολα από το νησί. 

Thanks for the burn @Islaynder 🔥🚒

 

ablob.non47_compress56.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μύτη      Μου την έκαψε. Από μακρυά κόκκινα φρούτα , γλυκιά καραμέλα , μπαχαρικά......και προς το τέλος μία περίεργη όξινη (δυνατή) μυρωδιά. Δεν μπόρεσα να την προσδιορίσω.

Στόμα    Τα παλιά χρόνια όταν έκανα γυμναστική στο Γυμνάσιο (ήμουν οδοντογλυφίδα :)) ένα παράγγελμα έλεγε ο γυμναστής '' το αυτό με αναπηδήσεις '' . Ακριβώς τα ίδια όπως η μύτη.

Επίγευση     Πολύ μεγάλη. Έχει ζεσταθεί το μέσα μου. Πολλά πιπέρια. '' Όχι άλλα πιπέρια ''.

Βαθμοί    50+ . Έχω την εντύπωση ότι είναι CS.

Περιοχή     Highland (inluding Spey).

Κουβάς     SMWS   (Glenallachie η Balblair)

Ευχαριστώ @Islaynder.

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα: Χρυσό που μόλις αρχίζει λίγο να βαθαίνει και να πορτοκαλίζει

Μύτη: καραμέλα βουτύρου,μαρμελάδα αχλάδι, φρούτα του δάσους, πολύυυυ αλκοόλ 

γεύση: εδώ επικυρώνει πλέον την εμφάνιση του κάποιο κρασοβάρελο, έχει γίνει ωρίμανση η πιθανότερο φίνις σε σέρυ βαρέλι, βατόμουρα, από πίσω ακούγονται λεμόνια,

σοκολάτα και καπνός πίπας, το αλκοόλ μου τσιμπάει την γλώσσα, είναι CS αυτό το ουίσκι από 54% alc και πάνω 

επίγευση: εδώ  η γλύκα φεύγει σιγά σιγά και την θέση της παίρνει μια πικρή αλλά όχι ενοχλητική επίγευση με κάποια μπαχάρια 

Πολλά θα μπορούσε να είναι αυτό το ουίσκι από εμφιάλωση SMWS μέχρι κάποιο highland-speyside cask strength whisky σε σέρυ βαρέλι

Μετά από διάφορες εις άτοπον απαγωγές που έκανα με το μυαλό μου θα καταλήξω εδώ(σίγουρος για τον κουβά που έρχεται), τώρα ποιο batch πιάσ το αυγό και κούρευτο!

Eυχαριστώ πολύ Islaynder!!!

 

 

aberlour-abunadh-batch-65-whisky.thumb.jpg.092953a60d267112c3ae705804db432f.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα: Χρυσό

Μύτη: Μπουκώνει η μύτη από το αλκοόλ, κόκκινα φρούτα, μπαχαρικά, καραμέλα, μέλι, κρασί, δέρμα

Στόμα:  Επιθετική, γλυκιά γεύση με σοκολάτα, κανελογαρίφαλα, σταφίδα, sherry, τανίνες, αλάτι (το τελευταίο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί έφαγα μπαρουτιασμένο pringles πριν 2 ώρες και δεν έφευγε με τίποτε η αίσθηση του αλατιού)

Επίγευση: Μεγάλη, ζεστή με sherry, πιπέρια και ξύλο.

Κουβάς:    Glenfarclas 105, 60%

Ευχαριστώ @Islaynder.

331117-big.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, SimoG said:

Glenfarclas 105

Σχόλια αύριο

εεε εεεε ένσταση!!! Κάνουμε και προκρατήσεις τώρα; :biggrin1:

χρώμα: χρυσό

μύτη: κόκκινα φρούτα, μαύρες σταφίδες, μοσχοκάρυδο, λευκό πιπέρι, παλιό δέρμα, κανέλα

στόμα: κρεμμώδες και πολύ σπιρτόζικο, μαύρη πικρή σοκολάτα με πολύ κακάο, αποξηραμένα φρούτα, φύλλα καπνού, γαρίφαλο, espresso σκέτος, τανίνες

επίγευση: αρκετά μεγάλη, με μια πικράδα μπαχαρικών

ggrob.15yov6.jpg

thanks @Islaynder + sorry για την καθυστέρηση! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Islaynderπολυ δυνατο!!! σ ευχαριστω! :turned:

Χρωμα λοιπον χρυσοκιτρινο , βασικα το κροκι του μελατου αυγου

Η μυτη πολυ δυνατη και φρουτωδης με ωριμα φρουτα ή σε μορφη γλυκου (ροδακινο γλυκο!). Εντονο αλκοολ πανω απο 50 βαθμους. Εχει μια σπιρταδα απο την πρωτη εισπνοη και μου θυμιζει κρασι γλυκο και ζεστο που το μυριζεις και χτυπαει κατευθειαν στη μυτη. Μου φερνει λιγο και απο βουτυρενια ζυμη αλλα και μελι ανθεων.

Γευση οχι τοσο γλυκια οσο η μυτη, πολλα εως παρα πολλα μπαχαρια αλλα και παλι βουτυρενια. Βγαζει την κρασιλα που ηρθε σε ολους μας αλλα εμενα μου βγαζει και κερι πολυ! Λιγοτερα φρουτα αλλα πιο οξινα αυτη τη φορα.

Και τελος, επιγευση μακρια και δυνατη με οξυτητα επισης κρασιου. Πιπερατη!

Και παλι ευχαριστω και θα παιξω με : Jura "Water" 12 y.o (Douglas Laing) Old Particular Elements Collection

Ριξτο μας ομως να μαθουμε τι μας εκαψε :turned:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου να δώσει απαντήσεις... :wtf:

Δεν πιστεύω να βιάζεται κανένας? :p

Πάω να φάω κάτι σουβλάκια που με περιμένουν και επιστρέφω :biggrin1:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Αρκετοί βρήκατε την περιοχή και πλησιάσατε, όμως, δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής. :wtf: είναι τούτο?

Ένας από σας όμως βρήκε τα περισσότερα και τα βρήκε πρώτος, οπότε θεωρώ πως είναι ο νικητής της Αρμένικης... συγνώμη του διμήνου παιχνιδιού μας :punk:

Ποιος είναι??? :icecream:

 

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Islaynder Blind Sample (As We Get It, NAS, Highland single malt, 64.6%, Ian MacLeod)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...